REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Od marca 2025 roku pracownicy będą mogli skorzystać z nowego uprawnienia. Pociągnie do za sobą konieczność wprowadzenia zmian w dokumentacji pracowniczej. W części B akt osobowych trzeba będzie przechowywać nowe dokumenty.
Świadczenie urlopowe może być wypłacane przez pracodawców nietworzących zfśs i zatrudniających poniżej 50 pracowników. Pracodawca, który nie planuje wypłacać tego świadczenia, powinien przekazać o tym informację pracownikom. Jakie są konsekwencje braku takiej informacji?
Badania profilaktyczne są obowiązkowe dla pracowników i wiążą się z konkretnymi obowiązkami po stronie pracodawców. Już niedługo obie strony stosunku pracy czekają zmiany – konieczność realizacji nowych obowiązków, bez których nie będzie można pracować.
Od 2023 roku pracodawców obciąża nowy obowiązek. Choć sprawa nie jest skomplikowana, wymaga uważności i uwagi. Koniec roku to dobry moment, aby upewnić się, czy wykonano niezbędne czynności, a pracodawcy nie grozi z tego tytułu kara.
REKLAMA
Wszyscy pracodawcy muszą przygotować się na wejście w życie europejskiej dyrektywy o jawności wynagrodzeń. Dyrektywa przewiduje m.in. jawność informacji dotyczących stawek wynagrodzeń na danych stanowiskach i informowanie pracowników o poziomach płac.
Od 1 grudnia 2024 r. zmieni się wysokość obowiązkowych wpłat na PFRON. Jest to efekt wzrostu wysokości przeciętnego wynagrodzenia w trzecim kwartale 2024 r.
PESEL dla zwierząt – to nowy projekt rządu. Zapłacą właściciele psów i kotów. Z jakimi kosztami muszą się liczyć i od kiedy? Baza będzie nazywała się KROPiK, a rejestracją w niej będzie obowiązkowa. Po co to wszystko?
Ministerstwo zakończyło program pilotażowy. W roku szkolnym 2024/2025 ten obowiązek obciąży rodziców uczniów. Nie tylko na początku edukacji, ale na każdym jej etapie. Jak twierdzą specjaliści, wobec epidemii wad wzroku u dzieci i młodzieży rola rodziców i szkoły jest bardzo istotna.
REKLAMA
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że przekazanie samochodu służbowego prezesowi zarządu do użytku, w tym w celu dojazdu z miejsca zamieszkania do pracy, nie generuje przychodu z tytułu nieodpłatnych świadczeń. W związku z tym nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że zakup krzesła dla pracownika świadczącego pracę zdalną, nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji pracodawca, jako płatnik, nie jest zobowiązany do obliczenia i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy.
Wszystkie święta nakazane przez kościół katolicki w 2025 roku to w sumie 9 dni w roku. Obecność na mszy świętej w święto nakazane jest obowiązkowa. Czy można pójść do kościoła dzień wcześniej? Czy 1 stycznia (Nowy Rok czyli Święto Bożej Rodzicielki) to święto nakazane? Jakie są święta nakazane? Oto lista.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że diety radnych za grudzień, wypłacane w styczniu, powinny być wykazywane w deklaracji PIT-R za styczeń nowego roku podatkowego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że prezes zarządu korzystający z samochodu służbowego nie uzyskuje przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła, że stypendia stażowe udzielane w ramach programu finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego + stanowią dla uczniów (uczestników projektu) przychód z innych źródeł korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa wyjaśnia, że przychód z najmu nieruchomości powstaje w momencie otrzymania lub postawienia do dyspozycji środków pieniężnych, a nie po rocznym rozliczeniu przez zarządcę.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że pracownicy wykonujący obowiązki w ramach pracy zdalnej, których miejsce zamieszkania znajduje się poza miejscowością, w której zlokalizowany jest zakład pracy, mają prawo do stosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że nagrody wypłacane przez wnioskodawców uczestnikom akcji promocyjnej nie kwalifikują się do zwolnienia z opodatkowania na mocy art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Jaki nowy obowiązek związany z podatkiem dochodowym wprowadza nowelizacja ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw? Wchodzi w życie już od nowego roku obrotowego rozpoczynającego się po dniu 21 czerwca 2024 r.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że praca marynarza na statku poza terytorium lądowym państw uprawnia do skorzystania z nielimitowanej ulgi abolicyjnej, niezależnie od typu statku, na którym wykonuje pracę.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że nagrody wypłacane uczestnikom programu poleceń podlegają różnym zasadom opodatkowania, w zależności od statusu podatkowego odbiorców i charakteru ich działalności.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że produkcja suplementów diety na bazie alkoholu etylowego, od którego na poprzednich etapach obrotu zapłacono podatek akcyzowy w należnej wysokości, nie wymaga prowadzenia działalności w składzie podatkowym ani opłacania dodatkowej akcyzy.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że powtarzające się świadczenia niepieniężne wykonywane na rzecz spółki, zgodnie z art. 176 kodeksu spółek handlowych, są opodatkowane podatkiem od towarów i usług (VAT).
Czy trzeba zatrudnić ponownie pracownika zwolnionego z przyczyn ekonomicznych? Po jakim czasie można ponownie zatrudnić pracownika? Po jakiej przerwie w zatrudnieniu u tego samego pracodawcy? Czy pracodawca może zatrudnić ponownie pracownika w miejsce zwolnionego? Kiedy zgłosić gotowość do pracy?
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dofinansowanie wyposażenia stanowiska pracy dla pracowników świadczących pracę zdalną nie stanowi przychodu podatkowego i nie podlega opodatkowaniu w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT).
