REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy PIT można wysłać do pracownika e-mailem

W przypadku gdy pracodawca nie dokonuje rocznego obliczenia podatku na druku PIT-40, ma obowiązek wystawić pracownikom PIT-11. Pracodawcy, którzy prowadzili działalność przez cały 2010 r., powinni przekazać powyższe informacje podatnikom i urzędom skarbowym do końca lutego 2011 r.

Prace zimowe - obowiązki pracodawcy

Pracownicy wykonujący swoją pracę w trudnych warunkach atmosferycznych i niskiej temperaturze narażeni są przede wszystkim na upadki będące skutkiem poślizgnięcia się na ośnieżonej lub zalodzonej powierzchni oraz na odmrożenia kończyn, uszu czy choroby będące skutkiem gwałtownych zmian temperatury.

Czy zmienią się zasady udzielania urlopu na żądanie

Według badań przeprowadzonych przez portal rynekpracy.pl wynika, że w 2010 roku z urlopu na żądanie nie skorzystało 63 proc. pracowników. Pracownicy najczęściej wykorzystywali jedynie 2 z 4 dni przysługującego urlopu. Z pełnego prawa skorzystało zaledwie 8,7 proc. badanych pracowników.

Czy świadczenia chorobowe należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Rp-7

Do końca 2010 r. zatrudnialiśmy pracownika, który na początku stycznia 2011 r. ukończył 65 lat i chce zgłosić wniosek o emeryturę. W 2010 r. wypłaciliśmy mu najpierw zasiłek chorobowy, a następnie świadczenie rehabilitacyjne. Czy kwoty tych świadczeń należy wykazać w zaświadczeniu ZUS Rp-7, które wystawiamy mu w związku z przejściem na emeryturę?

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy w razie wypadku przy pracy

Jednym z obowiązków pracodawcy w związku z wypadkiem pracownika przy pracy jest powołanie zespołu powypadkowego. Ustala on okoliczności i przyczyny wypadku. Pracodawca nie może zostać zwolniony z tego obowiązku nawet wtedy, gdy pracownik przyczyni się do wypadku.

Jak chronić drzewa na placu budowy?

Drzewa i krzewy rosnące na terenie budowy są szczególnie narażone na liczne zagrożenia w postaci bezpośrednich uszkodzeń lub gwałtownych i niekorzystnych zmian warunków siedliskowych. Z tego względu drzewa i krzewy na placu budowy powinny być skutecznie zabezpieczane.

Kiedy władze budowlane mogą wnieść sprzeciw do zgłoszenia budowy lub robót budowlanych?


Po zgłoszeniu zamiaru wybudowania obiektu budowlanego lub wykonania robót budowlanych zwolnionych od pozwolenia na budowę odpowiedni organ władzy ma 30 dni na rozpatrzenie sprawy. Organ może wnieść w drodze decyzji sprzeciw z trzech podstawowych przyczyn.

Porozumienie ze związkiem zawodowym dotyczące zwolnienia grupowego

REKLAMA

Jakie prawa i obowiązki ma kierownik budowy w procesie budowlanym?


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Szczegółowo również określa obowiązki Kierownika budowy.

Jakie są prawa i obowiązki projektanta w procesie budowlanym?

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Projektanta należy opracowanie projektu budowlanego w sposób zgodny z ustaleniami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, zgodnie z wymaganiami ustawy, przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej.

Prawa i obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego w procesie budowlanym


Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Precyzuje również obowiązki Inspektora nadzoru inwestorskiego.

Obowiązki Inwestora w procesie budowlanym a praktyka


Prawo Budowlane narzuca Inwestorowi szereg obowiązków w związku z procesem budowlanym. W pewnych przypadkach pozostawia jednak margines dowolności w zakresie podejmowanych działań.

Prawa i obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Ustawa przewiduje dla każdego uczestnika procesu budowlanego oddzielną funkcję oraz przyznaje mu prawa i obowiązki. Do obowiązków Inwestora należy zorganizowanie procesu budowlanego z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Prawa i obowiązki uczestników procesu budowlanego

Uczestnikami procesu budowlanego w rozumieniu ustawy, są: Inwestor, Inspektor nadzoru inwestorskiego, projektant i kierownik budowy lub kierownik robót. Każdy uczestnik ma określone funkcje w procesie inwestycyjno-budowlanym. Każdemu uczestnikowi przypisane są jego obowiązki i prawa.

