REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie, Wypadek przy pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Wylew a przyczyna wypadku przy pracy

W trakcie wykonywania pracy pracownik poczuł się źle. Podjęto czynności związane z udzieleniem pierwszej pomocy przedmedycznej i wezwano pogotowie. Po badaniach przeprowadzonych w oddziale intensywnej terapii okazało się, że pracownik doznał wylewu. Ustalono, że:pracownik wykonywał normalne obowiązki związane z wykonywaniem pracy na zajmowanym stanowisku,lekarz medycyny pracy nie stwierdził przeciwwskazań do zatrudnienia na zajmowanym stanowisku pracy,z zakresu czynności wykonywanych w dniu wypadku, nie wynikała potrzeba przenoszenia ciężarów o masie większej niż dopuszczonej przepisami dotyczącymi ręcznych prac transportowych.Czy w takiej sytuacji zdarzenie można uznać za wypadek przy pracy, a jeżeli tak, to jak ustalić przyczynę zewnętrzną?

Odszkodowanie za dyskryminację w zatrudnieniu

Podstawowym obowiązkiem pracodawcy jest równe traktowanie pracowników oraz osób ubiegających się o zatrudnienie. Naruszenie tego obowiązku sankcjonują przepisy kodeksu pracy, przyznając osobom poszkodowanym uprawnienie do żądania wypłaty odszkodowania za dyskryminację w zatrudnieniu.

Odszkodowanie za niezgodne z prawem zwolnienie z pracy

Do tej pory odszkodowanie z tytułu bezprawnego zwolnienia z pracy zaspokajało wszystkie roszczenia pracowników z tego tytułu. Czy coś się zmieniło?

Dla kogo zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Zasiłek z ubezpieczenia chorobowego należny jest nielicznej grupie osób ubezpieczonych w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przywilej ten dotyczy jedynie tych osób, których niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypadła w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, czy też powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

REKLAMA

Dla kogo zasiłek z ubezpieczenia wypadkowego

Zasiłek z ubezpieczenia chorobowego należny jest nielicznej grupie osób ubezpieczonych w wysokości 100 proc. podstawy wymiaru. Przywilej ten dotyczy jedynie tych osób, których niezdolność do pracy lub niemożność wykonywania pracy przypadła w okresie ciąży, powstała wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów oraz zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów, czy też powstała wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy.

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby - jak i kiedy?

Podstawą do żądania odszkodowania za śmierć bliskiej osoby jest już sama utrata członka rodziny, cierpienie wywołane tą szkodą, utrata oparcia i kontaktu. Wysokość zadośćuczynienia jest ustalana na podstawie kilku kryteriów.

Czy ubezpieczenia chronią rowerzystów?

Świadomość ubezpieczeń wśród rowerzystów jest niska. Według ekspertów polisy mogą zapobiec dotkliwym skutkom wypłaty odszkodowań.

Odszkodowanie od pracodawcy za wypadek w pracy

Pracownik może dochodzić od pracodawcy odszkodowania za wypadek w pracy, gdy świadczenie z ZUS-u nie pokryje wszystkich kosztów leczenia poszkodowanego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pieniądze?

REKLAMA

Odszkodowanie spowodowane przez silne wiatry lub huragany

Jak postępować i rozwiązywać problemy powstałe na etapie likwidacji szkód z umów ubezpieczeń mienia spowodowanym silnym wiatrem lub huraganem?

Czym jest pozew zbiorowy?

Pozew zbiorowy możemy składać w sprawach związanych ze złamaniem praw konsumenckich oraz w wypadku, gdy za sprawą niebezpiecznego produktu lub usługi poniesiemy szkodę. Pismo musi jednak zostać złożony przez minimum 10 osób.

Dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego w wypadku

Uległeś wypadkowi z winy drugiej osoby i nie wiesz jak teraz powinieneś postępować? Bardzo wielu poszkodowanych nie jest świadoma, jakie prawa im przysługują oraz o jakie roszczenia mogą się ubiegać. Niewiedza ta działa oczywiście na naszą niekorzyść.

Wysokość odszkodowania w pozwie grupowym

W pozwie grupowym należy ujednolicić wysokość odszkodowania. Oznacza to, iż żądana kwota będzie jednakowa dla wszystkich członków grupy lub podgrupy.

Od kiedy pracownikowi, który uległ wypadkowi, należy wypłacić 100% zasiłek chorobowy

Pracownik uległ wypadkowi przy pracy. Czy zasiłek chorobowy w wysokości 100% należy wypłacać:od dnia wypadku, nie czekając na uznanie przez zespół powypadkowy zdarzenia za wypadek przy pracy i zatwierdzenie przez pracodawcę protokołu powypadkowego,po zatwierdzeniu przez pracodawcę protokołu powypadkowego, w którym zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy czy może gdyZUS nie odmówi wypłaty świadczeń z ubezpieczenia wypadkowego?

Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy dla rolników 2012

Od dnia 27 lipca 2012 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące wysokości odszkodowania rolników. Dotychczasowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, które wynosiło 550 zł wzrośnie do kwoty 650 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Elementy konieczne do uznania zdarzenia za wypadek przy pracy

Jakie zdarzenia możemy na pewno uznać za wypadek przy pracy?

Wypadek a kolizja

Wielu kierowców nie wie, czym różni się wypadek komunikacyjny od kolizji. Rozróżnienie to ma jednak bardzo istotne znaczenie, bowiem od kwalifikacji zdarzenia zależy to, jak powinniśmy się zachować.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek na koloniach?

Gdy dziecko doznało wypadku podczas kolonii lub obozu, rodzina poszkodowanego ma prawo domagać się odszkodowania od ubezpieczyciela. Opiekun prawny dziecka powinien najpierw zgłosić się do organizatora kolonii.

Dobra osobiste i ich ochrona

W naszych publikacjach zatytułowanych „ABC Prawa” staramy się wyjaśnić możliwie przystępnym językiem te pojęcia lub instytucje prawne, które występują w codziennym życiu i mają często doniosłe znaczenie, ale których charakterystyka i skutki nie zawsze są zrozumiałe dla ogółu obywateli.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy

Orzeczenie lekarza orzecznika stanowi podstawę wydania decyzji o przyznaniu lub odmowie prawa do jednorazowego odszkodowania. Od tej decyzji pracownik może wnieść odwołanie do sądu pracy. Odpowiednie pouczenie w tym zakresie powinno być zawarte w treści decyzji.

Zasiłek z tytułu wypadku przy pracy

Zatrudniamy pracowników przy pracach remontowo-budowlanych. Pracownik zatrudniony u nas od września 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Został on dotkliwie poparzony, gdyż nie stosował się do przepisów bhp oraz nie używał odzieży ochronnej (roboczej). Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku?

Czy można nie uznać zdarzenia za wypadek przy pracy

Pracownik zgłosił wypadek, któremu uległ na terenie zakładu pracy w trakcie przenoszenia ciężaru. Według oświadczenia pracownika nie było świadków wypadku. Pracownik został skierowany do lekarza w celu uzyskania orzeczenia potwierdzającego doznanie urazu w obrębie kręgosłupa lędźwiowego. Czy niedostarczenie przez poszkodowanego orzeczenia lekarskiego (stwierdzającego uraz), mimo wielokrotnych próśb, może uzasadniać nieuznanie zdarzenia wypadkowego za wypadek przy pracy?

Karta wypadku czy protokół powypadkowy – wypadek zleceniobiorcy

Pracodawca zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę oraz umów cywilnoprawnych, głównie umów zlecenie. Na terenie zakładu pracy miał miejsce wypadek, któremu uległ pracownik zatrudniony na podstawie umowy-zlecenia. Czy pracodawca ma obowiązek sporządzić protokół wypadku przy pracy czy kartę wypadku przy pracy?

Czy pracownikowi przysługuje roszczenie pieniężne za wypadek przy pracy

Jeden z byłych pracowników naszego przedsiębiorstwa domaga się zadośćuczynienia za wypadek przy pracy, chociaż otrzymał jednorazowe odszkodowanie z ZUS, jak również odszkodowanie z towarzystwa ubezpieczeniowego PZU. Czy mamy obowiązek spełnić roszczenia byłego pracownika?

Odpowiedzialność szpitala za szkody wyrządzone wadliwym sprzętem

W dniu 21 grudnia 2011 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej „ETS”) wydał wyrok w sprawie C‑495/10 i odpowiadając na tzw. pytanie prejudycjalne sądu francuskiego orzekł, że odpowiedzialność szpitala, który używa wadliwych urządzeń lub produktów, nie będąc ich producentem i wyrządza w związku z tym szkodę pacjentowi, nie jest objęta zakresem zastosowania unijnych przepisów o odpowiedzialności za produkty wadliwe.

Kodeks pracy: długośc okresu wypowiedzenia zależna od stażu pracy

Okres wypowiedzenia umów terminowych ma być powiązany ze stażem pracy. Ponadto zamiast przywrócenia do pracy proponuje się wysokie odszkodowania.

Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji

Czy brak ważnych badań technicznych może doprowadzić do niewypłacenia odszkodowania po kolizji? Pozytywny wynik badań techniczny stanowi domniemanie, że dany pojazd jest zdatny do poruszania się po drodze (z uwagi na swój stan techniczny nie stanowi zagrożenia dla ruchu drogowego). Czy jednak brak badań technicznych zawsze wskazuje na zły stan samochodu i uniemożliwia wypłatę odszkodowania (AC lub NNW)? Nie do końca.

Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) kierowcy i pasażerów samochodu jest rodzajem ubezpieczenia osobowego (nie dotyczy mienia) – wypłacanego w przypadku wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych związanych z ruchem pojazdu.

Jednorazowe odszkodowanie z tytułu niezdolności do pracy 2013

Poniższe stawki jednorazowego odszkodowania z tytułu niezdolności do pracy obowiązują od 1 kwietna 2012 do 31 marca 2013 r.

Kiedy powstaje odpowiedzialność odszkodowawcza? (cz. 2)

Podstawową przesłanką odpowiedzialności odszkodowawczej jest zaistnienie szkody majątkowej. Niezależnie od tego roszczenie odszkodowawcze jest zasadne po spełnieniu dalszych przesłanek.

Kiedy powstaje odpowiedzialność odszkodowawcza? (cz. 1)

Odpowiedzialność odszkodowawcza może zaistnieć w wielu sytuacjach. Żądanie odszkodowania może mieć miejsce przy wypadku drogowym, czy też przy niewykonaniu umowy. Muszą jedynie zaistnieć określone przesłanki.

Skutki przekroczenia terminu na sporządzenie protokołu powypadkowego

Określony przez ustawodawcę 14-dniowy termin na sporządzenie protokołu powypadkowego ma charakter instrukcyjny. Uchybienie temu terminowi m.in. nie powoduje negatywnych skutków prawnych dla poszkodowanego.

Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną podczas wypadku przy pracy

Jeden z naszych pracowników uległ wypadkowi przy pracy, którego sprawcą był inny pracownik. W wyniku wypadku został zniszczony prywatny laptop poszkodowanego pracownika, którego używał w pracy do celów służbowych. Kto w takiej sytuacji powinien wypłacić odszkodowanie za wyrządzoną szkodę – my, jako pracodawca, czy pracownik, który spowodował wypadek?

Czy w razie kolizji ubezpieczyciel zapłaci za auto zastępcze?

Obowiązkiem ubezpieczyciela w razie uszkodzenia pojazdu klienta jest pokrycie kosztów najmu samochodu zastępczego. Nie jest to uzależnione od żadnych dodatkowych przesłanek.

Kiedy ubezpieczony nie otrzyma świadczeń z tytułu wypadku przy pracy

Wśród okoliczności, które wykluczają prawo poszkodowanych ubezpieczonych do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy, przepisy ustawy wypadkowej wymieniają m.in. zadłużenie ubezpieczonego wobec ZUS oraz spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu.

Odmowa przyznania świadczeń wypadkowych przez ZUS

Protokół powypadkowy ustala okoliczności i przyczyny wypadku przy pracy. ZUS odmówi przyznania świadczenia z tytułu wypadku przy pracy ubezpieczonemu, gdy protokół zawiera stwierdzenia bezpodstawne.

Jak uzyskać odszkodowanie za zły stan drogi?

Zły stan drogi może doprowadzić do uszkodzenia naszego pojazdu. Podpowiadamy co w takiej sytuacji należy zrobić, aby uzyskać odszkodowanie.

Jakie świadczenie wypłacić pracownikowi: z tytułu wypadku przy pracy czy „zwykłej” choroby

Nasz pracownik uległ wypadkowi przy pracy i od 10 lutego 2012 r. przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie to zostało mu wystawione do 7 marca br. Jest to jego pierwsze zwolnienie lekarskie w tym roku kalendarzowym. Pracownik przedłożył 14 marca 2012 r. kolejne zwolnienie lekarskie, które 24 lutego br. wystawił lekarz innej specjalizacji, dokumentujące niezdolność do pracy od 23 lutego do 26 marca 2012 r. Zwolnienie to nie pozostaje w związku z niezdolnością spowodowaną wypadkiem przy pracy. Jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji? Czy pracownikowi należy wypłacić zasiłek chorobowy w wysokości odpowiadającej nowemu zwolnieniu lekarskiemu, czy kontynuować wypłatę świadczenia na podstawie poprzedniego zwolnienia? W jaki sposób należy obniżyć pracownikowi świadczenie za nieterminowe dostarczenie zwolnienia lekarskiego?

