REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Postawienie ogrodzenia bez pozwolenia – co nam grozi?

Obecnie postawienie ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, mimo to niektóre budowę niektórych ogrodzeń należy wcześniej zgłosić do starosty lub prezydenta – w przypadku miast na prawach powiatu. Później ewentualna legalizacja samowoli budowlanej to koszt w wysokości 2500 zł. Czasem może się jednak okazać, że ogrodzenie trzeba będzie rozebrać. Jak wobec tego postąpić, aby nie narazić się na konieczność legalizacji samowoli budowlanej i płacenie dodatkowych kar?

Budowa ogrodzenia – o czym należy pamiętać

Ogrodzenie to najlepszy i najprostszy sposób na wyznaczenie granic działki. Choć budowa ogrodzenia nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, to jednak jego wykonanie musi być zgodne z ogólnie przyjętymi przepisami. Budując ogrodzenie musimy uwzględnić sąsiedzkie relacje, inaczej jego budowa może stać się źródłem kłopotów i konfliktów.

Jak zabezpieczyć ogrodzenie przed korozją?

Emalia antykorozyjna, cynkowanie ogniowe czy malowanie proszkowe - który sposób wybrać, by ochronić ogrodzenie przed korozją. Emalia antykorozyjna - przyda się, kiedy ogrodzenie zostało już przez korozję zaatakowane. Cynkowanie ogniowe - zwiększa odporność ogrodzenia na szkodliwe warunki atmosferyczne, jak deszcz czy śnieg. Malowanie proszkowe - pozwala uniknąć emitowania szkodliwych substancji i rozpuszczalników do atmosfery.

Ogrodzenie działki na terenie pochyłym

W jaki sposób ogrodzić działkę na terenie pochyłym tzw. górce. Wielu inwestorów jest zmuszonych do wyrównania nierównego podłoża do odpowiedniego poziomu. Innym sposobem jest zastosowanie siatki ze skośna kratą.

REKLAMA

Ogrodzenie zapewniające prywatność – rodzaje

Właściciele domów jednorodzinnych, raz na jakiś czas potrzebują odrobinę prywatności. Zwłaszcza we własnym ogrodzie, kiedy organizujemy spotkanie ze znajomymi lub chcemy w spokoju poczytać książkę. Zobacz jakie ogrodzenie wybrać, by uchronić się przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

Osiedla deweloperskie: czy powinny być ogrodzone?

Czy osiedle wybudowane przez dewelopera powinno być ogrodzone? Czy uda się znaleźć równowagę pomiędzy interesem mieszkańców, a interesem miasta?

Ogrodzenie panelowe – które jest najbardziej wytrzymałe?

Stalowe ogrodzenie panelowe to bardzo standardowe ogrodowe. Jednak trwałość paneli stalowych dostępnych na rynku – jest różna. Jak wybrać te najlepsze? Na pewno przyda się wiedza, z zakresu technologii produkcji. Zobacz, na co zwracać uwagę podczas zakupu paneli ogrodzeniowych.

Ogrodzenie panelowe czy siatka – co wybrać?

Ogrodzenie panelowe czy siatka, które ogrodzenie wybrać. Oba rozwiązania są dość popularne i proste w montażu. Siatkę montuje się szybko, świetnie sprawdzi się w miejscach mniej wyeksponowanej części posesji. Ogrodzenie panelowe natomiast, ochroni nas przed wścibskim wzrokiem sąsiadów.

REKLAMA

Brama przesuwna – na co zwracać uwagę podczas jej zakupu?

Kupując bramę przesuwną powinniśmy zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Jak często będziemy ją otwierać, przy jakim budynku będziemy ją montować oraz dobrać sposób otwierania do jej masy. Zobacz poradnik.

Jak zabezpieczyć ogrodzenie i bramę na zimę?

Ogrodzenie podczas zimy narażone jest na działanie niskich temperatur, śniegu, wilgoci, promieniowania UV… W wyniku działania tych czynników, ogrodzenie może ulec uszkodzeniu. Jednym ze sposobów na trwałe ogrodzenie jest wybór takiego, które nie tylko przetrwa zimę, aby będzie służyć nam przez wiele lat. Podpowiadamy , jak takie wybrać.

