REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jakie są skutki zaniechania konsultacji związkowej przy zwolnieniach grupowych

Naruszenie obowiązku konsultacji związkowej zwolnień grupowych powoduje wadliwość wypowiedzeń umów o pracę z tego tytułu. W efekcie pracodawca może być zobowiązany co najmniej do zapłaty odszkodowań za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę (wyrok Sądu Najwyższego z 25 czerwca 2010 r., II PK 32/10).

Czym są panele kompozytowe?


Panele kompozytowe to bardzo wytrzymałe i odporne płyty złożone najczęściej z kilku lub kilkunastu warstw z różnych materiałów. Stosowane są zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynku. Najczęściej spotykane panele kompozytowe wykorzystuje się jako okładziny ścian czy sufitów, występują także wersje płyt podłogowych.

Ochrona pracowników w czasie zimy

Roczny limit godzin nadliczbowych

Tylko w prawie polskim godzinami nadliczbowymi nie są godziny pracy wykonywanej przez pracownika niepełnoetatowego ponad obowiązujący go wymiar czasu pracy, ale nieprzekraczające norm wskazanych w Kodeksie pracy.

REKLAMA

Jakie akcesoria potrzebne są do wykończenia dachu?


Większość osób mówiąc dach, myśli o jego konstrukcji i pokryciu. Niektórzy pamiętają także o koniecznej termo- i hydroizolacji. Mało kto jednak wie, że aby dach był prawidłowo wykonany i służył swym właścicielom przez lata, powinien być wykończony dodatkowymi elementami i akcesoriami dachowymi.

Jakiej dokumentacji należy wymagać przy zakupie nowych maszyn?

Jako właściciel i pracodawca niewielkiego zakładu pracy zamierzam kupić kilka maszyn do swojej firmy. Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie maszyn?

Prezenty świąteczne dla pracowników z zfśs

Obdarowywanie prezentami świątecznymi wszystkich pracowników godzi w sens tworzenia zfśs. Jego kluczowe kryterium – socjalne nie jest przestrzegane, gdy pracodawca finansuje prezenty bez względu na sytuację finansową pracowników.

Podział okien ze względu na sposób otwierania


Główną funkcją okien jest zapewnienie światła naturalnego wewnątrz budynków. Ich wygląd należy dobierać do wyglądu obiektu, a wielkość i sposób otwierania od przeznaczenia pomieszczenia. Możemy wyróżnić okna rozwieralne, uchylne, odchylne, obrotowe czy przesuwne.

REKLAMA

Zalety i wady okien w dachu

Okna dachowe są najczęściej wybieraną formą naturalnego doświetlania pomieszczeń poddaszy. Wyprzedzają lukarny czy bawole oko. Czasami, są jedyną formą umożliwiającą wpuszczenie promieni słonecznych do pomieszczeń. Okna dachowe, oprócz swoich zalet mają również wady.

Jak dobrać wielkość i ilość okien połaciowych?


Okna połaciowe to doskonały sposób na doświetlenie pomieszczeń poddasza. Odpowiednia wielkość i miejsce zamontowania mogą dać zadowalający efekt wizualny i użytkowy. Wielkość okien, a raczej ich szklenia jest objęta tymi samymi przepisami co okna ścienne. Oprócz tego jest kilka konstruktorskich i montażowych wskazówek co do stosowania okien dachowych.

Jak dobrać okno połaciowe do konstrukcji dachu?


Okno połaciowe to dobry sposób na naturalne doświetlenie poddasza. Wymiary okien dobiera się w zależności od wielkości pomieszczenia, kąta nachylenia połaci dachowej, a także od rodzaju konstrukcji dachu. Zaleca się by montaż okien dachowym nie ingerował mocno w konstrukcję więźby, by nie osłabiać jej nośności.

Zalety i wady okien z fiberglassu

Fiberglass to inaczej tworzywo kompozytowe składające się z włókien szklanych połączonych ze sobą żywicą poliestrową. Jest to materiał bardzo wytrzymały, ale pomimo tego rzadko używany w produkcji stolarki okiennej. Również ich dostępność na rynku nie jest powszechna.

