REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czym są podlimity sumy ubezpieczenia w ubezpieczeniach majątkowych?

Suma ubezpieczenia wyznacza górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. Znaczenie mają jednak także podlimity, które wyznaczają górną granicę kompensacji poszczególnych kategorii szkód.

Suma ubezpieczenia: co to jest i jak określić jej wysokość?

Zawierając umowę ubezpieczenia musimy dokonać wyboru co do wielkości sumy ubezpieczenia. Suma ubezpieczenia określa górną granicę odszkodowania, do której odpowiedzialność ponosi zakład ubezpieczeń. Przeczytaj czym kierować się przy określeniu wysokości sumy ubezpieczenia.

Jakie wyłączenia można spotkać w ubezpieczeniach domów i mieszkań?

Ubezpieczając mieszkanie lub dom powinniśmy dowiedzieć się za jakie szkody zakład ubezpieczeń będzie odpowiadał, a za jakie nie. Innymi słowy musimy zapoznać się z przypadkami wyłączeń ochrony ubezpieczeniowej. Odszkodowania nie dostaniemy np. za szkody górnicze.

Jaki jest zakres ubezpieczenia mieszkania?

Zakres zdarzeń, jakie obejmuje umowa ubezpieczenia mieszkania może dotyczyć m.in. ochrony przed uszkodzeniem, zniszczeniem, jak również zdarzeniami losowymi. Standardowo ochroną obejmuje się także ruchomości domowe.

REKLAMA

Czy o.w.u. mają wpływ na wysokość odszkodowania?

W przypadku ubezpieczeń dobrowolnych sposób wyliczenia odszkodowania powinien być określony w treści ogólnych warunków ubezpieczenia (o.w.u.). W umowach ubezpieczeń majątkowych można spotkać także inne modyfikacje, które w przyszłości mogą wpłynąć na wysokość odszkodowania.

Ubezpieczenia majątkowe: wartość odtworzeniowa a rzeczywista

Ubezpieczenia majątkowe mogą mieć formułę wartości odtworzeniowej lub też wartości rzeczywistej. W zależności od wyboru jednej z nich różnie mogą kształtować się świadczenia odszkodowawcze.

Kto zapłaci za koszty ratowania ubezpieczonego majątku?

W razie wypadku ubezpieczeniowego ubezpieczający jest obowiązany użyć dostępnych mu środków w celu ratowania przedmiotu ubezpieczenia. Obowiązkiem ubezpieczyciela jest refundacja kosztów wynikłych z działań minimalizujących szkodę.

Jak długo czeka się na odszkodowanie?

Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego ubezpieczyciel jest bezwzględnie zobowiązany spełnić świadczenie (wypłacić odszkodowanie) w określonym terminie. Przekroczenie tego terminu może wiązać się z obowiązkiem wypłaty odsetek.

REKLAMA

Czego możesz wymagać na wycieczce?

Zimne posiłki, brak własnej łazienki, obskurny hotelik czy też brak obiecanego widoku na morze. Zanim pojedziesz na urlop przeczytaj za co ponosi odpowiedzialność organizator i co zrobić, by nie przegapić odszkodowania.

Odmowa zawarcia umowy przyrzeczonej - co zrobić?

Zawierając umowę przedwstępną jedna lub obie strony zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy przyrzeczonej. Jakie jednak działania można podjąć wobec strony, która uchyla się od zawarcia takiej umowy?

Co to jest szkoda całkowita?

Ze szkodą całkowitą przy ubezpieczeniach komunikacyjnych mamy do czynienia, gdy pojazd uległ zniszczeniu w takim stopniu, że nie nadaje się do naprawy albo gdy koszty takiej naprawy przekroczyłyby wartość samochodu.

Co ze szkodą wyrządzona przez małoletniego?

Często się zdarza, że do powstania szkody przyczynia się osoba małoletnia. W jaki sposób można w takiej sytuacji dochodzić naprawienia szkody i od kogo?

Jakie prawa ma poszkodowany w wypadku?

Jestem poszkodowany w wypadku, jakie mi służą świadczenia po doznaniu szkody osobowej, gdzie szukać podstaw prawnych swoich roszczeń?