Prawo budowlane: „urządzenie budowlane”, czyli „ogrodzenie” nieruchomości gruntowej

Prawo budowlane w sposób jednoznaczny nie uwzględnia ogrodzenia nieruchomości gruntowej, jest ono traktowane jak „urządzenie budowlane”. Ogrodzenie definiowane jest jako otoczenie nieruchomości gruntowej za pomocą urządzenia ochronnego (może to być żywopłot, płot, mur, itp.), które ma chronić ją przed dostępem osób trzecich i zwierząt.

Jak zabezpieczyć przed zimą rynny, bramy i ogrodzenia?

Okres zimowy to czas, który często weryfikuje sprawność wielu sprzętów znajdujących się wokół domu. Mróz i niskie temperatury potrafią wyrządzić szkody. Zobacz jak zabezpieczyć przed zimą rynny, bramy i ogrodzenia?

Ogrodzenie drewniane, murowane czy metalowe – które wybrać?

Jak zbudować trwałe ogrodzenie? Duży wybór odrodzeń dostępny na rynku może przywrócić o zawrót głowy. Jakie ogrodzenie będzie najlepsze: drewniane, murowane czy metalowe. Zobacz poradę naszego eksperta.

Podświetlane ogrodzenie z gabionów

Świecące ogrodzenie z gabionów to pomysł, który powstał na Węgrzech. Pewien Inwestor poza kamieniami, wypełnił kosze szkłem, które następnie podświetlił. Przeczytajcie, jak tego dokonał.

Rodzaje wypełnień murków gabionowych

Murki gabionowe wypełnia się różnymi materiałami organicznymi i nieorganicznymi. Większość materiałów bez większego problemu można kupić w składach budowlanych i ogrodniczych lub w portach rzecznych. Zobacz, jak wyglądają materiały, którymi można wypełniać gabiony.

Wybieramy ogrodzenie – kamienne, drewniane czy klinkierowe?

Ogrodzenie służy przede wszystkim zapewnieniu bezpieczeństwa domownikom. Jest również wizytówką domu, bo to pierwsza rzecz, którą widzą odwiedzający nas goście. Dobre ogrodzenie powinno być możliwie “bezobsługowe”, bo któż ma czas na konserwowanie parkanu, gdy tyle jest pracy związanej z pielęgnacją ogrodu i domu. Podpowiadamy z czego zbudować ogrodzenie, aby spełniło wszystkie te wymagania.

Murki gabionowe – sposób na pomysłowe ogrodzenie

Murek gabionowy umożliwia aranżację ogrodu w sposób dość charakterystyczny. Prosty montaż i dowolność w wybraniu materiału do wypełnienia stalowych koszy umożliwia stworzenie konstrukcji, która może nadać przestrzeni wokół domu wyjątkowego charakteru.

Murki gabionowe – montaż

Murek gabionowy jest prostą konstrukcją, którą możemy zamontować samodzielnie. Gabiony, to funkcjonalne ogrodzenie może nadać przestrzeni wokół domu wyjątkowy charakter.

Ogrodzenie placu zabaw bezpieczne dla dzieci

Właściwe ogrodzenie placu zabaw dla dzieci powinno być przede wszystkim bezpieczne. Ważne jest też, aby było wykonane zgodnie z przepisami prawa budowlanego. Bezpieczne ogrodzenie placu zabaw to ochrona bawiących się dzieci i całego znajdującego się tam wyposażenia.

Automatyczna brama – najlepsza na zimę

Automatyczna brama ułatwi nam życie zimą. Choć ta pora roku ma niewątpliwie dużo zalet, ma też minusy, które łatwo możemy wyeliminować za pomocą coraz nowszych wynalazków techniki. Chyba każdy kierowca przeklinał pogodę, gdy zamarznięta brama wjazdowa odmawiała posłuszeństwa. Dzięki zautomatyzowanej bramie takie problemy odejdą w zapomnienie.

