REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odsetki, Podatki

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Zmiany w przyznawaniu NIP-u

Zmiany w przyznawaniu NIP-u weszły w życie 1 września 2011 r. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej i nie płacą składek ubezpieczeniowych, nie muszą ubiegać się o wydanie Numeru Identyfikacji Podatkowej.

Zakładowy fundusz szkoleniowy sposobem na mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy

Pracodawca, który chce zapłacić mniejszą zaliczkę na podatek dochodowy za listopad i grudzień, może jeszcze w tym miesiącu utworzyć tzw. zakładowy fundusz szkoleniowy. Na wydanie pieniędzy z tego funduszu ma aż dwa lata - wyjaśniają eksperci podatkowi.

Ile zarobisz na bankowym koncie oszczędnościowym za granicą?

Konto oszczędnościowe w zagranicznym banku może wydać się ciekawym rozwiązaniem dla osób, które nie są zatrudnione w Polsce i chcą przywieźć to kraju część zarobionych pieniędzy. Czy jednak oprocentowanie rachunków bankowych w Wielkiech Brytanii, Niemczech lub USA rzeczywiście może konkurować z oprocentowaniem polskich kont oszczędnościowych? Czym różni się stosunek banków do kont oszczędnościowych w poszczególnych krajach?

Wynagrodzenie dla pracownika za wykorzystanie jego wizerunku

REKLAMA

Konsekwencje składkowo-podatkowe świątecznych prezentów dla pracowników

Z okazji świąt Bożego Narodzenia zakłady pracy obdarowują pracowników najczęściej paczkami, bonami lub zamiast świadczeń rzeczowych wręczają im pieniądze. Wartość prezentów przekazanych pracownikom jest zazwyczaj przychodem z tytułu zatrudnienia, od którego należy naliczyć podatek i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Ponadto nie wszystkie świąteczne wydatki poniesione przez pracodawcę mogą stanowić dla niego koszty uzyskania przychodów (kup).

Czy oferowany przez pracodawcę rabat na zakupy jest przychodem ze stosunku pracy

Pracownikom zatrudnionym w naszej firmie (jesteśmy hurtownią sprzętu agd) przyznajemy stały rabat na zakupy dokonane w naszej hurtowni. Czy taki rabat jest przychodem pracowników?

Indywidualne interpretacje prawa podatkowego - procedura wydania i obowiązywanie

Maksymalny termin na wydanie interpretacji wynosi 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku, chociaż powinna ona zostać wydana bez zbędnej zwłoki. W przypadku, gdy organ nie dochowa 3-miesięcznego terminu, mamy do czynienia z tzw. „milczącą interpretacją”, oznaczającą akceptację stanowiska wnioskodawcy. 

Indywidualne interpretacje prawa podatkowego - procedura wydania i obowiązywanie

Maksymalny termin na wydanie interpretacji wynosi 3 miesiące od dnia otrzymania wniosku, chociaż powinna ona zostać wydana bez zbędnej zwłoki. W przypadku, gdy organ nie dochowa 3-miesięcznego terminu, mamy do czynienia z tzw. „milczącą interpretacją”, oznaczającą akceptację stanowiska wnioskodawcy. 

REKLAMA

Zanim refinansujesz kredyt

Doradcy finansowi zachęcają do refinansowania kredytów hipotecznych. Refinansując kredyt hipoteczny, możemy znacznie obniżyć marżę. Warto zainteresować się refinansowaniem teraz, kiedy marże kredytów złotowych są niskie.

Pracodawca nie odprowadza VAT za świadczenia socjalne kupione z funduszy zfśs

Pracodawca, który za pieniądze z funduszu socjalnego kupuje i przekazuje pracownikom karnety na basen i siłownię albo bilety do kina czy teatru, nie płaci z tego tytułu VAT do urzędu skarbowego - poinformowała Izba Skarbowa w Łodzi.

Jak zabezpieczyć wykonanie zawieranej umowy?

