REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, PPK

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na co zwrócić uwagę po zakończeniu przez pracownika urlopu bezpłatnego?

Pracownik może przejść na urlop bezpłatny po przychyleniu się do tej decyzji przez pracodawcę. Wspólnie uzgadniają czas trwania urlopu. Na co należy zwrócić uwagę w przypadku powrotu pracownika do pracy po zakończeniu urlopu bezpłatnego?

Dofinansowanie do okularów - czy jest zależne od stażu pracy

Każdy pracownik, który spełnił określone w przepisach warunki do ubiegania się o dofinansowanie, może skutecznie domagać się od pracodawcy jego przyznania i wypłaty. Czy przepisy uzależniają przyznanie dofinansowania od długości okresu przepracowanego w zakładzie?

Adres zamieszkania kandydata do pracy w skierowaniu na badania lekarskie?

Od 4 maja 2019 r. obowiązuje nowy katalog danych, których może żądać pracodawca od kandydata do pracy oraz pracownika. Czy w skierowaniu na badania lekarskie można podać adres kandydata do pracy?

Ile wynosi ekwiwalent za urlop wypoczynkowy w 2020 roku

Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy należy się pracownikom, którzy nie wykorzystali urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Jak w 2020 roku obliczyć współczynnik urlopowy?

REKLAMA

Wpłaty do PPK w raporcie rozliczeniowym ZUS RCA - jak wykazać wpłatę

Pracodawca ma obowiązek dokonywania wpłat do PPK, a co za tym idzie zobowiązany jest wykazywać wpłaty w imiennych raportach miesięcznych ZUS RCA.

Czy wynagrodzenie otrzymane przed ukończeniem 26 lat korzysta ze zwolnienia podatkowego

Podpisaliśmy 8-miesięczną umowę zlecenia tuż przed ukończeniem 26 lat przez zleceniobiorcę. Całość wynagrodzenia (brutto 32 000 zł) została wypłacona w momencie podpisania umowy. Czy podatnik korzysta ze zwolnienia podatkowego, tzw. „zerowego PIT dla młodych”? - pyta Czytelnik z Warszawy.

Zwolnienie kobiety w ciąży tylko w ściśle określonych sytuacjach

Przepisy prawa pracy zapewniają kobietom w ciąży szczególną ochronę przed zwolnieniem. Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży oraz w czasie urlopu macierzyńskiego pracownicy.

Czy pracownik może przerwać zwolnienie lekarskie i wrócić do pracy

Pracownik może szybciej odzyskać zdolność do pracy, niż wynika to z zaświadczenia lekarskiego, jednak nie może samowolnie przerwać zwolnienia lekarskiego.

REKLAMA

Zmiany w przywróceniu do pracy od 7 listopada 2019 r.

7 listopada nastąpiły ważne zmiany dotyczące przywrócenia do pracy pracownika aż do czasu uzyskania ostatecznego rozstrzygnięcia sądu. Czy pracodawca jest związany przymusem zatrudniania i dalszej współpracy z owym pracownikiem?

PPK 2020 - wpłata powitalna i dopłata roczna

W 2020 roku do PPK przystąpią firmy zatrudniające co najmniej 50 osób. Jakie są warunki otrzymania wpłaty powitalnej i dopłat rocznych w 2020 roku?

Co się zmieniło w treści świadectwa pracy od 7 września 2019 r.

Modyfikacje we wzorze świadectwa pracy wynikają ze zmian Kodeksu pracy, które weszły w życie 7 września 2019 r. Nowe terminy na sprostowanie świadectwa pracy w pouczeniu, brak konieczności informowania o właściwości sądu pracy - to niektóre ze zmian, które weszły w życie 7 września 2019 r.

Ustalenie płatnika zasiłków w 2020 roku

Każdy płatnik składek musi ustalić na 30 listopada 2019 r., ile osób zgłasza do ubezpieczenia chorobowego. Od tej liczby właśnie zależy kto w kolejnym roku kalendarzowym będzie wypłacał zasiłki (chorobowe, opiekuńcze, macierzyńskie, wyrównawcze oraz świadczenia rehabilitacyjne).

Problemy z przeniesieniem pracownika w ramach holdingu

Przeniesienie pracownika do innej spółki działającej w ramach jednego holdingu napotyka pewne problemy. Kodeks pracy nie ułatwia transferu pracownika do innej spółki tego samego koncernu. Dodatkowe wątpliwości wywołują przepisy o PPK.

