REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Ochrona przed wypowiedzeniem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Pracownik może pracować, chociaż pracodawca go zwolnił? Tak, ale nie każdy. Komu przysługują specjalne uprawnienia

Wypowiedzenie umowy o pracę, a nawet jej rozwiązanie bez wypowiedzenia nie musi oznaczać końca zatrudnienia. Niektórzy pracownicy mogą dalej pracować, o ile tylko złożą odpowiedni wniosek do sądu pracy. Kto może skorzystać z takich uprawnień? Wyjaśniamy.

Okres ochronny po macierzyńskim

Czy jest okres ochronny po macierzyńskim? Czy po powrocie z macierzyńskiego pracodawca może zwolnić pracownicę? Jak zapewnić sobie ochronę przed zwolnieniem?

Nowelizacja KPC ważna dla pracowników wchodzi w życie. Co zmienia się 22 września

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego dotycząca spraw z zakresu prawa pracy wchodzi w życie 22 września 2023 r. Wprowadza ona niewielkie, ale ważne zmiany dotyczące postępowań w sprawach o uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne lub o przywrócenie do pracy. Co zmienia się w przepisach K.p.c.? Kogo dotyczą zmiany? Wyjaśniamy.

REKLAMA

Niektórych pracowników nie będzie można zwolnić. Kogo dotyczą zmiany

Niektórzy pracownicy będą mogli być dalej zatrudnieni chociaż pracodawca dokona wypowiedzenia umowy o pracę. Wystarczy, że złożą odpowiedni wniosek do sądu. Umożliwia to nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, która wchodzi w życie pod koniec września. Na czym polegają nowe uprawnienia pracownicze? Kto będzie mógł z nich skorzystać?

Ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym

Kto jest chroniony przed zwolnieniem z pracy? Czy pracodawca może zwolnić pracownika bez wypowiedzenia w okresie ochronnym? Czy przysługuje ochrona przed zwolnieniem pracownika w wieku przedemerytalnym? Czy ochrona dotyczy tylko powszechnego wieku emerytalnego?

Urlop ojcowski 2023

Czym jest urlop ojcowski? Jaki jest wymiar urlopu ojcowskiego w 2023 r.? Czy w 2023 r. będą zmiany w prawie do urlopu ojcowskiego i jakie? Czy urlop ojcowski jest płatny?

Ochrona przed wypowiedzeniem - zmiana od 23 kwietnia 2022 r.

Ochrona przed wypowiedzeniem umowy o pracę - jaka zmiana wchodzi w życie z dniem 23 kwietnia 2022 roku? Katalog pracowników chronionych przed zwolnieniem zostaje rozszerzony. Komu nie można wypowiedzieć umowy?

REKLAMA

Ochrona przedemerytalna - ile lat?

Ochrona przedemerytalna - ile lat trwa ochrona przed zwolnieniem? Od ilu lat pracownika zaczyna obowiązywać pracodawcę?

Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

Czy pracownik w wieku przedemerytalnym na umowie na czas określony korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem?

Umowa na czas określony a ochrona przedemerytalna. Pracownik przed przejściem na emeryturę w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego objęty jest szczególną ochroną stosunku pracy. Dzięki tej zasadzie, pracodawca nie może wypowiedzieć zawartej z pracownikiem umowy o pracę w okresie 4 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego przez pracownika. Czy ochrona ta zależna jest od długości trwania zawartej umowy o pracę? Czy istnieją wyjątki, które pozwalają na zakończenie stosunku pracy z pracownikiem w tym okresie?

Dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z FGŚP - pytania i odpowiedzi

Tarcza Antykryzysowa przewiduje dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników z FGŚP. Z pomocy mogą skorzystać mikro, małe i średnie firmy. Artykuł zawiera odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tą formą wsparcia, np. czy firma może wnioskować o dopłaty tylko na część miesiąca np. w przypadku, kiedy pracodawca chce objąć pracowników przestojem tylko na dwa tygodnie.

Zakaz wypowiadania umów pracownikom objętym przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy

Jeśli pracodawca korzysta z dofinansowania z FGŚP w przypadku objęcia pracowników przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy, nie może wypowiedzieć tym pracownikom umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie pobierania wsparcia z funduszu.

