REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowelizacja, Akcyza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Uregulowanie pracy zdalnej już niebawem – jakie założenia projektu?

Najprawdopodobniej na kolejnym posiedzeniu Sejmu zostanie domknięty temat nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie pracy zdalnej i propozycja ta trafi do Senatu, a potem – do analizy i podpisu przez prezydenta Andrzeja Dudę – powiedziała w piątek szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Zwolnienia w podatku akcyzowym dla mniejszych producentów napojów alkoholowych

Czy produkcja napojów alkoholowych na mniejszą skalę oznacza niższe podatki? Spora część małych producentów alkoholi może zapłacić aż o 50% niższy podatek akcyzowy.

Użytkowanie wieczyste do likwidacji - projekt nowelizacji

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad likwidacją użytkowania wieczystego gruntów należących do Skarbu Państwa i gmin. Reformę chce przeprowadzić jeszcze w 2023 roku. Na jakich zasadach?

Prawo budowlane 2023 - jakie zmiany?

Trwają prace legislacyjne związane z nowelizacją Prawa budowlanego. Podstawowym założeniem nowej ustawy jest dalsze zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego oraz usprawnienie ich działania, a także pełna cyfryzacja działalności organów administracji publicznej w obszarze budownictwa.

REKLAMA

Jak rozliczać samochód elektryczny w firmie?

Samochód elektryczny w firmie. Jak wprowadzać i rozliczać podatkowo elektryki w działalności gospodarczej?

Zwolnienia z akcyzy - zmiany od 2023 roku

Minister Finansów przygotował projekt zmiany rozporządzenia w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Projekt ten został opublikowany 10 listopada 2022 r. i przewiduje kilka zmian (dot. zwolnień z akcyzy prosumentów energii elektrycznej, małych browarów, samochodów osobowych), które mają wejść w życie w 2023 roku.

Nowelizacja ustawy o prawach konsumenta z podpisem Prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelę ustawy o prawach konsumenta - poinformowało w czwartek Biuro Prasowe Kancelarii Prezydenta RP. Przepisy wydłużają m.in. z 2 do 6 lat okres dochodzenia roszczeń z tytułu rękojmi.

Jak otrzymać dodatek węglowy na niezgłoszony piec i kilka dodatków na jeden adres?

Dodatek węglowy niedawno wszedł w życie, a już został dwa razy znowelizowany. I to w bardzo istotnych kwestiach. Co uległo zmianie i kto zyskał na zmianach ustawy o dodatku węglowym?

REKLAMA

Domowa produkcja prądu – czy należy zapłacić akcyzę?

Akcyza jest podatkiem pośrednim obciążającym wybrane dobra, w tym energię elektryczną. Prawo przewiduje jednak szereg wyjątków wyłączających obowiązek zapłaty akcyzy.

Norma Euro 7. Miała być rewolucja. Będzie raczej lifting

Norma Euro 7 według pierwszych zapowiedzi miała być mocno restrykcyjna. Europejskie perturbacje mogły jednak stonować zapędy włodarzu UE...

Zwolnienie z akcyzy dla zakładu energochłonnego

Czy podatnik, który w wydzielonej części swojego przedsiębiorstwa wykorzystuje wyroby gazowe do wytwarzania ciepła jest uprawniony do skorzystania ze zwolnienia od akcyzy?

Zmiany w akcyzie od 2023 roku

Rada Ministrów przyjęła 25 października 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów. Projekt ten doprecyzowuje przepisy dotyczące podatku akcyzowego. Nowe rozwiązania mają na celu ograniczenia obowiązków administracyjnych i ułatwienie przedsiębiorcom prowadzenie działalności gospodarczej. Wprowadzone zostaną także uproszczenia dla podmiotów, które produkują energię elektryczną z odnawialnych źródeł energii (OZE).

