REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Obowiązki pracodawcy, Budowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ogólne zasady wprowadzania telepracy

Pracodawca, który chce zatrudnić telepracownika, powinien wcześniej przygotować odpowiednie przepisy wewnątrzzakładowe. Należy do nich zaliczyć m.in. regulamin telepracy, który powinien określać np. sposób kontaktowania się pracodawcy z pracownikiem.

Kosz dachowy – newralgiczny element dachu

Woda deszczowa z połaci dachowych, w większości spływa koszem dachowym. Kosz dachowy pełni kluczowa rolę w konstrukcji dachu. Od jakości jego wykonania zależy także estetyka pokrycia.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – Vademecum

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego w szczegółowy sposób określa przeznaczenie danego terenu oraz warunki jego zagospodarowania i możliwej zabudowy. Miejscowy plan zagospodarowania to istotny dokument, w przypadku osób, które zamierzają kupić działkę i wybudować dom.

„WZ” – decyzja o warunkach zabudowy

Decyzja o warunkach zabudowy, nazywana „wuzetką” (wz), to dokument potrzebny do ustalenia warunków sposobu zagospodarowania terenu. Decyzja o warunkach zabudowy zastępuje plan zagospodarowania przestrzennego tam, gdzie taki plan nie został uchwalony lub przestał obowiązywać. Decyzję o warunkach zabudowy (WZ) można otrzymać również w sytuacji, kiedy nie jesteśmy właścicielem danej nieruchomości. Decyzja o warunkach zabudowy dla budownictwa mieszkaniowego wydawana jest bezpłatne.

REKLAMA

Kiedy trzeba wydać świadectwo pracy, jeżeli pierwszą umowę na czas określony zawarto przed nowelizacją przepisów

Zawarliśmy z pracownikiem umowę o pracę na czas określony od 1 stycznia do 31 października 2011 r. Po niej podpisaliśmy kolejną umowę na czas określony od 1 listopada 2011 r. do 31 grudnia 2012 r. Następnie zawarliśmy z pracownikiem umowę na czas określony od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. Kiedy powinniśmy wydać świadectwo pracy? Czy powinniśmy zrobić to w styczniu 2013 r., kiedy minęły 2 lata od zawarcia pierwszej umowy o pracę?

Jaką kwotę wolną od potrąceń zastosować przy potrąceniu z wynagrodzenia za 2012 r. wypłaconego w 2013 r.

Wynagrodzenie jednego z naszych pracowników, zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy, było zajęte w trybie egzekucji sądowej w 2012 r. na zaspokojenie innych należności niż świadczenia alimentacyjne. Z osobą tą w 2012 r. została rozwiązana umowa o pracę za wypowiedzeniem. Sąd przywrócił tego pracownika do pracy i nakazał wypłatę wynagrodzenia za okres pozostawania bez pracy. Obecnie jesteśmy w posiadaniu pisma od komornika, który wznowił postępowanie egzekucyjne wobec tego pracownika. Czy dokonując potrącenia z wynagrodzenia powinniśmy zastosować kwotę wolną od potrąceń obliczoną z minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2012 r., czy w 2013 r.?

Zaświadczenia dla emerytów i rencistów o uzyskanym przychodzie – jakie obowiązki ma pracodawca

Pracodawcy i zleceniodawcy są zobowiązani do poinformowania ZUS o zatrudnieniu emeryta lub rencisty oraz o kwocie przewidywanego osiągniętego przychodu. Należy to zrobić niezwłocznie po nawiązaniu współpracy z osobą pobierającą takie świadczenie. Po zakończeniu roku pracodawca (zleceniodawca) oraz pracownik (zleceniobiorca) do końca lutego każdego następnego roku muszą zawiadomić ZUS o wysokości uzyskanego przychodu za rok ubiegły.

Na jakich zasadach pracodawca może korzystać z rzeczy pracownika

REKLAMA

Katastrofa budowlana w Wałbrzychu

Katastrofa w fabryce porcelany w Wałbrzychu, zawaliła się ściana. Niestety dwie osoby zginęły.

Kiedy Kodeks pracy umożliwia wypłatę ekwiwalentu za urlop?

Zgodnie z Kodeksem pracy wypłata ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy jest możliwa, gdy stosunek pracy z danym pracownikiem zostaje rozwiązany lub wygasa, a nie został wykorzystany przysługujący pracownikowi urlop wypoczynkowy.

