REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej proponuje, aby od stycznia 2025 r. cudzoziemcy starający się o zatrudnienie w Polsce otrzymali wymagane zezwolenie tylko wówczas, gdy będzie ono objęte umową o pracę. Ta propozycja spotkała się krytyką niektórych organizacji pracodawców i przedsiębiorców.
Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że w końcu czerwca w ZUS było zarejestrowanych ponad 1,16 mln obcokrajowców. Oznacza to wzrost o 6 proc. w stosunku do tego samego okresu w ubiegłym roku. W ogólnej liczbie ubezpieczonych obcokrajowcy stanowili 7,1 proc.
1 mln 160 tys. osób – tylu cudzoziemców pracowało w Polsce legalnie i podlegało ubezpieczeniom społecznym pod koniec czerwca 2024 r. Od marca br. ich liczba zwiększyła się o blisko 22 tys. osób. Największą grupę wśród pracujących obcokrajowców stanowią Ukraińcy - jest ich 771 tys.
Emerytury cudzoziemców. W ogólnej liczbie ubezpieczonych w ZUS cudzoziemcy stanowią 7 proc. osób. Najliczniejszą grupą od wielu lat są obywatele Ukrainy. Na koniec pierwszego kwartału 2024 r. stanowili oni 67 proc. wszystkich obcokrajowców zarejestrowanych w ZUS oraz 4,7 proc. wszystkich ubezpieczonych, a ich liczba wyniosła 762,2 tys. Kolejną dużą grupą obcokrajowców są obywatele Białorusi.
REKLAMA
Zagraniczni kierowcy taxi w Polsce stali się standardem. Za kierownicami zasiadają głównie Ukraińcy, Białorusini i Gruzini. Aby ich poznać, FreeNow przeprowadziło badanie ankietowe wśród 1500. z nich.
Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem do pracy dla cudzoziemców. Liczba obcokrajowców ubezpieczonych w ZUS pod koniec marca przekroczyła 1,138 mln osób. To więcej o 10,7 tys. niż w grudniu 2023 r.
Ponad milion obcokrajowców pracowało w Polsce w końcu marca 2023 r. Cudzoziemcy stanowili 6,6% ogólnej liczby wykonujących pracę w Polsce. Pracujący w naszym kraju cudzoziemcy pochodzili z ponad 150 państw.
W 2022 roku liczba cudzoziemców odwiedzających Polskę wzrosła o 42 proc. w porównaniu z wcześniejszym rokiem. Jednocześnie o 65 proc. większa była też liczba wypadków, w których uczestniczyli. Co z odszkodowaniem w takim przypadku?
REKLAMA
Na polskich uczelniach uczy się zdalnie na I roku studiów ponad tysiąc studentów mieszkających na Ukrainie - wynika z danych Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). Jest to związane z zakazem opuszczania tego kraju przez mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat z powodu inwazji rosyjskiej.
REKLAMA