REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ogród

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Turkuć podjadek – nieproszony gość w ogrodzie

Turkuć podjadek to owad, na którego sam widok włos może się zjeżyć. Ten dość spory owad, który swoim wyglądem może nieźle przestraszyć, większość czasu spędza pod ziemią obgryzając korzenie roślin. Podpowiadamy, jak w sposób ekologiczny pozbyć się turkucia z ogrodu.

Kamien w ogrodzie – meble, ścieżki i schody

Kamień to naturalny materiał, który warto wykorzystać w aranżacji ogrodu. Trwały i wytrzymały świetnie sprawdzi się w różnych postaciach. Z kamienia w ogrodzie możemy wykonać nie tylko ścieżki, ale i meble. Zobacz, jak możesz wykorzystać kamień we własnym ogrodzie.

10 sposobów, jak uchronić się przed użądleniem owadów

Użądlenie osy czy pszczoły może być dość bolesne. Kiedy na dworze robi się cieplej, pojawia się coraz więcej owadów. Zobacz, w jaki sposób można chronić się przed użądleniami owadów.

Sposoby zabezpieczenia działki przed kretami

Krety na działce bywają bardzo uciążliwe. Zwierzęta te są prawnie chronione w naszym kraju, więc jedyne co możemy zrobić, aby się przed nimi obronić, to zastosować metody zmuszające je do przeniesienia się na inny teren. Najskuteczniejszym sposobem zabezpieczenia ogrodu jest specjalna siatka przeciw kretom.

REKLAMA

Odmiany truskawek

Truskawki uprawiane są ze względu na wyjątkowe walory smakowe. Ich owoce są źródłem witaminy C oraz flawonoidów, a także antocyjan, fosforu, żelaza i bromeliny. Truskawki są jednymi z najbardziej popularnych owoców w naszym kraju. Uprawianych jest wiele ich odmian.

Rabarbar w ogrodzie – uprawa

Rabarbar jest byliną, która dorasta do półtora metra wysokości. Jest to roślina wieloletnia, jej zimująca w ziemi część podziemna nie zamiera, lecz odradza się na wiosnę, wypuszczając świeże liście. Rabarbar nie ma dużych wymagań, dlatego często uprawiany jest w przydomowych ogródkach.

Ogród dla dzieci

Ogród zaaranżowany specjalnie dla dzieci to wspaniałe doświadczenie edukacyjne pozwalające im na kontakt z naturą już od najmłodszych lat. Dzieci mogą np. uczestniczyć w różnych pracach ogrodniczych gdzie będą zgłębiać tajniki natury i pałaszować wyhodowane przez siebie warzywa i owoce. Zobaczcie, jak stworzyć ogród dla dzieci?

Rozmnażanie iglaków – jak to zrobić?

Iglaki to bardzo popularne rośliny często sadzone w wielu ogrodach. Chcąc obsadzić nimi całą posesję często musimy kupić od kilkunastu do kilkudziesięciu sztuk co wiąże się ze znacznymi kosztami. A może by je tak rozmnożyć? Podpowiadamy, jak to zrobić.

REKLAMA

Odmiany śliw w Polsce

Poszczególne odmiany śliw różnią się między sobą rozmiarem, kształtem, okresem dojrzewania, kolorem oraz smakiem. Najbardziej popularne w Polsce są Węgierki, Mirabelki oraz Renklody, ale kilka innych odmian również zasługuje na uwagę.

Pożyteczne owady w ogrodzie

Nikt z nas nie lubi owadów, ale nie każdy wie, że niektóre z nich są całkiem pożyteczne. Ważki, bzygi, trzmiele to tylko nieliczne z owadów, które mają dobroczynny wpływ na nasz ogród i na nas samych. Zobacz dlaczego.

Jak kosić trawnik?

Koszenie trawnika wydaje się dość prostym zadaniem. Jest jednak kilka zasad, których warto przestrzegać podczas dbania o trawę. Zobacz, kiedy najlepiej podlewać trawnik oraz na jaką długość go przycinać.

Zakup iglaków – krok po kroku

Iglaki w ostatnim czasie stały się bardzo częstą ozdobą balkonów, tarasów a także ogrodów. Iglaki mają wiele zalet. Gęsto sadzone mogą stanowić naturalna barierę - ogrodzenie, poza tym nie gubią liści w związku z czym jest z nimi mniej pracy, niż z niektórymi gatunkami drzewami i krzewami. Poniżej przedstawiamy poradnik, jak kupować iglaki.

