REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne, Stosunek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Likwidacja OFE 2020 - opłata przekształceniowa

Od 2020 roku OFE zostanie zlikwidowane. Wszystkie zgromadzone oszczędności zostaną automatycznie przekazane na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE). Wiązać się to będzie z opłatą przekształceniową. Jak uniknąć 15-procentowej opłaty?

Likwidacja OFE w 2020 r. - najważniejsze rozwiązania

Rząd przyjął projekt ustawy, który zakłada przeniesienie środków zgromadzonych w otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne. System OFE zostanie w praktyce zlikwidowany. Nastąpi to w styczniu 2020 roku.

Co z pieniędzmi z OFE? - od 1 stycznia 2020 r. decyzja o przeniesieniu środków na IKE, czy do ZUS

Od 1 stycznia 2020 roku przyszli emeryci będą mogli decydować, czy swoje oszczędności zgromadzone w OFE przenieść na IKE czy do ZUS. Członkowie OFE będą mieli czas na decyzję do 28 lutego 2020 roku.

PPK i OFE to dwa różne programy - porównanie

PPK i OFE to dwa zupełnie odmienne programy. Porównując, jedyne co je łączy to cel - gromadzenie dodatkowych pieniędzy na przyszłość. Czym więc Pracownicze Plany Kapitałowe różnią się od Otwartych Funduszy Emerytalnych?

REKLAMA

PPK a OFE - różnice

Otwarte Fundusze Emerytalne i Pracownicze Plany Kapitałowe łączy jedynie to, że celem ich utworzenia było stworzenie możliwości gromadzenia dodatkowego kapitału na emeryturę pod kontrolą państwa. Poza tym oba te programy zasadniczo się różnią.

Przeniesienie środków z OFE na indywidualne konta emerytalne

6 listopada 2019 r. Rada Ministrów rozpatrzy projekt ustawy zakładającej przeniesienie środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych na indywidualne konta emerytalne - wynika z porządku obrad rządu zamieszczonego na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Koszty uzyskania przychodów i niższy PIT - zmiany 2019/2020 [PODCAST]

Od 1 października 2019 r. pracownicze koszty uzyskania przychodów będą wyższe, czyli pracownik otrzyma większy zwrot za wydatki na dojazd do pracy i zapłaci niższy PIT. Niektóre zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2020 r. Ile zatem wyniosą nowe, pracownicze koszty uzyskania przychodów - zapraszamy do odsłuchania podcastu.

Ochrona stosunku pracy społecznego inspektora pracy

Społeczna inspekcja pracy to specyficzna instytucja, której celem jest zapewnienie przez zakład pracy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Powinna ona stać na staży ochrony praw przysługujących pracownikom. Zadania te wykonują społeczni inspektorzy pracy, którzy podlegają szczególnej ochronie, wynikającej z pełnionej funkcji.

REKLAMA

PPK to nie OFE

Zdaniem ekspertów do PPK przystąpi około 50% uprawnionych. Rząd zakłada 75%. Należy jednak wziąć pod uwagę brak zaufania Polaków do państwa za sprawą OFE. Mimo że PPK to nie OFE, gromadzenie oszczędności za pomocą instytucji powołanej przez państwo wciąż spotyka się ze sceptycyzmem społeczeństwa.

Pracownicze koszty uzyskania przychodów - zmiany od 1 października 2019 r.

Koszty uzyskania przychodów dotyczące pracowników od 1 października 2019 r. ulegną zmianie. Ile wyniosą?

Podatek od środków przekazywanych z OFE do IKE

Pracodawcy uważają, że podatek od środków przekazywanych z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) powinien zostać pobrany w przyszłości przy wypłacie pieniędzy, a nie w momencie ich przelania do IKE.

Reforma OFE - ZUS czy IKE

Reforma OFE ma zapewnić bezpieczniejsze i bardziej efektywne oszczędzanie na przyszłe emerytury. Zgromadzone w ramach OFE środki można będzie przenieść. Wybór jest między IKE i ZUS.

Likwidacja OFE i przeniesienie oszczędności do IKE - projekt ustawy

Otwarte Fundusze Emerytalne (OFE) zostaną zlikwidowane, a wszystkie oszczędności tam zgromadzone trafią automatycznie na Indywidualne Konta Emerytalne - przewiduje projekt ustawy. Projekt zakłada wprowadzenie tzw. opłaty przekształceniowej.

Przekształcenie OFE w IKE - możliwe będzie posiadanie dwóch IKE

Minister rozwoju i inwestycji Jerzy Kwieciński poinformował, że możliwe będzie posiadanie równolegle dwóch indywidualnych kont emerytalnych (IKE) - dotychczasowego oraz nowego, powstałego po przekształceniu otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Minister dodał, że planowane jest umożliwienie łączenia tych kont.

