REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne, Odszkodowanie

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy zapłacimy odszkodowanie za nielegalny pobór energii

Sama ingerencja w przyrządy służące pomiarowi pobieranej energii elektrycznej nie uprawnia przedsiębiorstwa do wystawiania opłat za nielegalny pobór energii. Obowiązek odszkodowawczy odbiorcy powstaje jeżeli energia elektryczna została rzeczywiście pobrana.

Młodzież na stoku pojeździ tylko w kasku

Rodzice wysyłający dzieci na ferie w góry powinni pamiętać o nowych przepisach, jakie wkrótce wejdą w życie. Od 31 stycznia 2010 r. młodzież do 15 roku życia wybierając się na stok będzie musiała zabrać ze sobą kask ochronny.

Odszkodowanie uzyskane w wyniku porozumienia lub ugody stron nie podlega zwolnieniu od podatku

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy wydał w październiku 2009 r. indywidualną interpretację podatkową dotyczącą opodatkowania otrzymanego odszkodowania. Istotą interpretacji było rozstrzygnięcie zagadnienia, czy podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego z tytułu otrzymanego odszkodowania, uzyskanego w wyniku porozumienia między stronami.

Rządowy program dożywiania

Rządowy program dożywiania służy wsparciu najbiedniejszych. Liczba osób korzystających z niego systematycznie rośnie i wszystko wskazuje na to, że w 2010 r. jeszcze więcej potrzebujących z niego skorzysta.

REKLAMA

Gminy będą walczyć o skuteczniejszą egzekucję alimentów

Warszawa bez ostrych dyżurów


Dziesięć warszawskich szpitali z oddziałami urazowo-ortopedycznymi od lutego będzie przyjmować pacjentów 24h na dobę. Taką decyzję podjął wojewoda mazowiecki. To oznacza, że w nagłych przypadkach nie będzie trzeba szukać szpitala, który ma ostry dyżur.

Dokumenty KRS w wersji elektronicznej

Zgodnie z wejściem nowelizacji ustawy o zastawie rejestrowym i rejestrze zastawów odpisy i zaświadczenia wydane w formie papierowej przez Centralną Informację o zastawach rejestrowych mają moc dokumentów urzędowych.

Zmiana ustawy dotyczącej najmu okazjonalnego

Wprowadzona nowelizacja dotyczy najmu okazjonalnego. Ustawa precyzuje pojęcie najmu okazjonalnego, który ma na celu likwidację „szarej strefy” dotyczącej wynajmu bez podpisywania umowy co skutkuje również brakiem odprowadzania należnego podatku.

REKLAMA

Alimenty a prawo jazdy

Na mocy wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 22 września 2009 r. osoby zalegające z alimentami nie stracą już prawa jazdy. Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepis, umożliwiający odbieranie prawa jazdy dłużnikom alimentacyjnym, jest niezgodny z konstytucją.

Wzrost świadczenia pielęgnacyjnego

Od 1 stycznia 2010 r. osoby, które opiekują się niepełnosprawnym członkiem rodziny, rezygnując przy tym z wykonywania pracy zarobkowej mają prawo do świadczeń pielęgnacyjnych w wysokości 520 zł bez względu na osiągane dochody.

Prezes UTK na pomoc pasażerom

Prezes Urzędu Transportu Kolejowego będzie musiał zadbać o przestrzeganie praw pasażerów – wynika ze zmian w ustawie o transporcie kolejowym, które weszły w życie 31 grudnia 2009 r.

Większa konkurencja na polskich torach

Od nowego roku unijni przewoźnicy mają dostęp do polskiej infrastruktury kolejowej. Zagraniczni przewoźnicy będą mogli wykonywać połączenia międzynarodowe, a także między stacjami krajowymi na trasie tych połączeń. 1 stycznia 2010 r. weszła w życie odpowiednia nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym.

Służba celna sprawdzi krajowe przesyłki pocztowe

Wysyłamy przesyłkę krajową z towarami podlegającymi akcyzie, która dochodzi do adresata z adnotacją o rewizji dokonanej przez celników? Od 6 stycznia, zgodnie z najnowszym rozporządzeniem Ministra Finansów, Służba Celna może kontrolować także przesyłki nie wychodzące poza terytorium Polski.

Poprawa systemu kontroli materiałów budowlanych

Dobra wiadomość dla konsumentów. Organy nadzoru mają efektywnie kontrolować jakość materiałów budowlanych. Te, które nie spełniają określonych parametrów mają być eliminowane z rynku.

Jak dochodzić odszkodowań - samemu, czy szukać pomocy u fachowców?