Zmiana ustawy o gospodarce nieruchomościami

Regulacje prawne dotyczące gospodarowania nieruchomościami należącymi do Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego, oraz podmiotów prywatnych znajdują się w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami.

Czym jest cesja praw przy umowach ubezpieczenia?

Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą, powinien zawrzeć umowy ubezpieczenia odnośnie wszystkich wartościowych dla niego rzeczy. Oprócz tego może on być zobowiązany do zawarcia obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Ma to na celu minimalizację szkód, które mogą w trakcie prowadzenia owej działalności mieć miejsce.

Jakie roszczenia można wysunąć w stosunku do znaków towarowych?

Przedsiębiorca prowadząc działalność gospodarczą może korzystać z ochrony dla znaków towarowych i oznaczeń geograficznych (faktu pochodzenia danej rzeczy lub usługi z miejsca o szczególnych właściwościach), jeżeli są one zarejestrowane. Fakt naruszenia tych dóbr determinuje czynności mające na celu ich zaniechanie.

Zawarcie i odstąpienie od umowy ubezpieczeniowej – porada

Przepisy precyzują jak powinna wyglądać umowa ubezpieczenia, w szczególności kwestię konieczności wydania ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia. Ubezpieczyciel jest zobowiązany potwierdzić zawarcie umowy dokumentem ubezpieczenia. Jeżeli umowa jest zawierana np. drogą elektroniczną, w razie wątpliwości umowę uważa się za zawartą z chwilą doręczenia ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia.

Wyrządzono Ci szkodę? Sprawdź na jakich zasadach sprawca może być pociągnięty do odpowiedzialności

Prowadząc działalność gospodarczą należy liczyć się z faktem, że może nastąpić sytuacja, w której przedsiębiorcy zostanie wyrządzona szkoda. Przepisy prawa mówią w takich sytuacjach o odpowiedzialności odszkodowawczej, czyli działaniach zmierzających do naprawienia owej szkody.

Obowiązkowe ubezpieczenie oc podmiotów przyjmujących zamówienia na świadczenia zdrowotne

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej kojarzone jest zazwyczaj z umowami ubezpieczenia samochodu zawieranymi z zakładem ubezpieczeniowym lub umowami zawieranymi przez określone grupy zawodowe. Oprócz tego umowy obowiązkowego ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej zawierane są także przez podmioty przyjmujące zamówienia na świadczenia zdrowotne.

Wypłata odszkodowania od ubezpieczyciela - porada

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą, a czasami są także zobowiązani do zawierania umów ubezpieczenia. W wyniku zawarcia takiej umowy, w razie zajścia określonego zdarzenia ubezpieczyciel zobowiązany jest spełnić świadczenie określone w umowie. Najczęściej jest to wyplata określonej sumy pieniężnej.

Jak się bronić, gdy kontrahent wykorzystał poufne informacje dotyczące przedsiębiorstwa?

W wyniku prowadzenia działalności gospodarczej powstaje tzw. tajemnica przedsiębiorstwa. Są to informacje poufne, co do których przedsiębiorca podjął czynności mające na celu ich ochronę przed dostaniem się w niepowołane ręce. Mogą one dotyczyć kwestii technicznych, handlowych lub organizacyjnych przedsiębiorstwa, ale także mogą to być inne informacje posiadające wartość gospodarczą.

Szkoda, odszkodowanie – czym są i jak ustalić ich wysokość

Przedsiębiorca działający w obrocie może zawierać z kontrahentami umowy na wykonanie określonych czynności lub towarów. Jeżeli więc kontrahent nie wykonuje umowy, przedsiębiorca ponosi stratę. Odszkodowanie za poniesione straty nazywane według przepisów kodeksu cywilnego szkodą stanowi rekompensatę pieniężną dla tego przedsiębiorcy. Warto jednak wiedzieć czym jest szkoda i jakie odszkodowanie się za nią należy.

Sprawdź, co może ubezpieczyć przedsiębiorca?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może ubezpieczyć mienie, które wchodzi w skład jego przedsiębiorstwa, tj takie które służy prowadzeniu owej działalności. Ma to na celu uzyskanie odszkodowania w razie zaistnienia ewentualnej szkody.