Od czego zależy wysokość składki wypadkowej ustalanej przez ZUS

Nasze przedsiębiorstwo działa nieprzerwanie od początku 2009 r. W tym roku po raz pierwszy wysokość składki na ubezpieczenie wypadkowe ustali dla naszej firmy ZUS. W jaki sposób ZUS ustala wysokość tej składki? Czy możemy wpłynąć na decyzję ZUS tak, abyśmy płacili mniej?

Jak dochodzić rekompensaty za zakup wadliwego towaru?

Kupując wadliwy towar nabywca może skorzystać z rękojmi za wady, jak również żądać odszkodowania za faktyczną szkodę jaką doznał. W jaki sposób nabywca może dochodzić swoich praw?

Odszkodowanie za nieużywanie samochodu

Poszkodowany, którego samochód został przy wypadku uszkodzony albo całkowicie zniszczony, może na czas naprawy albo na czas potrzebny do kupna nowego wynająć samochód albo domagać się odszkodowania za nieużywanie samochodu.

Czy pracownik otrzyma odszkodowanie za zniszczony w wypadku samochód

Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują odszkodowania za zniszczony samochód używany w związku z pracą. Jego wypłatę mogą zagwarantować tylko szczegółowe zapisy umowne.

Jak podwyższyć odszkodowanie za wywłaszczenie pod budowę drogi?

Odszkodowanie za wywłaszczoną działkę pod budowę drogi powinno w pełni rekompensować straty jakie są ponoszone przez jej właściciela. Zdarzają się przypadki, kiedy właściciel nie jest zadowolony z wysokości odszkodowania. Jak walczyć o wyższe odszkodowanie?

Kto sporządza kartę wypadku zleceniobiorcy

Nie później niż w terminie 14 dni od dnia zawiadomienia o wypadku, po ustaleniu okoliczności i przyczyn tego zdarzenia, jest sporządzana w 3 egzemplarzach karta wypadku – dla poszkodowanego, podmiotu ustalającego okoliczności wypadku i dla ZUS.

Kto płaci koszty opinii powypadkowej w Niemczech?

W przypadku likwidacji szkody powypadkowej w Niemczech ważnym elementem jest kwestia pokrycia kosztów powypadkowej opinii rzeczoznawcy. Problemy pojawiają się zwłaszcza wtedy, gdy poszkodowany przyczynił się do powstania wypadku drogowego.

Czy pracownik otrzyma zasiłek, jeżeli naruszył przepisy bhp

Zatrudniamy pracowników przy pracach remontowo-budowlanych. Pracownik zatrudniony u nas od września 2011 r. uległ wypadkowi przy pracy. Został on dotkliwie poparzony, gdyż nie stosował się do przepisów bhp oraz nie używał odzieży ochronnej (roboczej). Czy pracownikowi przysługuje prawo do zasiłku, jeżeli naruszył przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy?

Jak wypełnić oświadczenie sprawcy wypadku ? (cz. 2)

Objęcie ubezpieczeniem sprawcy będzie wymagało udowodnienia okoliczności zdarzenia oraz winnego. Takie funkcje spełni oświadczenie sprawcy. Jaka powinna być jego treść?

Odszkodowanie za wypadek w sklepie

Właściciel sklepu będzie ponosił odpowiedzialność za szkody, których doznał klient wywracając się na śliskiej posadzce. Należy jednak pamiętać o zabezpieczeniu dowodów.

Ubezpieczenie pensjonatu

Prowadzący hotele, czy pensjonaty mogą skorzystać z ofert ubezpieczycieli. Odpowiednia oferta ubezpieczeniowa zwolni nas od roszczeń gości za uszkodzone lub utracone rzeczy, wniesione przez gości hotelowych.

Wypadki na zimowisku – kto za nie odpowiada?

Ferie to czas wyjazdów na zimowiska, na których często dochodzi do wielu wypadków. Odpowiedzialność za zachowanie dzieci ponoszą ich rodzice i opiekunowie albo osoby sprawujące nad nimi nadzór. Kto odpowiada za wypadki w czasie zimowych wyjazdów z dziećmi?

Postępowanie w razie wypadku przy pracy pracownika i zleceniobiorcy

Ustawa wypadkowa ma zastosowanie nie tylko do pracowników, ale także do innych osób, które podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu na podstawie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. W zależności od tego, z jakiego tytułu dana osoba podlega ubezpieczeniu wypadkowemu, w razie wystąpienia wypadku przy pracy należy stosować nieco odmienne procedury związane ze zgłoszeniem wypadku, ustaleniem jego okoliczności oraz dokumentowaniem wystąpienia wypadku.

REKLAMA