REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Po 1 lipca 2024 r. prosumenci będą mieli prawo pozostać przy rozliczaniu fotowoltaiki w systemie net-billing w oparciu o rynkową miesięczną cenę energii elektrycznej. Ale pojawi się też możliwość – poprzez złożenie stosownego oświadczenia sprzedawcy – zmiany sposobu rozliczeń energii z OZE na rozliczenie w oparciu o rynkową cenę energii elektrycznej obowiązującą w okresach rozliczenia niezbilansowania. Aby zachęcić jednak do zmiany systemu rozliczenia, nowe przepisy wprowadzą możliwość zwiększenia wartości zwrotu niewykorzystanych przez prosumenta środków za wprowadzoną do sieci energię elektryczną w okresie kolejnych 12 miesięcy (tzw. nadpłaty) do 30%.
Czym jest farma wiatrowa? Jakie mity są najczęściej powielane jeśli chodzi o farmy wiatrowe? Co takie farmy mogą zaoferować mieszkańcom?
Sezon grzewczy w pełni 2023/2024. To dobry moment do rozważań nad wyborem ekonomicznego i ekologicznego źródła ciepła dla naszego domu. Wybór odpowiedniego systemu grzewczego ma istotne znaczenie dla efektywności energetycznej budynku, kosztów eksploatacji, wpływu na środowisko, a także zapewnienia bezpieczeństwa w sytuacjach kryzysowych. W sytuacji utrzymującej się tendencji wzrostu cen energii, likwidacji tarcz ochronnych od lipca 2024 roku, planowanych zmian legislacyjnych na poziomie unijnym, a także trudnej do określenia sytuacji na światowych rynkach paliw kopalnych i energii, warto już teraz pomyśleć o najlepszym rozwiązaniu na te niepewne czasy, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo i komfort cieplny, a jednocześnie zrobić to jak najniższym kosztem.
Od kilku miesięcy na platformie X (dawniej: Twitter) prezes NFOŚiGW, Paweł Mirowski ostrzega przyszłych beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, aby sprawdzali wykonawcę i urządzenie (pompę ciepła) przed podpisaniem umowy. Wskazuje też, jak zminimalizować ryzyko utraty pieniędzy z dotacji. Co miesiąc składanych jest około 7.000 wniosków o dofinansowanie na zakup pompy ciepła. Natomiast, jak szacuje Izba Gospodarcza Urządzeń OZE, ponad połowa tych urządzeń na polskim rynku nie spełnia parametrów deklarowanych przez producenta.
REKLAMA
Zgodnie ze znowelizowaną uchwałą antysmogową od 1 października 2023 r. na terenie m.st. Warszawy obowiązuje zakaz palenia węglem. Dodatkowo wprowadzony został zakaz instalacji kotłów na węgiel w nowych domach, które będą podłączone do ogrzewania miejskiego. Za złamanie nowych przepisów grożą surowe kary oraz mandat w wysokości 5 tysięcy złotych. W jakie urządzenia grzewcze najlepiej inwestować w obliczu tych zmian?
Dyrektor KIS potwierdził możliwość zastosowania zwolnienia z obowiązku uiszczania podatku akcyzowego od zużycia na własne potrzeby energii wytwarzanej w instalacjach fotowoltaicznych.
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością zajmująca się produkcją energii ze źródeł odnawialnych (OZE) otrzymała potwierdzenie od Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), że otrzymane przez nią dofinansowanie w postaci rozliczeń salda ujemnego nie podlega opodatkowaniu VAT.
Prezentujemy interpretację Krajowej Informacji Skarbowej dotyczącą odliczenia VAT naliczonego przez gminę związane z realizacją usług modernizacji elektroenergetycznej i termoenergetycznej. KIS stwierdziła, że gmina nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur, gdyż usługi nie są bezpośrednio związane z wykonywaniem czynności opodatkowanych. Ta interpretacja ma istotne konsekwencje dla gminy, która nie będzie mogła odliczyć VAT od kosztów inwestycji. Artykuł analizuje stanowisko KIS oraz jego implikacje dla organów administracji skarbowej.
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, która dotyczy podatku akcyzowego i obowiązku złożenia zgłoszenia rejestracyjnego w związku ze zużyciem energii elektrycznej z odnawialnego źródła energii.
REKLAMA