Śliwka w ogrodzie – uprawa

Najstarsze informacje o śliwach w Polsce pochodzą z XII wieku. Śliwa należy do rodzaju krzewów - Prunus, który obejmuje 32 gatunki. Większość odmian uprawianych w Polsce została przywieziona z Węgier. Co powinniśmy wiedzieć, zanim zdecydujemy się na uprawę śliw w ogrodzie?

Owoce i warzywa w czerwcu

Czerwiec to miesiąc, kiedy w warzywniku pojawiają się coraz to nowe warzywa. Wśród owoców najwięcej jest truskawek i czereśni. Jakie jeszcze owoce i warzywa można zbierać w czerwcu?

15 sposobów jak nie tracić witamin pochodzących z owoców i z warzyw

Aby zachować maksymalną ilość witamin w przygotowywanych warzywach lub owocach, należy przyrządzać je w odpowiedni sposób. Zobacz 15 sposobów, dzięki którym będziesz mógł przygotowywać zdrowe posiłki.

Por – uprawa

Por jest rośliną dwuletnią, uprawia się go jednak jako roślinę jednoroczną, aby poza cebulą wykorzystać także jego liście. Por należy do warzyw uprawianych jako jarzyna lub przyprawa kuchenna. Jest łatwy w uprawie i odporny na niskie temperatury, dzięki czemu można go zbierać nawet zimą. Pot może stanowić wspaniałą przyprawę do mięsa i do sosów. Jest to też znakomity dodatek do mięs. Jak uprawiać por?

Kukurydza w ogrodzie – uprawa

Kukurydza jest rośliną bardzo prostą w uprawie. W Polsce kukurydza uprawiana jest głównie na kiszonkę, rzadziej na susz oraz na ziarno. Roślina ta jest bardzo popularna w kuchni meksykańskiej, która w Polsce cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Zobacz, co warto wiedzieć o uprawie kukurydzy?

Papryka – uprawa

Papryka przywędrowała do nas z Ameryki Środkowej i z Ameryki Południowej, w Polsce uprawa papryki stała się bardzo popularna w ciągu ostatnich 15 lat. Papryka jest warzywem cenionym w ze względu na walory smakowe, a także dużą zawartość witaminy C, żelaza oraz wapnia. Co warto wiedzieć o uprawie papryki?

Maliny – uprawa

Uprawa malin w naszym klimacie nie nastręcza większych trudności. Malina dorasta do 2 m wysokości, a jego owoce słyną z wysokiej zawartości witaminy C oraz z właściwości leczniczych, które zawdzięczają zawartości kwasu elagowego.

Budowa pergoli – krok po kroku

Pergola jest rodzajem drewnianej konstrukcji, która może być zarówno wolnostojąca, jak i dobudowana do ściany domu. Można ją wykonać z drewnianych bądź betonowych słupów. Pergola może być praktyczną dekoracją naszego ogrodu.

Fasola szparagowa – uprawa

Uprawa fasoli szparagowej w ogrodzie jest coraz bardziej popularna. Fasola szparagowa jest rośliną roczną, samopylną, jej częścią jadalną są strąki o żółtym lub o zielonym zabarwieniu. Co warto wiedzieć zanim przystąpimy do uprawy fasoli szparagowej?

Trawnik z rolki czy z wysiewu?

Mając do wyboru wysiewanie trawnika lub układanie go z rolki, musimy wziąć pod uwagę wiele czynników takich, jak na przykład ukształtowanie terenu. Kiedy warto zainwestować w darń rolowaną, a kiedy lepiej wysiać trawę? Przed podjęciem decyzji przeczytaj nasz krótki przewodnik.

Meble w ogrodzie

Meble w ogrodzie to nieodłączny element każdego ogrodu. W słoneczny dzień, każdy z nas chętnie siada w wygodnym fotelu w swoim ogrodzie. Do jak meble wpłyną na nasz komfort zależy w dużej mierze od tego jakie meble kupimy. Zobacz galerię i wybierz meble dla siebie.

Planowanie idealnego ogrodu

Idealny ogród to marzenie każdego z nas. Gdy budujemy własny dom możemy od razu zacząć myśleć o funkcjonalnym podzieleniu ogrodu. W zależności od tego, o jakim ogrodzie marzymy, zastanówmy się gdzie umieścić różne komponenty. Altany, oczka wodne, rabaty kwiatowe, ogródki warzywne, tarasy, miejsce do zabaw z dziećmi, kompostowniki czy alejki to podstawowe elementy, które prawdopodobnie znajdą się w naszym ogrodzie. Podpowiadamy jak zaplanować idealny ogród.