Prace w ogrodzie w październiku i listopadzie

Większe prace w ogrodzie zazwyczaj wykonujemy wiosną, choć nie każdy wie, że wiele prac aranżacyjnych w ogrodzie można wykonać jesienią oraz tuż przed nadejściem mrozów. Montaż ogrodzenia, oświetlenia lub układanie chodnika to prace, które możemy wykonać jesienią, aby zimą czuć się bezpiecznej i nie brodzić w błocie. Jeśli wszystko dokładnie zaplanujemy, zakończymy prace jeszcze przed nadejściem mrozów.

Co posadzić za ogrodzeniem?

Bardzo często zdarza się, że za płotem mamy jeszcze pas zieleni przy chodniku lub ulicy, na którym chcielibyśmy mieć coś więcej niż trawnik. Bliskość ulicy i ograniczone możliwość pielęgnacji sprawiają, ze rośliny, które posadzimy za ogrodzeniem muszą być odporne na ekstremalne warunki zarówno latem, jak i zimą. Jakie wybrać rośliny aby były odporne i dekoracyjne?

Ogrodzenie z gabionów – galeria

Gabion – sposób na wykorzystanie kamieni w ogrodzie. Obecnie z gabionów tworzy się wiele elementów dekoracyjnych – od mebli ogrodowych, poprzez schody, kończąc na ogrodzeniach. Gabiony nie tylko estetycznie wyglądają, lecz także pełnią inne funkcje.

Ogrodzenie nieruchomości

Ogrodzenie nieruchomości, zgodnie z prawem budowlanym stanowi urządzenie techniczne związane z danym obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem poprzez wydzielenie danej nieruchomości od otoczenia. Przyjmuje się pogląd, iż jest samodzielnym obiektem budowlanym, nie związanym z żadnym innym obiektem budowlanym.

Jak wymurować ogrodzenie z cegły klinkierowej?

Ogrodzenie klinkierowe nie tylko ładnie wygląda, lecz także jest solidne i trwałe. Ogrodzenie klinkierowe pasuje zarówno do domu w stylu nowoczesnym, jak i tradycyjnym. Dobrze wykonane ogrodzenie nie wymaga konserwacji przez wiele lat. Zobacz jak poprawnie wykonać ogrodzenie z klinkieru.

Stabilne ogrodzenie

Ogrodzenie powinno być estetyczne i bezpieczne. Aby ogrodzenie było bezpieczne musi być przede wszystkim stabilne, zobacz jakie czynniki wpływają na wytrzymałość ogrodzenia.

Ogrodzenie: panelowe lub z siatki powlekanej

Kupując ogrodzenie powinniśmy dokładnie zwracać uwagę na każdy szczegół. Ogrodzenie nie jest inwestycją krótkotrwała i powinno nam służyć przez wiele lat, dlatego tak ważny jest jego właściwy wybór. Do wyboru mamy m.in. ogrodzenia panelowe lub ogrodzenia z siatki powlekanej.

Ogrodzenie i oświetlenie terenu budowy

Przed rozpoczęciem robót budowlanych warto podjąć się zagospodarowania terenu budowy, celem ułatwienia i usprawnienia, a przede wszystkich odpowiedniego zabezpieczenia wykonywania przyszłych prac. Przepisy prawne odnoszące się do bezpieczeństwa i higieny pracy dokładnie określają, iż zagospodarowanie terenu powinno być dokonane m.in. w zakresie ogrodzenia terenu i wyznaczenia stref niebezpiecznych oraz zapewnienia oświetlenia naturalnego i w razie potrzeby oświetlenia sztucznego.

Budowa ogrodzenia odpornego na mróz i śnieg

Dobre ogrodzenie powinno być odporne na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dobrze wykonane ogrodzenie przetrwa wysokie temperatury latem i nie będzie wymagać poprawek po mroźnej zimie. Kupując ogrodzenie dobrej jakości, można uniknąć późniejszych wydatków na jego naprawę po zimie. Ważny jest również profesjonalny montaż ogrodzenia.

Solidna i profesjonalna brama

Brama musi być przede wszystkim solidna i łatwa w użytkowaniu. Przy wyborze odpowiedniej bramy należy również zwrócić uwagę na jej wygląd – brama powinna pasować do ogrodzenia i architektury otoczenia. Rozwiązaniem są bramy uniwersalne, które pasują do każdego rodzaju ogrodzenia.

Jak zrobić efektowne ogrodzenie?

