REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ostrokrzew (Ilex)

Ostrokrzew (Ilex) to roślina, która ma około 800 znanych odmian. W zależności od gatunku, Ostrokrzewy to albo dość duże krzewy, albo niewielkie drzewa. Do najpopularniejszych odmian Ostrokrzewów należą: Ostrokrzew kolczasty (Ilex aquifolium), Ostrokrzew amerykański (Ilex opaca), Ostrokrzew japoński (Ilex pedunculosa), a także Ostrokrzew okółkowy (Ilex verticillata). Podpowiadamy jak uprawiać najbardziej znane odmiany Ostrokrzewów w swoim ogrodzie.

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare)

Ligustr pospolity (Ligustrum vulgare) to roślina, którą bardzo często wykorzystuje się do tworzenia żywopłotów, ze względu na to, że bardzo dobrze znosi cięcia i formowania. W Polsce poza Ligustrem pospolitym uprawia się również Inne odmiany takie jak Ligustr jajolistny i Ligustr tępolistny. Podpowiadamy jak uprawiać Ligustr pospolity w swoim ogrodzie.

Dławisz (Celastrus)

Dławisz (Celastrus) to roślina zaliczana do szybko rosnących pnączy. Ze względu na to, Dławisz świetnie nadaje się do uprawy przy murach, pergolach, altanach czy rynnach – doskonale porośnie wszystkie powierzchnie tworząc tym samym zieloną ścianę w ogrodzie. Podpowiadamy jak hodować Dławisza.

Azalia ogrodowa (Rhododendron)

Azalia ogrodowa (Rhododendron) to roślina bardzo często nazywana od swojej nazwy łacińskiej Rododendronem lub Różanecznikiem. Azalie uznawane są za jedne z najbardziej efektownych krzewów ogrodowych ze względu na piękne kwiaty. Najczęściej spotykamy kwiaty o białej, różowej, fioletowej albo żółtej barwie. Podpowiadamy jak uprawiać Azalię ogrodową (Rododendron, Różanecznik) w swoim ogrodzie.

REKLAMA

Ogród na wiosnę – przewodnik

Wiosenne prace w ogrodzie. Niebawem pierwszy dzień wiosny. Jakie prace w ogrodzie będziemy musieli wykonać i jak zabrać się do pracy? Podpowiadamy jak rozpocząć przygotowania do prac ogrodniczych na wiosnę.

Zioła na stres – Waleriana, Pierwiosnek lekarski i Serdecznik

Waleriana (Kozłek lekarski), Pierwiosnek lekarski i Serdecznik pospolity to zioła polecane ludziom narażonym na ciągły stres. Zioła te działają uspokajająco, wyciszająco i łagodząco, dzięki czemu są świetnym suplementem diety dla osób zestresowanych i żyjących w pośpiechu. Podpowiadamy jak wyhodować Walerianę (Kozłek lekarski), Pierwiosnek lekarski i Serdecznik pospolity we własnym ogrodzie.

Zioła na serce – Dziurawiec zwyczajny, Bazylia pospolita i Serdecznik

Dziurawiec zwyczajny, Bazylia pospolita i Serdecznik pospolity to rośliny, które wspomagają pracę serca. Ze względu na zawartość alkaloidów, zioła te mogą być wykorzystywane przy kuracji uzupełniającej leki nasercowe. Alkaloidy działają wzmacniająco na mięsień sercowy, pomagają uregulować jego pracę, a także poprawiają przewodzenie bodźców. Podpowiadamy jak wyhodować we własnym ogrodzie zioła na serce.

Zioła na problemy ze snem – Lipa, Rumianek i Melisa

Lipa drobnolistna, Rumianek pospolity i Melisa lekarska to zioła polecane na problemy ze snem. Ze względu na swoje właściwości uspokajające, wyciszające, a także relaksacyjne ułatwiają zasypianie oraz wpływają na spokojniejszy i lepszy sen. Podpowiadamy jak wyhodować Lipę drobnolistną, Rumianek pospolity i Melisę lekarską we własnym ogrodzie.