Elementy ozdobienia okien – obramienia i szprosy

Obramienia i szprosy to nie tylko jakby się mogło wydawać ozdoby okienne. Mogą pełnić dodatkowe funkcje. Jednak głównie i tak są stosowane ze względów estetycznych. Dobrze się sprawdzają przy renowacji starszych budynków stylizowanych na zabytkowe. Na rynku jest wiele gotowych materiałów do tego rodzaju zdobień.

Jak prawidłowo zamontować okno?


Po zamontowaniu okno stanowi jedną część z murem i jest poddawane różnym obciążeniom. Jest narażone na parcie wiatru czy oparcie użytkowników np. podczas mycia. Najczęstszym błędem przy montażu okien jest odkształcenie ramy okiennej, co uniemożliwia swobodne jego otwieranie i użytkowanie. Aby uniknąć tego typu problemów podczas montażu okien należy przestrzegać pewnych zasad.

Jakich błędów należy się wystrzegać przy montażu okien połaciowych?

Przy co raz częstszych adaptacjach poddaszy na pomieszczenia użytkowe, doświetla się je światłem naturalnym przez okna połaciowe. Są to okna montowane w płaszczyźnie dachu. Ich montaż powoduje przerwanie warstwy hydroizolacji dachu, dlatego też z tego powodu okna dachowe powinny być montowane starannie i zgodnie z instrukcją producenta. Nieprawidłowy montaż może skutkować przeciekaniem, zawilgoceniem lub uszkodzeniem okien.

Czym wyróżniają się okna budynków pasywnych?

Co raz większe ceny energii i prądu, a także wzrost świadomości ekologicznej powodują większe zainteresowanie projektami domów pasywnych oraz energetycznych. Oba ich rodzaje, mają niższy wskaźnik zapotrzebowania na energię. Straty ciepła w takich budynkach są obniżane do minimum, dlatego też okna, przez które ucieka znaczna część energii mają specjalną budowę i sposób montowania.

Czym należy się kierować przy wyborze okien dachowych?

Okna dachowe, tak jak te montowane w ścianie, powinny być solidne, trwałe i zapewniać izolację termiczną i akustyczną. Wpływ na to mają rodzaj ramy i ościeżnicy, szyby, okucie oraz występowanie nawiewników. Przy wyborze okna dachowego ważnym czynnikiem jest konstrukcja dachu i jego nachylenie.

Zalety automatycznego otwierania okien


Automatycznie sterowane okna mają zastosowanie szczególnie w dużych obiektach takich jak sale gimnastyczne, kościoły, sale wystawowe czy konferencyjne, gdzie okna znajdują się poza zasięgiem ręki człowieka. Automatyzacja taka jest również coraz częściej stosowana w przypadku domów jednorodzinnych. Jak każdy system wymagający odrobinę elektroniki, czasami bywa zawodny.

Ograniczenie karania pracodawców - nowelizacja ustawy o PIP

Pracodawcy RP popierają projekt nowelizacji ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, ograniczający nadmierne karanie pracodawców. Projekt zakłada szereg zmian dotyczących trybu prowadzenia kontroli i uprawnień dla inspektora PIP.

Na jakim fundamencie postawić dom?

Fundament jest podstawą domu, o czym wie praktycznie każdy. Nie każdy natomiast zdaje sobie sprawę jak wiele czynników ma wpływ na wybór odpowiedniego fundamentu. Błędnie podjęta decyzja może skutkować przenikaniem wilgoci do pomieszczeń, przemarzaniem murów, a nawet zawaleniem się domu.

Jak poradzić sobie ze śniegiem na dachu?

Zimą właściciele domów i innych budynków, w pobliżu których poruszają się ludzie, muszą zadbać, aby śnieg zalegający na ich dachach nie stwarzał zagrożenia dla przechodzących osób.