Kontrola osobista pracowników po zakończeniu pracy

Prowadzę prywatny gabinet lekarski, w którym zatrudniam 12 osób. Podejrzewałem, że kilku pracowników wynosi z gabinetu różne materiały medyczne (np. strzykawki, bandaże) oraz lekarstwa. Ustanowiłem więc regulamin pracy, w którym jest zawarte postanowienie o możliwości przeprowadzenia przeze mnie co jakiś czas kontroli pracowników po zakończeniu przez nich pracy. Zostały wskazane osoby, które mogą w moim imieniu przeprowadzać taką kontrolę, oraz jest wprowadzona zasada, że kontrolę przeprowadzają zawsze osoby tej samej płci co kontrolowany. Jednak mimo to 2 pracownice zarzuciły mi, że taka regulacja narusza ich dobra osobiste. Czy w regulaminie pracy mogłem wprowadzić możliwość takiej kontroli pracowników i czy mam prawo ją przeprowadzać?

Budynek, obiekt budowlany lub budowla w znaczeniu prawa budowlanego


W języku potocznym używamy takich pojęć jak: budynek, obiekt budowlany lub budowla zamiennie, jako synonim budynku. W Prawie budowlanym każdemu z tych pojęć przypisano konkretne znaczenie wraz określeniem obiektów, które do niego przynależą.

Co oznacza określenie "budowa"?

W profesjonalnym języku budowlanym pojawia się wiele określeń związanych z budową i pracami budowlanymi. W prawie budowlanym ograniczono ilość określeń, sprecyzowano zakres i znaczenie terminu budowa.

Zasiłek chorobowy dla pracownika zatrudnionego w kilku firmach

Pracownik podlega ubezpieczeniom społecznym, w tym obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu, od dnia nawiązania stosunku pracy do dnia jego ustania. Gdy stanie się niezdolny do pracy, przysługuje mu świadczenie chorobowe z tytułu każdego zatrudnienia, jeżeli spełnia warunki do uzyskania świadczenia.

Czego dotyczy sprawdzanie projektu budowlanego przez urząd?

Pomiędzy złożeniem do Urzędu Projektu Budowlanego, a otrzymaniem decyzji o Pozwoleniu na Budowę mija trochę czasu. Jest to czas, w którym urząd sprawdza prawidłowość i zgodność złożonej dokumentacji projektowej z obowiązującym prawem i przepisami.

Dokumenty potrzebne do pozwolenia na rozbiórkę


Jeżeli zamierzamy usunąć z naszej działki jakikolwiek obiekt budowlany musimy zastanowić się czy nie musimy uzyskać pozwolenia na rozbiórkę. Warto wiedzieć, że jest to element wymagany w odniesieniu do większości obiektów budowlanych.

Rozbiórki a prawo budowlane


Czy rozebranie starej drewnianej szopy, kawałka muru z ogrodzenia lub rozpadającej się przybudówki do naszego domu wymaga jakiś formalności prawno-administracyjnych? Warto zapoznać się z kilkoma faktami.

Jakie schody wybrać, gdy mamy mało miejsca?

O tym, jaki rodzaj schodów wybierzemy często decyduje nie tylko nasz gust, ale także ilość miejsca jakie możemy na nie przeznaczyć. Sprawdź, które schody zajmą niewiele miejsca.

Jakie okna wybrać: drewniane czy z PVC?


Nowe okna to wydatek rzędu kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dobrze więc wnikliwie przeanalizować bogatą ofertę dostępną na rynku. Czym się kierować dokonując wyboru okien, tak by zadowoliły nasze oczekiwania zarówno pod względem parametrów użytkowych, estetyki, jak i ceny?

Ekspert radzi: Jak kupić dobre okna?


Zakup okien to inwestycja na lata. Różnorodność oferty dostępnej na rynku sprawia, że czujemy się zagubieni. Czym się zatem kierować dokonując wyboru okien? Oto kilka rad, na co warto zwrócić uwagę.

Jak wykończyć schody?