Jak poradzić sobie z zarośniętym ogrodem

Ogród to miejsce wymagające nieustannej pielęgnacji. Jeśli pozostawimy go na kilka miesięcy, najprawdopodobniej po tym okresie zastaniemy zarośnięty plac, który w żaden sposób nie będzie przypominał naszego wypielęgnowanego ogródka. Często także zdarza się, że kupujemy dom wraz z ogrodem i nie jest to oferta deweloperska. Wówczas powinniśmy przemyśleć z jakich roślin zrezygnować a jakie pozostawić w stworzonym już wcześniej ogrodzie. Podpowiadamy jak poradzić sobie z zarośniętym ogrodem.

Oczko wodne na wiosnę

Wiosną powinniśmy pomyśleć o oczku wodnym w naszym ogrodzie. Wraz z nadejściem wiosny należy oczyścić jego brzegi, poprzycinać rośliny wodne i te, które rosną w pobliżu oczka, a także ponownie uruchomić filtry oczyszczające wodę. Takie zabiegi sprawią, że będziemy się cieszyć ładnie wyglądającym oczkiem wodnym od początku wiosny aż do późnej jesieni. Podpowiadamy jak zadbać o oczko wodne na wiosnę.

Wiosenne prace w ogrodzie – trawnik

Wiosna to czas, kiedy powinniśmy pomyśleć o naszym ogrodzie. Ściągnięcie osłon z roślin zabezpieczonych na zimę, wysiew pierwszych warzyw, przycięcie Róż i oczyszczenie bylin to tylko niektóre prace, które należy wykonać. Warto pamiętać także o trawniku – usuwamy filc, nawozimy i przycinamy trawę. Podpowiadamy jak pielęgnować trawnik wiosną.

Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie

Wyznaczanie ścieżek i granic w ogrodzie jest bardzo ważne. Powinniśmy pomyśleć o podzieleniu ogrodu na różne strefy już podczas jego projektowania. Możemy oddzielić rabaty kwiatowe od ogródka warzywnego żywopłotem z lawendy, a taras przysłonić częściowo pnączami. Wszystko zależy od naszej pomysłowości. Nie zapominajmy także o alejkach, które powinny być proste i dość szerokie aby były funkcjonalne. Podpowiadamy jak wyznaczyć ścieżki i granice w ogrodzie.

Planowanie ogrodu, który nie będzie wymagał dużo pracy

Ogród, który nie będzie wymagał długotrwałej pielęgnacji – to szczególnie dobre rozwiązanie dla zapracowanych osób. Możemy tak zaprojektować swój ogród, aby jego utrzymanie było stosunkowo tanie i nie zajmowało nam zbyt wiele czasu. Wszystko zależy od tego, jakie rośliny posadzimy w ogrodzie, jakie rodzaje nawierzchni wybierzemy i jak duży trawnik zaplanujemy. Podpowiadamy jak zaplanować ogród, który nie będzie wymagał od nas zbyt dużo pracy.

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie

Efektywne wykorzystanie przestrzeni w ogrodzie staje się szczególnie ważne wówczas, gdy nasz ogród nie jest zbyt duży. Wtedy chcielibyśmy zagospodarować każdą, najmniejszą przestrzeń aby wszystko się w nim zmieściło. Warto pomyśleć o tym co umieścimy z przodu domu, a co za nim, jakiej wielkości będą ścieżki i rabaty, ile miejsca możemy przeznaczyć na taras czy trawnik. Podpowiadamy jak efektywnie wykorzystać przestrzeń w naszym ogrodzie.

Mrówki w ogrodzie – jak się ich pozbyć?

Mrówki w ogrodzie mogą być dość dużym problemem. Najwygodniejszym sposobem na ich pozbycie się jest zastosowanie specjalnych środków chemicznych przeciwko mrówkom. Niestety nie jest to zdrowe rozwiązanie zarówno dla ludzi korzystających z ogrodu jak i rosnących w nim roślin. Jak więc w takim razie pozbyć się mrówek w sposób nie zagrażający nikomu? Zobacz poradę.

Wiosenne porządki w ogrodzie

Wiosna to moment, kiedy powinniśmy pomyśleć o uporządkowaniu naszego ogrodu i przygotowaniu go na lato. Teraz należy wykonać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, oczyścić ogród ze śmieci, które zgromadziły się tam w trakcie zimy, a także poddać konserwacji meble ogrodowe, tarasy czy powierzchnie ścieżek. Podpowiadamy jak szybko i sprawnie przeprowadzić wiosenne porządki w naszym ogrodzie.