Uzupełnienie danych identyfikacyjnych uczestnika PPK

Przy zawieraniu umów o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych (PPK) w imieniu naszych pracowników wielu z nich nie podało adresów e-mail, twierdząc, że ich nie mają. Teraz kilkoro nam je dostarczyło, prosząc o ich przekazanie do instytucji finansowej. Czy możemy to zrobić? Czy powinniśmy uzyskać od pracowników upoważnienie lub zgodę do przekazania tych danych?

PFRON: rachunek bankowy we wnioskach Wn-D/Wn-U-G/Wn-U-A

We wnioskach składanych w związku z ubieganiem się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych lub refundację składek na ubezpieczenia społeczne należy wykazywać rachunek bankowy należący do wnioskodawcy - informuje PFRON.

Ile osób przystępuje do PPK?

Pierwsze statystyki wskazują, że do PPK przystępuje 40% pracowników. Dla porównania zakładano, że będzie to około 70-75%. Sytuacja ta może ulec zmianie, gdyż kolejne etapy wdrażania PPK (w mniejszych firmach) są jeszcze przed nami.

Jakie dane pracownika pracodawca może udostępnić instytucji finansowej prowadzącej PPK?

Powstają pytania o zakres danych pracownika jakie pracodawca może przekazać instytucji finansowej prowadzącej PPK. Czy pracodawca musi posiadać zgodę pracownika na przekazanie jego danych wybranej instytucji? Sprawdźmy, co na to Kodeks pracy.

Którą datę należy przyjąć do ustalenia prawa do nagrody jubileuszowej

Przy ustaleniu stażu pracy należy wziąć pod uwagę okres zatrudnienia wynikający ze świadectwa pracy, nawet jeżeli świadectwo zostało wystawione z błędną datą.

Jaką kwotę można zaoszczędzić w PPK?

Sprawdź, jaką kwotę można zaoszczędzić w ramach PPK. Pamiętaj, że państwo dopłaci do Twoich oszczędności w postaci dopłaty powitalnej i dopłaty rocznej. PFR Portal PPK podaje przykładową kalkulację wypłat z PPK.

Rezygnacja z PPK - co oznacza w praktyce?

Wraz z przystąpieniem do PPK firmy jej pracownicy zostają automatycznie przyłączeni do programu. Uczestnictwo w PPK jest jednak dobrowolne. Każdy może zrezygnować z programu. Co w praktyce oznacza złożenie deklaracji rezygnacji z wpłat do PPK?

PPK – kto w 2020 roku będzie miał obowiązek przystąpienia do programu?

Rok 2020 będzie drugim rokiem obowiązywania ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Pierwsza tura obejmująca największe podmioty zatrudniające na dzień 31 grudnia 2018 roku co najmniej 250 osób zatrudnionych, została objęta ustawą od 1 lipca 2019 roku. Ta grupa podmiotów, licząca ponad 4 300 różnych firm, jest już po wyborze instytucji finansowej, podpisaniu umów o zarządzanie i o prowadzenie PPK.

PPK: numer telefonu i adres e-mail należy przekazać wybranej instytucji finansowej

Pracodawca ma obowiązek przekazać numer telefonu i adres e-mail pracownika, w związku z obowiązkiem zawarcia umowy o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych - informuje prezes UODO. Pracodawcy mają czas do 12 listopada na zawarcie umowy o prowadzenie PPK.

PPK i OFE to dwa różne programy - porównanie

PPK i OFE to dwa zupełnie odmienne programy. Porównując, jedyne co je łączy to cel - gromadzenie dodatkowych pieniędzy na przyszłość. Czym więc Pracownicze Plany Kapitałowe różnią się od Otwartych Funduszy Emerytalnych?

Obowiązki pracodawcy wobec pracowników nowo zatrudnionych

Zawarcie stosunku pracy niesie ze sobą wiele obowiązków dla pracodawcy wobec osoby nowo zatrudnianej, można je podzielić na czynności jednorazowe, jak i te wykonywane przez cały okres zawarcia stosunku pracy. Obowiązki wszystkich pracodawców z zasady są takie same, mogą się one jednak nieco różnić ze względu na wielkość przedsiębiorstwa.

Ostatni dzień na zawarcie umowy o zarządzanie PPK!

Piątek 25 października 2019 r. to ostatni dzień na zawarcie umowy o zarządzanie PPK przez duże firmy z wybraną instytucją finansową. Jest to pierwszy etap wdrażania Pracowniczych Planów Kapitałowych i dotyczy zatrudniających co najmniej 250 pracowników.