Sprawdź co zrobić, gdy spadająca doniczka z okna wyrządzi komuś szkodę!

Istnieje wiele przypadków, w których osoba ponosi szkodę w wyniku wypadku, który polega na wypadnięciu, wylaniu lub wyrzuceniu czegoś z pomieszczenia. Poszkodowany zazwyczaj, albo w ogóle nie dochodzi odszkodowania, albo też chciałby, ale nie bardzo wie jakie kroki w tym celu przedsięwziąć.

Doznałeś uszczerbku we nadzwyczajnej sytuacji? Sprawdź jakie świadczenia przysługują w tej sytuacji

Funkcjonując w obrocie może zdarzyć się nadzwyczajna sytuacja, w związku z którą podmiot biorący w niej udział dozna uszczerbku, za który zostanie przyznane następnie odszkodowanie.Za takie szczególne zdarzenie można uznać wypadek spowodowany, który został wywołany przyczyną zewnętrzną, powodując uraz lub śmierć osoby, która brała w nim udział. Bardzo często tego typu wypadki mogą mieć miejsce w zakładach, czy przy wykonywaniu czynności zawodowych poza zakładem.

W jakiej wysokości należy się odszkodowanie za wywłaszczoną nieruchomość?

Zgodnie z art. 21 ust. 2 Konstytucji wywłaszczenie jest dopuszczalne jedynie dla realizacji celów publicznych i za słusznym odszkodowaniem. Polskie prawo przewiduje kilka przypadków, w których właściciel nieruchomości może zostać pozbawiony prawa własności, a szczegółowe regulacje w tym zakresie są zawarte m.in. w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, ustawie z dnia 10 kwietnia 2003 r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych, ustawie z dnia 28 marca 2003 roku o transporcie kolejowym, czy ustawie z dnia 24 kwietnia 2009 roku o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu. Choć każda z powyższych regulacji w pewien sposób różni się w zakresie procedury wywłaszczania nieruchomości, możliwe jest jednakże przedstawienie ogólnych założeń dotyczących zasad wypłacania odszkodowania z tytułu wywłaszczenia w polskim prawie.

W jakiej odległości od okna może być parking?

Odległość parkingów dla samochodów osobowych od okien budynków mieszkalnych, a więc domów i bloków jest ściśle określona w przepisach.

Jak uzyskać odszkodowanie za zalanie po powodzi? Poradnik

Biorąc pod uwagę anomalie pogodowe, właściciele terenów, które znalazły się pod wodą wiosną 2010 roku powinni zastanowić się nad wykupieniem ubezpieczenia AC. To pozwoli ograniczyć straty.

Co można ubezpieczyć wybierając się w podróż służbową?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z wykonywaniem różnego typu czynności. Jedną z takich czynności jest podróż służbowa, czyli sytuacja w której przedsiębiorca samodzielnie lub też pracownik wyjeżdża w inne miejsce niż miejsce prowadzenia działalności. Aby zniwelować ewentualne skutki różnych tragicznych zdarzeń, które mogą mieć miejsce w trakcie takiej podróży, przedsiębiorca może zawrzeć umowę ubezpieczenia. Nie jest to jednak ubezpieczenie obowiązkowe.

Zawierając umowę ubezpieczenia sprawdź jak kształtują się warunki ubezpieczeń

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą musi liczyć się z możliwością wyrządzenia szkody. Może to być sytuacja, w której on sam wyrządza szkodę lub w której szkoda jest wyrządzana jemu. Aby uniknąć problemów związanych z takimi sytuacjami powszechnie zawierane są umowy ubezpieczenia.

Czym jest jednorazowe odszkodowanie za uszczerbek zaistniały przy prowadzeniu rolniczej działalności gospodarczej?

Rolnicy prowadzący rolniczą działalność gospodarczą są ubezpieczeni w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Przepisy regulujące to ubezpieczenie mówią między innymi o świadczeniach w przypadku choroby, macierzyństwa lub wypadku.

Jak kształtuje się odpowiedzialność cywilna rzeczoznawców majątkowych?

Prowadzenie działalności gospodarczej może się wiązać się z obowiązkiem zawarcia obowiązkowej umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Tak jest między innymi w przypadku rzeczoznawców majątkowych.