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że środki finansowe wypłacane w ramach projektu pilotażowego osobom bezrobotnym są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT), podczas gdy te same świadczenia wypłacane osobom poszukującym pracy podlegają opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że zwrot wydatków związanych z podróżą służbową dla pracownika zdalnego, nie będzie uważany za przychód pracownika i nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym, jeżeli nie przekroczy limitu określonego w przepisach.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż mieszkania otrzymanego w spadku, dokonana po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym spadkodawca nabył nieruchomość, nie podlega opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przebywanie polskiego obywatela w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA) przez większą część roku podatkowego, przy jednoczesnym spełnieniu określonych warunków, skutkuje nieuznawaniem go za polskiego rezydenta podatkowego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wynagrodzenie otrzymywane zarówno z tytułu umowy o pracę, jak i za pełnienie funkcji w radzie nadzorczej, podlega odrębnym zasadom opodatkowania.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że bon na szczepienie ustanowiony przez radę gminy nie generuje przychodu w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w związku z tym nie podlega opodatkowaniu PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenia wypłacane opiekunom za podróże i pobyty zagraniczne mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym do określonej kwoty dziennie.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskane przez obywatela Ukrainy z pracy wykonywanej w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce, z uwzględnieniem Konwencji między Polską a Ukrainą o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że po zmianie miejsca pobytu rodziny podatnika z Republiki Malty na Polskę, miejscem jego zamieszkania dla celów podatkowych pozostanie w dalszym ciągu Republika Malty. Podatnik będzie podlegał ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, tj. podlegał obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów (przychodów) osiąganych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że spółka nie jest zobowiązana do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od osób prawnych od wypłacanego wynagrodzenia niemieckiemu rezydentowi podatkowemu w związku z dobrowolnym umorzeniem jego udziałów.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że przekazywanie pracownikom plecaków z logo firmy nie jest nieodpłatnym świadczeniem podlegającym opodatkowaniu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT).
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wykorzystanie środków pieniężnych z darowizny od matki męża, zgromadzonych na wspólnym rachunku bankowym, w celu zakupu nieruchomości do majątku odrębnego może być uznane za darowiznę i podlegać opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku od spadków i darowizn.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że mimo popełnienia błędu w zgłoszeniu rejestracyjnym VAT-R, podatnik zachowuje prawo do odliczenia podatku VAT, jeśli w praktyce działał jako czynny podatnik VAT.
Dyrektor KIS potwierdził, że obcokrajowiec, który przebywał w Polsce przez 5 lat (do 2021 roku) może skorzystać z ulgi na powrót. W przypadku powrotu do kraju i kontynuacji działalności gospodarczej, podatnik ma prawo do ulgi, mimo braku Karty Polaka.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS)w swojej interpretacji wyjaśniła, że podatnik prowadzący działalność leczniczą w zakresie fizjoterapii może skorzystać ze zwolnienia podatkowego na gruncie PIT, korzystając z pracy wolontariuszki, pod warunkiem że świadczenia są udzielane na zasadach określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.
Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie w postaci Kart przedpłaconych mających postać kart debetowych [płatniczych] oraz Kart przedpłaconych mających postać kart zasilanych pieniądzem elektronicznym, stanowi dla pracowników przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dodatkowo, wartość świadczenia w postaci Kart przedpłaconych - przekazanych pracownikom - których źródłem finansowania będą środki zakładowego funduszu świadczeń socjalnych korzysta ze zwolnienia z podatku określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do wysokości kwoty obowiązującego w roku podatkowym limitu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała umowę sponsoringu z młodym sportowcem za umowę zlecenia, która kwalifikuje się do ulgi podatkowej dla młodych, ponieważ beneficjent umowy nie przekroczył 26 roku życia, co skutkuje zwolnieniem z podatku dochodowego od osób fizycznych, przy jednoczesnym obowiązku płatnika do obliczenia i pobrania zaliczki na podatek.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że jeśli wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą poza Polską i ma rezydencję podatkową w Niemczech, to nie ciążą na nim obowiązki płatnika związane z wypłatą nagród na rzecz osób podlegających w Polsce obowiązkowi podatkowemu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że ryczałt wypłacany pracownikom spółki świadczącym pracę zdalną, nie będzie stanowił przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 w zw. z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji na firmie, jako płatniku, nie ciąży i nie będzie ciążył obowiązek obliczania i pobierania z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że osoby pobierające świadczenia emerytalne, rentowe i socjalne związane z działalnością wojskowego biura emerytalnego są zwolnione z podatku dochodowego od tych świadczeń, a świadczenia socjalne wypłacane emerytom i rencistom związane z poprzednim stosunkiem służbowym lub pracą mogą być zwolnione z opodatkowania do określonych kwot.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że bank nie jest zobowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od przyznanych premii, gdyż te stanowią dla przedsiębiorców przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że plecaki z logo firmy przekazywane pracownikom przez spółkę nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że wnioskodawca może korzystać z limitu określonego w art. 22 ust. 9aa PIT, który ogranicza preferencje podatkowe dla zatrudnionych zleceniobiorców, co oznacza, że nie można jednocześnie stosować 50% kosztów uzyskania przychodów do przychodów z praw autorskich oraz zwolnienia z tytułu ulgi dla młodych w pełnej wysokości w przypadku przychodów z umów zlecenia.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że spółka nie jest zobowiązana do pobierania zaliczek na podatek dochodowy od przychodów zleceniobiorców z tytułu nieodpłatnego udostępniania im mieszkania.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła błąd MOPS-u w stosowaniu zwolnień podatkowych dla zleceniobiorców. Zgodnie z interpretacją organu podatkowego, zwrot kosztów przejazdów dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia nie kwalifikuje się do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że voucher na pobyt w hotelu SPA przekazywany pracownikom jako nagroda jubileuszowa, mający charakter darowizny, nie podlega opodatkowaniu.
REKLAMA