REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Przyprawy z własnego ogródka

W przydomowym ogrodzie poza kwiatami możemy hodować także zioła oraz rośliny przyprawowe. Zioła w ogrodzie, to nie tylko zawsze świeże przyprawy, niektóre z nich mogą odstraszać też nieproszone owady.

Ślimaki w ogrodzie

Co zrobić żeby uchronić się przed ślimakami w ogrodzie? A gdy już się pojawią, co zrobić żeby ślimaki się nie zadomowiły?

Podlewanie ogrodu

1200 l – tyle wody potrzebujemy, aby przez rok podlewać 1 m2 ogrodu. Zmniejszenie zużycia wody o 70%? To możliwe jeśli tylko zmienimy sposób podlewania.

Ogród na górce

Niepowtarzalny ogród? Nic trudnego jeśli tylko dobrze wykorzystamy zróżnicowanie terenu, na którym mieści się nasz kawałek zieleni. Skarpy, tarasy, skalniaki to jedne z możliwości zagospodarowania ogrodu z wzniesieniami.

REKLAMA

Prace w ogrodzie w październiku i listopadzie

Większe prace w ogrodzie zazwyczaj wykonujemy wiosną, choć nie każdy wie, że wiele prac aranżacyjnych w ogrodzie można wykonać jesienią oraz tuż przed nadejściem mrozów. Montaż ogrodzenia, oświetlenia lub układanie chodnika to prace, które możemy wykonać jesienią, aby zimą czuć się bezpiecznej i nie brodzić w błocie. Jeśli wszystko dokładnie zaplanujemy, zakończymy prace jeszcze przed nadejściem mrozów.

Ogród jesienią – vademecum

Ogród jesienią musimy pielęgnować równie intensywnie jak na wiosnę czy w czasie lata. Jesienne porządki, takie jak grabienie liści, przycinanie trawnika czy sadzenie niektórych roślin powinny być wykonane właśnie teraz – na początku października. Podpowiadamy jak przygotować nasz ogród do zimy.

Staw w ogrodzie – jesienne prace

Staw w ogrodzie – powinniśmy o niego dbać także jesienią. Oczyszczanie lustra wody z liści, pielęgnacja roślin wodnych, czyszczenie dna stawu z zanieczyszczeń i odpowiednie karmienie ryb to podstawowe prace, o których należy pamiętać w październiku.

Ogród jesienią: liście w ogrodzie – jak można je wykorzystać?

Liście, które spadły w naszym ogrodzie można wykorzystać na różne sposoby. Liście spadające jesienią możemy wykorzystać np. jako kompost. Zobacz, co można zrobić z liśćmi zalegającymi w ogrodzie jesienią.

REKLAMA

Róże – kwiaty do sadzenia jesienią

Róże to piękne i bardzo popularne kwiaty. W naszych ogrodach róże uprawiane są od wielu lat, a ich różnorodność powoduje, że każdy znajdzie odmianę idealną dla siebie. Jesień to najlepsza pora na posadzenie róż. Jak i gdzie posadzić róże aby jak najlepiej rosły?

Różanecznik – jesienna pielęgnacja

Różanecznik lub rododendron – nazwy określające gatunki roślin z rodziny wrzosowatych o zimozielonych liściach. Różaneczniki nazywa się także azaliami – wtedy, gdy zrzucają liście na zimę albo gdy ich liście są półzimotrwałe. Jak pielęgnować różaneczniki jesienią aby cieszyć się widokiem ich pięknych kwiatów w przyszłym roku?

Pielęgnacja iglaków jesienią

O iglaki takie jak tuje, cyprysiki, jałowce czy cisy powinniśmy dbać nie tylko wiosną i latem, lecz także jesienią. Przycinanie, przesadzanie, sadzenie, podlewanie, nawożenie – które z prac możemy wykonać jesienią, a które powinny poczekać do wiosny? Radzimy jak pielęgnować iglaki jesienią.

