REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Okna połaciowe

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Adaptacja poddasza – od czego ją rozpocząć?

Adaptację poddasza do celów mieszkalnych to dodatkowa przestrzeń mieszkalna, a także okazja, aby sprawdzić stan techniczny dachu. Podczas aranżacji poddasza, może bowiem okazać się, że źle wykonany dach generuje duże straty energii. Jak poprawnie zaadaptować poddasze na przestrzeń mieszkalną? Jakich formalności należy dopełnić? Na co zwracać uwagę? – radzą eksperci Velux, Rockwool i Osram.

Lukarna – sposób na doświetlenie poddasza

Lukarna to jeden z bardziej popularnych sposobów na doświetlenie poddasza. Lukarna to element budynku, który znacząco wpływa na atrakcyjność bryły budynku, architekturę wnętrza. Ma tez znaczący wpływ na ilość światła jaka wpada na poddasze. Zobacz, jakie są wady i zalety lukarny?

Wybór okna dachowego – jak wybrać najlepsze?

Kupno okna dachowego może być dość kłopotliwe, zwłaszcza jeśli się na tym kompletnie nie znamy. Aby kupić jak najlepsze okno dachowe, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy, zobacz jakie.

Wybór okien dachowych – krok po kroku

Chcąc doświetlić poddasze, najlepszym rozwiązaniem będzie montaż okna dachowego. Do wyboru mamy np. lukarny lub okna połaciowe. Zobacz które rozwiązanie będzie dla ciebie najlepsze.

REKLAMA

Jaką rolę w oknach pełnią nawiewniki?

Podczas zakupu okien przede wszystkim powinniśmy zwrócić uwagę jest ich szczelność. Od szczelności okien w dużej mierze będzie zależało czy w pomieszczeniu będzie świeże powietrze. Jeżeli okna będą zbyt hermetycznie zamknięte, a pokoje nie będą wietrzone, może to doprowadzić do pojawienia się wilgoci budynku, a co za tym idzie i grzybów. Dlatego, kupując okna warto zdecydować się na te z nawiewnikiem.

Na co należy zwracać uwagę podczas kupowania okien?


Kupując okna wiemy, że podejmujemy decyzję na lata. Łączy się to także z dużymi kosztami jakie musimy ponieść za tego typu inwestycję. Na rynku istnieje tak ogromny wybór rodzajów i kolorów okien, że zaczyna to stanowić problem dla niezorientowanych użytkowników. Dowiedz się na co zwracać szczególną uwagę i czym kierować się przy zakupie okien.

Jak się chronić przed hałasem – okna dźwiękoszczelne

Mieszkanie w mieście naraża nas na ciągły hałas. Możemy do niego przywyknąć, innym rozwiązaniem jest montaż okien dźwiękoszczelnych.

Remont – czy wymianę okien trzeba zgłaszać w urzędzie?


Czy wymiana okien wymaga pozwolenia lub zgłoszenia do Urzędu? To pytanie często pojawiają się w czasie remontu mieszkania. Poniżej kilka ważnych faktów.

REKLAMA

Zalety i wady okien w dachu

Okna dachowe są najczęściej wybieraną formą naturalnego doświetlania pomieszczeń poddaszy. Wyprzedzają lukarny czy bawole oko. Czasami, są jedyną formą umożliwiającą wpuszczenie promieni słonecznych do pomieszczeń. Okna dachowe, oprócz swoich zalet mają również wady.

Jak dobrać wielkość i ilość okien połaciowych?


Okna połaciowe to doskonały sposób na doświetlenie pomieszczeń poddasza. Odpowiednia wielkość i miejsce zamontowania mogą dać zadowalający efekt wizualny i użytkowy. Wielkość okien, a raczej ich szklenia jest objęta tymi samymi przepisami co okna ścienne. Oprócz tego jest kilka konstruktorskich i montażowych wskazówek co do stosowania okien dachowych.

Jak dobrać okno połaciowe do konstrukcji dachu?


Okno połaciowe to dobry sposób na naturalne doświetlenie poddasza. Wymiary okien dobiera się w zależności od wielkości pomieszczenia, kąta nachylenia połaci dachowej, a także od rodzaju konstrukcji dachu. Zaleca się by montaż okien dachowym nie ingerował mocno w konstrukcję więźby, by nie osłabiać jej nośności.

Jakich błędów należy się wystrzegać przy montażu okien połaciowych?

Przy co raz częstszych adaptacjach poddaszy na pomieszczenia użytkowe, doświetla się je światłem naturalnym przez okna połaciowe. Są to okna montowane w płaszczyźnie dachu. Ich montaż powoduje przerwanie warstwy hydroizolacji dachu, dlatego też z tego powodu okna dachowe powinny być montowane starannie i zgodnie z instrukcją producenta. Nieprawidłowy montaż może skutkować przeciekaniem, zawilgoceniem lub uszkodzeniem okien.

Czym należy się kierować przy wyborze okien dachowych?

Okna dachowe, tak jak te montowane w ścianie, powinny być solidne, trwałe i zapewniać izolację termiczną i akustyczną. Wpływ na to mają rodzaj ramy i ościeżnicy, szyby, okucie oraz występowanie nawiewników. Przy wyborze okna dachowego ważnym czynnikiem jest konstrukcja dachu i jego nachylenie.

Jak naturalnie oświetlić poddasze?

Zaadaptowane na część mieszkalną poddasze wymaga dobrego doświetlenia. Kształt dachu i układ ścian nie zawsze daje proste rozwiązania. Jest wiele sposobów by wpuścić promienie słoneczne do zagospodarowanego poddasza. Mogą to być tradycyjne okna w ścianach szczytowych, lukarny, okna kolankowe lub okna połaciowe.

Montaż okna dachowego


Odpowiedni montaż okna dachowego jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego późniejszej, prawidłowej eksploatacji. Instalacją okna w połaci dachu zajmują się zwykle profesjonaliści. Sam proces montażu jest łatwy i szybki, dlatego również majsterkowicze mogą pokusić się o samodzielne wykonanie takiej pracy. W opakowaniu znajduje się dokładna instrukcja montażu pozwalająca osobom nie będącym specjalistami na prawidłowy montaż okna dachowego w konstrukcji dachu. Szczelne połączenie okna z pokryciem dachowym zapewnia kołnierz uszczelniający, który należy dobrać do rodzaju pokrycia dachowego. FAKRO oferuje również specjalny zestaw izolacyjny XDP który umożliwia wykonanie prawidłowej izolacji termicznej wokół okna. Poniżej przedstawiamy montaż okna dachowego - w wersji na łatach.

Okno połaciowe

Okno dachowe wykorzystywane jest w celu doświetlenia pomieszczeń na zaadaptowanym strychu.

Okno połaciowe

Okno dachowe wykorzystywane jest w celu doświetlenia pomieszczeń na zaadaptowanym strychu.

REKLAMA