Jak pozbyć się lodowych sopli z dachu?


Oprócz mas śniegu zalegających na dachach, dużym zagrożeniem dla osób przechodzących obok nieodśnieżonych budynków są zwisające sople lodu. Sopel, spadający z nie małej wysokości, nabiera dużej prędkości i może stać się zagrożeniem dla przechodzących osób.

Jak zabezpieczyć piwnicę przed wilgocią?

Wilgoć bardzo często pojawia się w piwnicach domów jednorodzinnych a próby jej usunięcia niejednokrotnie są bardzo trudne i kosztowne. Dlatego też, już na samym początku budowy domu, warto pomyśleć o odpowiedniej izolacji piwnicy. Właściwy dobór materiałów oraz zastosowanie właściwych zabezpieczeń, uchroni nas przed przykrymi skutkami działania wilgoci.

Zakończenie i wyniki kontroli ZUS

Postępowanie kontrolne, wszczęte w dniu dostarczenia płatnikowi upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, kończy się doręczeniem mu (bądź wysłaniem drogą pocztową) protokołu kontroli. Protokół zawiera wszystkie ustalenia dokonane w toku kontroli. Płatnik nie ma możliwości odwołania się od ustaleń protokołu do wyższej instancji – może jedynie wnieść do niego zastrzeżenia, jednak do zastrzeżeń tych odniesie się wyłącznie inspektor przeprowadzający postępowanie. Drogę do podważenia ustaleń kontroli daje dopiero decyzja ZUS, która kończy postępowanie przed organem rentowym i od której przysługuje płatnikowi odwołanie do sądu.

Długi okres rozliczeniowy - korzyści dla pracodawcy

Najważniejszą korzyścią z wprowadzenia długiego okresu rozliczeniowego jest możliwość bardziej elastycznego planowania czasu pracy.

Jakie zagrożenia wypadkowe występują na stanowisku pracy przedstawiciela handlowego?

Wykorzystanie zaległego urlopu przez pracownika

Koniec roku kalendarzowego to czas, kiedy pracodawca powinien podliczyć swoim pracownikom dni niewykorzystanego przez nich urlopu wypoczynkowego za dany rok oraz polecić rozpoczęcie jego wykorzystywania najpóźniej do końca marca następnego roku.

Po raz ostatni pracownicy dostaną dzień wolny za święto w sobotę

Po raz ostatni za święto przypadające w sobotę pracownicy dostaną dodatkowy dzień wolny. Chodzi o 25 grudnia 2010 roku, czyli pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia, który przypada w sobotę. Od 2011 r. takie uprawnienie zniknie w zamian za wolne w święto Trzech Króli.

Na co musi zwrócić uwagę pracodawca, podpisując umowę z firmą szkoleniową?

Prowadzę niewielką firmę i samodzielnie wykonuję zadania służby bhp. Chciałbym zlecić przeszkolenie moich pracowników w zakresie bhp firmie zewnętrznej. Jakiej dokumentacji powinienem wymagać od takiej firmy i na co muszę zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy?

Kiedy można wprowadzić system skróconego tygodnia pracy

Dodatkowe obowiązki nie muszą oznaczać dla pracownika potrzeby rezygnacji z pełnego etatu. Może on wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zastosowanie skróconego tygodnia pracy.

Zasady uwzględniania w podstawie zasiłku świadczeń za okres przestoju w firmie

Przepisy ustawy antykryzysowej przewidują wypłatę świadczeń przestojowych oraz świadczeń kompensacyjnych dla pracowników firm, które ze względu na trudności finansowe, spowodowane kryzysem, wprowadziły przestój ekonomiczny bądź zmniejszyły wymiar czasu pracy zatrudnionych. Uwzględnienie tych świadczeń przy ustalaniu podstawy zasiłku chorobowego będzie zależało od ich rodzaju.

Czy właściciel firmy musi tworzyć palarnie na terenie zakładu pracy?

W życie weszła ustawa o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Czy na jej podstawie właściciele firm zwolnieni są z obowiązku tworzenia palarni?

