REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowości prawne 2019, Kodeks rodzinny i opiekuńczy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Ustawa na wypadek twardego Brexitu uchwalona

Sejm uchwalił ustawę przygotowaną na wypadek twardego Brexitu, a więc bezumownego odejścia Wielkiej Brytanii z UE. Nowe przepisy dotyczą między innymi uznawania kwalifikacji zawodowych zdobytych w Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

BHP - nowe rozporządzenie o wózkach jezdniowych

Nowe rozporządzenie o wózkach jezdniowych wprowadza pojęcie organizatora prac, konieczność pisemnego polecenia prac oraz zobowiązuje do opracowania instrukcji bezpieczeństwa prac transportowych.

Emerytura plus także w 2020 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ma w planach wypłatę trzynastej emerytury także w 2020 r. Program Emerytura plus zakłada przyznanie jednorazowego świadczenia pieniężnego wszystkim emerytom i rencistom.

Program "Aktywny samorząd" 2019 - nowe formy wsparcia dla osób z dysfunkcją słuchu

Program "Aktywny samorząd" w 2019 r. obejmuje nowe formy wsparcia z PFRON dla osób z dysfunkcją słuchu. Uprawnione osoby mogą liczyć na pomoc w: uzyskaniu prawa jazdy, zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pokryciu kosztów opieki nad osobą zależną, uzyskaniu wykształcenia wyższego. Kto może skorzystać z programu "Aktywny samorząd"? Jaka jest wysokość dofinansowania?

REKLAMA

Prosta Spółka Akcyjna od 1 marca 2020 r.

Sejm pracuje nad projektem ustawy o Prostej Spółce Akcyjnej (PSA). Rząd planuje wejście w życie nowej spółki na 1 marca 2020 r.

500 plus na pierwsze dziecko - projekt ustawy ma być gotowy za kilka dni

Zgodnie z zapowiedziami MRPiPS w ciągu kilku najbliższych dni powinniśmy poznać projekt nowych przepisów, przyznających świadczenie 500 plus od pierwszego dziecka bez względu na dochód.

Pracownicze Plany Kapitałowe w pigułce - co musi wiedzieć pracodawca

1 stycznia 2019 r. weszła w życie Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych („PPK”), które mają tworzyć system dodatkowego oszczędzania na emeryturę. Stworzenie takiego systemu jest obligatoryjne dla każdego przedsiębiorcy, który zatrudnia co najmniej jedną osobę. Jakie są zasady gromadzenia środków, zarządzania nimi i ich wypłat – przybliża adwokat Renata Bugiel, partner kancelarii GKR Legal.

Emerytura plus czyli trzynasta emerytura i renta od 1 maja 2019 r.

Program Emerytura plus zakłada wprowadzenie trzynastej emerytury i renty już z dniem 1 maja 2019 r. dla każdego emeryta i rencisty. Jednorazowe świadczenie pieniężne ma być wypłacane co roku. Kwota trzynastki będzie równa wysokości najniższej emerytury i renty.

REKLAMA

Emerytura plus - konsultacje

Do 28 marca 2019 r. trwają konsultacje programu "Emerytura plus". Trzynasta emerytura ma wejść w życie już w maju 2019 r.

Trzynasta emerytura - skutki

Trzynasta emerytura nie rozwiąże problemu najniższych emerytur i rent. Jakie będą skutki wprowadzenia trzynastek dla emerytów i rencistów?

Rozdzielność majątkowa a działalność gospodarcza – wady i zalety

Rozdzielność majątkowa jest jedynym z popularnych sposobów ochrony majątku małżonków, przed zobowiązaniami małżonka - przedsiębiorcy, związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy rzeczywiście jest to najlepsze rozwiązanie, czy też podobny poziom bezpieczeństwa finansowego majątku współmałżonka można osiągnąć poprzez odpowiednie ,,wykorzystywanie w praktyce’’ przepisów Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego dotyczącego zarządu majątkiem wspólnym?

Obowiązkowy split payment 2019 - co z płynnością finansową

W 2019 roku (być może w połowie roku) ma zostać wprowadzony obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (split payment) w VAT w niektórych branżach. Zdaniem niektórych ekspertów wcześniej do systemu split payment powinny zostać wprowadzone poprawki ograniczające niebezpieczeństwo zachwiania płynności finansowej podatników.