Co ze szkodą wyrządzoną przez lekarza?

Mówiąc o przedsiębiorcach mamy najczęściej na myśli właścicieli fabryk, czy firm. Konieczne jednak rozszerzenie zakresu tego pojęcia. Chodzi mianowicie o odpowiedzialność lekarzy za popełnione przez nich błędy przy wykonywaniu czynności. Uznanie tej grupy zawodowej za przedsiębiorców jest jak najbardziej trafne, z wielu powodów. Prowadzenie gabinetu lekarskiego jest wykonywaniem działalności gospodarczej.

Jak kształtuje się odpowiedzialność przy umowach przewozu i spedycji?

Przesyłanie rożnego rodzaju towarów w obrocie gospodarczym jest dziś na porządku dziennym. Dostarczanie w inne miejsce może odbywać się w ramach umowy spedycji lub przewozu. Aby jednak w związku z wykonywaniem tej umowy nadawca i odbiorca nie ponieśli strat wywołanych niewłaściwym działaniem firmy przewozowej przepisy prawa stanowią o odpowiedzialności przedsiębiorcy.

Co ze szkodą wyrządzoną przez prokurenta?

Przedsiębiorcy mogą występować w obrocie w różnych formach prawnych. Możliwe jest więc prowadzenie działalności gospodarczej zarówno przez przedsiębiorcę jednoosobowego, osobę prawną (np. spółkę kapitałową), jak też przez jednostkę nie posiadającą osobowości prawnej (np. spółkę partnerską). O ile jednak w przypadku przedsiębiorcy jednoosobowego, którym jest osoba fizyczna, kwestia odpowiedzialności za szkody jest jasna i klarowna, o tyle w przypadku innych form organizacyjno – prawnych nieco się komplikuje.

O tym jak kształtuje się ochrona patentu?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania rzeczy, przedmiotów, czy wynalazków, może ich konstrukcję, czy skład opatentować. Jeżeli dana rzecz zostanie opatentowana inny przedsiębiorca nie może korzystać z owej konstrukcji lub składu bez zezwolenia. Jeśli natomiast doszłoby do naruszenia, przedsiębiorca patentujący może domagać się ochrony. Oczywiście roszczeń z tytułu naruszenia patentu można dochodzić po uzyskaniu patentu.

Czym jest odpowiedzialność cywilna za produkt?

Przedsiębiorca może wprowadzać produkty do obrotu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Każdy taki produkt, niezależnie od tego jaki ma charakter, czy jest to śrubka, czy koparka, powinien być sprawdzony. Może jednak mieć miejsce sytuacja, gdy mimo wszystko produkt taki wyrządzi szkodę. Aby uniknąć odpowiedzialności za szkodę, przedsiębiorca może zawrzeć umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za produkt.

Jak kształtuje się ubezpieczenie oc lekarzy oraz lekarzy dentystów?

Lekarz oraz lekarz dentysta są jednymi z zawodów, które podlegają, zgodnie z przepisami, obowiązkowemu ubezpieczeniu od odpowiedzialności cywilnej. Jest to odpowiedzialność za szkody wyrządzone przy wykonywaniu czynności związanych z ich zawodem.

Obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź czy mu podlegasz!

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest ubezpieczeniem bardzo powszechnym. Jego istotą jest odpowiedzialność gwarancyjna towarzystwa ubezpieczeniowego. Towarzystwo to przejmuje odpowiedzialność za ewentualne szkody wyrządzone przez podmiot ubezpieczony poprze umowę ubezpieczeniową. Doskonałym przykładem tego typu ubezpieczenia jest znane wszystkim kierowcom obowiązkowe OC.

Jak zabezpieczyć przedsiębiorstwo przed niewłaściwie wykonanym zobowiązaniem?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą, wykonując umówione zobowiązanie powinien dołożyć należytej staranności przy jego wykonywaniu. Oznacza to, że wykonanie powinno nastąpić zgodnie z wiedzą przedsiębiorcy, a także ze starannością wynikającą z zawodowego charakteru czynności.

Czy można zmienić wysokość odszkodowania?

