REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odsetki, Przedsiębiorca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Specjalna Strefa Ekonomiczna dla każdej gminy

Resort gospodarki przygotował propozycje zmian w funkcjonowaniu Specjalnych Stref Ekonomicznych. Nowością ma być bezterminowe przedłużenie funkcjonowania SSE oraz przygotowanie terenów inwestycyjnych w każdej gminie.

Budżet domowy a oszczędzanie – bezpłatne programy do zarządzania finansami

Czy myśleliście kiedyś o domowym budżecie z szerszej perspektywy czasu? Jeżeli zdecydujecie się na analizę swojej płynności finansowej, będziecie kontrolować wydatki i porównywać różne sposoby lokowania pieniędzy, możecie usprawnić działanie swojego domowego budżetu. Jakie darmowe programy pomogą usprawnić funkcjonowanie domowych budżetów?

Inwestycja w obligacje banków spółdzielczych od podstaw

Eksperci podkreślają, że na obligacjach banków spółdzielczych z reguły można więcej zarobić niż na lokatach terminowych. Co daje kupno obligacji banków spółdzielczych? Każda obligacja pozwala uchronić nasz kapitał przed inflacją.

Reklama produktów leczniczych – cz. II

Reklama produktów leczniczych podlega odrębnym regulacjom. Ekspert wyjaśnia jakie zasady rządzą reklamą produktów leczniczych.

REKLAMA

Reklama produktów leczniczych - cz.I

Reklama produktów leczniczych podlega odrębnym regulacjom. Na co przedsiębiorca może sobie pozwolić reklamując produkty lecznicze, a co jest zabronione – podpowiada ekspert.

Korupcja gospodarcza - poradnik

Korupcja w sektorze prywatnym to realny problem. Formy przekupstwa podmiotów gospodarczych są różnorodne i, co najgorsze, coraz trudniejsze do wykrycia. Co jest dopuszczalne przez polskie prawo, a za co odpowiada się przed sądem? Nasz ekspert podpowiada.

Rejestracja ochrony nazwy i oznaczeń produktów rolnych, środków spożywczych i produktów tradycyjnych

Zagadnienie rejestracji ochrony nazw i oznaczeń produktów rolnych i środków spożywczych oraz produktów tradycyjnych jest w naszym kraju bardzo mało popularne. Przedsiębiorcy często nie wiedzą w jaki sposób przeprowadzić taką procedurę, aby następnie czerpać korzyści z wyjątkowości swojego produktu. Odpowiedzi na w wątpliwości znajdziesz w poradzie.

Przedsiębiorstwo - czym tak naprawdę jest?

Wydawać by się mogło, że zagadnienia dotyczące samego przedsiębiorstwa są doskonale znane i zrozumiałe. Praktyka ukazuje jednak sytuacje, które mogą być trudne do zrozumienia i realizacji. Tak jest między innymi w przypadku kwestii zachowania odpowiedniej formy czynności prawnej, jaką jest sprzedaż przedsiębiorstwa.

REKLAMA

Dobre prognozy dla polskiego rynku IT

Polski rynek IT awansował o 5 pozycji w prestiżowym rankingu Economist Intelligence Unit. Ranking dotyczy konkurencyjności światowej branży IT w 2011 r.

Obowiązki przedsiębiorcy w zakresie zwielokrotniania utworów

Prowadzenie działalności gospodarczej może odbywać się na wielu płaszczyznach. Jedną z możliwości jest aktywność w zakresie działalności reprograficznej, tj. polegającej na zwielokrotnianiu utworów. Należy jednak pamiętać, że ta działalność łączy się z pewnymi obowiązkami. Jakimi? Odpowiedzi znajdziesz w poradzie.

Pożyczki i kredyty gotówkowe we wrześniu 2011 - ranking

Eksperci przygotowali zestawienie pożyczek i kredytów gotówkowych w 20 bankach. Warto szczególnie uważnie przyjrzeć się pożyczkom i kredytom gotówkowym, którym nie dorównuje konkurencja. Banki pracowały nad pożyczkami i kredytami gotówkowymi, dzięki czemu we wrześniu udostępniły nowe oferty.

Reklamacja rzeczy używanej

Sprzedający ma obowiązek rozpoznać reklamację nie tylko rzeczy nowej, ale też używanej. Sprzedawca powinien również wydać kupującemu rzecz, która nadaje się do użytku.

Zwrot rzeczy używanej

Zwrot rzeczy używanej też możliwy. Kupujący ma prawo do zwrotu zakupionej rzeczy używanej. Sprzedawca wydając rzecz kupującemu musi sprawdzić, czy nadaje się ona do użytku.