Środki z OFE przejdą do IKE lub ZUS?

Plan reformy emerytalnej przewiduje przejście środków z OFE do IKE lub ZUS. Obywatele mieliby sami decydować, gdzie chcą przenieść swoje pieniądze. Przy wyborze IKE wymagana byłaby opłata w wysokości 15%

Opłata przekształceniowa przy przekazywaniu środków z OFE na IKE

Rząd ujawnił plany reformy emerytalnej, która zakłada przeniesienie oszczędności z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne lub do ZUS. Transferowi do IKE ma towarzyszyć opłata przekształceniowa w wysokości 15 proc. wartości środków na rachunku OFE przekazana do FUS/ZUS. Opłata ta ma zostać pobrana w dwóch ratach - po 7,5 proc. w 2020 i 2021 r.

Dziedziczenie składek ZUS i OFE

Które składki podlegają dziedziczeniu w przypadku śmierci ubezpieczonego, a które przepadają? Jakie są zasady dziedziczenia składek ZUS i OFE?

PPK a OFE, wybór instytucji finansowej, bezpieczeństwo oszczędności

Czy PPK zastępują OFE? Czy osoby będące w OFE mogą przystąpić także do PPK? Kto i w jaki sposób wybiera instytucję finansową? Jak zadba się o bezpieczeństwo środków zgromadzonych na kontach w ramach PPK?

PPK a OFE, wybór instytucji finansowej, bezpieczeństwo oszczędności

Czy PPK zastępują OFE? Czy osoby będące w OFE mogą przystąpić także do PPK? Kto i w jaki sposób wybiera instytucję finansową? Jak zadba się o bezpieczeństwo środków zgromadzonych na kontach w ramach PPK?

Ewidencja czasu pracy 2019 – wykaz dokumentów

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca ma obowiązek prowadzić dla każdego pracownika dokumentację dotyczącą ewidencjonowania czasu pracy. Jakie dokumenty wchodzą w skład takiej ewidencji?

Nowe zasady wygasania stosunków pracy w razie śmierci pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą

Od 25 listopada 2018 r. ustanowienie zarządu sukcesyjnego przez pracodawcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą nie spowoduje wygaśnięcia umów o pracę z dniem jego śmierci. Nastąpi to tylko wtedy, gdy w czasie wykonywania zarządu pracownicy zmarłego nie zostaną przejęci przez nowego pracodawcę. Takie zmiany w zakresie wygasania stosunków pracy wprowadziła ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej.

Zmiany w zarządzie sukcesyjnym od 25 listopada 2018 r. - skutki dla pracowników

25 listopada 2018 r. wchodzą w życie zmiany w zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwa osoby fizycznej. Jaki skutek dla umów o pracę będzie miała śmierć pracodawcy? Kiedy można ustanowić zarząd sykcesyjny? Jaki wpływ na stosunki pracy ma powołanie zarządu sukcesyjnego?

Umowa o pracę po śmierci pracodawcy, zarząd sukcesyjny - zmiany od 25 listopada 2018 r.

25 listopada 2018 wejdzie w życie ustawa z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Ustawa wprowadza zmiany w przepisach Kodeksu pracy i w ustawie zasiłkowej. Zmiany dotyczą zasad tymczasowego zarządzania przedsiębiorstwem po śmierci pracodawcy.

Jak ustalać podstawę wymiaru składek z tytułu przebywania na urlopie wychowawczym po zmianach

Urlop wychowawczy jest uprawnieniem wyłącznie pracowniczym. Przysługuje na podstawie Kodeksu pracy. Stosunek pracy i przebywanie na urlopie wychowawczym to dwa odrębne tytuły do ubezpieczeń społecznych i zdrowotnego. Od 1 listopada 2018 r. specjalny zasiłek opiekuńczy zostanie podwyższony, a zatem pracodawcy w rozliczeniach zusowskich za pracownice przebywające na urlopach wychowawczych muszą uwzględniać nową wysokość podstawy i składki zdrowotnej.

Jak przedawniają się roszczenia ze stosunku pracy po zmianie przepisów Kodeksu cywilnego

Od 9 lipca 2018 r. obowiązują zmiany w przepisach Kodeksu cywilnego dotyczące przedawnienia. W wyniku nowelizacji zostały skrócone podstawowe terminy przedawnienia roszczeń z 10 do 6 lat. Ponadto inaczej niż poprzednio obliczane są terminy przedawnienia roszczeń cywilnoprawnych. Dodatkowo w niektórych przypadkach sąd musi uwzględniać z urzędu przedawnienie roszczenia.