Prawo jasno zastrzega, że podmiot, który poniósł szkodę, może domagać się jej naprawienia. Jeżeli szkoda ma charakter majątkowy naprawienie jej, co do zasady odbywa się poprzez zapłatę odszkodowania. Co do zasady też odszkodowanie powinno odpowiadać wartości szkody. Istnieją jednak przypadki, w których jego wysokość jest modyfikowana.

Umowa ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź kto może ją zawrzeć

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, która nie jest objęta obowiązkiem zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, mogą zdecydować się na zawarcie z towarzystwem ubezpieczeniowym takiej umowy dobrowolnie. Możliwość ta dotyczy zarówno osób fizycznych, jak i osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie będących osobami prawnymi.

Czym jest ubezpieczenie, czyli podstawowe informacje o umowie ubezpieczeniowej?

Każdy człowiek zetknął się chociaż raz w swoim życiu z umową ubezpieczenia. Nie do końca jednak zdajemy sobie sprawę czym dokładnie jest ubezpieczenie. Dlatego też warto wyjaśnić najważniejsze kwestie związane z tym zagadnieniem.

Kiedy ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania? Poradnik

Przy wyborze ubezpieczenia komunikacyjnego warto kierować się nie tylko ceną. Na przykład ubezpieczenia autocasco zawierają szereg wyłączeń z których kierowcy nie zdają sobie sprawy.

Odpowiedzialność organizatora imprezy masowej - porada

Na rynku funkcjonuje obecnie wiele przedsiębiorców zajmujących się organizacją imprez masowych. Przedsiębiorca organizujący tego typu imprezę zobowiązany jest do zapewnienia uczestniczącym w niej osobom bezpieczeństwa. Chodzi tu przede wszystkim o bezpieczeństwo pod względem medycznym, technicznym, przeciwpożarowym oraz sanitarnym. Jaka jest zatem odpowiedzialność organizatora imprezy masowej?

Jak zapewnić wiarygodność w obrocie, czyli wszystko o gwarancji ubezpieczeniowej?

Przedsiębiorcy prowadzącemu działalność gospodarczą zależy na występowaniu w obrocie w roli wiarygodnego i pewnego kontrahenta. Istnieje wiele sposobów na zapewnienie sobie stabilnej pozycji wobec innych przedsiębiorców. Jednych z takich sposobów jest zawarcie z towarzystwem ubezpieczeniowym umowy o udzielenie gwarancji ubezpieczeniowej.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej – sprawdź czym jest!

O tym, czym jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej należy mówić w kontekście samej odpowiedzialności cywilnej. Odpowiedzialność cywilne jest to zaś reżim prawny, w którym sprawca szkody odpowiedzialny jest za naprawienie jej skutków poprzez zapłatę odszkodowania.

Czy warto starać się o odszkodowanie?

Prowadzenie firmy to nie tylko samo jej wykonywanie, ale także sytuacje w których przedsiębiorca może wyrządzić szkodę, lub szkoda owa może być wyrządzona jemu. W takiej sytuacji konieczne jest jej naprawienie, które najczęściej ma postać odszkodowania. Zdarza się, że podmioty nie wnoszą o odszkodowanie, bo nie wiedzą jak to zrobić, bądź uważają, że go nie uzyskają lub uzyskają w minimalnej wysokości. Czy rzeczywiście tak jest? Czym jest odszkodowanie i jak się o nie starać?

Czy możesz domagać się odszkodowania, gdy kontrahent prowadzi nieuczciwie negocjacje?

Funkcjonujące w obrocie podmioty zawierają między sobą umowy. Umowy te mogą dojść do skutku poprzez ofertę i jej przyjęcie, w wyniku aukcji lub przetargu, a także w wyniku prowadzenia negocjacji. Czy jeśli kontrahent prowadzi nieuczciwe negocjacje możesz domagać się odszkodowania?

Co to jest szkoda na osobie?

Przez szkodę rozumie się każdy uszczerbek, który doznaje poszkodowany, wbrew swej woli na dobrach prawnie chronionych. Uszczerbek majątkowy da się co do zasady wykazać metoda rachunkową, natomiast krzywda nie ma charakteru mierzalnego. Krzywda spowodowana szkodą ma wymiar subiektywny a tym samym trudnym do oszacowania

REKLAMA