REKLAMA

Zioła na nadmierną potliwość – Szałwia, Dąb i Orzech

Szałwia lekarska, Dąb szypułkowy lub Orzech włoski to rośliny, które polecane są przy problemach z nadmierną potliwością. W zależności od tego, gdzie zlokalizowany jest problem, zaleca się kąpiele w wodzie z dodatkiem wyciągów z ziół lub picie naparów. Podpowiadamy jak wyhodować zioła na nadmierną potliwość we własnym ogrodzie.

Zioła na mniejszy apetyt – Borówka, Pokrzywa i Fasola

Borówka czernica, Pokrzywa i Fasola zwyczajna to zioła, które mogą być wykorzystywane przy poskramianiu dużego apetytu. Rośliny te są szczególnie ważne dla osób odchudzających się – zmniejszają łaknienie i tym samym wpływają na utratę wagi. Podpowiadamy jak hodować Borówkę czernicę, Pokrzywę i Fasolę zwyczajną w swoim ogrodzie.

Zioła na lepszą pamięć – Rozmaryn, Kozieradka i Głóg

Rozmaryn lekarski, Kozieradka pospolita i Głóg to rośliny, które są polecane przy problemach z pamięcią. Zawarte w nich składniki, takie jak olejki eteryczne i cholina wpływają na lepszą koncentrację, poprawiają pracę mózgu, a także niwelują zmęczenie psychiczne. Podpowiadamy jak wyhodować zioła na lepszą pamięć w swoim ogrodzie.

Zioła na grzybicę – Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek i Tymianek

Zioła wykorzystywane w leczeniu grzybicy to: Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek pospolity i Tymianek pospolity. Zioła te stanowią kurację uzupełniającą ze względu na swoje właściwości grzybobójcze i wpływające na zahamowanie rozwoju zarodników. Podpowiadamy jak hodować Glistnik jaskółcze ziele, Czosnek pospolity i Tymianek pospolity w swoim ogrodzie.

Zioła na depresję – Melisa, Rumianek i Waleriana

Zioła na depresję to między innymi Melisa lekarska, Rumianek pospolity i Waleriana (Kozłek lekarski). Napary z tych ziół mogą stanowić kurację uzupełniającą główne leczenie. Zarówno Melisa lekarska, jak i Rumianek pospolity działają uspokajająco i wyciszająco. Podpowiadamy jak hodować zioła na depresję we własnym ogrodzie.

Zioła na cholesterol – Czosnek, Kozieradka i Mięta

Najlepsze zioła na obniżenie cholesterolu to Czosnek pospolity, Kozieradka pospolita i Mięta pieprzowa. Aby zmniejszyć nieco produkcję cholesterolu, warto uzupełnić swoją dietę naparami z ziół – jest to doskonałe uzupełnienie kuracji lekami. Podpowiadamy jak wyhodować Czosnek pospolity, Kozieradkę pospolitą i Miętę pieprzową w swoim ogrodzie.

Łopata do śniegu – jaką wybrać?

Na wybór łopaty do śniegu zazwyczaj nie poświęcamy zbyt wiele czasu. A potem, gdy trzeba przystąpić do pracy okazuje się, że łopata jest niepraktyczna lub niewygodna i musimy kupić nową. Podpowiadamy, jak wybrać odpowiednią łopatę do śniegu?

Czosnek pospolity, Rumianek i Szałwia – zioła na trądzik

Czosnek pospolity, Rumianek pospolity i Szałwia lekarska to zioła, które są polecane przy różnorodnych problemach skórnych, np. przy trądziku młodzieńczym. Napary do picia lub przemywania twarzy działają oczyszczająco, przeciwzapalnie i ściągająco. Podpowiadamy jak hodować zioła na trądzik we własnym ogrodzie.

Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska – zioła na lepsze trawienie

Kminek zwyczajny, Mięta pieprzowa, Melisa lekarska to zioła, które od wielu lat są polecane na problemy z trawieniem. Napary z ziół zwalczają nudności, wzdęcia i niestrawność, a także działają przeciwskurczowo uśmierzając tym samym kolki jelitowe. Podpowiadamy jak hodować zioła na lepsze trawienie w swoim ogrodzie.

Serdecznik, Akacja, Głóg – zioła na zaparcia

Ziele Serdecznika, kwiat Akacji i kwiat Głogu to rośliny, które polecane są przy problemach z zaparciami. Zarówno ziele Serdecznika, jak i kwiat Akacji mają właściwości rozkurczowe, dlatego mogą być stosowane przy zaparciach. Podpowiadamy jak hodować zioła na zaparcia w swoim ogrodzie.

Mięta, Pierwiosnek, Lipa – zioła na ból głowy

Miętę, Pierwiosnek i Lipę wykorzystuje się do sporządzania herbatek łagodzących między innymi ból głowy. Zarówno Mięta, jak Pierwiosnek i Lipa wpływają uspokajająco na organizm, a także działają kojąco na uporczywe migreny. Podpowiadamy jak uprawiać zioła na ból głowy w swoim ogrodzie.

Anyż, Babka lancetowata – zioła na kaszel

Biedrzeniec anyż popularnie zwany Anyżkiem, a także Babka lancetowata są ziołami polecanymi przy uporczywym kaszlu. Bardzo często zioła te są wykorzystywane do leczenia angin i przeziębień. Babka lancetowata jest używana również w przypadku nieżytów górnych dróg oddechowych. Podpowiadamy jak wyhodować zioła pomocne na kaszel w swoim ogrodzie.

Mięta pieprzowa i Lipa – zioła na przeziębienie

Mięta pieprzowa i Lipa to zioła, które bardzo często wykorzystywane są do leczenia najpopularniejszych objawów przeziębienia. Wywar z Lipy rozgrzewa, działa napotnie i uspokajająco, zaś Mięta pieprzowa pomaga przy stanach zapalnych gardła – rozrzedza śluz, a także łagodzi ból. Podpowiadamy jak hodować zioła na przeziębienie w swoim ogrodzie.

Mięta, Szałwia i Pokrzywa – zioła na alergię

Mięta, Szałwia i Pokrzywa to zioła, które bardzo często wykorzystywane są przy leczeniu objawów różnorodnych alergii, szczególnie alergii pokarmowych. Mięta, Szałwia i Pokrzywa zwiększają wydzielanie soków trawiennych, wpływają na lepsze przyswajanie składników odżywczych, a także łagodzą nudności i zgagi. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na alergię.

Mięta i Melisa – zioła dla niemowląt

Mięta i Melisa lekarska to zioła, które są szczególnie polecane dla niemowląt i małych dzieci. Te zioła świetnie wpływają na pracę układu pokarmowego, a co za tym idzie, zmniejszają bolesne kolki jelitowe – częstą przyczynę bólu brzucha u niemowląt. Podpowiadamy jak wyhodować Miętę i Melisę w ogrodzie.

Krwawnik, Poziomka, Szałwia – zioła na otyłość

Krwawnik pospolity, Poziomka pospolita i Szałwia lekarska to zioła, które możemy wykorzystywać w leczeniu otyłości. Napary przygotowane z liści tych roślin wspomogą pracę układu trawiennego i tym samym wpłyną na lepszą przemianę materii. Zaś lepsza przemiana materii gwarantuje mniejsze problemy z otyłością. Podpowiadamy jak wyhodować w ogrodzie Krwawnik pospolity, Poziomkę pospolitą i Szałwię lekarską.

Fasola, Perz i Dzikie Indygo – zioła dla diabetyków

Fasola zwyczajna, kłącza Perzu i Dzikie Indygo to zioła, które wspomagają leczenie cukrzycy. Rośliny te obniżają poziom cukru we krwi, co jest szczególnie ważne dla diabetyków. Z czasem mogą nawet wpłynąć na zmniejszenie dawek leków przeciwcukrzycowych. Podpowiadamy jak hodować Fasolę, Perz i Dzikie Indygo w swoim ogrodzie.