Ewidencja czasu pracy i inne dokumenty związane ze stosunkiem pracy 2019

Od 1 stycznia 2019 r. pracodawca będzie miał obowiązek prowadzenia m.in. ewidencji czasu pracy i karty wypłaconego wynagrodzenia za pracę. Jakie dokumenty powinny znaleźć się w ewidencji czasu pracy?

Zasady dziedziczenia składek ZUS i OFE

Dziedziczenie składek to prawo przysługujące uposażonym lub spadkobiercom. Na jakich zasadach można dziedziczyć składki ZUS i OFE?

Większe uprawnienia dla inspektorów pracy w zakresie ustalania stosunku pracy

Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, inspektorzy pracy powinni mieć możliwość wydawania decyzji w zakresie ustalania stosunku pracy. W 2017 r. do sądów wniesiono prawie 190 powództw o ustalenie istnienia stosunku pracy.

Jakie skutki powoduje przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę

W przypadku przejścia zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę staje się on stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. W takim przypadku stosunek pracy trwa nieprzerwanie na niezmienionych warunkach, a na przejmującego przedsiębiorstwo lub jego część przechodzą prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy.

Jak należy rozliczyć prawa majątkowe ze stosunku pracy zmarłego pracownika

10 czerwca 2018 r. zmarł pracownik, który pracował u nas 11 lat. Do praw majątkowych po nim uprawniona jest małżonka oraz jedno dziecko w wieku 13 lat. Należną im kwotę po zmarłym pracowniku stanowi wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, dodatek stażowy 15% wynagrodzenia oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, łącznie jest to 6465,80 zł. Pracownik miał potrącenia komornicze niealimentacyjne, z których zostało jeszcze do spłaty 1700 zł. Czy z praw majątkowych po zmarłym należy dokonać potrącenia?

Wypełnianie świadectwa pracy - jak sporządzić je prawidłowo

Świadectwo pracy jest wystawiane w przypadku zakończenia stosunku pracy. Przy jego wypełnianiu często powstają błędy. Może to skutkować koniecznością sprostowania świadectwa pracy, a nawet wypłacenia odszkodowania pracownikowi, jeżeli wydanie niewłaściwego świadectwa wyrządziło mu szkodę. W takim przypadku odszkodowanie przysługuje maksymalnie w wysokości 6-tygodniowego wynagrodzenia pracownika.

Badanie stosunku pracy jako tytułu do ubezpieczenia społecznego

Jakie elementy powinno obejmować badanie stosunku łączącego pracodawcę i pracownika na okoliczność uznania tego stosunku za tytuł do ubezpieczenia społecznego w przypadku, gdy istnieją wątpliwości czy umowa o pracę nie jest fikcyjna?

ZUS ostrzega przed oszustami na "pracownika ZUS"

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed telefonami osób podszywających się za "pracownika ZUS" i proponujących spotkania w sprawie dziedziczenia składek z subkonta w ZUS i konta w OFE.

Koszty uzyskania przychodu przy dwóch etatach

Wysokość kosztów uzyskania przychodów ze stosunku pracy jest ściśle przez ustawodawcę limitowana. Jak rozliczyć koszty uzyskania przychodów z dwóch stosunków pracy?

Zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Umowa o zakazie konkurencji może łączyć pracodawcę i pracownika także po ustaniu stosunku pracy. Umowa ta, często nazywana również klauzulą konkurencyjną, podpisywana jest pomiędzy stronami stosunku pracy, gdy pracownik ma dostęp do szczególnie ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę.

Odsetki za nieprzekazanie w terminie składek do OFE w okresie październik-grudzień 2017

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w komunikacie wskazał wysokość odsetek za nieprzekazanie w terminie składek do OFE, które będą obowiązywały w okresie od 1 października do 31 grudnia 2017 r.

Kodeksowe limity umów na czas określony a umowy na czas określony z nauczycielami mianowanymi

Nauczyciele mianowani mogą zostać zatrudnieni na podstawie umów na czas określony jedynie w ustawowo określonych przypadkach. Do rzeczonych umów nie mają zastosowania limity w zatrudnieniu na czas określony z art. 251 § 1 k.p.

Reforma OFE w 2018 roku

Nowy system emerytalny oparty na pracowniczych planach kapitałowych w celu oszczędzania na emeryturę, przekształcenie OFE - to główne cele projektu ustawy ws. zmian w systemie emerytalnym. Przekształcenie OFE ma nastąpić w styczniu 2018 roku.

Zmiany w OFE już w styczniu 2018 r.