Zastrzeżenie kary umownej, odsetek, czy zadatku może być wygodnym sposobem na zabezpieczenie wykonania umowy. Co warto wiedzieć o dodatkowych zastrzeżeniach umownych?

PIT-2 i inne oświadczenia, które zmniejszają zaliczki na PIT

PIT-2. Pracownikom, którzy spełniają określone niżej warunki opłaca się złożyć pracodawcom oświadczenie PIT-2. Opłaca się dlatego, bo ich miesięczne zaliczki na PIT zmniejszą się po złożeniu tego oświadczenia o 1/12 kwoty (aktualnie 46,33) zmniejszającej podatek (aktualnie 556,02 zł), określonej w pierwszym przedziale obowiązującej skali podatkowej. A jeżeli zmniejszą się zaliczki na PIT, to zwiększą się kwoty do wypłaty. Można też składać inne oświadczenia, które pozwolą nam dostać wyższą miesięczną wypłatę. Od 26 września 2013 r. obowiązuje nowy druk PIT-2.

Konta oszczędnościowe w poszczególnych bankach

Na najlepszych kontach oszczędnościowych można zarobić ponad 4 proc. netto w skali roku. Zakładając konto oszczędnościowe, musimy jednak pamiętać o licznych obostrzeniach, narzucanych przez poszczególne banki. Przykładowo, możemy stracić znaczną część odsetek, zarobionych na koncie oszczędnościowym, wykonując przelew.

Czy oferty kredytów w euro będą trudniej dostępne?

Bankowcy zapewniają, że zainteresowanie kredytami walutowymi w dalszym ciągu jest duże. Dlaczego od przyszłego roku trudniej będzie o kredyt w obcej walucie? Czy amatorzy kredytów w euro będą w stanie sprostać nowym zapisom Rekomendacji S?

Co daje zamiana nieruchomości na odwróconą hipotekę?

Niektórzy pożyczkodawcy zarabiają na nieruchomościach, oferując swoim klientom odwróconą hipotekę. To rozwiązanie wydaje się atrakcyjne dla osób, których nie interesuje ani handel nieruchomościami, ani oddanie mieszkania w spadku rodzinie. Ile pieniędzy otrzymamy dzięki nieruchomościom, przeznaczonym na odwróconą hipotekę?

Ile wyniesie najwyższe oprocentowanie lokat po wprowadzeniu nowej Ordynacji podatkowej?

Niebawem banki zaczną stosować nowy sposób naliczania odsetek, zarobionych na depozytach, co spowoduje zmiany w oprocentowaniu lokat terminowych. Po wprowadzeniu nowej Ordynacji wyborczej klienci GetinOnline oraz Idea Banku w dalszym ciągu będą mogli cieszyć się takim samym oprocentowaniem lokaty, co przed wejściem w życie nowej ustawy.

Wykupione przez pracodawców pakiety medyczne dla pracowników powinny być opodatkowane

Wykupione przez pracodawców pakiety świadczeń medycznych powinny być opodatkowane, gdyż dla pracowników stanowią tzw. nieodpłatne świadczenie - wynika z uchwały podjętej w poniedziałek, 24 października, przez sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Jak wzrost stawki WIBOR przełoży się na oprocentowanie kredytów?

Stawka WIBOR rośnie w przyspieszonym tempie. Eksperci przyjrzeli się m.in. trzymiesięcznej stawce WIBOR, która w niespełna tydzień zwiększyła się z 4,76 do 4,87 proc. Jak poszczególne banki obliczają stawkę WIBOR?

Ustawa o usługach płatniczych: podatki zapłacimy w sklepie

Od 24 października 2011 podatki będziemy mogli zapłacić w okienkach kasowych supermarketów. Dzięki temu sami wybierzemy najdogodniejszy sposób uiszczenia publicznej daniny.

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych 2012

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 19 października 2011 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2012 r.

Maksymalne stawki podatków i opłat lokalnych 2012

W Monitorze Polskim ukazało się obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 19 października 2011 r. w sprawie górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych w 2012 r.

