REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Ta szczególna sytuacja wiąże się z wydarzeniem, który każdy z nas chce przesunąć jak najdalej na przyszłość. Jest to śmierć. Dopiero po śmierci można "ruszyć" pieniądze z OFE i subkonta ZUS. I mogą to zrobić spadkobiercy. WSA w Rzeszowie potwierdził słuszność oczekiwań ZUS, że spadkobiercy "wyjmą" pieniądze z OFE i subkonta. I spłacą zaległości składkowe zmarłego. Zarówno ZUS jak i sąd nie widziały w tym nic szczególnego. W przeciwieństwie do spadkobierców, którzy oczekiwali zwolnienia z obowiązku zapłaty zaległych składek.
Od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 r. funkcjonowało tzw. okno transferowe pozwalające ubezpieczonym decydować, czy część ich składki emerytalnej ma trafić na subkonto w ZUS, czy do wybranego OFE. W tej edycji okna transferowego do ZUS wypłynęło ponad 15,7 tys. deklaracji.
Celem regulacji o wypłacie gwarantowanej, wprowadzonej 1 lutego 2014 r. było umożliwienie odzyskania środków z OFE i subkonta w ZUS w sytuacji, gdy - na skutek śmierci emeryta - pobieranie przez niego emerytury trwało stosunkowo krótko, tj. do 3 lat. Spory osób uprawnionych z ZUSem na tle interpretacji tych przepisów znalazły swój finał aż na wokandzie Sądu Najwyższego.
Od 1 kwietnia do 31 lipca otwarte było okno transferowe. Ubezpieczeni mogli zdecydować, gdzie ma trafić część składki emerytalnej. Na subkonto w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych czy do wybranego Otwartego Funduszu Emerytalnego Wpłynęło ponad 15,7 tys. deklaracji. Kolejne okno transferowe otworzy się za 4 lata.
REKLAMA
Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił 1 kwietnia 2024 roku kolejne okno transferowe. Osoby urodzone po 1968 roku do końca lipca mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej- do OFE i ZUS czy tylko do ZUS-u. Decyzję trzeba podjąć do 31 lipca br. - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że tylko do 31 lipca 2024 r. mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, a kobiety 50 lat mogą kolejny raz zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE. Zmiana decyzji wymaga złożenia specjalnego oświadczenia ZUS-US-OFE-03.
Renta wdowia będzie przez rok zaniżonym świadczeniem. W artykule przykład renty z której płatności są zaniżone miesięcznie 6 x 375 zł i 6 x 500 zł. Zamiast 12 x 1250 (łącznie przez rok zaniżenie świadczenia 9750 zł).
Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.
REKLAMA
Tylko do 31 lipca będzie czynne „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.
Tylko do końca lipca trwa okno transferowe. Osoby, które urodziły się po 1968 r., mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.
Tylko do 31 lipca 2024 r. ubezpieczeni mogą złożyć oświadczenie o przekazywaniu części składki emerytalnej do OFE lub ZUS. Kolejną szansę na zmianę dyspozycji przyszli emeryci będą mieli od 1 kwietnia do 31 lipca 2028 r.
Po śmierci osoby bliskiej zwykle nie myślimy o kwestiach materialnych, bo to czas na refleksję i żałobę. Jednak spraw formalnych jest sporo do załatwienia. Jedna z nich jest dziedziczenie środków z OFE. Warto wiedzieć, że na kontach ZUS zalegają miliony złotych, po które nie wiele osób się zgłasza.
W ZUS wciąż czekają na wypłatę miliony złotych, które należą się rodzinie lub spadkobiercom po zmarłych, którzy nie zdążyli przed śmiercią wystąpić o emeryturę. Często są to kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy złotych – czekają na wypłatę, bo nikt się po nie zgłasza. Uprawnieni zaś nie zgłaszają się, bo nie wiedzą, że mają do nich prawo, z kolei ZUS w większości przypadków nie ma obowiązku informowania o tych pieniądzach.