Karta kredytowa – poradnik dla oszczędnych użytkowników

Decydując się na płatność kartą kredytową, warto wiedzieć, jakich transakcji należy unikać. Zadłużenie na karcie kredytowej urośnie w bardzo krótkim czasie, jeżeli bank pominie okres bezodsetkowy. O czym powinien pamiętać użytkownik karty kredytowej?

Najlepsze kredyty hipoteczne w PLN we wrześniu 2011 – ranking

Po zawirowaniach na rynku walutowym, gdy praktycznie wszystkie banki wycofały z oferty kredyty w szwajcarskiej walucie, zwiększa się konkurencja w segmencie kredytów hipotecznych, udzielanych w rodzimych złotówkach. O wojnie cenowej jeszcze nie można mówić, widać jednak już pierwszy wysyp promocyjnych ofert z kredytami hipotecznymi.

Interpretacja podatkowa nie zawsze chroni przedsiębiorcę

Interpretacja indywidualna to dla przedsiębiorcy jedna z ważniejszych instytucji prawa podatkowego. Firmy muszą jednak pamiętać, że interpretacja indywidualna nie zawsze będzie je chronić.

Czy opłata za korzystanie ze środowiska podlega opodatkowaniu podatkiem VAT?

Podmioty prowadzące działalność polegającą na składowaniu odpadów komunalnych do 31 grudnia 2010 r. pobierają opłaty z tego tytułu od mieszkańców. Wynagrodzenie za usługi odbierania odpadów podlega opodatkowaniu VAT według 8% stawki. Jednakże zgodnie z ustawą Prawo ochrony środowiska z dnia 27 kwietnia 2001r. (Dz. U. Nr 62, poz. 627 z późn. zm.) podmioty działające w tej branży zobowiązane są również do pobierania opłaty za korzystanie ze środowiska z tytułu składowania odpadów. Pytanie czy od tej opłaty powinien być naliczany podatek VAT.

Umowa o roboty budowlane na prawie niemieckim. Cz. 2

Dla polskich przedsiębiorców znajomość VOB/B, który reguluje wszystkie etapy budowy od zawarcia umowy, aż do rozliczenia i odebrania z określonymi tam obowiązkami i terminami, jest niezbędna.

Nowe ułatwienia dla przedsiębiorców?

Resort gospodarki przygotował kolejne propozycje, które mają ułatwić prowadzenie działalności gospodarczej. Zmiany mają objąć m.in. prawo podatkowe oraz proces uzyskiwania pozwoleń na budowę.

Lokaty terminowe – ranking z września 2011

Na ile miesięcy założyć lokatę terminową? Przyjrzyjmy się 40 lokatom, wśród których znalazły się zarówno depozyty z dzienną kapitalizacją odsetek, jak i standardowe. Na lokacie standardowej zarobimy dopiero pod koniec okresu umownego.

Opłaca się mieć spółkę w SSE

Spółki motoryzacyjne prowadzące działalności w specjalnych strefach ekonomicznych nadal będą otrzymywać pomoc publiczną. Od 1 stycznia 2001 roku do 30 czerwca 2011 roku cztery firmy dostały łącznie 920 mln zł - wynika z raportu UOKiK.

Firma w kryzysie – restrukturyzacja zobowiązań

Działalność biznesowa ma to do siebie, że przechodzi przez różne stadia czy fazy rozwoju. To naturalne, że firma przeżywa wzrost, stagnację czy regres. Często szefowie i właściciele potrafią bezpiecznie przeprowadzać zarządzane przedsiębiorstwa przez trudne okresy funkcjonowania, kiedy to silnie zagrożona jest płynność finansowa i pojawia się widmo niewypłacalności, a w konsekwencji bankructwa. Bywa jednak, że mimo starań ta sztuka się nie udaje. Wtedy mówimy, że przedsiębiorstwo jest w kryzysie. Wtedy zastanawiamy się, „Co poszło nie tak?”; „Gdzie popełniono błędy?”; „Co można zrobić w tej sytuacji?”.

Firmy więcej zapłacą za korzystanie ze środowiska

Od nowego roku wzrosną stawki opłat za emisję spalin służbowego auta oraz za składowanie zmieszanych odpadów na wysypisku.

Tłuszcz w firmie za milion złotych

Sanepid sprawdzi jakość tłuszczu stosowanego przez przedsiębiorcę do smażenia. Kontroli mogą spodziewać się nie tylko restauracje i bary, ale również piekarnie i ciastkarnie.

