REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odsetki, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Co wybrać: wakacje kredytowe czy karencję?

Banki często nadużywają określenia „wakacje kredytowe”. Czym różni się karencja od wakacji kredytowych? Ekspert sprawdził, w jakich sytuacjach instytucje finansowe pozwalają klientowi odroczyć spłatę comiesięcznej raty, a kiedy możemy jedynie zawiesić spłatę części kapitałowej.

Co dalej z Rodziną na Swoim?

Na początku czerwca 2011 roku, na 94. posiedzeniu Sejmu, 228 głosami „za”, nowy projekt „Rodziny na Swoim” trafił do Senatu. Jeśli prezydent również złoży podpis pod nowelizacją ustawy, zmiany mogą wejść w życie już w IV kwartale 2011 roku.

Co warto sprawdzić przed udaniem się na wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe umożliwiają nam odroczenie spłaty kredytu hipotecznego w szwajcarskiej walucie nawet na 3 lata. Czy zawsze warto sięgnąć po takie rozwiązanie, gdy kurs franka jest wysoki? Ekspert finansowy wymienia plusy i minusy wakacji kredytowych.

Kiedy można wybrać kartę podatkową?

Karta podatkowa to jedna z form opodatkowania, którą może wybrać przedsiębiorca. Z takiej możliwości może jednak skorzystać tylko pewna grupa podatników. Konsekwencje wyboru karty podatkowej są dwojakie – z jednej strony zwolnienie z obowiązków ewidencyjnych, z drugiej – brak możliwości rozliczania z małżonkiem czy korzystania z ulg podatkowych.

REKLAMA

Składki i podatek od dofinansowania kosztów pobytu w sanatorium

Czy odsetki od kredytu trzeba uwzględnić w wartości początkowej środka trwałego?

Ustawodawca nie definiuje pojęcia odsetki naliczone. Powstaje wątpliwość czy i w jakim zakresie naliczone przez bank odsetki należy zaliczyć do wartości początkowej środka trwałego.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy przychodem ze stosunku pracy?

Kwestia opodatkowania i oskładkowania odszkodowania pozasądowego z tytułu uszczerbku na zdrowiu, jakiego doznał pracownik w wyniku wypadku przy pracy, i możliwości zaliczenia takiego odszkodowania do kosztów uzyskania przychodów jest dyskusyjna i może być przyczyną sporów z organami podatkowymi.

Od 2012 r. podatek Belki we wszystkich lokatach

Nowe zasady zaokrąglania odsetek spowodują zniknięcie z rynku usług bankowych tzw. lokat antybelkowych.

REKLAMA

24 czerwca wypada Dzień Wolności Podatkowej

Dzień Wolności Podatkowej to termin, od którego zaczynamy pracować na siebie. W tym roku wypada on 24 czerwca.

Jak uzyskać nieoprocentowany kredyt?

Istnieje metoda, dzięki której w ciągu dwóch lat można zarobić ponad 600 zł. Co zrobić, żeby wzbogacić się na nieoprocentowanej pożyczce? Eksperci przypominają, że kredyt bez prowizji, odsetek i dodatkowych opłat nie zawsze stanowi najbardziej opłacalne rozwiązanie.

Zwolnienie z podatku wartości sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników

Wartość sfinansowanego przez pracodawcę kursu językowego dla pracowników posługujących się językiem obcym podczas wykonywania obowiązków pracowniczych jest zwolniona z podatku – uznał dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 25 stycznia 2011 r. (IPPB4/415-826/10-4/JK).

Firmy szykują pozew zbiorowy przeciw ZUS

W zbiorowym pozwie przedsiębiorcy będą domagać się odszkodowania za to, że urzędnicy ZUS wprowadzali ich w błąd, pozwalając na nieopłacanie składek w czasie, kiedy mieli, ich zdaniem, wyrejestrowaną (potocznie zawieszoną) działalność gospodarczą.

Dlaczego warto wybrać oprocentowanie oparte o WIBOR lub wskaźnik wzrostu cen?

Inflacja na poziomie 5 proc. stanowi wyzwanie dla osób, które pragną uchronić swoje oszczędności. Zdaniem ekspertów antyinflacyjna lokata przyniesie zwrot, znajdujący się 1,5 p.p. powyżej wskaźnika wzrostu cen, oprocentowanie zeszłorocznych obligacji Skarbu Państwa jest na poziomie 7,5 proc., a dłużne papiery korporacyjne przynoszą zyski rzędu 14,44 proc. Gdzie warto ulokować swoje pieniądze?

Kiedy warto spłacić przed czasem kredyt hipoteczny?

Wydawać by się mogło, że warto uregulować wszystkie zobowiązania przed czasem. Eksperci przypominają, że nie zawsze. Kiedy wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego jest opłacalna?