ZUS informuje, że miliony osób, które urodziły się po 1968 roku, może w najbliższych miesiącach zdecydować, czy chcą, by część ich składki na ubezpieczenie emerytalne była w całości zapisywana na subkontach w ZUS, czy przekazywana do OFE. „Okno transferowe” otworzyło się w kwietniu, a decyzję należy podjąć do końca lipca tego roku.
Osoby urodzone po 1968 r. do 31 lipca 2024 r. mogą zdecydować, czy część ich składki emerytalnej ma trafiać do OFE i ZUS czy tylko do ZUS. Kto nie musi składać oświadczenia?
Okno transferowe OFE-ZUS otwarte jest od 1 kwietnia do 31 lipca 2024 roku. Czy część obowiązkowych składek emerytalnych przekazać do OFE? Ubezpieczeni mają 4 miesiące na decyzję.
Otwarte okienko transferowe OFE-subkonto w ZUS zwiększa zainteresowanie wynikami inwestycyjnymi Otwartych Funduszy Emerytalnych. Lokowanie części składki emerytalnej w OFE wiąże się z większym ryzykiem, ale daje też możliwości znacznie efektywniejszego pomnażania wartości zgromadzonego kapitału niż dające pełną gwarancję bezpieczeństwa, ale tylko waloryzowane raz w roku subkonto w ZUS.
ZUS przypomina, że do końca lipca br. otwarte będzie okno transferowe. Ubezpieczeni urodzeni po 1968 r. mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS, czy do OFE.
ZUS otworzył kolejne okno transferowe. Do 31 lipca 2024 r. ubezpieczeni mogą zdecydować, gdzie ma trafiać część ich składki emerytalnej – na subkonto w ZUS czy do OFE.
1 kwietnia 2024 r. zostanie otwarte tzw. okienko transferowe w ramach II filaru emerytalnego. Osoby ubezpieczone mogą zdecydować, czy przenieść część składki emerytalnej z ZUS do otwartego funduszu emerytalnego (OFE). Na podjęcie decyzji mają czas do 31 lipca br.
Jeśli ktoś zmarł przed upływem trzech lat a część jego emerytury pochodziła z subkonta związanego z tak zwanym drugim filarem, rodzinie ZUS zwraca te środki jako wypłatę gwarantowaną. A co z pieniędzmi z subkonta zmarłego, który nie zdążył przejść na emeryturę?
Co to jest Centralna Informacja Emerytalna? Okazuje się, że niebawem będzie można szybko sprawdzić jaką w przyszłości otrzyma się emeryturę i ile zgromadziło się oszczędności w ZUS, KRUS, OFE, PPK czy IKZE. Nowe przepisy to prawdziwa rewolucja dla ubezpieczeń społecznych!
Czy można dziedziczyć środki zgromadzone w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Czym jest subkonto ZUS?
Centralna Informacja Emerytalna (CIE) ma zbierać kompleksową informację o świadczeniach emerytalnych, dzięki któremu każdy obywatel będzie miał pełną i łatwo dostępną wiedzę na temat swoich oszczędności emerytalnych, bez względu na ich źródło. Nowy system zapewni w jednym miejscu dostęp do informacji o wszystkich posiadanych produktach emerytalnych w: ZUS, KRUS, IKE, IKZE, PPE, PPK oraz OFE.
Wiele osób nie wie, że po śmierci swoich bliskich osób, ma prawo do wypłaty zgromadzonych na koncie OFE środków osoby zmarłej. Masz prawo do tych pieniędzy, a procedura nie jest skomplikowana! Jak wygląda dziedziczenie środków z subkonta po członku OFE?
Centralna Informacja Emerytalna (CIE). Rząd przyjął projekt ustawy. Ma powstać jedno konto dla oszczędności ZUS, KRUS, PPK, PPE, IKE, IKZE, OFE, tj. zagregowane informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach.
Środki zgromadzone na subkoncie w ZUS można podzielić i wypłacić po śmierci ubezpieczonego.
REKLAMA