W przeciwieństwie do innych elementów wnętrza, jak na przykład kolorystyka czy oświetlenie, schody będą jego stałą częścią. Warto więc zadbać, by były dopasowane do charakteru wnętrza. Radzimy, jakich materiałów używać, by schody były ozdobą.

Zagraniczna podróż służbowa w święto

Pracownik jedzie w podróż służbową za granicę. Podczas tego wyjazdu traci dzień wolny (święto) w Polsce. Czy w zamian za pracę za granicą w święto obchodzone w Polsce powinien dostać dodatkowy dzień wolny po powrocie z delegacji?

Kiedy pracodawca tworzy regulamin zwolnień grupowych

Pracodawca, który zatrudnia co najmniej 20 pracowników i zamierza przeprowadzić zwolnienia grupowe, zanim zwolni pracowników, powinien najpierw ustalić zasady ich odejścia z zakładu pracy.

Terminy na dochodzenie roszczeń z zakresu prawa pracy

Pracownik ma siedem dni na odwołanie się do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę. Żądanie przywrócenia do pracy lub odszkodowania należy złożyć w ciągu 14 dni. Odwołanie wniesione po terminie nie może zostać skutecznie rozpoznane, a sąd oddali roszczenia pracownika.

Czy przechowywanie notatek służbowych jest legalne

Dokumentowanie różnych zachowań pracownika czy wydarzeń z jego udziałem może mieć, co potwierdził także Sąd Najwyższy, formę notatek służbowych. Jednak ważne jest to, aby pracownik miał świadomość ich istnienia w jego aktach osobowych.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Zatrudniona w mojej firmie pracownica skorzystała w listopadzie z 2 dni urlopu okolicznościowego w związku z pogrzebem ojca. Zaznaczam, że na jej wynagrodzenie składa się wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 3200 zł oraz zmienna prowizja miesięczna uzależniona od efektów pracy. W listopadzie prowizja wyniosła 800 zł. Jak mam obliczyć jej wynagrodzenie za te dni?

Karta obiegowa

Od kilku miesięcy prowadzę małą firmę i zatrudniam czterech pracowników. Jeden z pracowników złożył wypowiedzenie. Słyszałem, że w takich wypadkach muszę wydać mu kartę obiegową. Jednak nie mogę nigdzie znaleźć wzoru takiej obiegówki. Co powinna zawierać i czy jest obowiązkowa?

Skrócenie okresu wypowiedzenia umowy o pracę

Długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę jest uzależniona od rodzaju zawartej umowy o pracę oraz od czasu jej trwania. Istnieją jednak sytuacje, w których długość okresu wypowiedzenia może zostać zmieniona.

Zakaz dyskryminacji zleceniobiorców - nowe przepisy

Od 1 stycznia 2011 r. osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych mogą dochodzić odszkodowania w zakresie nierównego traktowania w zatrudnieniu. Takie uprawnienie przyznaje im ustawa z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

Powszechność ubezpieczeń społecznych - czy będą wyższe składki

Odmowa wykonania polecenia służbowego przez pracownika

Czy od nagrody dla wyróżniającego się pracownika trzeba opłacić składki i podatek

Nasz zakład pracy cyklicznie organizuje wyjazdowe szkolenia dla wszystkich pracowników. W tym roku po raz pierwszy zdecydowaliśmy się na przyznanie nagród rzeczowych dla wyróżniających się pracowników, wręczanych podczas tych szkoleń. Czy wartość nagrody pracownika trzeba opodatkować i oskładkować? Czy zakład pracy może zrekompensować pracownikowi wartość odprowadzonego podatku i składek?

Jak dokonywać potrąceń z wynagrodzenia w przypadku kilku zajęć komorniczych

Odsetki od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia

Pracodawca ma obowiązek wypłaty odsetek od nieterminowej wypłaty wynagrodzenia, jeżeli pracownik wystąpi z takim żądaniem lub kwestia ta jest uregulowana np. w umowie o pracę.

Budynki przyszłości

Pogłębiające się zmiany klimatyczne i zmniejszające się zasoby naturalne sprawiają, że coraz częściej poszukujemy rozwiązań, które będą pozytywnie wpływać na środowisko. W ten trend wpisuje się również zróżnicowane budownictwo, opierające się na konstruowaniu budynków o niskim zapotrzebowaniu energetycznym. W tym celu stworzono program Energy2, czyli „oszczędzanie Energii i pozyskiwanie Energii”, a jego założenia z powodzeniem realizuje firma Schüco.