O czym pracodawca musi informować pracowników

Na pracodawcy ciąży wiele różnego typu obowiązków informacyjnych wobec pracowników. Ich cechą wspólną jest to, że uchybienia popełnione przez pracodawcę przy ich wykonaniu mogą spowodować negatywne konsekwencje nie tylko dla pracownika, ale i dla pracodawcy z odpowiedzialnością odszkodowawczą włącznie.

Projekt domu – z katalogu czy indywidualny?

Projekty domów katalogowych są tańsze i dostępne od ręki, lecz są tylko szablonem, z którego każdy może skorzystać. Wybór projektu indywidualnego spowoduje, że dom będzie stworzony tylko dla nas. Koszt projektu indywidualnego choć na pierwszy rzut oka wydaje się większy, może być porównywalny z projektem gotowym, gdy zdecydujemy się na wprowadzenie w nim jakiś zmian.

Rodzaje konstrukcji dachowych

Więźba dachowa jest konstrukcją nośną, na której opiera się cały dach, a przekroje poszczególnych jej elementów dobiera się na podstawie obliczeń statyczno-wytrzymałościowych. Na rodzaj konstrukcji dachowej wpływ ma nie tylko planowany kształt dachu ale i wymiary budynku.

Tynk mineralny czy akrylowy?

Problem wyboru tynku najczęściej pojawia się podczas wymiany ocieplenia lub docieplenia budynku. Na rynku jest wiele rodzajów tynków, z których najbardziej popularne to cienkowarstwowe tynki mineralne i akrylowe.

Wełna mineralna i szklana – różnice

Obok styropianu, wełna mineralna i szklana są najpopularniejszymi materiałami do termoizolacji. Mimo dość wysokiej ceny, często są stosowane zamiast styropianu, głównie dzięki wysokiej izolacyjności akustycznej a przede wszystkim odporności ogniowej. Wełna mineralna to nazwa potoczna. Jej pojęcie obejmuje zarówno wełnę skalną jak i wełnę szklaną, co może być mylące. Mimo podobnego wyglądu i zastosowania obie wełny różnią się od siebie.

Zalety i wady pokryć bitumicznych

Bitumiczne pokrycia dachowe są często stosowane w polskim budownictwie, za równo ze względu swoich właściwości jak i możliwości stosowania na dachach o najbardziej wymyślnym kształcie. Materiały te są również bardzo trwałe.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze izolacji termicznej?

Wybór odpowiedniej izolacji termicznej początkowo może wydawać się ciężkim zadaniem, ale jeśli odpowiemy sobie na pytanie gdzie chcemy ją zastosować i w jakich warunkach będzie pracowała oraz czy musi w związku z tym spełniać jakieś konkretne wymogi, wybór staje się dużo łatwiejszy. Grubość izolacji oczywiście ma znaczenie. W pierwszej kolejności powinnyśmy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła i opór cieplny, bo to one decydują o właściwościach naszej izolacji.

W jaki sposób zapewnić skuteczną wentylację poddasza?

Na trwałość dachu wpływa nie tylko rodzaj pokrycia, jakość jego ułożenia, trwałość konstrukcji więźby czy zastosowane materiały. Bardzo ważnym czynnikiem jest jego wentylacja. Układając dach, często zwracamy uwagę na jego szczelność i ochronę przed opadami atmosferycznymi, zapominając często o tym, że woda może pojawić się także od wewnątrz w postaci pary wodnej. Jak ją odprowadzić?

W jaki sposób wykonać odwodnienie dachu płaskiego?

Konstrukcja dachów płaskich powoduje, że ich odwodnienie wymaga czasami specjalnych rozwiązań. Wodę deszczową z dachu płaskiego można odprowadzić przy użyciu tradycyjnego systemu rynnowego i odpływów na powierzchni dachu, które mogą być grawitacyjne lub podciśnieniowe.

W jaki sposób wykonać ocieplenie dachu skośnego?