Rozliczanie podatków przez organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego

Jakie zadania należą do komórki organizacyjnej w urzędzie gminy prowadzącej rachunkowość podatków? Jak prawidłowo udokumentować przypisy, odpisy oraz zwroty podatków, a jak wygaśnięcie zobowiązania podatkowego?

Rozliczanie podatków przez organy podatkowe jednostek samorządu terytorialnego

Jakie zadania należą do komórki organizacyjnej w urzędzie gminy prowadzącej rachunkowość podatków? Jak prawidłowo udokumentować przypisy, odpisy oraz zwroty podatków, a jak wygaśnięcie zobowiązania podatkowego?

Najlepsze lokaty terminowe – ranking z października 2011

Z najnowszego rankingu depozytów wiele można dowiedzieć się o lokatach terminowych. Który bank zaproponuje nam najwyższe oprocentowanie lokaty? Na której lokacie odsetki nie są naliczane z kapitalizacją dzienną?

Więcej ulg podatkowych dla rodzin zastępczych

Od początku 2012 r. rodziny zastępcze skorzystają z większej ilości zwolnień podatkowych. Jest to związane z wejściem w życie nowej ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

Kto płaci podatki powinien płacić składki ubezpieczeniowe

Należy poszerzyć bazę osób płacących składki ubezpieczeniowe, co wzmocniłoby system emerytalny i stabilność finansową - uważa szef zespołu doradców strategicznych premiera, minister Michał Boni.

Jakie mogą być skutki nieopłacania składek na ZUS

Niesolidny płatnik, który zalega w płatnościach na rzecz ZUS, musi liczyć się z dotkliwymi sankcjami. Będzie musiał  nie tylko opłacić zadłużenie wraz z ustawowymi odsetkami, lecz również może zostać ukarany za wykroczenie lub nawet za przestępstwo.

Czy opłaca się brać kredyty studenckie?

Zdaniem ekspertów, dzięki kredytowi studenckiemu można pomnożyć środki pieniężne na swoim rachunku. Jeżeli transze kredytu studenckiego będziemy wpłacać na lokatę albo konto oszczędnościowe, odsetki urosną nawet do kilku – przeszło 6 tys. zł. Warto oszczędzać z kredytem studenckim.

Udział pracownika w firmowej imprezie integracyjnej nie jest opodatkowany

Pracownik, który bawił się na firmowej imprezie integracyjnej, nie zapłaci z tego tytułu podatku, dopóki nie zostanie ustalone, ile konkretnie zjadł, wypił i jaka była wartość innych świadczeń, z których skorzystał - wynika z wyroku WSA w Poznaniu.

Korekta podatku i składek w razie nadpłaty zasiłku

Pracownik (48 lat) uległ wypadkowi w czasie pracy. Przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 3 miesiące (od kwietnia do czerwca) i w tym okresie był hospitalizowany przez 15 dni. Pracodawca powołał zespół powypadkowy, który uznał zdarzenie za wypadek przy pracy. Po sporządzeniu protokołu powypadkowego poszkodowanemu pracownikowi został wypłacony zasiłek w wysokości 100% z ubezpieczenia wypadkowego, mimo że pracownik jeszcze nie wykorzystał limitu 33 dni choroby w roku. Pracownik wystąpił do ZUS z wnioskiem o wypłatę odszkodowania z tytułu trwałego uszczerbku na zdrowiu. ZUS jednak zakwestionował ustalenia pracodawcy zawarte w protokole powypadkowym i odmówił wypłaty odszkodowania. Jako uzasadnienie swojej decyzji ZUS wskazał, że zdarzenie nie miało związku z wykonywaną pracą. Jak w tej sytuacji powinniśmy skorygować podatki i składki?

W którym banku założysz lokatę przez Internet?

Czy na lokatach można zarabiać bez konieczności wychodzenia z domu? Już osiem instytucji finansowych nie wymaga od osób, szukających dla siebie lokat, wizyty w oddziale. Mało tego, z tego udogodnienia w niektórych przypadkach może skorzystać nawet klient, który myśli o lokacie bez zakładania konta w danym banku.