Korekta listy płac - kiedy jest niezbędna

Pracodawca, wypłacając pracownikowi wynagrodzenie co miesiąc, sporządza listę płac, potwierdzającą naliczenie wynagrodzenia wraz ze wszystkimi obciążeniami publiczno-prawnymi płaconymi zarówno przez pracodawcę, jak i pracownika. Jednak po jej sporządzeniu i wypłacie wynagrodzenia mogą nastąpić różne zdarzenia, powodujące zmianę wysokości należnego wynagrodzenia, np. niezdolność do pracy. Jeżeli takie zdarzenie będzie miało miejsce pod koniec miesiąca i pracownik dostarczy zaświadczenie lekarskie za okres, za który wypłacono pełne wynagrodzenie, to czy pracodawca powinien korygować listę płac?

Izolacja podłogi na gruncie – jak ją zaprojektować?

Zadaniem izolacji podłogi na gruncie jest zapewnienie odpowiedniego komfortu użytkowania podłogi. Straty ciepła z budynku w kierunku gruntu mogą wynosić nawet 15–20% w ogólnym bilansie cieplnym budynku. Z tego właśnie powodu projekt izolacji podłogi na gruncie jest tak ważny i powinien być wykonany bardzo dokładnie.

Odpowiedzialność kierowników za stan bhp w zakładzie pracy

Kodeks pracy wśród podmiotów odpowiedzialnych w danym zakładzie pracy za stan bezpieczeństwa i higieny pracy wprowadza dodatkową – obok pracodawcy – kategorię osób mogących ponosić taką odpowiedzialność. Są to osoby kierujące pracownikami, a problematykę tę reguluje art. 212 k.p.

Praktyczna instrukcja wypełniania PIT-11 i PIT-40 za 2012 r.

Przed pracownikami działów kadrowo-płacowych okres wzmożonej pracy, związanej m.in. z koniecznością terminowego sporządzenia i przekazania zatrudnionym osobom informacji podatkowych. Czas na przygotowanie PIT-11 i PIT-40 upływa 28 lutego 2013 r. Jeśli podatnik złożył płatnikowi wniosek o rozliczenie roczne na druku PIT-12, płatnik powinien we wskazanym terminie rozliczyć należny za niego podatek w PIT-40.

Kiedy jest niezbędna korekta listy płac

Pracodawca może, bez zgody pracownika, dokonać potrącenia kwoty nadpłaconego wynagrodzenia, jeżeli nadpłata wynika z niezdolności do pracy powstałej po wypłacie wynagrodzenia. Jednak potrącenie nie jest dopuszczalne w sytuacji, gdy niezdolność do pracy trwa ponad 30 dni.

Wymiar czasu pracy w poszczególnych miesiącach 2013 r.

Pracodawca odpowiada za prawidłową organizację pracy i ustalenie grafików czasu pracy. Poprawne określenie tych elementów wymaga znajomości kilku wskaźników, m.in. wymiaru czasu pracy w poszczególnych miesiącach.

Rozliczenie roczne w PIT-11 i PIT-40 za 2012 r.

Przed pracownikami działów kadrowo-płacowych okres wzmożonej pracy, związanej m.in. z koniecznością terminowego sporządzenia i przekazania zatrudnionym osobom informacji podatkowych. Czas na przygotowanie PIT-11 i PIT-40 upływa 28 lutego 2013 r. Jeśli podatnik złożył płatnikowi wniosek o rozliczenie roczne na druku PIT-12, płatnik powinien we wskazanym terminie rozliczyć należny za niego podatek w PIT-40.

Jakie wymagania powinny spełniać pomieszczenia pracy

Stanowisko pracy ma być dostosowane zarówno do rodzaju wykonywanych przez pracownika zajęć, jak i do jego cech osobowych. Pomieszczenie musi też spełniać określone wymagania co do ogrzewania czy klimatyzacji.