Pracownicze plany kapitałowe oraz przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne to dwa podstawowe elementy reformy emerytalnej. Co się zmieni? Jak będziemy oszczędzać na emeryturę?

Reforma OFE w 2018 roku

Według zapowiedzi ministra rozwoju i finansów Otwarty Fundusz Emerytalny (OFE) ma zostać kompleksowo zreformowany. Najprawdopodobniej reforma OFE wejdzie w życie w lipcu 2018 r.

Skutki błędnego wypełnienia wniosku o emeryturę - druk EMP

Od września 2017 r. osoby, które będą chciały przejść na emeryturę w obniżonym wieku będą mogły złożyć wniosek o przyznanie świadczenia emerytalnego. Skutkiem błędnego wypełnienia wniosku może być pozbawienie ubezpieczonego prawa do emerytury z OFE. Jak zatem poprawnie wypełnić druk EMP?

Czy tego samego pracownika i pracodawcę może łączyć więcej niż jedna umowa o pracę?

Przepisy prawa pracy nie wprowadzają generalnego zakazu pozostawania przez tego samego pracodawcę i pracownika w więcej niż w jednym stosunku pracy. Jednakże rzeczony zakaz może w pewnym zakresie wnikać pośrednio z przepisów Kodeksu pracy.

Odsetki za nieprzekazanie w terminie składek do OFE w okresie lipiec-wrzesień 2017

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podał wysokość odsetek za nieprzekazanie w terminie składek do OFE, które będą obowiązywały w okresie od 1 lipca do 30 wrzesień 2017 r.

Likwidacja OFE i powołanie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) w 2018 roku

Rząd intensywnie pracuje nad pakietem ustaw przewidujących likwidację OFE i powołanie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) jako nowej formy oszczędzania na emeryturę w ramach III filaru. Już w 2018 r. co najmniej część pracodawców ma zostać zobowiązana do założenia PPK oraz odprowadzania w jego ramach odpowiednich składek. Tempo prac nad nowym programem emerytalnym oraz niektóre jego założenia wzbudzają na rynku duże wątpliwości.

Dziedziczenie składek ZUS i OFE

Czy wszystkie składki zgromadzone w ZUS i OFE mogą być dziedziczone przez małżonka lub spadkobierców? Jakie warunki należy spełnić by mieć prawo do dziedziczenia składek?

Warunek rozwiązujący w klauzuli konkurencyjnej

Możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy ma oczywiście bardzo istotne praktyczne znaczenie dla ochrony interesów gospodarczych pracodawcy oraz interesów ekonomicznych pracownika. Czy i na jakich warunkach można więc wcześniej niż to założono w podpisanej umowie (ustalając okres obowiązywania zakazu konkurencji) rozwiązać umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy? Jedną z możliwych do zastosowania instytucji jest instytucja warunku rozwiązującego (art. 89 kodeksu cywilnego w związku z art. 300 kodeksu pracy).

Wypowiedzenie klauzuli konkurencyjnej

Możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy ma oczywiście bardzo istotne praktyczne znaczenie dla ochrony interesów gospodarczych pracodawcy oraz interesów ekonomicznych pracownika. Czy i na jakich warunkach można więc wcześniej niż to założono w podpisanej umowie (ustalając okres obowiązywania zakazu konkurencji) rozwiązać umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy? Jedną z możliwych do zastosowania instytucji jest instytucja wypowiedzenia umowy.

Odstąpienie od klauzuli konkurencyjnej

Możliwość wcześniejszego rozwiązania umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy ma oczywiście bardzo istotne praktyczne znaczenie dla ochrony interesów gospodarczych pracodawcy oraz interesów ekonomicznych pracownika. Czy i na jakich warunkach można więc wcześniej niż to założono w podpisanej umowie (ustalając okres obowiązywania zakazu konkurencji) rozwiązać umowę o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy? Jedną z możliwych do zastosowania instytucji jest instytucja odstąpienia od umowy w rozumieniu art. 395 kodeksu cywilnego.

Nieważność zakazu konkurencji

Jakie najczęstsze wady umów o zakazie konkurencji skutkują nieważnością takich umów?

Elementy konieczne umowy o zakazie konkurencji

Umowa o zakazie konkurencji powinna zawierać swoiste elementy wskazywane przepisami kodeksu pracy. Mają one co do zasady kluczowy charakter dla ważności umowy o zakazie konkurencji. Jedynie w przypadku braku określenia w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy wysokości odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji zastosowanie znajdzie art. 101(2) § 3 kodeksu pracy stanowiący o minimalnej wysokości odszkodowania w wysokości 25% wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

REKLAMA