Dach jest elementem najwyżej położonym w budynku. W wyniku konwekcji, ciepłe powietrze dociera do najwyższych partii, czyli do dachu. Dlatego musi on posiadać skuteczną izolację termiczną, aby straty ciepła były jak najmniejsze. Wykonanie ocieplenia dachów skośnych wymaga odpowiedniego układu warstw z zapewnieniem ich skutecznej wentylacji.

Jak wybrać odpowiedni nawiewnik okienny?

Kiedy odczuwamy, że komfort przebywania w pomieszczeniu nie jest do końca zapewniony, ze względu na nieświeży zapach powietrza i osadzającą się wilgoć, powinniśmy się zastanowić nad zastosowaniem nawiewników okiennych. Ich wybór powinien być przemyślany, a ilość wstępnie obliczona.

Jak prawidłowo zamontować podbitkę dachową?

Podbitka dachowa to element wykończeniowy dachu. Pełni nie tylko rolę estetycznego zakończenia, ale również funkcję ochronną. Można ją wykonać na kilka sposobów i z różnych materiałów. Jej wykonanie nie jest trudne, ale by spełniało swoją rolę należy stosować się pewnych zasad.

Więźba dachowa: tradycyjna czy prefabrykowana?

Prefabrykacja w budownictwie ma co raz częstsze zastosowanie. Prowadzi to do minimalizacji czasu trwania budowy oraz kosztów. Prefabrykowane mogą być również więźby dachowe. Nie są one tak popularne jak tradycyjne, wykonywane przez cieśli na budowie, mimo to posiadają wiele zalet, które z biegiem czasu mogą zdecydować o ich popularności.

Po co stosujemy folie dachowe?

Folie układane w warstwach dachu pełnią bardzo ważną rolę. Ich głównym zadaniem jest ochrona konstrukcji dachu przed działaniem wilgoci pochodzącej z zewnątrz oraz od wewnątrz budynku. Ostateczna warstwa pokrycia dachu nie zawsze jest na tyle szczelna by samodzielnie zapewnić ochronę z zewnątrz. Pod jej powierzchnie może przedostawać się woda lub podwiewany śnieg, które następnie mogą spłynąć po folii, pod warunkiem, że ją zastosujemy.

Jak w bezpieczny sposób pozbyć się pokrycia azbestowego?

Materiały produkowane z domieszką azbestu były powszechnie stosowane w latach 60 i 70 ubiegłego wieku. Do tej pory gdzieniegdzie można spotkać jeszcze ich pozostałości, szczególnie w postaci płyt używanych jako przykrycie dachu, potocznie zwane eternitem. Niebezpieczeństwo materiałów azbestowych, polega na niewidocznym pod gołym okiem pyleniu i przedostawaniu się niebezpiecznych związków do atmosfery a w tym do ludzi.

Etapy wykonywania fundamentów

Często zdarza się, że właściciele domów jednorodzinnych decydują się na wykonanie fundamentów o własnych siłach. Choć fundamenty to część niewidoczna budynku, to jednak jest to bardzo ważna część konstrukcyjna i warto wiedzieć jak ją poprawnie wykonać krok po kroku.

Czym jest podbijanie fundamentów w praktyce?

Chęć nadbudowy dodatkowej kondygnacji, zwiększenie obciążeń przekazywanych na grunt czy po prostu uszkodzenie fundamentów prowadzi do procesów mających na celu zwiększenie ich wytrzymałości. Stosowaną w tym celu praktyką jest podbijanie fundamentów czyli inaczej mówiąc, podbudowa fundamentów pod istniejącym już budynkiem.

Czym jest i jak wykonać izolację bitumiczną fundamentów?

Hydroizolacje fundamentów są ważnym elementem ochrony konstrukcji budynku przed działaniem wilgoci oraz wody będącej pod ciśnieniem. Izolacje te mogą być wykonywane z różnych materiałów. Najczęściej stosowanie są izolacje bitumiczne.

REKLAMA