Częstotliwość wypłaty wynagrodzenia

Kodeks pracy przewiduje wypłatę wynagrodzenia minimum raz w miesiącu. Nie wyklucza to możliwości wypłacania wynagrodzeń pracowniczych z większą częstotliwością, np. co tydzień lub co 2 tygodnie; 2, 3 lub więcej razy w miesiącu. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z 4 sierpnia 1999 r. podniósł, że strony stosunku pracy mogą wprowadzać do umowy o pracę dowolne ustalenia, pod warunkiem że nie będą one mniej korzystne dla pracownika niż obowiązujące normy prawne (art. 18 k.p.). Żaden przepis prawa ani charakter (natura) stosunku pracy lub zasady współżycia społecznego nie stoją na przeszkodzie, aby strony umowy o pracę uzgodniły wcześniejszy niż wynikający z art. 85 § 2 k.p. termin płatności wynagrodzenia za pracę (I PKN 191/99, OSNP 2000/22/814).

Poznaj dwa sposoby obliczania wynagrodzenia za okres zwolnienia ze świadczenia pracy

W przeważającej większości pracownicy będący w okresie wypowiedzenia świadczą pracę na rzecz pracodawcy. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy pracodawca z określonych przyczyn zechce zwolnić pracownika z tego obowiązku. W takiej sytuacji pracownik mimo nieświadczenia pracy powinien otrzymać wynagrodzenie. Nasuwa się pytanie, w jaki sposób należy obliczać wynagrodzenie za okres zwolnienia ze świadczenia pracy, gdyż przepisy nie regulują tej kwestii.

Wypadek podczas dyżuru

Liczenie limitu umów na czas określony

Obecnie można zawrzeć z tym samym pracownikiem dwie następujące po sobie umowy na czas określony, a trzecia z kolei powinna zostać zawarta już na czas nieokreślony. Inne regulacje w tym zakresie obowiązywały od 22 sierpnia 2009 r. do 31 grudnia 2011 r., kiedy do przedsiębiorców miała zastosowanie ustawa antykryzysowa. W czasie obowiązywania ustawy antykryzysowej można było podpisać z pracownikiem dowolną liczbę umów na czas określony, które łącznie nie mogły trwać dłużej niż 24 miesiące.

Jakie obowiązki ma pracodawca wobec pracownika ubiegającego się o przyznanie emerytury

Nasz pracownik niedługo osiągnie 65 lat i ma zamiar złożyć do ZUS wniosek o przyznanie emerytury. Czy jako pracodawca jesteśmy zobowiązani do skompletowania wniosku o emeryturę? Jeśli tak, to jakiego rodzaju dokumenty (zaświadczenia) będziemy zobowiązani wystawić pracownikowi w postępowaniu o przyznanie emerytury?

Jak obliczyć wynagrodzenie za 1 dzień pracy

Obowiązek wypłaty wynagrodzenia ciąży na pracodawcy nawet wtedy, gdy pracownik przepracował tylko jeden dzień w miesiącu, a przez pozostałą jego część chorował. Szczególną sytuacją jest przypadek, gdy pracownik choruje 30 dni w miesiącu 31-dniowym.

Jak sporządzić zbiorczą informację o składkach zapłaconych w 2012 r.

Od 1 stycznia 2012 r. płatnicy składek nie mają już obowiązku przekazywania ubezpieczonym co miesiąc informacji o kwocie należnych za nich składek. Obecnie informacje o należnych za ubezpieczonego składkach płatnik ma obowiązek przekazać im w formie rocznego zestawienia, w którym dane muszą być przedstawione w podziale na poszczególne miesiące. Na żądanie ubezpieczonego informacja musi być przekazywana przez płatnika częściej, jednak nie częściej niż raz na miesiąc.

Od 24 stycznia 2013 r. nowe uprawnienia kontrolne PFRON i zmiany we wzorach informacji i deklaracji wpłat

Od 24 stycznia br. obowiązuje nowy formularz DEK-I-u, w którym pracodawcy będą wykazywać ewentualne obniżenia wpłat na PFRON. Zmieniły się ponadto wzory istniejących deklaracji oraz informacji miesięcznych i rocznych. Z dotychczasowych formularzy pracodawcy powinni korzystać za miesiące do maja br. Do 20 lipca br. będą zmuszeni dokonać ich korekty. Ponadto rozszerzono kompetencje kontrolne PFRON w zakresie dofinansowania kosztów płacy zatrudnianych osób niepełnosprawnych.