Wyższe koszty pracy w 2020 r. - skutki

Wyższe koszty pracy w 2020 r. będą wynikiem podniesienia płacy minimalnej, wdrożenia PPK oraz zniesienia limitu 30-krotności składek ZUS. Jakie będą skutki nowych rozwiązań?

PPK – porównanie ofert instytucji finansowych

Wybór instytucji finansowej, która będzie prowadziła program Pracowniczych Planów Kapitałowych to wyzwanie, przed którym stoi wielu pracodawców w Polsce. Decyzja ta jest bardzo ważna, ponieważ to od niej zależy bezpieczeństwo finansowe pracowników. Na co zwrócić uwagę przy tego rodzaju wyborze?

Dokumentacja pracownicza - jak przygotować firmę na zmiany legislacyjne

Jedną z istotniejszych zmian legislacyjnych, które w 2019 roku bezpośrednio przełożą się na wzrost liczby dokumentów generowanych przez przedsiębiorstwa, są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Jak firmy mogą sobie poradzić w związku z licznymi zmianami prawnymi?

Lista obecności - czy pracodawca ma obowiązek ich przechowywania

Prowadzenie listy obecności pracowników to jedna z podstawowych czynności wykonywanych przez pracodawcę. W tym celu właściciel firmy tworzy odrębne działy kadrowe zajmujące się ewidencją czasu pracy lub zleca działania na zewnątrz, wynajmując firmy outsourcingowe. Niezależnie od podmiotu, który prowadzi ewidencję czasu pracy zatrudnionych, lista obecności służy do właściwego rozliczenia wielu elementów związanych z zatrudnieniem pracownika, mimo że jej forma nie jest określona przez Kodeks pracy. Jedną z kluczowych kwestii jest przechowywanie listy obecności. Sprawdź, czy pracodawca ma taki obowiązek.

Czy uczestnik PPK ma wpływ na sposób inwestowania gromadzonych środków?

Środki uczestnika PPK gromadzone są na rachunku imiennym instytucji finansowej prowadzącej PPK dla danego zakładu pracy. Inwestowane są w funduszach zdefiniowanej daty. Czy uczestnik PPK ma wpływ na sposób inwestowania swoich środków?

PPK – co w przypadku upadłości i likwidacji pracodawcy

Co dzieje się ze środkami, zgromadzonymi na koncie PPK uczestnika w przypadku: połączenia podmiotów zatrudniających/podziału/likwidacji/upadłości podmiotu zatrudniającego?

Jak inwestowane są środki uczestnika PPK?

Środki uczestnika PPK trafiają na rachunek imienny prowadzony przez wybraną instytucję finansową. Zgromadzone oszczędności są inwestowane. Na to jak są inwestowane wpływ ma wiek danego uczestnika PPK.

Wcześniejsza wypłata środków z PPK – przed ukończeniem 60. roku życia

Ustawa o PPK przewiduje możliwość wcześniejszej wypłaty środków z rejestru PPK w dowolnym momencie, bez podawania przyczyny oraz w dwóch szczególnych sytuacjach życiowych, tj. w przypadku poważnego zachorowania i pokrycia wkładu własnego.

Oszczędzanie w PPK a zmiana pracodawcy

Już niedługo oszczędzanie w ramach PPK rozpocznie każdy zatrudniony. Powstaje pytanie jak na uczestnictwo w programie wpływa zmiana pracodawcy?

PPK czyli jak podnieść wysokość swojej emerytury

Przewiduje się, że za 30 lat emerytura wyniesie około 30% ostatniej pensji. Jak podnieść wysokość świadczenia emerytalnego? Jednym ze sposobów jest PPK.

Lista instytucji finansowych oferujących PPK

Oficjalny portal internetowy PPK podaje listę instytucji finansowych oferujących PPK. Pracodawcy wybierają z listy tę instytucję, której oferta im najbardziej odpowiada. Uzgadniają to z pracownikami, a następnie podpisują z wybranym podmiotem umowę o prowadzenie i zarządzanie PPK.

Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) a Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK)

Zarówno Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) jak i Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) są regulowanymi ustawowo programami długoterminowego oszczędzania. Są one dedykowane osobom pracującym. Pracodawcy oferujący te programy dbają o bezpieczeństwo finansowe pracowników w czasie ich obniżonej aktywności zawodowej związanej z wiekiem.