Tarcza antykryzysowa - pożyczka, ochrona miejsc pracy, dofinansowania

Najczęściej zadawane pytania o tarczą antykryzysową dotyczą pożyczki, ochrony miejsc pracy i dofinansowania części kosztów wynagrodzeń oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Postojowe wydłużone do 3 miesięcy - zmiany w tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa będzie rozszerzona. Poznaj 7 najważniejszych z nowych rozwiązań pomocowych. Do głównych zmian należy wydłużenie świadczenia postojowego do 3 miesięcy.

Umowa o wypłatę świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy z FGŚP na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników (przestój ekonomiczny, obniżony wymiar czasu pracy)

W związku z epidemią koronawirusa przedsiębiorcy mogą otrzymać dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z FGŚP. Dotyczy to pracowników objętych przestojem ekonomicznym albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Aby otrzymać wsparcie składa się wniosek, a następnie podpisuje poniższą umowę. Pobierz wzór umowy.

SURE - pożyczka na ochronę miejsc pracy i pracowników w UE

Unia Europejska proponuje SURE. Jest to instrument stworzony na potrzeby ochrony miejsc pracy i pracowników w związku z epidemią koronawirusa. Zdaniem Konfederacji Lewiatan Polska powinna jak najszybciej zawnioskować o pożyczkę z UE.

Przedłużenie umowy do dnia porodu

Umowa o pracę zawarta na czas określony, która miałaby zakończyć się przed porodem pracownicy będącej w ciąży, ulega przedłużeniu do dnia porodu. Czy ta sama zasada dotyczy pracy na zastępstwo? Kiedy przepisy prawa pracy chronią pracownicę w ciąży?

Gwarancja zatrudnienia po powrocie z urlopu macierzyńskiego

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają pracownikowi gwarancje powrotu do pracy po zakończeniu urlopu macierzyńskiego. Jak wygląda dobór odpowiedniego stanowiska, co w przypadku braku możliwości dalszego zatrudnienia, możliwe rozwiązania związane z powrotem pracownika z urlopu macierzyńskiego - o tym eksperci z Kancelarii prawnej Rakoczy i Wroński.

Jakie prawa ma pracownica w ciąży?

Pracownica będąca w ciąży ma prawo do szczególnej ochrony stosunku pracy, a także liczne uprawnienia związane z byciem w ciąży. Ile wynosi czas pracy kobiety spodziewającej się dziecka? Czy może wykonywać prace uciążliwe, niebezpieczne lub szkodliwe? Jakie to prace?

Rozpoczęcie ochrony przedemerytalnej w trakcie okresu wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę

Pracodawca 12 sierpnia 2019 r. wręczył pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę na czas nieokreślony z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jednak od 23 sierpnia 2019 r. stosunek pracy tego pracownika podlega czteroletniej ochronie przedemerytalnej. Czy rozpoczęcie biegu okresu ochronnego w trakcie okresu wypowiedzenia ma wpływ na skuteczność złożonego oświadczenia pracodawcy?

Powrót do pracy po macierzyńskim - uprawnienia

Przepisy Kodeksu pracy zapewniają wiele uprawnień pracownicom powracającym z powrotu macierzyńskiego. W pierwszej kolejności, pracodawca ma obowiązek przyjąć pracownicę na dotychczasowe stanowisko.

Zmiany w Kodeksie pracy 2019 – ochrona innych członków najbliższej rodziny korzystających z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego

Zmiany w Kodeksie pracy w 2019 r. wprowadzają szczególną ochronę przed rozwiązaniem stosunku pracy innych członków najbliższej rodziny korzystających z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Ochrona takich osób została zrównana z ochroną pracownika-ojca wychowującego dziecko. Które przepisy zostały znowelizowane?

Urlop macierzyński dla ojca i członków najbliższej rodziny – zmiany 2019

Zrównanie sytuacji pracownika-innego członka najbliższej rodziny (dziadkowie, brat, siostra) korzystającego z urlopu macierzyńskiego bądź urlopu rodzicielskiego, z sytuacją pracownika-ojca wychowującego dziecko – zakłada nowelizacja Kodeksu pracy która wejdzie w życie jeszcze w 2019 roku.

Urlop wychowawczy 2019 – ZUS, wynagrodzenie, praca, ochrona zatrudnienia

Urlop wychowawczy w 2019 r. przysługuje w wymiarze do 36 miesięcy (3 lat) i należy go wykorzystać do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 rok życia. Można go łączyć z pracą, a pracodawca nie może zwolnić pracownika podczas trwania urlopu. Czy za czas urlopu wychowawczego pracodawca opłaca składki ZUS, a pracownik otrzymuje wynagrodzenie?