Szybkie i łatwe odśnieżanie – kosiarka i odśnieżarka w jednym

Intensywne opady śniegu powodują, że jesteśmy zmuszeni do odśnieżania podjazdów i dróg dojazdowych oraz chodników. Choć odśnieżanie nie jest czynnością ani łatwą, ani przyjemną, możemy sobie pomóc używając do odśnieżania specjalistycznego sprzętu. Zobacz, jak szybko i bez większego wysiłku można odśnieżyć otoczenie wokół domu.

Zioła prowansalskie

Zioła prowansalskie to mieszanka ziół, w skład której wchodzą: Rozmaryn, Bazylia, Lebiodka pospolita, Szałwia, Majeranek, Mięta pieprzowa i Cząber ogrodowy. Wszystkie zioła potrzebne do stworzenia popularnej mieszanki możemy wyhodować w swoim ogrodzie. Podpowiadamy jak uprawiać zioła prowansalskie.

Najlepsze zioła na alergie

Leczenie alergii możemy wspomagać ziołami. Prostym i sprawdzonym sposobem jest przygotowywanie wywarów z Krwawnika lub Dziurawca. Możemy także stworzyć mieszanki odpowiednio dobranych ziół, które wpłyną pozytywnie na objawy alergii. Do ziół najlepszych na alergię zaliczamy Pokrzywę, Tymianek, Krwawnik i Korzeń pietruszki. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na alergie.

Zioła na zaparcia

Zioła mogą być stosowane nie tylko na kaszel czy na ból głowy, lecz także na zaparcia. Odpowiednio przygotowane napary z Mięty pieprzowej, liści Jeżyny, kwiatu Rumianku i innych ziół sprawią, że zaparcia przestaną być naszym problemem. Podpowiadamy jak hodować zioła najlepsze na zaparcia.

Zioła na kaszel

Liść Podbiału, Tymianek, Prawoślaz lekarski – to zioła, które możemy zastosować przy leczeniu objawów kaszlu. Przygotowany napar, syrop lub sok sprawi, że szybko pozbędziemy się uporczywego zarówno suchego, jak i mokrego kaszlu. Podpowiadamy jak uprawiać zioła na kaszel we własnym ogrodzie.

Zioła na ból głowy

Zioła możemy wykorzystywać jako środki przeciwbólowe, na przykład na ból głowy. W zależności od tego, na jaki rodzaj bólu głowy cierpimy, wybierzmy odpowiednie zioła, które pomogą w złagodzeniu dolegliwości. Do najpopularniejszych ziół stosowanych na bóle głowy należą Melisa lekarska i Kozłek lekarski. Podpowiadamy jak hodować te zioła w ogrodzie.

Zioła dla niemowląt

Niemowlęta możemy poić herbatkami ziołowymi, które wspomogą pracę układu trawiennego, wpłyną na apetyt lub pomogą przy przeziębieniach. Ważne jest, żeby przy stosowaniu ziół zachować umiar, gdyż duża ilość najprawdopodobniej zaszkodzi dziecku. Koper włoski, Rumianek i Biedrzeniec anyż podawane raz na jakiś czas, będą miały pozytywny wpływ na organizm naszego malucha. Radzimy jak hodować zioła dla niemowląt.

Zioła dla diabetyków

Zioła wspomagające leczenie cukrzycy możemy uprawiać w przydomowym ogrodzie. Dla diabetyków istotna jest ściśle określona dieta. Dodatkowo możemy skorzystać z dobroczynnych właściwości wyhodowanych przez siebie ziół. Borówka czernica, Mniszek pospolity i Czosnek to tylko niektóre z roślin przeznaczonych dla diabetyków. Podpowiadamy jak hodować zioła dla diabetyków.