PPK a RODO - obowiązki pracodawcy

Czy pracownicy powinni wyrazić zgodę na przetwarzanie ich danych w związku z PPK? Jakie obowiązki pod kątem RODO mają pracodawcy w związku z wdrożeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych?

Dodatek za pracę w nocy w 2020 roku

Wraz z podniesieniem minimalnego wynagrodzenia w 2020 roku wzrośnie kwota dodatków za pracę w nocy. Ile wyniosą w poszczególnych miesiącach w 2020 roku?

Wybór instytucji zarządzającej PPK do 25 października 2019 r.

Dnia 25 października 2019 r. mija ważny termin dotyczący ustawy o PPK. Pierwsi pracodawcy, którzy zostali objęci programem, muszą do tego dnia wybrać instytucję finansową zarządzającą PPK dla swoich pracowników.

Czy przedłużenie umowy o pracę do dnia porodu oznacza zawarcie kolejnej umowy na czas określony

Pracownica jest zatrudniona na podstawie umowy na czas określony od 1 maja 2018 r. do końca grudnia 2019 r. (20 miesięcy). W lipcu 2019 r. przedstawiła pracodawcy zaświadczenie o ciąży. W związku z tym umowa ulegnie przedłużeniu do dnia porodu (planowana data rozwiązania - 20 lutego 2020 r.). Czy okres przedłużenia umowy do dnia porodu jest traktowany jako zawarcie kolejnej umowy na czas określony? - pyta Czytelnik z Grójca.

Badanie pracownika alkomatem - wspólne stanowisko MRPiPS i UODO

Badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja, ale nie pracodawca – takie stanowisko Prezesa UODO potwierdziło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Zmiany dla pracowników i pracodawców od 7 września 2019 r.

Od soboty 7 września br. weszły w życie zmiany w Kodeksie pracy. Uległy im zapisy dotyczące dyskryminacji i równego traktowania, mobbingu, świadectwa pracy oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy, a także szczególnych uprawnień pracowników. Ekspertka z kancelarii prawnej Ecovis Legal Poland wyjaśnia, jak nowelizacja kodeksu wpłynie na pracowników i pracodawców.

Gdzie przechowywać dokumentację związaną z badaniami lekarskimi i karami porządkowymi

Skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące tych badań mogą być przechowywane w części A, B lub C akt osobowych, w zależności od ich rodzaju. Także dokumentacja związana z odpowiedzialnością porządkową pracownika nie zawsze musi być przechowywana w części D jego akt osobowych.

Świadectwo pracy od 7 września 2019 r. - aktualny wzór, jak wypełnić

Od 7 września 2019 r. przepisy dotyczące świadectwa pracy zostały zmienione. Obowiązuje nowy, pomocniczy wzór świadectwa pracy. Pobierz aktualny wzór świadectwa pracy zgodny z przepisami, które weszły w życie 7 września 2019 r.

Wybór instytucji prowadzącej PPK do 25 września 2019 r.

Największe firmy, które zostały objęte ustawą o PPK z dniem 1 lipca 2019 r. mają czas do 25 września 2019 r. na porozumienie się z pracownikami w sprawie wyboru instytucji prowadzącej PPK.

PPK - podział środków w przypadku rozwodu lub unieważnienia małżeństwa

Co dzieje się ze środkami zgromadzonymi na rachunku PPK uczestnika PPK, jeśli jego małżeństwo uległo rozwiązaniu przez rozwód lub zostało unieważnione? Czy były mąż/żona uczestnika PPK ma prawo do tych środków? Jeśli tak, do jakiej ich części?

Śmierć uczestnika PPK – jakie prawa ma wdowa/wdowiec?

Śmierć uczestnika PPK nie powoduje utraty środków zgromadzonych na imiennym rachunku. Jakie prawa ma wdowa lub wdowiec po zmarłym uczestniku PPK?

Zmiana art. 135 ustawy o PPK

Z dniem wczorajszym (5 września 2019 r.) weszła w życie zmiana art. 135 ustawy o PPK. Wprowadza możliwość ubiegania się przez wykonawców zamówień publicznych o wyższe wynagrodzenie w związku ze wzrostem kosztów spowodowanym wpłatami do PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe - od kiedy i dla kogo?

Pracownicze Plany Kapitałowe zaczęły obejmować pierwsze podmioty zatrudniające pracowników 1 lipca 2019 r. Dla kogo przewidziano możliwość oszczędzania na emeryturę w ramach PPK? Od kiedy pracownicy mogą rozpocząć odkładanie pieniędzy?

REKLAMA