Umowa cywilnoprawna a kredyt hipoteczny

Wbrew powszechnie panującej opinii, osoby pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej, mają szansę na kredyt mieszkaniowy. Niekiedy nawet z umową o dzieło łatwiej jest zdobyć finansowanie, niż w sytuacji, kiedy występuje stosunek pracy. Ponadto posiadacze umów cywilnoprawnych mają mniejszy problem z udokumentowaniem dochodów.

Najlepsze lokaty bankowe – porównanie

Coraz częściej na lokatach można zarobić 6-7 proc. brutto. Tak wysokie oprocentowanie ma zwiększyć zaufanie posiadaczy lokat do instytucji finansowych w obliczu fluktuacji na rynkach finansowych. Sytuacja z polskimi lokatami wyjaśni się po wyborach, gdy już będzie wiadomo, co stanie się z możliwością omijania podatku Belki.

Lokata progresywna czy z dzienną kapitalizacją? - porównanie

Eksperci przestrzegają klientów przed zakładaniem lokat progresywnych na „12 procent”. W rzeczywistości tak wysokie oprocentowanie lokaty progresywnej można uzyskać jedynie pod koniec okresu zapadalności depozytu. W jaki sposób banki naliczają odsetki na lokacie progresywnej?

Szczepienia przeciw grypie - czy ich wartość jest przychodem zatrudnionych?

W październiku 2012 r. zamierzamy w całości sfinansować pracownikom i stale współpracującym z nami zleceniobiorcom szczepienia przeciwko grypie. Czy takie świadczenie będzie stanowić dla nich przychód, od którego należy odprowadzić składki i podatek?

Prawne podsumowanie września 2011 r.

Niniejsza publikacja stanowi podsumowanie najważniejszych zmian w polskich przepisach prawnych, które weszły w życie w sierpniu i wrześniu 2011 r. oraz najciekawszych decyzji Prezesa UOKiK.

Najlepsze kredyty hipoteczne w EUR – ranking z września 2011

Coraz mniej banków chce słyszeć o kredycie hipotecznym w EUR. Zainteresowanie instytucji finansowych kredytami hipotecznymi w CHF w praktyce odeszło już do przeszłości. Gdzie warto jeszcze pytać o kredyt hipoteczny w EUR?

Amerykanie i gospodarka USA u progu recesji

Od dziesięcioleci mieszkańcy wszystkich kontynentów chcieli robić interesy z Amerykanami, a Ameryka uchodziła za symbol bogactwa i dostatku. Dziś Amerykanów uważa się ludzi zadłużonych, którzy żyją ponad stan.

Dlaczego debet w koncie i lokata terminowa biją rekordy popularności?

Odkąd banki bardziej krytycznym okiem patrzą na osoby, które ubiegają się o pożyczkę gotówkową bądź kartę kredytową, Polacy coraz częściej korzystają z debetu w koncie. W sierpniu łączne zadłużenie z powodu debetów w koncie zwiększyło się aż o 1,6 mld zł.

Więcej nieruchomości w ramach programu "Rodzina na Swoim"

Od początku października wzrastają nieznacznie limity cen, za jakie można nabyć nieruchomość dzięki „Rodzinie na Swoim”. Chociaż realnie coraz mniej osób ma podstawy, żeby myśleć o mieszkaniu w ramach „Rodziny na Swoim”, to lokale, objęte programem, staną się bardziej dostępne w Bydgoszczy, Katowicach, Łodzi i Toruniu.

Kredyt studencki od A do Z

Dzięki kredytowi studenckiemu młodzież z mniej zamożnych rodzin może pozwolić sobie na rozpoczęcie nauki. Kredytu studenckiego nie trzeba spłacać przez pierwsze dwa lata od ukończenia studiów. Wszystko, co powinieneś wiedzieć o kredycie studenckim, znajdziesz w poniższej publikacji.