Handel węglem - wymogi prawne, świadectwo jakości, akcyza

Prowadzę detaliczną sprzedaż węgla (dla gospodarstw domowych i firm). Węgiel jest kupowany przez tzw. odbiorców końcowych, na potrzeby własne. Jestem zgłoszony do akcyzy i składam deklaracje. Chciałbym zająć się handlem węgla hurtowo, na większą skalę (do dalszej odsprzedaży). Czy potrzebne są jakieś dodatkowe koncesje, zezwolenia itp.?

Nadpłata w podatku akcyzowym - nowa linia orzecznicza sądów administracyjnych

W ostatnim czasie można zauważyć kształtowanie się linii orzeczniczej wskazującej na odmienne stosowanie instytucji nadpłaty w podatku akcyzowym w zależności od wyrobu akcyzowego, którego nadpłata dotyczy. Zjawisko to jest konsekwencją uchwały podjętej ponad 10 lat temu przez Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) oraz skutkiem braku uregulowania przez ustawodawcę kwestii dotyczącej „uszczerbku majątkowego” podmiotu, który uiścił nadpłacony podatek.

Polski Ład. Więcej wniosków o indywidualną interpretację podatkową!

Polski Ład nakręca składanie wniosków o indywidualną interpretację podatkową. W osiem miesięcy podatnicy złożyli ponad 21 tys. wniosków!

Informacja o papierosach i tytoniu do palenia - terminy, zasady, wzory informacji

Ministerstwo Finansów przypomina o obowiązku przekazywania informacji o papierosach i tytoniu do palenia znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy. W jakich terminach trzeba składać te informacje? W jakiej formie?

Nabycie olejów z ropy naftowej (CN 2710 12 25) w celu dalszej odsprzedaży bez obowiązków akcyzowych

Przy zakupie od krajowego dostawcy wyrobów akcyzowych objętych kodem CN 2710 12 25 (m.in. oleje ropy naftowej i oleje otrzymywane z minerałów bitumicznych, inne niż surowe) z zamiarem ich dalszej odsprzedaży na rzecz nieunijnego podmiotu, jeżeli transakcja przeprowadzona zostanie przy spełnieniu określonych warunków, nabywca nie będzie zobowiązany do wypełnienia żadnych akcyzowych formalności.

Uściński: świadectwo energetyczne mieszkania będzie niezbędne przy nowych umowach najmu

Właściciel będzie musiał sporządzić charakterystykę energetyczną mieszkania przy nowych umowach najmu. Nie będzie to dotyczyło umów zawartych przed wejściem nowych przepisów w życie - wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia psychicznego - co się zmieni?

Przygotowany przez resort zdrowia projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego ma m.in. zmodyfikować pojęcia takie jak „osoba z zaburzeniami psychicznymi” oraz „szpital psychiatryczny”. Co jeszcze ma się zmienić?

Ustawa o poprawie warunków mieszkaniowych przyjęta przez Sejm

Nowe przepisy mają podnieść efektywność energetyczną budynków mieszkalnych i rozwinąć budownictwo mieszkaniowe dla osób o niższych dochodach.

Podatek od podatku - czy to możliwe?

W pewnych przypadkach organy podatkowe żądają zapłaty dodatkowego podatku od już wcześniej opodatkowanych pieniędzy. Należność, którą musimy dopłacić może być nazwana podatkiem. Danina może również być nazwana opłatą. Różnica między podatkiem, a opłatą jest bardzo cienka.

Nowa definicja skrzyżowania. Uwaga na mandaty!

Nowa definicja skrzyżowania obowiązuje od 21 września 2022 roku. I choć zmiana miała być kosmetyczna, może oznaczać dla kierowców mandat.

Stracił prawo jazdy za punkty. Wystarczyło 18 sekund

Stracił prawo jazdy za punkty, czyli historia kierowcy Dacii, który w 18 sekund uzbierał 29 punktów karnych. Tak działa nowy taryfikator punktów.