Jak połączyć raty w jeden kredyt? – ranking kredytów konsolidacyjnych

Jeżeli zaciągnąłeś kilka kredytów, każda rata ma inny termin płatności, a na domiar złego opiewa na inną kwotę, możesz mieć problem z zapamiętaniem wszystkich zobowiązań. Co zrobić, żeby uregulowanie zadłużenia stało się prostsze? Eksperci podpowiadają, który kredyt gotówkowy pozwoli na konsolidację całego długu.

Jak zmieniła się rentowność najmu w maju?

W maju mieszkania potaniały. Uwadze ekspertów nie umknął fakt, że spadek cen transakcyjnych doprowadził do powrotu wskaźnika rentowności netto powyżej 4 proc. Co jest bardziej opłacalne: inwestycja w nieruchomość pod wynajem, zakup obligacji czy założenie lokaty?

Dlaczego co drugi Polak nie chce zarobić na mieszkaniu?

Potencjalni nabywcy nieruchomości chcieliby, aby wartość lokalu rosła przeciętnie o 4,3% w skali roku. 45% respondentów, przebadanych przez doradców z Home Broker, nie liczy na zyski powyżej poziomu inflacji. Czy kupowane przez nas mieszkania będą tanieć?

Dlaczego pożyczki konsumpcyjne są najdroższe od dziesięciu miesięcy?

Regułą stało się, że przed wakacjami kredyty drożeją. Na jak duże podwyżki mogą pozwolić sobie banki? Eksperci uspokajają, że instytucje finansowe liczą na wzmożone zainteresowanie kredytami gotówkowymi, toteż nie powinny nadmiernie podnosić cen zadłużenia.

Podatek od nieruchomości – zbieg zwolnień dla szkoły

Szkoła publiczna zamierza wynająć pomieszczenie organizacji pożytku publicznego. Zajmowane przez szkołę nieruchomości (przeznaczone na działalność oświatową) są zwolnione z podatku od nieruchomości. Czy wynajęcie tych pomieszczeń organizacji spowoduje opodatkowanie tym podatkiem?

Podatek od nieruchomości – zbieg zwolnień dla szkoły

Szkoła publiczna zamierza wynająć pomieszczenie organizacji pożytku publicznego. Zajmowane przez szkołę nieruchomości (przeznaczone na działalność oświatową) są zwolnione z podatku od nieruchomości. Czy wynajęcie tych pomieszczeń organizacji spowoduje opodatkowanie tym podatkiem?

Zaległy urlop wypoczynkowy będzie można wykorzystać do 31 lipca - założenia ustawy

Dłuższy czas na wykorzystanie zaległego urlopu wypoczynkowego oraz skrócenie okresu przedawnienia należności z tytułu składek do ZUS i KRUS przewidują założenia ustawy o redukcji obowiązków informacyjnych i ograniczaniu barier administracyjnych.

Od 10 maja 2012 r. odsetki od zaległości podatkowych wzrastają do 14,5%

Decyzją Rady Polityki Pieniężnej z 9 maja 2012 r., od 10 maja 2012 r. stopa oprocentowania kredytu lombardowego NBP wzrasta do poziomu 6,25%, w związku z czym stawka odsetek od zaległości podatkowych wynosić będzie od tego dnia 14,5% (od 9 czerwca 2011 r. było to 14%).

Czy podatek od nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem VAT

Choć tak postawione pytanie może wydawać się wewnętrznie sprzeczne, to jednak osoby zajmujące się podatkami w praktyce nie widzą w tym pytaniu żadnej sprzeczności. Z takim zagadnieniem na gruncie opodatkowania podatkiem VAT możemy mieć do czynienia w przypadku umowy najmu.

Jak kształtuje się oprocentowanie lokat po upływie I kwartału 2011?

Zdaniem ekspertów na zdecydowany wzrost oprocentowania lokat przyjdzie nam czekać do ostatniego kwartału 2011 r. Co prawda już teraz nastąpiły nieznaczne wzrosty, ale największa bitwa o oszczędności jeszcze przed nami. Które banki są liderami wśród instytucji, oferujących najwyższe oprocentowanie?

Co to są opłaty lokalne?

Rada gminy pobiera od jej mieszkańców różnego rodzaju podatki i opłaty, w tym m.in. podatek od nieruchomości, ale i opłaty lokalne, takiej jak opłatę targową czy klimatyczną. Jakie inne opłaty lokalne może pobierać gmina? Jaka jest ich wysokość?