Ogród – barwy jesieni

Hortensje, brzozy, zawilce, astry, powojniki, bodziszki, wrzosy – to tylko niektóre z roślin zdobiących nasz ogród w październiku. Niektóre gatunki roślin kwitną jesienią, inne mają ozdobne liście, które o tej porze roku zmieniają kolor, jeszcze inne wytwarzają ozdobne owoce. Aby nasz ogród wyglądał pięknie jesienią, wybierzmy do niego odpowiednie gatunki drzew, krzewów i kwiatów.

Jesień – rośliny o kolorowych liściach

Jesień w ogrodach i parkach nieodłącznie kojarzona jest z kolorowymi liśćmi. Żółte, pomarańczowe, czerwone, a nawet lekko brązowe liście sprawiają, że jesień staje się piękną porą roku. Aby nasz ogród podczas jesieni wyglądał atrakcyjnie, pomyślmy o drzewach i krzewach z przebarwiającymi się liśćmi.

Byliny jesienią i zimą – pielęgnacja

Byliny jesienią możemy nie tylko przesadzać, lecz także sadzić. Pamiętajmy jednak o kilku zasadach, aby nasze byliny pięknie kwitły nawet w październiku. Nie zapominajmy również o bylinach, które nie zimują w gruncie – wykopmy je po pierwszych jesiennych przymrozkach. Podpowiadamy, jak dbać o byliny jesienią i jak zabezpieczyć je na zimę.

Dynie – warzywa ozdobne i jadalne

Dynie uprawiane w naszym kraju to najczęściej banie, tzw. dynie olbrzymie, oraz dynie zwyczajne. Dynia staje się najbardziej popularna w okresie Halloween, gdzie znajduje zastosowanie jako ozdoba domów i sklepów. Można wykonać z niej także lampion.

Trawnik jesienią – pielęgnacja

O trawnik należy dbać nie tylko w lecie, lecz także jesienią. Koszenie, usuwanie suchych liści, nawożenie jesiennym nawozem – to tylko niektóre prace, o których musimy pamiętać jesienią. Podpowiadamy jak pielęgnować trawnik jesienią.

Sadzenie roślin jesienią

Przełom lata i jesieni to dobry czas na sadzenie wielu cebulek wiosennych i letnich kwiatów. Ważne jest aby posadzić cebulki w odpowiednim terminie, na odpowiedniej głębokości oraz we właściwych odstępach. Jak i kiedy posadzić cebulki aby cieszyć się wiosną wspaniałymi krokusami, hiacyntami czy żonkilami?

Iglaki – przesadzanie

Często w trakcie sezonu okazuje się, że rośliny zbyt mocno się rozrosły lub rosną na nieodpowiednim dla nich stanowisku. Najprostszym wyjściem w takim przypadku jest przesadzenie ulubionych iglaków na nowe miejsce. Jednak zanim się do tego zabierzemy, warto wybrać jak najlepszy termin. Kiedy najlepiej przesadzać iglaki?

Szybko rosnące tuje

Tuje nadal są roślinami najczęściej wybieranymi na zimozielony żywopłot. Jeśli zależy nam na bardzo szybkim przyroście roślin, najlepszym wyjściem będzie wybranie odmian szybko rosnących. Znajdziemy co najmniej kilka odmian żywotników, które rosną szybko, wyglądają atrakcyjne i nie sprawiają kłopotów.

Krzewy ogrodowe na jesień

Krzewy ogrodowe wyglądają ładnie nie tylko w czasie kwitnienia. Niektóre gatunki krzewów ogrodowych najbardziej efektownie prezentują się dopiero jesienią gdy przebarwiające się liście drzew i krzewów przybierają ogniste barwy.

Bukszpan – choroby i szkodniki

Bukszpan najczęściej choruje wtedy, gdy rośnie w niekorzystnych dla siebie warunkach albo gdy jest mocno osłabiony po zimie. Zimozielony bukszpan, który rośnie na zbyt suchym stanowisku lub jest nieco przemarznięty może być atakowany przez choroby i szkodniki. Jak je rozpoznać i zwalczać?