Powstanie Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości?

Eksperci działający przy Pracodawcach RP przygotowują Kodeks bezpiecznej pracy na wysokości. Celem nowego dokumentu ma być zmniejszenie liczby wypadków przy pracy.

Wielki Piątek 2019 – dzień wolny od pracy?

W grudniu 2018 r. powstał projekt ustawy dodający każdy Wielki Piątek i Wigilię Bożego Narodzenia do dni wolnych od pracy. Czy Wielki Piątek 19 kwietnia 2019 r. będzie wolny?

PPK - możliwe korzyści i szansa na powodzenie

W lipcu pierwsi pracodawcy zostaną objęci PPK. Już teraz rodzi się wiele wątpliwości dotyczących nowego dobrowolnego programu oszczędzania na emeryturę. Jakie są możliwe korzyści z wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych? Czy jest szansa na powodzenie PPK?

PPK - możliwe korzyści i szansa na powodzenie

W lipcu pierwsi pracodawcy zostaną objęci PPK. Już teraz rodzi się wiele wątpliwości dotyczących nowego dobrowolnego programu oszczędzania na emeryturę. Jakie są możliwe korzyści z wprowadzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych? Czy jest szansa na powodzenie PPK?

Leasing po nowemu 2019

Od początku nowego roku obowiązują zmienione przepisy dotyczące sposobu rozliczania przez firmy kosztów podatkowych samochodów osobowych. Zmiany obejmują zarówno kwestie zakupu, używania jak i leasingu. Nowe przepisy budziły wiele kontrowersji, dlatego poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany oraz konkretne wyliczenia.

Emerytura matczyna - można już składać wnioski

Od 1 marca 2019 r. można już składać wnioski o tzw. emeryturę matczyną. Komu przysługuje rodzicielskie świadczenie uzupełniające? Jak ubiegać się o nowe świadczenie? Jaka jest jego wysokość?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - co koniecznie trzeba wiedzieć

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje od1 stycznia 2019 r. weszła w życie. Jednak dopiero od 1 lipca 2019 r. PPK mają zostać uruchomione w przedsiębiorstwach, które zatrudniają powyżej 250 osób. Pierwsze wpłaty na PPK mają być przelane na konta uczestników pod koniec 2019 roku. Czy warto przystąpić do PPK? Eksperci Esaliens TFI wybrali 10 najważniejszych informacji dla przyszłego uczestnika informacji o PPK.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - co koniecznie trzeba wiedzieć

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych obowiązuje od1 stycznia 2019 r. weszła w życie. Jednak dopiero od 1 lipca 2019 r. PPK mają zostać uruchomione w przedsiębiorstwach, które zatrudniają powyżej 250 osób. Pierwsze wpłaty na PPK mają być przelane na konta uczestników pod koniec 2019 roku. Czy warto przystąpić do PPK? Eksperci Esaliens TFI wybrali 10 najważniejszych informacji dla przyszłego uczestnika informacji o PPK.

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność - 5 rzeczy, które każdy powinien znać

Z początkiem roku 2019 nastąpiła likwidacja instytucji użytkowania wieczystego, które na mocy ustawy z 20 lipca 2018 roku w przypadku gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe zostało przekształcone we własność. Operacja dotyczy nie tylko około 2,5 miliona osób w całym kraju, dotychczasowych użytkowników wieczystych, ale także wielu z tych, którzy dopiero zamierzają kupić mieszkanie na rynku pierwotnym. Dla zainteresowanych kompendium przekształcenia w 5-ciu punktach.  

Regionalne Kongresy Zawodowe już od 1 marca 2019 r.

Zmiany w szkolnictwie zawodowym już niedługo. W związku z tym już 1 marca 2019 r. ruszają Regionalne Kongresy Zawodowe. Sprawdź termin!

Zwrot podatku akcyzowego producentom rolnym - zmiany 2019 r.

Ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. prawodawca wprowadził uproszczenia dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym. W efekcie stosowania nowych przepisów zrodziła się potrzeba kolejnej już nowelizacji ustawy o zwrocie podatku akcyzowego – tym razem w zakresie oznaczenia oleju napędowego.

Ewidencja czasu pracy po zmianach

Od 1 stycznia 2019 r. w ewidencji czasu pracy podajemy - poza samą liczbą przepracowanego czasu - przedziały czasowe, w których pracownik świadczył pracę. Podobne zapisy dotyczą dyżurów, przy czym w odniesieniu do nich wskazujemy również miejsce ich pełnienia.

Ustawa o trzynastkach dla emerytów i rencistów już w kwietniu 2019 r.?

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce, aby ustawa o trzynastkach dla emerytów i rencistów weszła w życie na początku kwietnia 2019 r. Wypłaty mogłyby odbywać się już od 1 maja tego roku.

Mniej obowiązków bhp dla pracodawców zatrudniających do 50 osób

Z dniem 1 stycznia 2019 r. weszła w życie istotna nowelizacja przepisów bhp, która zwalnia pracodawców z obowiązku zapewnienia okresowych szkoleń w dziedzinie bhp dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych w niektórych przedsiębiorstwach, a także umożliwia pracodawcom zatrudniającym do 50 pracowników samodzielne wykonywanie zadań służby bhp przy zachowaniu odpowiednich wymogów. Nie jest to jedyna zmiana w obszarze służby bhp.

Pouczenie stron rodzinnego postępowania informacyjnego (wzór)

Pouczenie stron o indywidualnych i społecznych skutkach rozpadu małżeństwa ma być częścią rodzinnego postępowania informacyjnego. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało wzór takiego pouczenia.

500 plus na pierwsze dziecko na wniosek

Świadczenie "500 plus" na pierwsze dziecko będzie przysługiwało na wniosek. Pierwsze wnioski o świadczenie będzie można składać od 1 lipca 2019 r.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające od 1 marca 2019 r.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie nazywane emeryturą matczyną, wchodzi w życie 1 marca 2019 r. Kto otrzyma świadczenie? Jak się o nie ubiegać? Jaka będzie wysokość emerytury matczynej?

Alimenty tymczasowe - szybka procedura dochodzenia rodzczeń

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapewnia, iż przyznanie alimentów tymczasowych nie przekreślałoby możliwości dochodzenia przez rodziców świadczeń w pożądanej przez rodziców wysokości. Nowe rozwiązanie pozwoli na szybkie otrzymanie świadczeń alimentacyjnych.

Zmiany w ustawie Prawo zamówień publicznych w kwietniu 2019 r.

Rewolucyjne zmiany w Prawie zamówień publicznych już niedługo. W kwietniu 2019 r. projekt ustawy trafi na Stały Komitet RM.

Kodeks rodzinny i opiekuńczy: rząd przyjął projekt nowelizacji

Rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Wprowadza ona m.in. natychmiastowe świadczenia alimentacyjne oraz rodzinne postępowanie informacyjne.

Pozew o alimenty natychmiastowe – wzór formularza

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt rozporządzenia określającego wzór pozwu o alimenty natychmiastowe w postępowaniu nakazowym alimentacyjnym. Pozew taki będzie składany na specjalnym formularzu.

Matczyne emerytury - pierwsze wnioski już wpłynęły do ZUS

Dnia 1 marca 2019 r. wchodzą w życie matczyne emerytury. Pierwsze 2 tys. wniosków o rodzicielskie świadczenie uzupełniające już wpłynęło do ZUS. Kto otrzyma świadczenie? Czy w przypadku złożenia nieprawdziwego wniosku trzeba będzie zwrócić pobrane środki?

Duże zmiany w egzekucji administracyjnej w 2019 roku

Minister Finansów przygotował bardzo obszerny i wielowątkowy projekt nowelizacji ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw. To bardzo ważna ustawa zwłaszcza dla podatników, bowiem egzekucji administracyjnej podlegają m.in. podatki, opłaty, odsetki od zobowiązań podatkowych, grzywny a także np. składki na ubezpieczenia społeczne Projekt ten został opublikowany 25 lutego 2019 r., rozpoczęły się uzgodnienia międzyresortowe, konsultacje publiczne i opiniowanie tego projektu. Zdecydowana większość przepisów ma wejść w życie w trakcie 2019 roku.