Ustawa poprawiająca efektywność energetyczną budynków uchwalona przez Sejm

Sejm uchwalił w czwartek nowelę ustawy dot. poprawy efektywności energetycznej budynków, który dostosowuje polskie prawo do przepisów Unii Europejskiej. Nowe przepisy mają przyczynić się to do oszczędności energii i zmniejszenia kosztów eksploatacji budynków.

Co zrobić z nieważną kartą pojazdu?

Co zrobić z nieważną kartą pojazdu? To pytanie o tyle zasadnicze, że 4 września 2022 roku karta pojazdu została wykasowana z polskich przepisów.

Koniec pierwszeństwa rowerzystów? Raczej nigdy go nie było

Koniec pierwszeństwa rowerzystów? Takie hasło przewinęło się przez media w Polsce. Chodzi o nowelizację przepisów. Co ona jednak zmienia?

Nowe przepisy drogowe wrzesień 2022 r. Pełna lista nowości

Nowe przepisy drogowe wrzesień 2022 r.? To hasło może powoli elektryzować kierowców. Bo zmian jest sporo i tak naprawdę tylko jedna na plus.

Fotowoltaika – procedury zostaną uproszczone

Proponowana nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym wprowadza uproszczone procedury uchwalania planów miejscowych dla np. fotowoltaiki.

Parkowanie na chodniku? Raczej zakaz od 21 września 2022 r.

Parkowanie na chodniku jest dozwolone? Od 21 września 2022 roku będzie można powiedzieć, że było dozwolone. To wtedy zmienią się przepisy.

Zwolnienie z akcyzy samochodów hybrydowych "z wtyczką" do końca 2029 roku

Minister Finansów zamierza przedłużyć do 31 grudnia 2029 r. dotychczas obowiązujące zwolnienie z podatku akcyzowego samochodów osobowych stanowiących pojazdy hybrydowe zasilane energią pochodzącą z zewnątrz (chodzi tu o bardziej ekologiczne auta „z wtyczką”) o pojemności silnika spalinowego nieprzekraczającej 2000 cm³. Zwolnienie to, zgodnie z aktualnym stanem prawnym, obowiązuje do końca 2022 r. Przedłużenie tego zwolnienia zostało zapisane w projekcie obszernej nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, który aktualnie jest poddawany konsultacjom publicznym, uzgodnieniom międzyresortowym i opiniowaniu.

Zmiany w akcyzie od 2023 roku - co się zmieni?

Od 1 stycznia 2023 r. wejdą w życie liczne zmiany w podatku akcyzowym. Gotowy jest już projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Jakie zmiany pojawią się w podatku akcyzowym od 2023 roku?

Uproszczenia w akcyzie dla producentów energii odnawialnej

Będą uproszczenia w podatku akcyzowym dla małych producentów energii odnawialnej i dla samorządów korzystających z OZE – wynika z opublikowanej na stronie KPRM zapowiedzi nowelizacji ustawy akcyzowej.

Taryfikator punktów karnych 2022. Aktualna tabela!

Taryfikator punktów karnych 2022? Tak, mamy najnowszą tabelę z punktami karnymi. A wszystko za sprawą projektu rozporządzenia. Został opublikowany.

Wszystko o zwrocie akcyzy za paliwo rolnicze [Kompendium]

Do 31 sierpnia 2022 r. wnioski o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze. Zwrot podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w pytaniach i odpowiedziach.

Trwają prace nad certyfikatem potwierdzającym ubezpieczenie na wypadek zatopienia statku

Wystawianie certyfikatów potwierdzających ubezpieczenie na wypadek zatopienia statku i konieczności usunięcia jego wraku - to założenia projektu nowelizacji ustawy Kodeks morski, wpisanego do wykazu prac legislacyjnych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Komisja do spraw pedofilii uzyska dostęp do akt i dokumentów Kościoła?