Jak pielęgnować hortensję bukietową?

Hortensja bukietowa, nazywana też hortensją wiechowatą, kwitnie pod koniec lata. Dzięki temu może być okazałą dekoracją ogrodowych zakątków w czasie, gdy większość ozdobnych krzewów już przekwitła. Hortensja bukietowa w odróżnieniu od hortensji ogrodowej jest bardziej wytrzymała na mróz i kwitnie na pędach tegorocznych. Jakich warunków wymaga hortensja bukietowa?

Grusza wierzbolistna – gruszki na wierzbie w ogrodzie

Grusza wierzbolistna – przysłowiowe, niemożliwe do pogodzenia wyrastanie gruszek na wierzbie jest jednak możliwe. Wszystko dzięki ozdobnemu gatunkowi gruszy, która do złudzenia przypomina wierzbę. Grusza wierzbolistna jest najczęściej rozłożystym krzewem lub niskim drzewem. Zmieści się w prawie każdym ogrodzie, a jej uprawa nie sprawi nam większych problemów.

Miłorząb dwuklapowy (Ginkgo biloba L.)

Miłorząb dwuklapowy – to niezwykłe drzewo potrafi żyć nawet do 2000 lat i jest nazywane żywą skamieliną. Jest oryginalne o każdej porze roku, a jego lecznicze właściwości są znane od wieków. Miłorzęby są odporne na choroby, szkodniki, zanieczyszczenie środowiska oraz na mróz i upały. Mogą rosnąć zarówno w ogrodach prywatnych, jak i w zieleni miejskiej. W kulturach Japonii, Chin i Korei miłorząb jest świętym drzewem, opiekunem zdrowia, symbolem długowieczności i odporności na niesprzyjające warunki. Czy uprawa miłorzębu jest trudna?

Dlaczego ognik nie owocuje?

Ogniki to krzewy sadzone na rabatach, w żywopłotach lub przy ścianach budynków. Ogniki są najpiękniejsze jesienią, kiedy obsypują się kolorowymi owocami przypominającymi jarzębinę . Zależnie od odmiany owoce mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Zdarza się jednak, że krzewy słabo kwitną i nie owocują tracąc swój jesienny urok. Jakie mogą być tego przyczyny?

Czy można założyć trawnik we wrześniu?

Najczęściej zakładamy trawniki wiosną aby móc jak najszybciej cieszyć się zielenią trawy wokół domu. Czasem jednak przedłużają się prace związane z wykańczaniem domu lub zakładaniem ogrodu i dopiero pod koniec lata możemy się zabrać za założenie trawnika. Czy można założyć trawnik we wrześniu?

Jesień – nawożenie roślin ogrodowych

Jakich składników rośliny potrzebują jesienią? Pod koniec lata większość roślin ogrodowych kończy już przyrost części nadziemnej. Z tego względu od końca sierpnia nie nawozimy już roślin nawozami azotowymi, gdyż zbyt długie stosowanie tych nawozów nie pozwoli roślinom przygotować się do zimy. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba w ogóle nawozić roślin jesienią.

Co posadzić za ogrodzeniem?

Bardzo często zdarza się, że za płotem mamy jeszcze pas zieleni przy chodniku lub ulicy, na którym chcielibyśmy mieć coś więcej niż trawnik. Bliskość ulicy i ograniczone możliwość pielęgnacji sprawiają, ze rośliny, które posadzimy za ogrodzeniem muszą być odporne na ekstremalne warunki zarówno latem, jak i zimą. Jakie wybrać rośliny aby były odporne i dekoracyjne?

Ogród ekologiczny – vademecum

Ogród ekologiczny to nowy trend w ogrodnictwie. Szklarnie, ogródki warzywne i ziołowe, kompostowniki i pomieszczenia gospodarcze to części składowe ogrodów ekologicznych. Jak sprawić aby nasz ogród stał się ogrodem ekologicznym?