Jeżeli doznaliście uszczerbku na zdrowiu np: w wyniku wypadku samochodowego? Albo ktoś z Twoich bliskich zmarł w pracy, na drodze lub z powodu jakichkolwiek zdarzeń losowych? Sytuacja materialna po stracie bliskiego pogarsza się (utrata źródła utrzymania, koszty pogrzebu, a w przypadku utraty zdrowia często bardzo wysokie koszty leczenia i rehabilitacji ). Właśnie dlatego powinieneś poświęcić trochę czasu na zastanowienie się nad drogą uzyskania odszkodowania i innych wszystkich możliwych świadczeń. Większość z nas udaje się do ubezpieczyciela zgłasza szkodę z odpowiedniej polisy i oczekuje decyzji o wypłacie odszkodowania. A następnie zaczyna się: „ płacz i zgrzytanie zębami „ że Towarzystwo nas oszukało” bo wypłaciło za mało, zaniżyło odszkodowanie, odmówiło wypłaty odszkodowania. A może w tym wszystkim był jednak nasz błąd?

Pozwy zbiorowe - o odszkodowanie nie musisz walczyć w pojedynkę

Poszkodowani jednym zdarzeniem będą mogli walczyć o odszkodowania w jednym procesie. Ważne by do postępowania zgłosiło się co najmniej 10 osób. Takie postępowanie grupowe ułatwi dochodzenie drobnych roszczeń, o które nie opłaca się walczyć w postępowaniu indywidualnym

Czy osoba trzecia może dostać odszkodowanie?

Kodeks cywilny w art. 822 stanowi, iż przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej zakład ubezpieczeń zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, względem których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo osoba, na rzecz której została zawarta umowa ubezpieczenia.

Kto z rodziny zmarłego może dostać zadośćuczynienie?

Zadośćuczynienie jest roszczeniem o charakterze ściśle niemajątkowym mającym za zadanie kompensację doznanej krzywdy. Roszczenie to nie ma na celu wyrównywać strat poniesionych przez członków najbliższej rodziny zmarłego, lecz ma pomóc dostosować się do nowej rzeczywistości. Ma także na celu złagodzić cierpienia wywołane utratą osoby bliskiej.

Kompensata dla poszkodowanych w przestępstwach umyślnych

Zgodnie z ustawą z dnia dnia 7 lipca 2005 r. o państwowej kompensacie przysługującej ofiarom niektórych przestępstw umyślnych (Dz. U. Nr 169, poz. 1415) osobie pokrzywdzonej należy się odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Odszkodowanie dla małżonka

Zakład Ubezpieczeń ponosi odpowiedzialność z umowy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych za szkody na osobie, w tym także pasażerowi będącemu wraz z kierowcą współposiadaczem tego pojazdu. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 7 lutego 2008 r. (sygn.akt III CZP 115/07). Uchwała ta ma moc powszechnie obowiązującą.

Utracone korzyści a odszkodowanie

Odszkodowanie za utracone korzyści należy się poszkodowanemu, który wskutek wypadku utracił przewidywane dochody. Ma to także odniesienie do osób, dla których samochód jest narzędziem pracy, a którego wskutek uszkodzeń nie mogą użytkować.

Przekroczenie dozwolonej prędkości, a wypłata odszkodowania

Przekroczenie dozwolonej prędkości może mieć istotny wpływ na obniżenie wypłacanego przez Zakład Ubezpieczeń odszkodowania, dlatego że jest to najczęstsza przyczyna wypadków drogowych.Zakłady Ubezpieczeń postanowiły wprowadzić w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń Auto Casco zapisy, które pozwalają im pomniejszyć odszkodowanie nawet od 15% do 30% przy przekroczeniu dopuszczalnej prędkości o więcej niż 30 km/h.

Powypadkowe badania techniczne

Naprawiłeś samochód po wypadku i zastanawiasz się, kto zwróci koszty poniesione przez Ciebie za powypadkowe badania techniczne? Obecne przepisy stanowią, że jeśli koszty naprawy wynoszą ponad 2 tys. zł, to trzeba wykonać dodatkowe badanie.

Brak prawa jazdy a odszkodowania

Jeśli nie wiesz, że go nie masz, to jedziesz jak zawsze – na „pewniaka”. Ale jeśli już wiesz, że go nie masz, to każdy samochód obok wydaje się nieoznakowanym radiowozem. No właśnie - prawo jazdy.

