REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogrzewanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dom energooszczędny: jak oszczędzić na ogrzewaniu?

Coraz więcej płacimy za energię dostarczaną do naszych domów. Może więc warto zastanowić się nad energooszczędną nieruchomością? Mamy do wyboru projekt domu energooszczędnego lub pakiet energooszczędny. Jakie są różnice między nimi?

Jak ocieplić wnętrza?


Wybór ogrzewania domu nie jest w dzisiejszych czasach sprawą łatwą. Klienci najczęściej wybierają tradycyjne ogrzewanie grzejnikami, ale na polskim rynku coraz większą popularnością cieszy się ogrzewanie podłogowe.

Jak prawidłowo dobrać elementy instalacji solarnej?


Żeby zredukować koszty eksploatacji instalacji grzewczej, warto zastosować kolektory słoneczne do jej wspomagania. Musimy jednak prawidłowo dobrać wszystkie elementy instalacji, by oszczędności były zauważalne. Przede wszystkim trzeba dobrać optymalną powierzchnię kolektorów i pojemność zasobnika ciepłej wody oraz wybrać odpowiedni system solarny.

Dlaczego warto mieć kocioł kondensacyjny?


Kiedy wybieramy kocioł do ogrzewania domu i przygotowania ciepłej wody, powinniśmy szukać rozwiązań, które zapewnią nam zarówno komfort, jak i racjonalnie niskie koszty eksploatacji.

REKLAMA

Jak mądrze ogrzać dom?


Od systemu grzewczego oczekujemy zapewnienia komfortu cieplnego przy jak najniższych kosztach eksploatacji. Żeby osiągnąć, należy odpowiednio dobrać poszczególne elementy przy uwzględnieniu ich wzajemnego oddziaływania na siebie.

Jak należy wykonać instalację elektryczną pod ogrzewanie podjazdu do garażu?


Instalację elektryczną, która zasila system przeciwoblodzeniowy należy bezwzględnie zabezpieczyć wyłącznikiem przeciwporażeniowym. Należy również ustawić tabliczki, iż pod nawierzchnią znajduje się instalacja pod napięciem!

Jak w łatwy sposób ocieplić dom? Kilka słów o regulatorach temperatury


Jeśli źle ogrzejemy pomieszczenia w domu, narazimy się niepotrzebne straty energii i wysokie rachunkami, ale nie tylko. Nieodpowiednia temperatura (za niska czy za wysoka) otoczenia powoduje kiepskie samopoczucie oraz negatywnie wpływa na nasze zdrowie. Można tego uniknąć dzięki inteligentnym urządzeniem, które regulują temperaturę i zapewniają komfort cieplny.

Jak poprawnie zamontować centralne ogrzewanie?

Instalacja centralnego ogrzewania na pierwszy rzut oka nie powinna stanowić problemu. Jednak by w trakcie jej wykonywania nie okazało się, że to zadanie nas przerosło, powinniśmy dowiedzieć się czegoś na ten temat. Można też poprosić o pomoc fachowca.

REKLAMA

Zima znacznie podnosi wydatki na ogrzewanie


W najgorszej sytuacji są mieszkańcy wielkiej płyty. Jak podaje Home Broker, koszty mieszkania w takim budownictwie mogą być większe nawet o 27%.

Instalacje domowe po powodzi

Jak chronić instalacje: elektryczną, gazową, grzewczą, kanalizacyjną i telefoniczną przed i po powodzi? Z kim należy się skontaktować przed uruchomieniem poszczególnych instalacji? Pamiętajmy, że po powodzi nie powinniśmy korzystać z żadnych instalacji, zanim nie sprawdzą ich specjaliści.

Jak działa kocioł kondensacyjny?

W rzeczywistości zasada działania kotłów kondensacyjnych nie różni się specjalnie od zwykłych kotłów gazowych. Za pomocą wentylatora wtłaczamy powietrze, które jest nie zbędne do procesu spalania, natomiast przy pomocy przewodów gazowych dostarczamy odpowiednią ilość gazu np.: gaz ziemny wysokometanowy typu E (dawniej GZ -50).

Co to jest i czym się charakteryzuje technika kondensacyjna?

Technika kondensacyjna jest najlepszym przykładem wysokosprawnego pozyskiwania i odzyskiwania ciepła w wyniku spalania gazu ziemnego i oleju opałowego.

Czym jest ekologiczne ogrzewanie?


Ekologiczne ogrzewanie związane jest z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, które jednocześnie ograniczają emisję spalin do atmosfery. Najbardziej powszechnym rozwiązaniem dostępnym aktualnie na naszym runku są instalacje solarne (kolektory słoneczne) i pompy ciepła.

Co zrobić przed zakupem klimatyzatora?

Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego klimatyzatora należy zastanowić się jakie wymagania ma spełniać, w jakim pomieszczeniu będzie pracował i jaki będzie miał współczynnik efektywności energetycznej.