Róże – pielęgnacja wiosną

Wiosenna pielęgnacja Róż opiera się przede wszystkim na przycięciu krzewów. Róże, w zależności od odmiany, przycinamy na różnej wysokości. Istotne jest również zasilanie roślin nawozami organicznymi. Oprócz nawozów organicznych do pielęgnacji Róż możemy wykorzystać także nawozy mineralne przeznaczone specjalnie do tego typu krzewów. Podpowiadamy jak odpowiednio pielęgnować Róże na wiosnę.

Rozmnażanie bylin wiosną

Rozmnażanie bylin powinniśmy przeprowadzić wraz z nadejściem wiosny. Ta pora roku to najlepszy moment na rozmnożenie bylin poprzez podział i tym samym na odmłodzenie naszych kwiatów. Zabieg ten jest szczególnie istotny wtedy, gdy zauważymy, że rośliny coraz wolniej rosną i słabiej kwitną. Podpowiadamy jak rozmnożyć byliny na wiosnę.

Poradnik początkującego działkowca – ogród warzywny

Warzywa łatwe w uprawie to rośliny, od których dobrze jest zacząć przygodę z własnym ogródkiem. Na początek warto przeznaczyć na ogródek mniejszy obszar, aby z czasem go powiększyć. Które warzywa są łatwe w uprawie? Na co zwrócić uwagę przy uprawie warzyw we własnym ogródku?

Ogród – pielęgnacja w marcu

Marzec to miesiąc kojarzony przede wszystkim z nadejściem wiosny – przyroda wówczas budzi się do życia. Ze względu na to powinniśmy pomyśleć o swoich ogrodach. Odkrywamy grządki, przekopujemy je, sadzimy nowe rośliny, przycinamy krzewy i drzewa. Nie zapominajmy także o ogródkach warzywnych. Podpowiadamy jak pielęgnować ogród w marcu.

Sekator – zakup krok po kroku

Sekator to niewątpliwie jedno z podstawowych narzędzi potrzebnych nam do pracy w ogrodzie. Możemy wybierać spośród sekatorów nożycowych, kowadełkowych, jednoręcznych, dwuręcznych lub tyczkowych – wszystko zależy od naszych potrzeb. Zwróćmy także uwagę na to, z jakiego materiału wykonano ostrza i czym pokryte są rączki. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy sekator do naszego ogrodu.

Śniedek baldaszkowaty (Ornithogalum umbellatum) – kwiat wiosenny

Śniedek baldaszkowaty to roślina, która zakwita pod koniec kwietnia i cieszy nas swoimi efektownymi kwiatami aż do końca maja. Jego gwiaździste, białe, zebrane w wiechy kwiaty otwierają się i zamykają w ciągu dnia. Śniedki bardzo ładnie wyglądają na obrzeżach rabat ze względu na to, że należą do dość niskich roślin. Pamiętajmy – Śniedki nie są mrozoodporne. Podpowiadamy jak hodować Śniedki we własnym ogrodzie.

Sasanki – wiosenne kwiaty

Sasanki (Pulsatilla) to jedne z pierwszych roślin, które zakwitają wraz z nadejściem wiosny. Ich duże, dzwonkowate, jasnofioletowe kwiaty zdobią nasz ogród na przełomie marca i kwietnia. Do najpopularniejszych odmian Sasanki zaliczamy Sasankę otwartą, Sasankę łąkową, a także Sasankę zwyczajną. Podpowiadamy jak uprawiać te wiosenne kwiaty w swoim ogrodzie.

Hiacynty w ogrodzie

Hiacynty to jedne z najpopularniejszych roślin cebulowych, które kwitną wiosną. Nadają się one do uprawy zarówno w ogrodzie, jak i w domu. Hiacynty w zależności od odmiany mają różnokolorowe kwiaty – białe, niebieskie, fioletowe, pomarańczowe, żółte, różowe, czerwone lub łososiowe. Podpowiadamy jak uprawiać Hiacynty w swoim ogrodzie.

Galtonia Candicans – roślina na wiosnę

Galtonia, popularnie nazywana letnim Hiacyntem, nie należy do roślin często hodowanych w naszym kraju. Warto jednak poznać jej zalety. Jedną z nich są niewątpliwie drobne, białe kwiaty , które porastają długie – osiągające nawet 1 m wysokości – pędy. Galtonię warto uprawiać w swoim ogrodzie także ze względu na jej słodkawy, bardzo przyjemny zapach. Podpowiadamy jak pielęgnować Galtonię.