Bony towarowe i usługowe - opodatkowanie VAT w 2019 roku

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują zmienione zasady opodatkowania VAT bonów na towary lub usługi. Nowe przepisy mają na celu wdrożenie do polskiego systemu podatkowego postanowień dyrektywy Rady (UE) 2016/1065.

Rewolucyjne zmiany w ustawie przekształceniowej 2019 r.

W dniu 13 lutego 2019 r. weszła w życie ustawa o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami oraz tzw. ustawy przekształceniowej. W stosunku do pierwotnego projektu wniesionego przez Senat, ostateczna wersja zawiera kilka istotnych zmian.

Emerytura matczyna a świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy

Czy osoby pobierające tzw. emeryturę matczyną będą miały prawo do świadczeń opiekuńczych takich jak świadczenie pielęgnacyjne i specjalny zasiłek opiekuńczy? Komu będzie przysługiwało rodzicielskie świadczenie uzupełniające?

Zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej 2019 r.

Ustawa o zwrocie akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego do produkcji rolnej skierowana do Senatu. Termin składania wniosków o zwrot akcyzy przedłużony do końca marca 2019 r.

Jak zrezygnować z PPK?

Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK?

Jak zrezygnować z PPK?

Zapis do PPK jest automatyczny. Istnieje jednak możliwość rezygnacji z uczestnictwa w oszczędzaniu pieniędzy w ramach Pracowniczych Planów Kapitałowych. Jak zrezygnować z PPK?

Kiedy można żądać orzeczenia rozwodu?

Kryzys w małżeństwie powoduje, że zaczynamy się zastanawiać nad możliwymi rozwiązaniami prawnymi. Jednym z nich jest wystąpienie o rozwód. Jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu? Kiedy orzeczenie rozwodu jest niedopuszczalne.

Kiedy można żądać orzeczenia separacji?

Kryzys w małżeństwie powoduje, że zaczynamy się zastanawiać nad możliwymi rozwiązaniami prawnymi. Jednym z nich jest wystąpienie o separację. Jakie są przesłanki orzeczenia separacji? Kiedy orzeczenie separacji jest niedopuszczalne?

Kształcenie zawodowe po 1 września 2019 r.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego opublikowane. Sprawdź co się zmieni już 1 września 2019 r.

Przepisy dotyczące budżetów obywatelskich do zmiany?

Do Sejmu wpłynął poselski projekt zmiany ustawy o samorządzie gminnym dotyczący budżetów obywatelskich. Nie jest to jedyna propozycja zmian w tym zakresie.

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - w sumie się opłaca

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie z początkiem 2019 r. Kiedy PPK zaczną obowiązywać w poszczególnych firmach? Dlaczego wprowadza się PPK? Jak będą wyglądały wpłaty na rachunek pracownika? Jak można się zapisać, a jak zrezygnować z programu? Kiedy pracownik będzie mógł dokonać wypłat zgromadzonych oszczędności?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) - w sumie się opłaca

Ustawa o Pracowniczych Planach Kapitałowych weszła w życie z początkiem 2019 r. Kiedy PPK zaczną obowiązywać w poszczególnych firmach? Dlaczego wprowadza się PPK? Jak będą wyglądały wpłaty na rachunek pracownika? Jak można się zapisać, a jak zrezygnować z programu? Kiedy pracownik będzie mógł dokonać wypłat zgromadzonych oszczędności?

„Mama 4+” już od 1 marca 2019 r.

Prezydent podpisał ustawę z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym - podpisana 14 lutego 2019 r. Przepisy wprowadzają program „Mama 4+”. Ustawa wchodzi w życie 1 marca 2019 r.

Zasiłek rodzinny 2019 - wysokość, dokumenty, wniosek

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2019 r.? Kto może otrzymać świadczenie? Jak poprawnie złożyć wniosek z wymaganymi dokumentami?

Bankowy Fundusz Gwarancyjny - zmiany 2019

W dniu 12 lutego 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 31 stycznia 2019 r. o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw. Co się zmienia?

REKLAMA