Projektowanie ogrodów – vademecum

Projekt to podstawa do stworzenia wymarzonego ogrodu. W zależności od tego czy marzymy o ogrodzie w stylu angielskim, japońskim czy francuskim musimy pomyśleć o różnym rozmieszczeniu roślin i elementów małej architektury w naszym ogrodzie.

Wyposażenie ogrodu – vademecum

Ogród to nie tylko rośliny i trawnik, lecz także wyposażenie takie jak meble ogrodowe, grill czy domki na narzędzia ogrodowe. Swój ogród możemy udekorować również rzeźbami czy pergolami, a jeśli jesteśmy miłośnikami ptaków, pomyślmy o karmniku.

Woda w ogrodzie: kompendium

Woda w ogrodzie – baseny, oczka wodne, kaskady, fontanny i instalacje automatycznego nawadniania. Woda w naszym ogrodzie może występować w bardzo różnych formach w zależności od tego, czy marzymy o miejscu do pływania czy o fontannie.

Kwiaty różowe – GALERIA

Bergenia, astry, petunie, storczyki i różaneczniki to jedne z wielu gatunków kwiatów, które możemy kupić w różowym kolorze. Różowe kwiaty, podobnie jak czerwone, ożywią nasz ogród nawet podczas szarej i smutnej jesieni.

Czerwone rośliny ogrodowe – GALERIA

Czerwone rośliny ogrodowe – mieczyki, berberysy, pigwowce, kamelie, pelargonie. To tylko niektóre z czerwonych roślin, które możemy posadzić w naszym ogrodzie. Czerwone rośliny nie tylko ożywią nasz ogród, lecz także mogą być źródłem zdrowych owoców, którymi będziemy się cieszyć przez całe lato.

Projektowanie ogrodu - GALERIA

Projekt ogrodu powinien obejmować rośliny, alejki, oczka wodne czy stawy i elementy małej architektury. Warto się zastanowić gdzie zbudować posadzkę, na której postawimy meble ogrodowe i jakie miejsce będzie najlepsze do stworzenia skalniaka. Pamiętajmy, że nasz ogród ma być nie tylko piękny, lecz także funkcjonalny.

Basen w ogrodzie - GALERIA

Basen kryty lub odkryty, naziemny lub trwale ulokowany w gruncie – wybierzmy taki, który spełni nasze oczekiwania. Jeśli chcemy, aby basen był nie tylko miejscem do pływania, lecz także do zabawy, zainwestujmy w urządzenia tworzące sztuczne fale, kaskady i gejzery.

Woda w ogrodzie

Woda jest obecna w ogrodzie w różnych formach – jako woda używana do podlewania roślin, woda w stawie czy oczku wodnym, a także jako woda tworząca fontannę lub spływająca po kaskadzie. Woda może sprawić, że ogród stanie się wyjątkowy.

Zimowity jesienne – sadzenie

Zimowity jesienne są ostatnim kwitnącymi kwiatami wśród roślin bulwiastych i cebulowych przed nadejściem jesiennych chłodów. Zimowity jesienne są bardzo podobne do popularnych krokusów mogą być namiastką wiosny na rabatach przed nastaniem zimy. Zobacz kiedy posadzić cebulki Zimowitów i jakich potrzebują warunków?

Mrówki w ogrodzie

Mrówki w ogrodzie bywają pożyteczne, lecz czasem mogą wyrządzić szkody. Mrówki są często niezauważane dopóki nie staną się utrapieniem. Co zrobić aby mrówki nie były problemem w naszym ogrodzie?

Winogrono w ogrodzie

Winogrono w ogrodzie może być nie tylko ładnym elementem ozdobnym – pnączem porastającym ściany altanek czy pergole, lecz także rośliną dającą nam pyszne owoce. Przy wybieraniu winogrona do ogrodu musimy pamiętać o kilku zasadach.