Komisja do spraw pedofilii uzyska uprawnienia wglądu akt i dokumentów Kościoła - to jedno z założeń projektu nowelizacji ustawy o Państwowej Komisji ds. Pedofili, skierowanego do Sejmu przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Zmiany w przeglądach technicznych? FPPE apeluje. W tle bezpieczeństwo

Zmiany w przeglądach technicznych? FPPE apeluje o modernizację procesu przeglądów. W tle pojawia się kwestia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Nowy taryfikator punktów karnych 2022

Nowy taryfikator punktów karnych 2022. Kiedy zacznie obowiązywać? Już 17 września. Co oznacza? Nawet 15 punktów za jedno wykroczenie!

Podwójne mandaty dla recydywistów od 17 września 2022 r.

Podwójne mandaty dla recydywistów od 17 września 2022 r.? Dokładnie tak. Tego dnia w życie wejdzie też nowy taryfikator punktów karnych.

Fogiel: tarcze antyinflacyjne w razie potrzeby będą przedłużane

Na razie tarcza antyinflacyjna jest przedłużona o kilka miesięcy. Jeżeli będzie taka potrzeba, to te tarcze będą przedłużane - powiedział w środę rzecznik PiS Radosław Fogiel. "Będziemy pomagać Polakom tak długo, jak sytuacja będzie tego wymagać" - zapewnił.

Koniec naklejek rejestracyjnych od 4 września 2022 r.

Koniec naklejek rejestracyjnych od 4 września 2022 r. Nowe przepisy są już tuż za rogiem. Skąd wziął się ten pomysł i co oznacza dla kierowców?

Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.

Koniec karty pojazdu od 4 września 2022 r.? Tak, przepisy w tej sprawie już są przesądzone. Co dawała karta pojazdu i co oznacza nowelizacja?

Klauzule waloryzacyjne do umów - rząd pracuje nad warunkami renegocjacji zamówień publicznych

Klauzule waloryzacyjne do umów mają umożliwić przedsiębiorcom waloryzację zamówień publicznych. Chodzi m.in. o wzrost cen materiałów i surowców.

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Ale niektórzy mają lepiej

Obowiązkowa wymiana prawa jazdy czeka każdego kierowcę. Kiedy dokładnie i czemu bezterminowe prawo jazdy musi zniknąć? Sprawdźmy.

Znika karta pojazdu i naklejka na szybę. Taniej zarejestrujesz auto od września 2022 r.

Znika karta pojazdu i naklejka na szybę. Taniej zarejestrujesz auto od września 2022 r. Na czym konkretnie będą polegać te zmiany? Już opowiadamy.

Ustawa o franczyzie - trwają nad nią prace Ministerstwa Sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ustawowymi zmianami dla rynku franczyzy, ponieważ próby samoregulacji pracy branży się nie powiodły.

Nowa Ustawa deweloperska - co zmieni dla kupującego?

Od 1 lipca 2022 roku obowiązującą od 10 lat ustawę o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, tzw. ustawę deweloperską, zastąpi nowa. Będzie korzystniejsza dla kupującego mieszkanie od dewelopera?

Kurs reedukacyjny 2022. Ile kosztuje? Od kiedy obowiązuje?

Kurs reedukacyjny 2022. Kiedy kursy zaczną obowiązywać i ile mają kosztować? O tym wszystkim opowiemy w naszym materiale.

Po jakim czasie znikają punkty karne 2022? Zmiana 17 września

Po jakim czasie znikają punkty karne 2022? Odpowiedź może wydawać się oczywista, ale tylko może. Bo już 17 września zmienią się przepisy.

Dopłaty dla sprzedawców węgla. Projekt w sejmie

W piątek do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o dopłatach do węgla. Przewiduje 3 mld złotych na rekompensaty dla sprzedawców węgla po regulowanej cenie. MKiŚ szacuje, że w 2021 r. liczba gospodarstw domowych wykorzystujących węgiel kamienny wynosiła 4,3 mln.

REKLAMA