Stewia – roślina, której możemy używać zamiast cukru

Stewia (Stevia rebaudiana) to roślina, której możemy używać zamiast cukru. Za największą zaletę Stewii uznaje się fakt, że nie jest ona przyswajana przez nasz organizm. Tym samym po wykorzystaniu Stewii do słodzenia otrzymujemy słodkie, lecz niskokaloryczne produkty. Z tego względu Stewię poleca się osobom na dietach i diabetykom. Radzimy jak wyhodować Stewię w ogrodzie.

Najlepsze zioła na przeziębienie

Istnieje wiele domowych sposobów na leczenie przeziębień. Jednym z nich jest kuracja ziołami – naparami, herbatkami, inhalacjami. Wiciokrzew, Krwawnik pospolity, Rumianek to rośliny, które wykorzystywane są podczas zwalczania objawów takich jak kaszel, katar i gorączka. Radzimy jak uprawiać zioła najlepsze na przeziębienie.

Najlepsze zioła na otyłość

Otyłość i odchudzanie to tematy pojawiające się w każdej kolorowej gazecie. Aby schudnąć stosujemy diety cud. Nie zapominajmy jednak, że odchudzanie mogą wspomagać także hodowane w ogródku zioła. Mięta pieprzowa, Lubczyk lekarski, Krwawnik pospolity, Poziomka pospolita lub Szałwia lekarska – te rośliny ułatwią nam walkę z nadwagą. Radzimy jak uprawiać zioła na otyłość.

Oranżeria – ogród przez cały rok

Oranżeria to rozwiązanie, dzięki któremu możemy cieszyć się ogrodem przez cały rok. Jeżeli posiadamy dom, warto zainwestować w oranżerię. Zobacz dlaczego.

Zegary słoneczne do ogrodu

Zegary słoneczne mogą być wykorzystywane nie tylko jako dekoracja w naszym ogrodzie, lecz także jako niezwykłe czasomierze. W zależności od tego, jakie typy zegarów najbardziej nam się podobają, możemy wybierać spośród zegarów horyzontalnych – poziomych i zegarów wertykalnych – pionowych. Podpowiadamy jaki zegar słoneczny wybrać do ogrodu.

Styczniowe prace w sadzie i w warzywniku

W styczniu nadal powinniśmy dbać o nasze sady i warzywniki. Należy pamiętać o bieleniu pni drzew owocowych w sadzie, o kontrolowaniu czy drzewa i krzewy są odpowiednio okryte, a tym samym zabezpieczone przed mrozem, i o sprawdzaniu czy na naszych roślinach nie złożyły jaj szkodniki. Dodatkowo możemy pomyśleć o wyborze roślin, które posadzimy na wiosnę.

Projektowanie ogrodu zimą

Zima to okres, kiedy mamy czas aby pomyśleć o naszym ogrodzie. Jeśli dopiero zamierzamy stworzyć ogród wokół nowo postawionego domu, mamy możliwość zaprojektowania go od podstaw. Odpowiedni system nawadniania, dodatkowa gleba, zaplanowanie kupna konkretnych roślin – to podstawowe elementy związane z projektowaniem ogrodu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę podczas projektowania ogrodu.

Oznaczenia na opakowaniach nasion

Oznaczenia na opakowaniach nasion są różnorodne i czasami mogą się nam wydać skomplikowane. Oprócz nazwy rośliny po polsku i po łacinie, na opakowaniach znajdziemy także informacje, jak hodować poszczególne rośliny. Pora wysiewu, pora kwitnienia, pochodzenie i wymagania konkretnych roślin – to wszystko możemy odczytać z oznaczeń umieszczonych na opakowaniach nasion.

Ogród w styczniu

W ogrodzie w styczniu przyroda nie zamiera. Zimą nasz ogród nadal wymaga pielęgnacji. Powinniśmy sprawdzać, jak wyglądają założone wcześniej osłony chroniące rośliny przed śniegiem i mrozem. Powinniśmy kontrolować także śnieg zalegający na drzewach i krzewach. Jeśli mamy w ogrodzie staw, w styczniu pamiętajmy o tym, aby nie dopuścić do całkowitego zamarznięcia zbiornika. Radzimy jak dbać o ogród w styczniu.