Kalkulacja kosztów działań jako metoda zarządzania kosztami firmy - porada

Jedną z kluczowych kwestii w zarządzaniu przedsiębiorstwem jest bieżąca kontrola ponoszonych kosztów i ich optymalizacja, która powinna być spójna z przyjętymi celami. Sama świadomość istnienia kosztów bywa często niewystarczająca. Istotne jest posiadanie wiedzy o kosztochłonności procesów biznesowych zachodzących w firmie, by móc je kształtować i przyczyniać się do maksymalizacji zysku.

Wytwarzasz regionalny produkt spożywczy? - wpisz go na listę produktów tradycyjnych!

Produkty rolne, środki spożywcze i napoje spirytusowe, stanowiące element kulturowego dziedzictwa regionu, mogą być wpisane na listę produktów tradycyjnych. Jakie warunki musi spełniać dany produkt i jak przebiega procedura wpisu? Odpowiedzi udzieli nasz ekspert.

Źródła obowiązków z zakresu ochrony środowiska

Od chwili przystąpienia Polski do Unii Europejskiej rola przepisów związanych z ochroną środowiska stale wzrasta. Normy chroniące środowisko obejmują swym zasięgiem nowe rozległe obszary zagadnień – w tym tych dotyczących prowadzenia i wykonywania działalności gospodarczej.

Jak wypłacać wynagrodzenie przy umowie agencyjnej?

Najczęściej przedsiębiorcy decydują się na nawiązanie współpracy z innymi podmiotami osobiście, czasem jednak korzystają z pomocy pośredników. W jaki sposób określić w umowie wynagrodzenie agenta? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Wzrost gospodarczy w 2012 roku będzie wolniejszy

W 2011 roku PKB wzrośnie o 3,8-4 proc. Przyszły rok będzie jednak dla naszej gospodarki cięższy. Wzrost zwolni i osiągnie tempo 3 proc. - prognozują ekonomiści PKPP Lewiatan.

Zmowa cenowa jako porozumienie ograniczające konkurencję

Na gruncie polskiego prawa antymonopolowego zakazane są wszelkie porozumienia ograniczające konkurencję, w tym także częste zarówno wśród małych, jak i dużych przedsiębiorców zmowy cenowe. Nieuczciwych konkurentów wspólnie ustalających ceny czekają jednak konsekwencje przewidziane w ustawie o ochronie konkurencji i konsumentów.

Czy warto założyć konto studenckie?

Na koncie studenckim niewiele zyskamy, ponieważ oferty, skierowane do żaków, są mało konkurencyjne. Eksperci przypominają, że banki wolą zabiegać o bogatych klientów niż skupiać się na osobach niepracujących. Czym wyróżniają się konta studenckie?

Co daje zawieszenie działalności gospodarczej?

Przedsiębiorcy mają możliwość zawieszenia działalności gospodarczej nawet do dwóch lat. Jakie skutki będzie miało jednak takie zawieszenie działalności?

Co powinna zawierać umowa z deweloperem?

W umowie z deweloperem będą musiały znaleźć się nowe zapisy, które wymusza tzw. ustawa deweloperska; między innymi bardziej restryktywnie potraktowano wpłaty poszczególnych transzy. Nowe przepisy mają zwiększyć ochronę prawną nabywców nowych mieszkań. Jak poprawki do ustawy oceniają eksperci?

Zawieszenie działalności gospodarczej

Prowadzący działalność może zawiesić swoją działalność na określony czas. Jakie są warunki zawieszenia działalności gospodarczej?

Polski PKB szybszy od Unii

Komisja Europejska dokonała obniżenia prognozy wzrostu PKB dla Unii Europejskiej z dotychczasowego poziomu 1,8 proc. do 1,7 proc. Szacunki wzrostu dla PKB Polski pozostały bez zmian.

ZUS RMUA 2012, czyli RMUA raz na rok

Od przyszłego roku przedsiębiorcy będą mieli możliwość wystawiania druku ZUS RMUA tylko raz w roku. Raz na miesiąc będą wydawać go tylko na wniosek pracownika.

Co powinny mieć dobre karty kredytowe?

Przyjrzyjmy się dostępnym na rynku kartom kredytowym okiem eksperta. Ile trzeba zapłacić za użytkowanie poszczególnych produktów bankowych i w jakiej sytuacji jesteśmy zwolnieni z tych opłat? Kiedy można dostać zwrot części wydatków, a kiedy spłacać zadłużenie w niskooprocentowanych ratach?

Gdzie założyć konto firmowe?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością posiadania konta firmowego. Analitycy finansowi przeanalizowali oferty dla małych i średnich firm. W którym banku opłaca się początkującemu przedsiębiorcy otworzyć rachunek?

Czy konto walutowe to dobre rozwiązanie dla kredytobiorcy?