Czym są natryskowe pianki poliuretanowe?


Natryskowe pianki poliuretanowe są materiałem izolacyjnym termicznie i akustycznie. Wykorzystuje się je do izolacji termicznej i akustycznej dachów, ścian zewnętrznych i wewnętrznych, stropów i sufitów. Posiadają lepsze właściwości cieplne od styropianu i wełny mineralnej, wypełniają każdą szczelinę, tworząc szczelną ciągłą izolację, o co w przypadku tradycyjnych materiałów izolacyjnych jest bardzo trudno.

Czym można wykończyć ściany wewnętrzne?

Ściany wewnętrzne możemy wykańczać przeróżnymi materiałami. Ważne przy tym jest stworzenie ciekawego estetycznego wnętrza, w którym będziemy się dobrze czuć. Ściany wewnętrzne możemy otynkować lub wygipsować. Kolejno możemy zdecydować się na malowanie, tapetowanie, obkładanie drewnem, kamieniem, płytkami ceramicznymi, tworzywem sztucznym a nawet płytami z korka.

Czym jest wełna drzewna?


Wełna drzewna jest alternatywnym rozwiązaniem, dla wełny mineralnej i styropianu. Jest to zarówno materiał termoizolacyjny i akustyczny. Wełnę drzewną wykonuje się z wiórów drewnianych i odpadów tartacznych, co sprawia, że jest materiałem w pełni naturalnym.

Czy trzeba izolować kominki i kanały wentylacyjne?


Izolowanie termiczne kanałów wentylacyjnych w domach jednorodzinnych nie jest potrzebne. W przypadku kominków, należy zadbać o dobrze dobraną i wykonaną izolację. Inaczej po kilku sezonach kominek będzie wymagał odnowienia bądź zburzenia.

Czy bal sylwestrowy sfinansowany przez pracodawcę jest przychodem pracownika

Udzielanie zaległych urlopów wypoczynkowych z 2010 r.

Urlopy wypoczynkowe niewykorzystane w 2010 r. powinny być udzielone do końca pierwszego kwartału 2011 r. Pracodawca może nawet zmusić do tego pracowników, narzucając im terminy odbycia zaległych urlopów. Zaległości te powinien rozłożyć tak, aby nie zakłócić organizacji pracy. Jeśli z tych powodów nie każdy pracownik będzie mógł w pierwszym kwartale pójść na urlop, nie oznacza to, że można go w ogóle pozbawić. Trzeba go udzielić później. Inaczej pracodawca może odpowiadać za popełnienie wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Wydłużenie czasu pracy pracowników niepełnosprawnych

Pracodawcy zapominają, że 8-godzinny dzień pracy dla osób niepełnosprawnych ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności będzie obowiązywał dopiero od stycznia 2012 roku.

Wyższe wynagrodzenie urlopowe nauczyciela

Nauczyciele korzystający z urlopu wypoczynkowego po 1 stycznia 2011 r. otrzymają większe wynagrodzenie za wolne przypadające w tym okresie. Kwota wynagrodzenia urlopowego ulegnie zwiększeniu o dodatek uzupełniający.

Ustalanie liczby ubezpieczonych do informacji ZUS IWA

Jakie znaczenie w umowie mają postanowienia dotyczące gwarancji jakości?

Postanowienia dotyczące gwarancji powinny zostać zawarte w umowie ustanowienia odrębnej własności lokalu spółdzielczego, gdyż na ich podstawie w przyszłości strony będą miały możliwość dochodzenia swoich roszczeń z tytułu gwarancji obejmującej tylko wady powstałe z przyczyn tkwiących w sprzedanej rzeczy.

Jakie są zasady wydania lokalu na podstawie umowy sprzedaży prawa do lokalu?

Reguły dotyczące wydania lokalu mogą być zawarte zarówno w umowie sprzedaży prawa do lokalu, jak i w dokumentach spółdzielni. W umowie należy także określić szczegółowo obowiązki sporządzania protokołu zdawczo-odbiorczego.

REKLAMA