Plan urlopów - sporządź go prawidłowo

Plan urlopów powinien uwzględniać wszystkie rodzaje urlopów wypoczynkowych, a więc: bieżący, zaległy i uzupełniający (urlop wypoczynkowy w wyższym wymiarze, do którego pracownik nabędzie prawo w trakcie trwania roku kalendarzowego).

Student na praktyce

Styczeń i luty to dla studentów okres sesji egzaminacyjnej i ferii zimowych. Dla pracodawców bardzo często jest to okres, kiedy przyjmują studentów na praktyki zawodowe, w związku z tym ciążą na nich dodatkowe obowiązki, np. zapewnienie bezpiecznych warunków odbywania praktyki.

Wypadki osób wykonujących pracę na innej podstawie niż umowa o pracę

Czy osoba świadcząca pracę na podstawie np. umowy zlecenia będzie miała prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy.

Budowa domu: O co pytać wykonawcę?

Jak znaleźć dobrego wykonawcę do budowy domu? Wybierając wykonawcę warto opierać się na rekomendacjach i pierwszym wrażeniu, jakie wywrze na nas podczas bezpośredniej rozmowy. Zobacz, o co warto zapytać i co warto ustalić z wykonawcą podczas pierwszej rozmowy.

Budowa domu: O co warto zapytać architekta?

Budując dom, jedną z pierwszych osób z którymi konsultujemy własne pomysły jest architekt. Zobacz, o co warto zapytać architekta podczas ustalania szczegółów na temat projektu domu.

Zatrudniasz ucznia lub studenta - oto obowiązki wobec ZUS

Szczególne uregulowania w zakresie ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego dotyczą uczniów oraz studentów przed ukończeniem 26 lat, którzy są zatrudnieni na podstawie umów zlecenia, a także uczniów – pracowników, którzy w świetle przepisów prawa pracy są uznawani za pracowników młodocianych.

Jak prawidłowo sporządzić plan urlopów

Dom pasywny – czym się charakteryzuje?

W budownictwie energooszczędnym wyróżnia się trzy rodzaje domów energooszczędnych: energooszczędne, wysoko energooszczędne i pasywne. Domy te różnią się między sobą parametrami energetycznymi, czyli zapotrzebowaniem na energię cieplną w skali roku. Zobacz, co wyróżnia dom pasywny na tle domów energooszczędnych.

Który producent styropianu jest najlepszy?

Jak sprawdzić, który producent styropianu jest najlepszy? Jak sprawdzić, czy produkowany styropian jest dobrej jakości? Gdzie znaleźć listę najlepszych producentów styropianu?

Styropian: Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku

Najczęściej wykonywanym rodzajem ścian w polskim budownictwie są ściany warstwowe. Jedną z warstw jest warstwa izolacyjna. Aby dobrze pełniła swoja funkcję, musi mieć odpowiednią grubość. Zobacz jak ocieplić ściany zewnętrzne budynku, aby panował w nim odpowiedni klimat a całe rozwiązanie było ekonomiczne.

Izolacja obwodowa fundamentów i cokołów w budynku

Ocieplenie ścian piwnicy ma znaczący wpływ na izolacyjność termiczną budynku. Izolacja obwodowa to izolacja, która styka się z gruntem, jest pozbawiona mostków termicznych i zapobiega przenikaniu ujemnych temperatur do wnętrza budynku.

Jak kupić dobry styropian – podpowiada Instytut Techniki Budowlanej

Instytut Techniki Budowlanej (ITB) wraz ze Stowarzyszeniem Producentów Styropianu (PSPS) przygotowali pierwszy w historii projekt badawczy na temat styropianu. Celem badania było zbadanie właściwości styropianów będących na polskim rynku i wskazanie tych, które te normy spełniają. Styropiany te oznaczono specjalnym znakiem"Gwarantowany styropian".

Czy można rozliczyć za pracownika podatek, jeżeli PIT-12 złożył on po terminie

Kilku pracowników zwróciło się do nas o rozliczenie ich przychodów, które uzyskali w 2012 r. Terminem na złożenie oświadczenia w tym zakresie był 9 stycznia br., a osoby te wystąpiły o rozliczenie po tej dacie. Czy w tej sytuacji mamy obowiązek rozliczyć tych pracowników?