Przy spłacie kredytu w obcej walucie przydaje się posiadanie konta walutowego. Eksperci przeanalizowali oferty poszczególnych banków. Jakie opcje mają do wyboru klienci, którzy chcą płacić raty bezpośrednio w walucie?

Kiedy przedsiębiorca odpowiada za niezgodny z umową towar konsumpcyjny?

Zakres odpowiedzialności przedsiębiorcy za sprzedaż towaru konsumpcyjnego niezgodnego z umową reguluje ustawa o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Jej przepisy mają charakter bezwzględnie obowiązujących, co oznacza dla przedsiębiorcy, że nie może ograniczyć w umowie podstaw do wniesienia reklamacji.

Utrudnianie realizacji reklamacji jako praktyka naruszająca zbiorowe interesy konsumentów

W praktyce procedura reklamacyjna ze względu na negatywną postawę przedsiębiorcy często okazuje się utrudniona. W takiej sytuacji konsekwencją dla sprzedawcy może być uznanie jego działania za praktykę naruszającą zbiorowe interesy konsumentów.

Rosną polskie klastry

Powiększenie krakowskiej, mieleckiej i wałbrzyskiej SSE ma przynieść nowe miejsca pracy i zwiększenie szans na rozwój firm. Rada Ministrów przyjęła 13 września 2011 r. przedłożone przez ministra gospodarki rozporządzenia w tej sprawie.

Czy lokata może być założona w każdym banku?

Analitycy finansowi podkreślają, że założenie lokaty w danej instytucji przeważnie nie zobowiązuje nas do prowadzenia konta osobistego w tym samym banku. Można w jednej instytucji mieć depozyt, a w innej – rachunek. Czy zawsze opłaca się korzystać z usług własnego banku?

Zagraniczne staże dla początkujących przedsiębiorców

Program „Erasmus” oferuje możliwość dofinansowania zagranicznych staży dla polskich przedsiębiorców w wybranym przez nich kraju oraz w firmie. Wszystko co należy zrobić to złożyć formularz aplikacyjny i czekać na pozytywny wynik procesu rekrutacji.

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach

Zaświadczenie o niezaleganiu w podatkach lub stwierdzające stan zaległości wydaje się na podstawie dokumentacji danego organu podatkowego oraz informacji otrzymanych od innych organów podatkowych. Zasady wydawania tego zaświadczenia są uregulowane w art. 306e Ordynacji podatkowej.

Usługi bankowości elektronicznej

Na podstawie umowy o usługi bankowości elektronicznej bank zobowiązuje się do zapewnienia dostępu do środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku za pośrednictwem urządzeń łączności przewodowej lub bezprzewodowej wykorzystywanych przez posiadacza, a także do wykonywania operacji lub innych czynności zleconych przez posiadacza, natomiast posiadacz upoważnia bank do obciążania jego rachunku kwotą dokonanych operacji oraz należnymi bankowi opłatami i prowizjami albo zobowiązuje się do zapłaty należności na rachunek wskazany przez bank, w określonych terminach.

Umowa o kredyt konsumencki

Przez umowę o kredyt konsumencki należy rozumieć umowę, na mocy której przedsiębiorca w zakresie swojej działalności (kredytodawca) udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi kredytu w jakiejkolwiek postaci. Za umowę o kredyt konsumencki uważa się w szczególności: 1) umowę pożyczki, 2) umowę kredytu w rozumieniu przepisów prawa bankowego, 3) umowę o odroczeniu konsumentowi terminu spełnienia świadczenia pieniężnego, 4) umowę, na mocy której świadczenie pieniężne konsumenta ma zostać spełnione później niż świadczenie kredytodawcy, 5) umowę, na mocy której kredytodawca zobowiązany jest do zaciągnięcia zobowiązania wobec osoby trzeciej, a konsument – do zwrotu kredytodawcy spełnionego świadczenia.

Spin off a spin out

Pod pojęciami tymi należy rozumieć nowe przedsiębiorstwa, które zostały założone przez co najmniej jednego pracownika instytucji naukowej bądź instytucji badawczej (osoba musi posiadać stopień naukowy co najmniej doktora) albo studenta lub absolwenta uczelni.

Rejestr funduszy inwestycyjnych

Fundusze podlegają obowiązkowi wpisu do rejestru funduszy inwestycyjnych. Rejestr prowadzi Sąd Okręgowy w Warszawie (sąd rejestrowy).

Regulowana działalność gospodarcza

Regulowana działalność gospodarcza oznacza działalność gospodarczą, której wykonywanie wymaga spełnienia szczególnych warunków, określonych przepisami prawa. Wpis do rejestru działalności regulowanej podlega opłacie skarbowej, o ile przepisy odrębne nie stanowią inaczej.

REKLAMA