Nasiona – zbiór i przechowywanie

Nasiona kupujemy w sklepach ogrodniczych albo w dużych hipermarketach. Mimo to nie zapominajmy, że nasiona możemy znaleźć we własnym ogrodzie. Gdy tylko jednoroczne kwiaty i byliny przekwitną, należy zebrać ich nasiona. Pamiętajmy też o odpowiednim przechowywaniu nasion.

Drewniane ozdoby do ogrodu

Drewniane ozdoby bardzo efektownie wyglądają w otoczeniu różnorodnych krzewów i kwiatów. Jeśli chcemy umieścić drewniane dekoracje w swoim ogrodzie, możemy wybierać spośród wiatraków, mostków oraz pojazdów – lokomotywa, wóz czy taczka. Przedstawiamy najpopularniejsze drewniane ozdoby do ogrodu.

Karmnik z kokosa

Karmnik wykonany z kokosa to ekologiczny sposób na stworzenie karmidełka do naszego ogrodu. Wykonanie karmnika nie jest trudne, a ostatecznie wygląda on bardzo efektownie i pomysłowo. Karmniki wykonane z kokosa dowodzą, że wystarczy trochę kreatywności i chęci aby ozdobić ogród i przysłużyć się ptakom i innym zwierzętom. Podpowiadamy jak wykonać karmnik z kokosa.

Ptaki zimujące w Polsce – czym je karmić?

Dokarmianie ptaków zimą powinno odbywać się z głową. Ptaków zimujących w Polsce jest wiele, zimą spotkać możemy: Jemiołuszkę, Sikorę bogatkę, Sójkę, Kosy, Kawki a także Puszczyki. Zobacz, co najchętniej jedzą poszczególne gatunki ptaków i jak je dokarmiać.

Zioła na lepsze trawienie

Zioła na lepsze trawienie to to, czego wielu z nas poszukuje po świętach i wielkim obżarstwie. Niektóre z ziół, które polepszą nasze samopoczucie i poprawią trawienie, możemy wyhodować w naszym ogrodzie. Należą do nich np. mięta pieprzowa, melisa, a także kminek. To zioła, które możemy stosować na wzdęcia, zgagę, nudności czy zaparcia.

Zimowe rośliny ozdobne

Zima to czas, kiedy nasze przydomowe ogrody wyglądają smutno i pusto. Jednak istnieją rośliny ozdobne, które sprawiają, że ogrody stają się piękne nawet zimą. Oprócz dobrze nam znanych, zimozielonych drzew i krzewów, zimowy ogród mogą zdobić także rośliny liściaste. Berberys, Cis, Ostrokrzew, Dzika róża czy Głóg uczynią nasz ogród kolorowym gdy spadnie pierwszy śnieg.

Piękny ogród zimą

Nasz ogród może wyglądać pięknie i efektownie nie tylko w lecie, lecz także zimą. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny w nim zasadzimy. Pomyślmy o tym przy tworzeniu naszego ogrodu. Warto się zastanowić, które rośliny ozdobią ogród zimą. Oprócz bardzo popularnych roślin zimozielonych, również drzewa i krzewy o barwnych pędach i owocach sprawią, że zimowy ogród będzie pełen barw.

Sposoby na śliską kostkę brukową w ogrodzie

Okres jesienno-zimowy to czas, kiedy kostkę brukową w naszym ogrodzie pokrywają spadające z drzew liście, czasami nawet pojawia się na niej lód. Aby ścieżki i schody w naszym ogrodzie były bezpieczne, powinniśmy odpowiednio zadbać o ich pielęgnację. Podpowiadamy co zrobić aby kostka brukowa nie była śliska jesienią i zimą.

REKLAMA