Szkła kontaktowe w szczególnych sytuacjach są zwolnione z podatku – ogólne stanowisko Ministra Finansów

Na którym koncie osobistym zarobisz najwięcej? - porada

Dostęp do usług internetowych dla posiadaczy rachunku bankowego stał się już standardem. Eksperci zauważyli, że coraz częściej instytucje finansowe dopłacają klientom do posiadanego konta, aby przyciągnąć nowych użytkowników. W którym banku można zarobić najwięcej?

Czy włączenie singli do Rodziny na Swoim faktycznie umożliwi im zakup mieszkania?

Czy single zaczną kupować mieszkanie w ramach „Rodziny na Swoim”? Sejmowa komisja infrastruktury chciałaby włączyć do RnS osoby w stanie wolnym, ale jednocześnie planuje obostrzenia, idące dalej niż przewidywał program. Eksperci są zdania, że zmiany mogą doprowadzić do likwidacji rządowej zapomogi.

Ustawa deregulacyjna - ułatwienia dla przedsiębiorców

Oświadczenia zamiast zaświadczeń, badanie stanu trzeźwości pracownika na żądanie pracodawcy to nowości przewidziane przez ustawę o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców. Ustawa wejdzie w życie 1 lipca.

Kto jest zwolniony z podatku leśnego?

Podatek leśny muszą uiszczać między innymi właściciele i użytkownicy wieczyści lasów, chyba że zostali na mocy ustawy bądź uchwały rady gminy zwolnieni od zapłaty podatku. Kto jest zwolniony z zapłaty podatku? Jakie kompetencje w tym zakresie posiada rada gminy?

Które transakcje przy użyciu karty płatniczej za granicą są najdroższe?

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej bądź debetowej w obcym kraju, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile to kosztuje. Szczególnie eksperci przestrzegają przed wypłatami z bankomatów. Kiedy korzystać z karty płatniczej za granicą?

Czy na kredycie gotówkowym można zarobić?

W tej chwili oferty banków wyglądają zupełnie inaczej niż kiedyś, a konkurencja sprawia, że instytucje finansowe prześcigają się w pomysłach na przyciągnięcie klienta. Eksperci zauważyli, że niektóre banki płacą klientom, którzy zdecydują się na skorzystanie z ich oferty. Gdzie można dostać nagrodę pieniężną za wzięcie kredytu?

Które transakcje przy użyciu karty płatniczej za granicą są najdroższe?

Decydując się na korzystanie z karty kredytowej bądź debetowej w obcym kraju, nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, ile to kosztuje. Szczególnie eksperci przestrzegają przed wypłatami z bankomatów. Kiedy korzystać z karty płatniczej za granicą?

Jaka stawka VAT na usługi gastronomiczne i cateringowe?

W przypadku świadczenia usług gastronomicznych i cateringowych zastosowanie będzie miała preferencyjna stawka podatku VAT – 8 %. Jeżeli przy okazji ich świadczenia podatnik wraz z tymi usługami będzie sprzedawał kawę, herbatę czy wodę może się pojawić pytanie, czy dostawa tych towarów również korzysta z obniżonej stawki podatku od towarów i usług? Niestety nie.

Koniec z lokatami antypodatkowymi

Rada Ministrów przyjęła projekt, który zlikwiduje tzw. lokaty antypodatkowe, umożliwiające unikanie płacenia podatku od zysków kapitałowych.

Najlepsze pożyczki i kredyty gotówkowe w maju 2011 - porada

Eksperci zwracają uwagę na nowe promocje pożyczek i kredytów gotówkowych znowu zaskakuje. Do którego banku warto udać się po finansowanie w maju? Na rynku nie brakuje ciekawych ofert.

Czy warto skorzystać z promocji w banku?

Banki nęcą nowych klientów cennymi upominkami – można dostać aparat cyfrowy, laptopa, a nawet samochód. Eksperci przypominają jednak, że nie każda nagroda jest gwarantowana. Jak dużą szansę mamy na wygraną?

Co grozi za nieuiszczenie opłaty od posiadania psa?

Opłata od posiadania psa nie jest obligatoryjna, tj. jej wprowadzenie zależy od rady gminy. Jeżeli jednak została wprowadzona, to właściciele psów muszą mieć na względzie, że nie uiszczenie jej w terminie może skończyć się wszczęciem postępowania egzekucyjnego.

Najlepsze konta oszczędnościowe – ranking na maj 2011

Inflacja idzie w górę znacznie szybciej niż odsetki, doliczane do naszych depozytów. Eksperci ostrzegają, że wkrótce odkładanie pieniędzy na koncie oszczędnościowym może przestać być opłacalne. Co stanie się, jeżeli banki nie podwyższą oprocentowania na rachunkach oszczędnościowych?