Oranżerie ogrodowe

Oranżerie ogrodowe, ogrody zimowe, pomarańczarnie – określenia, po których przychodzą na myśl angielskie wiejskie posiadłości sprzed kilku wieków. Oranżerie kojarzą się z luksusem i dużymi posiadłościami na przedmieściach. Czy oranżerie rzeczywiście są elementem dostępnym tylko dla tych, którzy mają duży ogród?

Meble ogrodowe

Meble ogrodowe to wygoda i funkcjonalność. W zależności od tego, jaki model mebli ogrodowych wybierzemy, możemy stworzyć miejsce idealne na grilla lub taras do relaksu. Przed kupnem zastanówmy się jaką rolę mają spełniać nasze meble ogrodowe.

Domki na narzędzia ogrodowe

Domki na narzędzia ogrodowe to idealne rozwiązanie dla tych, którzy posiadają dużo narzędzi, maszyn czy mebli. W domku na narzędzia możemy schować wszystko, co jest potrzebne do pracy w ogrodzie. Na rynku istnieje wiele różnych domków na narzędzia, dlatego na pewno znajdziemy domek pasujący do naszego ogrodu.

Wysokie rośliny okrywowe

Do wysokich roślin okrywowych należą przede wszystkim krzewy. Mogą stać się schronieniem i stołówką dla ptaków, np. irgi. Sadząc wysokie rośliny okrywowe musimy pamiętać, że ze względów kompozycyjnych nie będą się najlepiej prezentowały pod dużymi drzewami. Świetnie natomiast sprawdzą się jako naturalne odgrodzenie części ogrodu spełniających różne funkcje np. części warzywnej od kwiatowej. Jeśli mamy do obsadzenia stok, najniższe rośliny powinny znaleźć się u jego podnóża, średnie nieco wyżej a najwyższe na jego szczycie.

Jak stworzyć wiosenną łąkę?

Wiosenna łąka jest kompromisem pomiędzy trawnikiem a całoroczną łąką. Po nacieszeniu się kwiatami z wiosennej łąki, pod koniec czerwca albo na początku lipca zaczynamy kosić rośliny regularnie zyskując przestrzeń na zabawy dla dzieci i gry sportowe.

Najpopularniejsze średnie rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe w połączeniu mogą tworzyć niezwykłe kompozycje niewymagające dużego nakładu pracy i późniejszej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane rośliny okrywowe, mogą cieszyć feerią barw, faktur i kształtów. Przy zakupie roślin okrywowych powinniśmy kierować się również osiąganą przez nie wysokością by stworzyć harmonijną, żywą kompozycję. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rośliny okrywowe, które osiągają średnią wysokość.

Jak stworzyć łąkę typu preria?

Łąka typu preria jest tworzona na wzór amerykańskiej prerii. Najważniejsze jest dobranie odpowiednich bylin i traw oraz posadzenie ich tak by wyglądały jak najbardziej naturalnie. Łąka typu preria nie wymaga już żadnej pielęgnacji poza ścięciem jej późną zimą lub wczesną wiosną i poza sporadycznym odchwaszczaniem.

Niskie rośliny okrywowe

Rośliny okrywowe bardzo różnią się od siebie, dzięki czemu możemy wybrać takie, które najbardziej będą odpowiadały naszym wymaganiom. Niskie lub wysokie, zimozielone lub nie, trawy czy krzewinki – wybór należy do nas. Poniżej przedstawiamy najniższe popularne rośliny okrywowe.

Atak szkodników w ogrodzie – jak mu zapobiec?

Inwazji szkodników w naszym ogrodzie możemy zapobiec, albo przynajmniej złagodzić jej siłę. Powszechnie wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Nie zapominajmy, że użycie chemicznych środków zwalczania szkodników może obrócić się przeciwko nam. Pamiętajmy – ogród może sobie świetnie poradzić z niewielką ilością szkodników.

Jak wysiać trawę?

Wysianie trawy jest tańszym sposobem niż rozłożenie darni a ostatecznie potrafi być równie estetyczne. Plusem siania jest też to, że możemy wybrać dowolną mieszankę traw. Minusem, że na efekty trzeba dłużej poczekać.

REKLAMA