Domy parterowe – Projekty gotowe

Projekty domów parterowych to jedne z tych, które są dość często wybierane przez Inwestorów. Ciekawe rozwiązania architektoniczne powodują, że jednokondygnacyjnych domów jednorodzinnych buduje się coraz więcej.

Nieprzedstawienie informacji o stanie liczebnym związku przez organizację związkową

Jak pokazuje praktyka, przepisy ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych na tle różnych stanów faktycznych bywają niezwykle problematyczne. Każda ze stron, czy to związkowcy, czy to pracodawca stara się je interpretować z korzyścią dla siebie, co prowadzi w efekcie do wielu sporów.

Kiedy przedsiębiorca musi dokonać zgłoszenia do CEIDG

Dokonanie wpisu do CEIDG, czyli elektronicznej ewidencji przedsiębiorców, to czynność warunkująca założenie firmy, zaś w toku prowadzenia działalności trzeba zadbać o to, by wpis do CEIDG był zawsze aktualny. W związku z tym, każda zmiana danych wymaga aktualizacji - zgłoszenia do CEIDG trzeba dokonać samodzielnie.

Jak naliczyć odsetki od nieterminowo wypłaconego wynagrodzenia za pracę

Pracownik, którego wynagrodzenie za pracę zostało wypłacone z opóźnieniem, ma prawo żądać od pracodawcy wypłaty odsetek z tego tytułu. Jeżeli żaden akt wewnątrzzakładowy nie przewiduje korzystniejszych postanowień w zakresie wysokości odsetek przysługujących pracownikowi od pracodawcy za nieterminowe przekazanie wynagrodzenia, zatrudniony ma prawo do odsetek ustawowych.

Budowa domu: kiedy osadzić okna?

Na którym etapie budowy domu osadzić okna? Pilnowanie kolejności prac budowlanych pozwoli nam uniknąć nieplanowanych niespodzianek podczas budowy. Podpowiadamy, kiedy najlepiej montować okna, aby ich nie uszkodzić, i aby nie uległy zabrudzeniu.

Krycie dachu podczas silnych podmuchów wiatru

Zmienny klimat podczas takich prac budowlanych jak krycie dachu wymusza na architektach i wykonawcach projektowanie i wykonywanie dodatkowych zabezpieczeń, które, staną się pewnego rodzaju dodatkowym zabezpieczeniem.

Kara za spóźnione wydanie świadectwa pracy

Pracodawca, który nie wydaje świadectwa pracy w terminie lub zamieszcza w nim wadliwe informacje, naraża się na proces o jego wydanie lub sprostowanie. Poważniejszą konsekwencją takiego uchybienia może być konieczność wypłaty byłemu pracownikowi odszkodowania.

Badania lekarskie pracowników korzystających z samochodów służbowych

Zdarza się, że prowadzeniem samochodów służbowych w firmie oprócz kierowców zajmują się również osoby będące na stanowiskach menedżerskich. Czy powinni przejść dodatkowe profilaktyczne badania lekarskie właściwe dla kierowców?

Czy można dopuścić do pracy pracownicę, która nie wykorzystała urlopu macierzyńskiego

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownicy, która urodziła dziecko i nie skorzystała z przysługującego jej urlopu macierzyńskiego. Jeżeli pracodawca podejmie taką decyzję, popełnia wykroczenie przeciwko prawom pracownika i musi liczyć się z tym, że w razie kontroli PIP może zostać ukarany grzywną w wysokości od 1 tys. do 30 tys. złotych.

Systemy inteligentne – polscy producenci w czołówce

Inteligentne budynki są coraz bardziej popularne. Czy wkrótce staną się one standardem? Jak wskazują wyniki finansowe z 2012 r, polscy producenci odnotowali znaczny wzrost sprzedaży Jeden z producentów bezprzewodowego systemu automatyki budynkowej – Fibaro odnotował wzrost sprzedaży o 450% w porównaniu z rokiem 2011.

Okna drewniane – prawdy i mity

W przeciągu ostatnich kilkudziesięciu lat technologia produkcji stolarki okiennej znacząco się rozwinęła. Mimo to nadal panuje wiele nieprawdziwych przekonań co do okien drewnianych. Rozwijamy wątpliwości: do jakiego stylu pasują okna drewniane, jak je konserwować, czy są bezpieczne oraz jak długo mogą nam służyć.

REKLAMA