Ochrona pracownika po urlopie wychowawczym

Przepisy Kodeksu pracy przewidują ochronę pracownika przed zwolnieniem od dnia złożenia wniosku o urlop wychowawczy do dnia zakończenia tego urlopu. Jak wygląda ochrona powracającego pracownika po urlopie wychowawczym?

Ochrona związkowa dla zleceniobiorców od 1 stycznia 2019 r.

Od 1 stycznia 2019 r. osoby zatrudnione na umowy cywilnoprawne, samozatrudnieni mogą tworzyć i przystępować do związków zawodowych. Jeśli pracodawca naruszy ochronę związkową niepracownika (np. zleceniobiorcy), będzie musiał się liczyć z konsekwencjami finansowymi.

Przywrócenie do pracy pracownika w wieku przedemerytalnym - wyrok TK

Możliwość żądania przywrócenia do pracy osoby zatrudnionej na czas określony, której wypowiedziano umowę w okresie ochrony przedemerytalnej - to ważny wyrok dla pracowników, wydany przez Trybunał Konstytucyjny w dniu 11 grudnia 2018 r. (sygn. P 133/15). 

Przywrócenie do pracy pracownika w wieku przedemerytalnym a zatrudnienie na czas określony

Pracownik w wieku przedemerytalnym może żądać przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach w przypadku wypowiedzenia mu umowy z naruszeniem przepisów prawa pracy. Dotyczy to także osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas określony.

Zmiany w związkach zawodowych od 1 stycznia 2019 r.

Zmiany w związkach zawodowych wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r. Prawo do zrzeszania się w ramach związku zawodowego uzyskają osoby samozatrudnione oraz pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych. Dzięki nowym przepisom związkowcem zostanie np. osoba na zleceniu i tym samym otrzyma szczególną ochronę przed wypowiedzeniem umowy. Co jeszcze zmieni się w 2019 roku?

Rozwiązanie umowy o pracę a długotrwała choroba

Kodeks Pracy zapewnia szereg instrumentów ochrony praw pracowników, jednym z nich jest zakaz wypowiedzenia umowy o pracę w czasie trwania zwolnienia lekarskiego. Należy jednak podkreślić, że nawet długotrwała choroba nie gwarantuje nieograniczonej ochrony przed zwolnieniem, a jedynie czasową. Jak długo trwa okres ochrony pracownika i w jaki sposób jest obliczany?

Charakterystyka umowy na okres próbny w kontekście uprawnień rodzicielskich

Przyszłe Mamy często martwią się jak ciąża wpłynie na kontynuację ich umowy na czas próbny. To w pewien sposób szczególna umowa, zawarta po to, aby de facto umożliwić Pracownikowi i Pracodawcy poznanie się, sprawdzić czy zaproponowana praca i sposób jej wykonywania odpowiada poszczególnej stronie. Z założenia jest zawierana na krótki okres czasu - bo maksymalnie 3 miesięcy. Przyjrzyjmy się zatem czym charakteryzuje się ta umowa, zwłaszcza w kontekście uprawnień rodzicielskich.

Nowy Kodeks pracy: rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i choroby

Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy opracowała projekt nowego Kodeksu pracy, który dopuszcza rozwiązanie stosunku pracy w trakcie urlopu i zwolnienia lekarskiego. Ochrona przed zwolnieniem będzie wyłączona również w przypadku zatrudnionych na umowę zastępstwo oraz kobiet w ciąży pracujących w małych firmach.

Przejęcie firmy a ochrona przedemerytalna

W wyniku przejęcia zakładu pracy przez innego pracodawcę, nowa firma z mocy prawa wstępuje w dotychczasowe stosunki pracy. Co w przypadku pracowników objętych ochroną przedemerytalną? Jakie uprawnienia ma pracodawca?

Ochrona przed zwolnieniem po obniżeniu wieku emerytalnego - przykłady, okres przejściowy

Jakie zasady ochrony przedemerytalnej obowiązują od 1 października 2017 r.? Kogo nie można zwolnić po obniżeniu wieku emerytalnego? Kto nie podlega ochronie?

Nowy Kodeks pracy w 2018 r. - jakie zmiany?

Prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje zwiększenie ochrony stosunku pracy pracowników oraz ich rodzin, którzy będą korzystali z urlopu macierzyńskiego i rodzicielskiego. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy ma czas do końca marca 2018 r. opracować nowy Kodeks pracy.