Parametry cieplne paliw: ciepło spalania i wartość opałowa

Wyróżniamy dwa parametry cieplne paliw: ciepło spalania Hs oraz wartość opałową Hi. Ciepło spalania to całkowita ilość ciepła powstałego przy spalaniu jednostki paliwa. Obejmuje ono również ciepło utajone zawarte w parze wodnej spalin. Wartość opałowa uwzględnia natomiast tylko to ciepło, które można wykorzystać bez kondensacji spalin.

Technika kondensacji – co to takiego?

Obserwując nieustanny wzrost cen energii nietrudno zauważyć, że czas amortyzacji kondensacyjnych kotłów grzewczych coraz bardziej się skraca. Technika kondensacji to nic innego jak całkowite wykorzystanie energii cieplnej zawartej w spalinach. Co to oznacza?

Czy kocioł kondensacyjny nadaje się do modernizowanych instalacji?


Zastosowanie kotła kondensacyjnego w modernizowanej instalacji grzewczej jest bardzo często opłacalną inwestycją. Oszczędności w zużyciu gazu, jakie można osiągnąć po wymianie starego kotła gazowego na nowy kocioł kondensacyjny może wynosić nawet 40%.

Czy kocioł kondensacyjny jest droższy w porównaniu z innymi kotłami?


Przy dodatkowym wsparciu finansowym np. przez gminy, banki inwestycji proekologicznych np. poprzez dofinansowanie odsetek dla kredytów, inwestycja w ogrzewanie kotłem kondensacyjnym staje się w pełni opłacalna ekonomicznie.

Jak to możliwe, że kocioł kondensacyjny uzyskuje sprawność powyżej 100%?


Warto przypomnieć pojęcie sprawności kotła. Sprawność kotła jest to stosunek energii wykorzystanej do energii włożonej. Zgodnie z tą definicją żadne urządzenie nie uzyska sprawności wyższej niż 100%.

Co to jest sprawność średnioroczna kotła?

Do oceny efektywnej sprawności kotła w instalacji grzewczej używa się pojęcia sprawność średnioroczna kotła (normatywna).

Na czym polega technika kondensacyjna?

Poprzez zastosowanie techniki kondensacyjnej możliwe jest wykorzystanie "ciepła kondensacji", ale i "ciepło jawne" jest efektywniej przekazywane wodzie grzewczej.

10 najważniejszych kroków do bezpiecznego i niezawodnego nowego ogrzewania


Rozpoczynając budowę domu często zastanawiamy się jak będziemy go ogrzewać. Do wyboru mamy ogromy wachlarz rozwiązań, jednak najważniejszą rzeczą od której powinniśmy zacząć jest wybór nośnika energii.

Jak zaprojektować nową instalację grzewczą?


Nowoczesna instalacja grzewcza musi spełnić wiele różnorakich wymogów. Większość z nich stawia użytkownik i jego rodzina. Jednak także prawo i inwestor budowlany mają wiele do powiedzenia. Trzeba więc poznać uwarunkowania. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zagadnienia.

Ile będę potrzebować miejsca na instalację grzewczą?


Wszyscy chcemy pozostawić sobie jak najwięcej miejsca do mieszkania, a zatem jak najmniej przeznaczyć na instalację grzewczą.

Jak wyliczyć moc kotła?

Moc grzewcza kotła zależy przede wszystkim od powierzchni mieszkania, typu izolacji oraz od liczby lokatorów. Ponadto należy wziąć pod uwagę indywidualne potrzeby użytkowników.

Gdzie wstawić nowy kocioł grzewczy? Na poddaszu, w mieszkaniu czy w piwnicy?


Obojętne, czy chcemy ogrzewać pojedyncze mieszkanie, własny dom, czy dom wielorodzinny. Umieszczenie kotła nie powinno sprawić nam większego problemu. Najlepiej umieścić go w miejscu opisanym według dewizy: miejsce znajdzie się w najmniejszym zakamarku.

Ile można zyskać na modernizacji ogrzewania?


Bardzo dużo! Tym więcej, im szybsza będzie decyzja. Wszystkich instalacji grzewczych dotyczy zasada: czas to pieniądz. Pieniądz, który tracimy czekając. I który należy już teraz roztropnie zainwestować w nową instalację. Zalety mówią same za siebie.

Jak i gdzie stosować grzejniki kanałowe?

Grzejniki kanałowe są świetnym rozwiązaniem na ogrzewanie i cyrkulację powietrza w pomieszczeniach gdzie nie chcemy mieć, bądź nie mamy miejsca na standardowe grzejniki. Ich skuteczność i niezawodność w połączeniu ze świetną estetyką powoduje, że są coraz częściej stosowane. Grzejniki kanałowe montowane w podłodze, zapewniają nam więcej miejsca w pomieszczeniu, w którym są montowane, zachowują przy tym swoje wysokie walory estetyczne.

