REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Odpowiedzialność kontraktowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odpowiedzialność kontraktowa i deliktowa przedsiębiorcy

Czy przedsiębiorca odpowiada tylko za własne działanie lub zaniechanie? Jakie są rodzaje oraz granice odpowiedzialności przedsiębiorcy?

Klauzula o odpowiedzialności odszkodowawczej w umowie

Dla pewności prawidłowego wykonania umowy, powinna ona w swej treści zawierać klauzulę dotyczącą odpowiedzialności odszkodowawczej w razie niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania umownego. Możliwe jest również, że to samo zdarzenie spowoduje powstanie roszczenia o naprawienie szkody, a tym samym tzw. odpowiedzialność deliktową.

Umowa o zarządzanie firmą – co powinna zawierać?

Większe przedsiębiorstwa bądź spółki często decydują się na zatrudnienie zarządcy, który będzie kierował bieżącymi sprawami firmy. Zawierają wówczas umowę o zarządzanie firmą, która stanowi rodzaj kontraktu. Przy zawieranie takiej umowy należy pamiętać o precyzyjnym określeniu wszystkich obowiązków stron umowy. Jakie jeszcze elementy powinna zawierać umowa o zarządzanie firmą?

Kto ponosi odpowiedzialność za działania naprawcze?

Za działania naprawcze odpowiedzialność ponoszą zarówno producenci, jak również dystrybutorzy w zależności od okoliczności. Dla pewności strony umowy powinny określić dokładanie zakres odpowiedzialności za działania naprawcze.

REKLAMA

Zwolnienie z obowiązku dokonywania powiadomienia o produkcie niebezpiecznym

Powiadomienie o produkcie niebezpiecznym jest obowiązkowe zarówno dla producentów, jak i dystrybutorów w uzasadnionych przypadkach. Są jednak sytuacje, kiedy zgłoszenie nie jest wymagane. Kiedy nie ma obowiązku dokonywania powiadomienia?

Zmiany w ustawie o prawach konsumenta z korzyścią dla przedsiębiorców

30 maja 2014 r. Sejm rozpatrzył uchwałę Senatu w sprawie poprawek do ustawy o prawach konsumenta. Znowelizowane przepisy ułatwią konsumentom zawieranie umów a przedsiębiorcom ujednolicą zasady odpowiedzialności za towar.

Dlaczego zastrzeganie kary umownej się opłaca? – cz. 2

Kara umowna to dogodny sposób zabezpieczenia świadczeń niepieniężnych. Winny będzie musiał zapłacić określoną sumę niezależnie od tego, czy spowodował szkodę.

Dlaczego zastrzeganie kary umownej się opłaca?

Aby pociągnąć kontrahenta do odpowiedzialności za niewykonanie umowy lub nieprawidłowe wykonanie umowy trzeba będzie wykazać szkody. Można tego uniknąć zastrzegając karę umowną.

REKLAMA

Jak zabezpieczyć się przed niewykonaniem zobowiązania?

Konstruując umowę możemy zabezpieczyć się przed niewykonaniem zobowiązania przez drugą stronę. W jaki sposób można tego dokonać?

Jak sprzedawca może ograniczyć swoją odpowiedzialność?

Sprzedawca odpowiada względem kupującego za wady sprzedanej rzeczy. Niekiedy odpowiedzialność ta może być ograniczona, co może mieć dla sprzedawcy olbrzymie znaczenie. Jak i kiedy można ograniczyć odpowiedzialność sprzedawcy?

Co to jest szkoda pośrednia?

Każdy, kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. Czy jednak odszkodowanie będzie dotyczyło także szkody pośredniej? Czym jest szkoda pośrednia?

Jak dochodzić odszkodowania od byłego najemcy?

Po zakończeniu umowy najmu najemca powinien zwrócić rzecz w stanie niepogorszonym. Za remont zdewastowanego mieszkania będzie zatem płacił najemca.

Pułapki w umowach przedwstępnych – cz. 2

Zanim zwiążemy się umową powinniśmy ją uważnie przeczytać. To generalna zasada, która tyczy się każdej czynności prawnej. A jakie pułapki mogą czaić się w treści umowy przedwstępnej?

Sprzedaż samochodu: jeśli nie rękojmia to co?

Umowa sprzedaży samochodu może wyłączyć przepisy na podstawie których kupujący mógłby pociągnąć sprzedawcę do odpowiedzialności w przypadku zaistnienia wad. Czy jednak w sytuacji wyłączenia kupujący nie ma szans pociągnięcia sprzedawcy do odpowiedzialności?

Odpowiedzialność kontraktowa

Odpowiedzialność kontraktowa jest to odpowiedzialność cywilnoprawna, której podstawę prawną stanowi art. 471 Kodeksu cywilnego. Do odpowiedzialności kontraktowej dochodzi, gdy nie zostaje wykonane bądź zostaje wykonane nienależycie zobowiązanie.

Co zrobić jeśli umowa o dzieło jest wykonana w sposób nienależyty

Źle zamontowane okna albo nieprawidłowy montaż drzwi świadczą o tym, że umowa o dzieło jaką zawarliśmy została wykonana w sposób nienależyty.  W takiej sytuacji należy złożyć reklamacje do wykonawcy prac.

Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Strony zawierając umowę zobowiązują się do jej wykonania zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Jeżeli deweloper nie przestrzega warunków umowy, to ponosi za to odpowiedzialność odszkodowawczą. Kupujący musi mieć pewność, że otrzyma nieruchomość, taką na jaką się umawiał.

REKLAMA