Ochrona pracownika po złożeniu wniosku o urlop rodzicielski lub urlop ojcowski

Czy pracownik-rodzic, który złoży wniosek o urlop rodzicielski lub urlop ojcowski jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy o pracę od momentu złożenia wniosku o ten urlop? W przepisach istnieje luka w tym zakresie.

Zmiany w prawach pracownika 2017/2018

Zgodnie z nowym projektem ustawy nowelizującej kodeks pracy, ochrona przed wypowiedzeniem zostanie poszerzona na innych członków rodziny (babcie, dziadkowie, ciocie, wujkowie), którzy korzystają z urlopu macierzyńskiego w zastępstwie matki dziecka. Rozwinięta zostanie również ochrona przed dyskryminacją oraz mobbingiem.

Dopuszczalność zmiany roszczenia przy wadliwym wypowiedzeniu umowy o pracę

Kodeks pracy chroni pracownika w przypadku wadliwego rozwiązania umowy o pracę, przyznając mu możliwość skorzystania z jednego z roszczeń. Wybór ten nie zawsze jest dla poszkodowanego oczywisty w momencie wnoszenia powództwa. Co zatem w sytuacji, gdy pracownik decyduje się na zmianę roszczenia w trakcie procesu?

Wypowiedzenie umowy o pracę dokonane przez osobę nieuprawnioną

Pracownik otrzymał wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Wypowiedzenie zostało podpisane przez osobę nieuprawnioną. Czy wypowiedzenie umowy o pracę w tej sytuacji jest ważne?

Ochrona przedemerytalna od 1 października 2017 r.

Pracodawca nie może zwolnić pracownika, który osiągnął wiek emerytalny i ma prawo do emerytury. W związku z obniżeniem wieku emerytalnego od 1 października 2017 r., obniży się również wiek pracowników, w którym wchodzą oni w okres ochrony przedemerytalnej i wyniesie: 56 lat dla kobiet i 61 lat dla mężczyzn.

Urlop ojcowski – ochrona przed zwolnieniem

Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi – ojcu szczególną ochronę trwałości stosunku pracy w okresie korzystania z urlopu ojcowskiego. Czy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę po złożeniu przez pracownika wniosku o udzielenie urlopu ojcowskiego a przed jego rozpoczęciem?

Wypowiedzenie umowy zlecenia

Zlecenie może zostać, co do zasady, wypowiedziane przez zleceniodawcę, jak i zleceniobiorcę w dowolnym momencie ze skutkiem natychmiastowym. Strony mogą jednak w umowie ustanowić okres wypowiedzenia.

Kiedy pracownik może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia?

Kodeks pracy przewiduje uprawnienie do rozwiązania umowy o pracę w trybie natychmiastowym nie tylko przez pracodawcę. Takie prawo przysługuje również pracownikowi jeżeli zostanie spełniona jedna z dwóch przesłanek wskazanych w ustawie.

Uprawnienia pracownika w razie nieuzasadnionego lub niezgodnego z prawem wypowiedzenia umowy o pracę

Kodeks Pracy określa warunki na jakich można rozwiązać umowę o pracę za wypowiedzeniem. W przypadku, gdy nie zostały one spełnione, pracownik może wnieść odwołanie od wypowiedzenia do sądu pracy. Od 1 stycznia 2017 r. ma na to 21 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracodawcę

Wypowiedzenie umowy o pracę jest jednym ze sposobów rozwiązania stosunku pracy. O czym przy zwalnianiu pracownika za wypowiedzeniem powinien pamiętać pracodawca?

Wypowiedzenie umowy na czas określony w 2017 roku

Po zmianach, które miały miejsce na początku 2016 roku, okres wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony uzależniony jest od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Jak wypowiedzieć umowę o pracę na czas określony w 2017 roku?

Obniżenie wieku emerytalnego a ochrona przedemerytalna od października 2017 r.

Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny będzie obniżony do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ustawa zawiera przepisy przejściowe dotyczące okresu ochronnego w wieku przedemerytalnym w związku z obniżeniem wieku emerytalnego.

Kiedy pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę?

Niektórych pracowników, zgodnie z przepisami prawa pracy, nie można zwolnić. Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę dotyczy chociażby osób w wieku przedemerytalnym. Pracodawca nie może wypowiedzieć także umowy o pracę podczas urlopu.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę

Okres wypowiedzenia umowy o pracę uzależniony jest od czasu, na który umowa została zawarta. Uzależniony jest także od tego czy umowa o pracę zawarta jest na okres próbny, czy na czas nieokreślony.

REKLAMA