Jak prawidłowo wykonać ogrzewanie podłogowe?


Ogrzewanie podłogowe jest bardzo wygodnym i estetycznym sposobem ogrzewania pomieszczeń, pod warunkiem, że zostanie dobrze zaprojektowane i wykonane, dlatego należy zawsze skonsultować się z fachowcami, którzy mieli już z nim do czynienia i wiedzą jakich błędów się wystrzegać.

Jak dodatkowo ocieplić dom?

Materiały ociepleniowe stosowane są do poprawy warunków termicznych danego budynku. W materiałach izolacyjnych głównym izolatorem cieplnym są pęcherzyki powietrza. Mówiąc prosto, chodzi o to, że im większa liczba pęcherzyków powietrza przypadająca na jeden centymetr kwadratowy tym materiał ma większą odporność termiczną.

Jak budować energooszczędnie?

Energooszczędność oznacza po pierwsze ograniczenie negatywnego wpływu użytkowania domu na środowisko, po drugie oszczędności wynikające z obniżenia zużycia energii. Aby tak się stało należy jednak dobrze przygotować projekt domu oraz używać dobrej jakości materiałów budowlanych przy budowie. Konieczny jest też przemyślany dobór dostępnych rozwiązań energooszczędnych.

Jakie jest zapotrzebowanie na energię cieplną

Mając kocioł na dane paliwo można ocenić ilość wymaganej energii poprzez ocenę jej strat w czasie ogrzewania. Wśród potencjalnych elementów, które mogą mieć wpływ na dobór mocy kotła można wyróżnić kubaturę i bryłę budynku.

Jakie są grzejniki elektryczne?

Źródłem ciepła, obok gorącej wody, jest i energia elektryczna. Zasada wymiany ciepła z otoczeniem może odbywać się poprzez konwekcję jak i promieniowanie.

Jak ustalić przyczyny awarii pieca elektrycznego?

Ogrzewanie elektryczne to jeden z najdroższych w eksploatacji rodzajów ogrzewania.

Czy już wszystko wiesz o markizach?

Nowoczesna markiza jest składana, wyposażona w silnik i sterowana pilotem. Złożona jest praktycznie niewidoczna i zajmuje bardzo mało miejsca. Ponadto płaska kaseta, w której jest „schowana” markiza, jest najczęściej wyposażona w oświetlenie.

Podgrzewacz czy kocioł?

Decyzję o wyborze podgrzewacza czy kotła musisz podjąć patrząc przez pryzmat rodzaju systemu ogrzewania domu.

Gdzie najlepiej umieszczać grzejniki?

Najkorzystniej grzejniki umieszczać w miejscach, gdzie następuje największa strata ciepła.

Jaki grzejnik do pomieszczenia?

Grzejniki w instalacji c.o. pełnią funkcję przekaźnika ciepła.

Jak montować instalację wodociągową i grzewczą?

Instalacje wodociągowa, instalacja ciepłej wody oraz centralnego ogrzewania mogą być wykonywane w różny sposób.

Z czego składa się instalacja wewnętrzna wodociągowa i grzewcza?

Instalacje: wodociągowa i grzewcza składają się z kilku elementów.

Jakie korzyści płyną z ogrzewania podłogowego?

Należy pamiętać, że łączenie ogrzewania podłogowego z ogrzewaniem konwekcyjnym jest najgorszym rozwiązaniem. Dlatego na wstępie planowania należy przemyśleć decyzję o systemie ogrzewania.

Kilka słów o ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe znacznie różni się od ogrzewania grzejnikowego. Oprócz samego projektu wykonania instalacji, sposób przekazywania ciepła jest tutaj istotnie inny.

Budowa kominków

Kominek może ogrzewać okazjonalnie pomieszczenie wówczas najlepiej wyposażyć go w wkłady lub kasety kominkowe, lub gdy stanowi element ogrzewania i decyduje o termo stabilności pomieszczeń wykonujemy go jako system DGP (dystrybucja gorącego powietrza) lub z płaszczem wodnym.

Mostki termiczne

Mostki termiczne to miejsca intensywnej utraty ciepła w budynku.

Zasada działania kolektora słonecznego

Kolektor pobiera energię z promieniowania słonecznego. Przechwycona energia jest przekazywana za pomocą nośnika ciepła np.: cieczy (glikol, woda) lub gazu do instalacji grzewczej.

Pozyskiwanie energii słonecznej przez kolektory

Kolektory słoneczne w Polsce wykorzystuje się głównie do podgrzewania wody użytkowej. Najczęściej oznacza to zakup kilku kolektorów. Kolektory słoneczne czerpią energię z odnawialnego źródła, jakim jest Słońce, zatem zainstalowanie ich w domu można uznać za wkład w ochronę środowiska i działanie ekologiczne – spójne z polityką energetyczną Unii Europejskiej.

REKLAMA