Budżet domowy a oszczędzanie – bezpłatne programy do zarządzania finansami

Czy myśleliście kiedyś o domowym budżecie z szerszej perspektywy czasu? Jeżeli zdecydujecie się na analizę swojej płynności finansowej, będziecie kontrolować wydatki i porównywać różne sposoby lokowania pieniędzy, możecie usprawnić działanie swojego domowego budżetu. Jakie darmowe programy pomogą usprawnić funkcjonowanie domowych budżetów?

Inwestycja w obligacje banków spółdzielczych od podstaw

Eksperci podkreślają, że na obligacjach banków spółdzielczych z reguły można więcej zarobić niż na lokatach terminowych. Co daje kupno obligacji banków spółdzielczych? Każda obligacja pozwala uchronić nasz kapitał przed inflacją.

Pakiet medyczny - obowiązki podatkowe i składkowe

Pracodawca, który opłaca pracownikom prywatną opiekę medyczną, musi w umowie określić kwotę wypłacaną w związku z zapewnieniem pracownikom obowiązkowej profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz kwotę przeznaczoną na dodatkowe usługi. Takie rozwiązanie umożliwia dokładne ustalenie przychodu pracownika i odprowadzenie należnej zaliczki na podatek dochodowy.

Pożyczki i kredyty gotówkowe we wrześniu 2011 - ranking

Eksperci przygotowali zestawienie pożyczek i kredytów gotówkowych w 20 bankach. Warto szczególnie uważnie przyjrzeć się pożyczkom i kredytom gotówkowym, którym nie dorównuje konkurencja. Banki pracowały nad pożyczkami i kredytami gotówkowymi, dzięki czemu we wrześniu udostępniły nowe oferty.

Karta kredytowa – poradnik dla oszczędnych użytkowników

Decydując się na płatność kartą kredytową, warto wiedzieć, jakich transakcji należy unikać. Zadłużenie na karcie kredytowej urośnie w bardzo krótkim czasie, jeżeli bank pominie okres bezodsetkowy. O czym powinien pamiętać użytkownik karty kredytowej?

Najlepsze kredyty hipoteczne w PLN we wrześniu 2011 – ranking

Po zawirowaniach na rynku walutowym, gdy praktycznie wszystkie banki wycofały z oferty kredyty w szwajcarskiej walucie, zwiększa się konkurencja w segmencie kredytów hipotecznych, udzielanych w rodzimych złotówkach. O wojnie cenowej jeszcze nie można mówić, widać jednak już pierwszy wysyp promocyjnych ofert z kredytami hipotecznymi.

PESEL zamiast NIP w dokumentacji ubezpieczeniowej

We wszystkich dokumentach związanych z ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym należy podawać numer PESEL ubezpieczonego. Płatnik składek nie ma obowiązku podawania numeru NIP, nawet jeżeli został nadany. Zmiana zasad podawania danych identyfikacyjnych osób ubezpieczonych weszła w życie 1 września 2011 r.

PIT-11 i PIT-4R w razie likwidacji pracodawcy

Od 1 lutego do 30 kwietnia br. zatrudnialiśmy zleceniobiorcę, a od 4 maja do 31 lipca br. ta sama osoba świadczyła u nas pracę na podstawie umowy o pracę. Czy mamy obowiązek wystawić pracownikowi, a wcześniej zleceniobiorcy, w ciągu roku jeden PIT-11 obejmujący przychody zarówno ze zlecenia, jak i z umowy o pracę? Czy powinniśmy jednak odrębnie rozliczyć jego przychody i wystawić dwie informacje PIT-11? Ponadto z końcem sierpnia zakład zostanie zlikwidowany. W jakim terminie powinniśmy wystawić PIT-11 i PIT-4R?

Lokaty terminowe – ranking z września 2011

Na ile miesięcy założyć lokatę terminową? Przyjrzyjmy się 40 lokatom, wśród których znalazły się zarówno depozyty z dzienną kapitalizacją odsetek, jak i standardowe. Na lokacie standardowej zarobimy dopiero pod koniec okresu umownego.

REKLAMA