Opłata za pobyt w izbie wytrzeźwień

Osoba, która została umieszczona w izbie wytrzeźwień jest obowiązana do poniesienia opłaty za pobyt w niej. Warto jednak pamiętać, że z upływem 5-letniego terminu, roszczenie o uiszczenie opłaty przedawnia się.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Wielu Polaków nie stać na zakup własnego mieszkania lub potrzebują zastrzyku gotówki. Wówczas pomocna może okazać się pożyczka w banku. Kiedy na przeszkodzie staje niska zdolność kredytowa? Ekspert tłumaczy, dlaczego najlepiej jest wnioskować o kredyt dopiero po uregulowaniu wcześniejszych zobowiązań.

Wysłanie PIT-11 na nieaktualny adres

Wysłałem listem poleconym PIT-11 na adres zamieszkania byłego pracownika. Po kilku tygodniach korespondencja wróciła z adnotacją, że adresat wyprowadził się. Nie posiadam żadnej informacji dotyczącej aktualnego miejsca zamieszkania byłego pracownika i nie mam z nim kontaktu. Ponadto minął już termin na złożenie zeznania rocznego. Czy za niedostarczenie informacji PIT-11 grożą mi jakieś konsekwencje?

Jak opodatkować wartość noclegu pracownika

Jednostka nie zapewniła bezpłatnego zakwaterowania pracownikom czasowo przeniesionym. Czy wartość dodatku za nocleg, w wysokości do 150% diety, podlega wliczeniu do podstawy opodatkowania? Czy podlega opodatkowaniu wartość noclegu w hotelu pracowniczym lub kwaterze prywatnej?

Jak opodatkować wartość noclegu pracownika

Jednostka nie zapewniła bezpłatnego zakwaterowania pracownikom czasowo przeniesionym. Czy wartość dodatku za nocleg, w wysokości do 150% diety, podlega wliczeniu do podstawy opodatkowania? Czy podlega opodatkowaniu wartość noclegu w hotelu pracowniczym lub kwaterze prywatnej?

Czy na lokatach znowu będzie można zarobić?

W ostatnich miesiącach aż dziesięć banków podniosło odsetki od depozytów. Czy na decyzje instytucji finansowych wpłynęła wysoka inflacja i polityka pieniężna Narodowego Banku Polskiego? Bynajmniej. Eksperci finansowi doszukują się przyczyn zmian w wysiłkach Ministerstwa Finansów, zmierzających do likwidacji lokat antypodatkowych.

Dlaczego karta kredytowa przydaje się w podróży?

Bez karty kredytowej wynajęcie auta, rezerwacja pokoju hotelowego czy zakup biletu lotniczego mogą przysporzyć wielu kłopotów. Eksperci podkreślają, że posiadanie karty niesie ze sobą wiele korzyści, w tym możliwość zaciągnięcia nieoprocentowanego kredytu. Jaką prowizję płacimy za wykonanie operacji przy użyciu plastiku?

Umowa zlecenia zawarta z członkiem zarządu - koszty uzyskania przychodów

Chcemy zawrzeć z członkiem zarządu odpłatną umowę zlecenia, na podstawie której będzie on pełnił swoją funkcję, tj. m.in. współzarządzał firmą, wykonywał czynności doradcze. Taka umowa jest, naszym zdaniem, potrzebna, ponieważ uchwała powołująca tę osobę na członka zarządu nie zawiera treści dotyczących zakresu obowiązków ani wysokości przysługującego jej wynagrodzenia. Czy w tej sytuacji dopuszczalne jest zawarcie takiej umowy? Jeżeli tak, to jakie koszty uzyskania przychodów powinniśmy zastosować do wynagrodzenia wynikającego z tego zlecenia?

Na jakich zasadach można zaciągnąć kredyt studencki?

Nie każdy student zdaje sobie sprawę z tego, że może zaciągnąć pożyczkę na okres nauki. Czy ta forma finansowania jest warta uwagi? Ekspert wyjaśnia, na jakich zasadach można wziąć kredyt studencki.

Dlaczego reforma funduszy emerytalnych szkodzi giełdzie?

W tym miesiącu do funduszy emerytalnych trafią znacznie skromniejsze środki. Czy skutki reformy emerytalnej pozytywnie nas zaskoczą? Uszczuplenie sumy odprowadzanej do OFE o niemal dwie trzecie może negatywnie wpłynąć na koniunkturę giełdową – ostrzegają eksperci.

Dlaczego brakuje lokat ze zmiennym oprocentowaniem?

Przyjmując oprocentowanie depozytów, banki przestają sugerować się wysokością stóp procentowych. Eksperci zauważyli, że dla klientów opłacalne byłoby indeksowanie lokat do rynkowych wskaźników WIBID i WIBOR. Dlaczego na rynku brakuje ofert, które umożliwiają taki rodzaj naliczania odsetek i czemu te dostępne są mało atrakcyjne?

REKLAMA