Nowoczesne narzędzia ogrodnicze – zestawy

Nowoczesne narzędzia ogrodnicze to nieodłączny atrybut każdego ogrodnika. Coraz więcej nowoczesnych narzędzi ogrodniczych poza tym, że pełni swoją funkcję praktyczną, jest także atrakcyjnych wizualnie. Zobacz galerię.

Rośliny do sadzenia w marcu

Roślin, które sadzimy w marcu jest wiele. Róże, Lilie, Nagietki, Chabry, Stokrotki to tylko niektóre z kwiatów, które powinniśmy posadzić wiosną.

Narcyz (Narcissus)

Narcyzy (Narcissus) to jedne z najpopularniejszych kwiatów kojarzonych z wiosną. Narcyzy to wieloletnie rośliny cebulowe, które były hodowane już w starożytności. W zależności od odmiany, wyróżniamy Narcyzy trąbkowe i pełne oraz wieloprzykoronkowe i drobnoprzykoronkowe. Podpowiadamy jak hodować Narcyzy w swoim ogrodzie.

Wiosenne prace w ogrodzie – byliny i rośliny jednoroczne

Wiosenne prace w ogrodzie to nie tylko przycinanie, nawożenie czy odsłanianie z zimowych osłon drzew i krzewów, lecz także prace związane z bylinami lub roślinami jednorocznymi. Gdy nadejdzie wiosna sprzątamy rabaty, nawozimy rośliny, sadzimy i siejemy nowe. Podpowiadamy jakie prace należy wykonać w ogrodzie wraz z rozpoczęciem wiosny.

Wiosenne prace w ogrodzie – drzewa i krzewy

Wiosenne prace w ogrodzie rozpoczynamy wraz z końcem kalendarzowej zimy. Czasami możemy zacząć je nieco wcześniej, gdy tylko ziemia będzie sucha na tyle, że zdołamy wejść do ogrodu i nie zniszczymy tym samym trawnika oraz rabat kwiatowych. Ściąganie osłon, przycinanie, a także nawożenie, to podstawowe prace, jakie wykonujemy w ogrodzie na wiosnę. Podpowiadamy jak zadbać o ogród wraz z nadejściem wiosny.

Winobluszcz (Parthenocissus)

Winobluszcz (Parthenocissus) popularnie nazywany Dzikim winem to jedno z najpopularniejszych pnączy uprawianych w naszych ogrodach. Roślina ta pochodzi z Ameryki i z Azji, gdzie znanych jest 15 gatunków Winobluszczy. Ze względu na to, że Winobluszcz rozrasta się bardzo szybko, sprawdzi się w nowo założonych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać Winobluszcz.

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata)

Tytoń ozdobny (Nicotiana alata) nazywany również Tytoniem oskrzydlonym niskim to roślina jednoroczna przeznaczona do sadzenia w ogrodzie i do uprawy w donicach. Tytoń ozdobny wygląda efektownie ze względu na swoje kolorowe kwiaty, które świetnie komponują się z innymi roślinami na rabatach. Pamiętajmy jednak, że jest to roślina trująca. Podpowiadamy jak uprawiać Tytoń ozdobny w swoim ogrodzie.

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum)

Kasztanowiec zwyczajny (Aesculus hippocastanum) to jedno z najpopularniejszych drzew kojarzonych przede wszystkim z okresem matur – wówczas kwitnie i z jesienią, kiedy wytwarza ciemnobrązowe kasztany. Pamiętajmy, że Kasztanowiec to drzewo o bardzo dużych rozmiarach, dlatego nadaje się do uprawy wyłącznie w dużych ogrodach. Podpowiadamy jak uprawiać Kasztanowca zwyczajnego.

Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata)

Wiśnia ozdobna piłkowana (Prunus serrulata) nazywana również Wiśnią japońską to roślina znana i doceniana przede wszystkim ze względu na swoje piękne kwiaty. Niestety drzewo przeważnie nie owocuje, a jeśli już pojawią się na nim drobne owoce to są one niejadalne dla ludzi. Niewątpliwą zaletą Wiśni piłkowanej jest fakt, że nadaje się do uprawy nawet w niewielkich ogrodach. Podpowiadamy jak hodować Wiśnię ozdobną piłkowaną w swoim ogrodzie.

REKLAMA