Suma ubezpieczenia autocasco a wypłata odszkodowania

Ubezpieczenia autocasco (AC) jest Ubezpieczeniem dobrowolnym. Zakłady ubezpieczeń opracowują Ogólne warunki ubezpieczenia autocasco pojazdów, których treść stanowi integralną część umowy (polisy). Ogólne warunki mogą więc różnić się między sobą, o czym należy pamiętać. Dlatego zawierając umowę, dobrze jest porównać oferty kilku zakładów ubezpieczeń nie tylko w zakresie wyliczonej składki.

Nowe stany chorobowe ujawnione kilka lat po wypłacie odszkodowania

W przypadku ujawnienia się nowej krzywdy (stanu chorobowego), o której w czasie ustalenia zadośćuczynienia nie było wiadomo, zakład ubezpieczeń powinien przyznać odpowiednią dodatkową sumę tytułem zadośćuczynienia z tytułu nowej krzywdy jaką niewątpliwie jest wystąpienie nowego schorzenia.

Formularz zgłoszenia szkody

Ubezpieczyciele często uzależniają przyjęcie zgłoszenia szkody od uprzedniego wypełnienia przez zgłaszającego lub poszkodowanego stosownego formularza, zastrzegając przy tym iż niedopełnienie takiego obowiązku może skutkować zmniejszeniem odszkodowania lub odmową jego wypłaty...

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez zwierzęta łowne?

Szkody wyrządzają nie tylko ludzie. Zdarza się nierzadko, że również zwierzęta leśne powodują istotne szkody. Przykładem jest zderzenie z jeleniem, który wyskoczył z lasu na drogę. Kto powinien zapłacić w takim wypadku odszkodowanie?

Udostępnianie notatki policyjnej z wypadku komunikacyjnego

Uzyskanie przez uczestników wypadków komunikacyjnych danych osobowych sprawców oraz informacji o zakładach ubezpieczeń, z którymi zawarli umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej często okazuje się trudne.

Zasada ryzyka a odszkodowanie

Odpowiedzialność na zasadzie ryzyka jest najostrzejszą z form odpowiedzialności przewidzianej przez kodeks cywilny.

Odszkodowanie bez rozczarowań, czyli co trzeba wiedzieć przed podpisaniem umowy ubezpieczenia?

Osoba, która zawiera umowę ubezpieczenia, niezwiązaną bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą, jest konsumentem usług ubezpieczeniowych. Jako konsumentowi przysługują mu prawa i obowiązki. Z racji tego, że jest stroną słabszą w przeciwieństwie do Zakładu Ubezpieczeń w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym zostały uregulowane obowiązki agentów i brokerów chroniące właśnie interesy konsumenta.

Wina a odszkodowanie

Prawo polskie przewiduje odpowiedzialność na zasadzie winy, ryzyka i zasad współżycia społecznego.

Co to jest oświadczenie sprawcy wypadku?

W przypadku stłuczki nie jest konieczne wzywanie Policji. Jak w takim wypadku zabezpieczyć swoje roszczenie odszkodowawcze.

Naprawa gwarancyjna nie pomogła

Zareklamowałeś sprzęt w serwisie i czekasz długo na jego naprawę? Przede wszystkim sprawdź jaki termin naprawy jest wpisany w karcie gwarancyjnej. Dowiedz się również czy nie przysługują Ci inne uprawnienia.

Czym jest plagiat?

Pragnę wnieść sprawę do sądu, w związku z dopuszczeniem się przestępstwa plagiatu. Jednocześnie chce wystąpić o odszkodowanie. Do którego sądu powinienem wystąpić: karnego czy cywilnego?  

Stanowisko zakładu ubezpieczeń a odwołanie przy szkodzie majątkowej

Postępowanie likwidacyjne prowadzone przez zakład ubezpieczeń nie zawsze spełnia nasze oczekiwania. W takim przypadku, w pierwszym rzędzie należy poprosić o udostępnienie akt likwidacji naszej szkody (dokumentacji zebranej w naszej sprawie przez zakład ubezpieczeń) gdzie być może znajdziemy błąd, który można sprostować i dzięki temu otrzymać należne odszkodowanie.

Zaniżone odszkodowanie poprzez franszyzę i udział własny

Franszyzy i udziały własne to umownie określane kwotowe lub procentowe ograniczenia w wypłacanych odszkodowaniach. Zasadniczo są ich dwa rodzaje tj. franszyzy integralne i udziały własne w szkodzie zwane także franszyzami redukcyjnymi.

Jak zgłosić szkodę zalaniową?