Powszechnie wiadomo, że ogrodzenie domu podkreśla jego charakter. Firmy będące na polskim rynku prześcigają się w różnorodności swoich ofert, tak aby zachęcić do nich klienta. W ostatnim czasie, bardzo modne są indywidualne dodatki takie jak inicjały wstawione w lico ogrodzenia lub bramy, które można wykonywać na zamówienie. Sprawdź co zrobić aby nadać swojej furtce czy bramie niepowtarzalnego wyglądu.

Czym są i do czego służą gabiony?

Dzięki pomysłowości architektów możemy zaprojektować naszą przydomową przestrzeń w ciekawy i niebanalny sposób. Poza tradycyjnymi rozwiązaniami warto zdecydować się na gabiony, które stają się coraz popularniejsze.

Jak zaprojektować profesjonalne ogrodzenie?


Aby czuć się w swoim domu w pełni bezpiecznie, należy zadbać o całe jego otoczenie. Gwarancję bezpieczeństwa zapewni nam profesjonalnie zaprojektowane ogrodzenie, które dodatkowo ozdobi działkę.

Kalkulatory pomocne podczas remontu


Patrzysz na swoje ściany i wiesz, że już czas, żeby je pomalować lub wytapetować. A przed Twoim domem warto by wykonać ogrodzenie. Jednak remonty to nie jest Twoja specjalność. Wiesz, że musisz się tym zająć, ale do końca nie wiesz jak? Malowanie ścian lub ich tapetowanie, a także wykonanie murowanego ogrodzenia nie należą do skomplikowanych czynności, możesz spróbować wykonać je samodzielnie bądź skorzystać z pomocy fachowca. Niezależnie od tego, którą z opcji wybierzesz warto wcześniej sprawdzić, jaki będzie koszt takiego remontu i jakiej ilości materiałów będzie potrzebna.

Rozbiórki a prawo budowlane


Czy rozebranie starej drewnianej szopy, kawałka muru z ogrodzenia lub rozpadającej się przybudówki do naszego domu wymaga jakiś formalności prawno-administracyjnych? Warto zapoznać się z kilkoma faktami.

Murowanie klinkierowego ogrodzenia. Przewodnik, krok po kroku

Prowizoryczne ogrodzenie nie jest najlepszym rozwiązaniami jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni wokół domu. Gdy budowa domu zostanie zakończona, warto zastanowić się nad wykonaniem murowanego ogrodzenia.

Jak usunąć uszkodzone płyty chodnikowe?

Uszkodzone płyty chodnikowe czy brukowe to nie tylko defekt natury estetycznej, ale jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa użytkowników takiego chodnika.

Co powinno się wiedzieć o żywopłocie

Żywopłot, czyli tzw. „zielona ściana”, to jeden z podstawowych elementów naszego ogrodu. Dobór odpowiednich roślin, przygotowanie gleby, przycinanie i formowanie to jedne z zabiegów, które musimy wykonać jeśli marzymy o ładnym żywopłocie. Żywopłot ma być jedną z dekoracji naszego ogrodu, dlatego pamiętajmy, że źle wykonany żywopłot to duży problem, który ciężko będzie naprawić.

Nawierzchnie z bruku kamiennego

Nawierzchnie z kamiennego bruku mają zwykle surową formę ułożonych w rzędach kostek, ale mogą też być falujące, wielobarwne i we wzory.

Nawierzchnia z kostki betonowej

W ogrodach cenimy sobie naturalność, dlatego do budowy ścieżek wybierane są zazwyczaj materiały takie jak kamień, drewno czy żwir. Nawierzchnie z nich wykonane łatwo wtapiają się w zieleń i ładnie starzeją.

Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego wapnem

Stabilizacja gruntu wapnem pozwala na wykorzystanie nieprzydatnych gruntów spoistych, które w stanie nasączonym wodą tracą właściwości wytrzymałościowe i przy tym wykazują się dużą wysadzinowością w okresie zimy.

Podkłady pod kostkę betonową w technologii gruntu stabilizowanego cementem

Proces stabilizacji cementem polega na zmieszaniu rozdrobnionego gruntu z optymalną ilością cementu i wody oraz zagęszczeniu takiej mieszanki.

REKLAMA