Szkody zalaniowe są jednymi z najczęściej wynikającymi szkodami majątkowymi dotyczącymi osób fizycznych. Zalanie mieszkania przez sąsiada lub sąsiada sprawia zawsze wiele problemów a złagodzeniu ich pozwoli posiadania odpowiedniego ubezpieczenia mieszkania.

Małoletni sprawcą wypadku a wypłata odszkodowania

Zakłady ubezpieczeń nie chcą wypłacać zadośćuczynienia dzieciom, które uległy wypadkom komunikacyjnym. Wmawiają rodzicom, że nic im się nie należy albo próbują wykpić się niskim odszkodowaniem. Działanie takie jest bezprawne.

Przyczynienie się poszkodowanego do powstania szkody

Jeśli poszkodowany przyczynił się do powstania lub zwiększenia szkody, obowiązek jej naprawienia ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron (art. 362 k.c).

Terminy wypłat odszkodowań i rent

Zakłady ubezpieczeń nagminnie przekraczają terminy wypłat odszkodowań za każdym razem wymyślając coraz to bardziej dziwne powody.

Wypłata odszkodowania a VAT

Problem wypłaty odszkodowania bez podatku VAT spowodował u poszkodowanych wiele złości , stresu a także kłótni i rozgoryczenia wobec zakładów ubezpieczeń. Sąd Najwyższy w uchwale z 17 maja 2007 r. stwierdził jednak jednoznacznie, że odszkodowanie za naprawę auta z tytułu ubezpieczenia OC ma obejmować także podatek VAT.

Szkoda wyrządzona przez produkt niebezpieczny

Moja babcia zakupiła ostatnio czajnik. Już przy pierwszym użyciu odpadła rączka, w wyniku czego moja babcia doznała licznych poparzeń. Co mogę zrobić aby ustrzec inne osoby przed kupnem tego felernego czajnika?

Odwołany lot – prawa pasażerów linii lotniczych

Opóźnienia w transporcie lotniczym są, niestety, zjawiskiem codziennym. Jeśli mamy wątpliwości, czy wszystko jest w porządku, upewnijmy się, sprawdzając na monitorach wyświetlających informacje, czy jesteśmy przy odpowiedniej bramce (gate), następnie sprawdźmy czy nasz samolot jest spóźniony, czy odwołany. Na lotnisku możemy też dowiedzieć się, że nie ma dla nas miejsca w samolocie.

Czy można dyscyplinarnie zwolnić w trakcie wypowiedzenia?

Wypowiedziałem pracownikowi umowę. Okres wypowiedzenia to 3 miesiące. Pracownik nagle przestał przykładać się do pracy, czasem w ogóle nie przychodził. Więc zwolniłem go dyscyplinarnie. Teraz on grozi mi sądem. Czy postąpiłem niezgodnie z prawem?

Informacje o przewoźniku lotniczym

Wykupiłam wycieczkę zagraniczną. Transport przewidziany jest drogą lotniczą. Słyszałam od mojej koleżanki, że zdarzają się problemy z miejscem w samolocie. Na przykład pasażer zostaje umieszczony w innej klasie niż to wynika z zakupionego biletu. Czy w takiej sytuacji przysługuje jakieś odszkodowanie? Czy w ogóle można sprawdzić jakiś sposób linie lotnicze jeszcze przed wylotem?

Mobbing - znęcanie się i nękanie

Mobbing to działanie lub zaniechanie polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu, wywołujące u pracownika zaniżoną ocenę przydatności zawodowej. Mobbing to także działanie powodujące lub mające na celu poniżeniu lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go lub wyeliminowanie z zespołu współpracowników. 

Odszkodowanie a podstawa nie wydania świadectwa pracy w terminie

Dwa miesiące temu zwolniłem się z pracy. Chciałem podjąć nową pracę, więc poproszono mnie o  przedstawienie świadectwa pracy, ale były pracodawca robił mi na złość i przedłużał termin jego wydania, przez co straciłem szansę zatrudnienia. Czy istnieje jakaś sankcja za takie zachowanie pracodawcy?

Bezprawne wypowiedzenie umowy o pracę

Mam pytanie, kiedy pracodawca dopuszcza się bezprawnego wypowiedzenia umowy o pracę. Czy pracownik ma prawo żądać odszkodowania? 

Odszkodowanie należy się nawet, gdy w samolocie nastąpiła usterka

Argumenty linii lotniczych, że odszkodowanie za odwołany lot nie przysługują w przypadku wystąpienia usterki samolotu są niewystarczające. Pasażer ma bowiem prawo domagać się odszkodowania w związku z odwołaniem jego podróży lotniczej.

REKLAMA