REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nowe prawo budowlane

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Prawo budowlane w 2023- będzie rewolucja?

Prawo budowlane to jeden z częściej nowelizowanych w Polsce aktów prawnych. Jego stu dwudziesta zmiana aktualnie wydaje się już prawie pewna. Krajowe media informują o niej głównie w kontekście ułatwień dla osób wznoszących domy jednorodzinne. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że planowanych zmian jest o wiele więcej. Najpierw warto jednak wyjaśnić, na jakim etapie prac legislacyjnych są zmiany zaplanowane przez rząd.

Prawo budowlane 2023 - jakie zmiany?

Trwają prace legislacyjne związane z nowelizacją Prawa budowlanego. Podstawowym założeniem nowej ustawy jest dalsze zmniejszenie obciążeń zarówno w stosunku do inwestorów, jak i organów administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego oraz usprawnienie ich działania, a także pełna cyfryzacja działalności organów administracji publicznej w obszarze budownictwa.

Uściński: świadectwo energetyczne mieszkania będzie niezbędne przy nowych umowach najmu

Właściciel będzie musiał sporządzić charakterystykę energetyczną mieszkania przy nowych umowach najmu. Nie będzie to dotyczyło umów zawartych przed wejściem nowych przepisów w życie - wynika z wypowiedzi wiceministra rozwoju i technologii Piotra Uścińskiego.

Uproszczone postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych - wniosek PB-15

Uproszczone postępowanie legalizacyjne dla samowoli budowlanych. Minister Rozwoju, Pracy i Technologii określił wzór wniosku o wszczęcie uproszczonego postępowania legalizacyjnego (PB-15). Rozporządzenie wprowadzające nowy wzór wchodzi w życie 1 lipca 2021 r.

REKLAMA

Jakie są kary za nielegalne projektowanie i wykonywanie robót budowlanych?

Prawo budowlane określa zasady odpowiedzialności za nieprzestrzeganie przepisów przy projektowaniu lub wykonywaniu robót budowlanych. A orzekanie w tym zakresie następuje na podstawie przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.

Nowe prawo budowlane 2020 - co powinien zawierać projekt budowlany?

Obszerne zmiany w prawie budowlanym, które obowiązują od 19 września 2020 r., objęły także zakres i treść projektu budowlanego. Obecnie na projekt budowlany składają się projekt zagospodarowania działki lub terenu, projekt architektoniczno-budowlany oraz projekt techniczny. Przyjrzyjmy się nowym regulacjom, co obecnie obejmuje i jakie elementy powinien zawierać każdy z tych trzech projektów.

Nowelizacja prawa budowlanego 2020. Przyspieszenie i uproszczenie procesu inwestycyjno-budowlanego

Nowelizacja prawa budowlanego, która weszła w życie 19 września 2020 r., ma przede wszystkim przyspieszyć i uprościć procedury inwestycyjno-budowlane. - Chcemy, żeby w Polsce domy i osiedla powstawały szybciej - powiedział wiceminister rozwoju Robert Nowicki.

Ustawa Prawo budowlane 2020 - tekst jednolity (stan na 19 września 2020 r.)

Ustawa Prawo budowlane 2020 - tekst jednolity (wersja obowiązująca od 19 września 2020 r.).

REKLAMA

Wykaz zmian w prawie budowlanym (od 19 września 2020 r.) - co można budować bez formalności, a gdzie wymagane jest zgłoszenie

W ramach zmian w prawie budowlanym, które weszły w życie 19 września 2020 r., przeredagowano brzmienie przepisów i w jednym miejscu zebrano wszystkie przypadki, kiedy można prowadzić inwestycje bez pozwolenia na budowę - na podstawie zgłoszenia oraz bez niego (w art. 29). Do tej pory regulacje były porozrzucane w różnych artykułach. Dzięki porządkom inwestorom łatwiej teraz jest ustalić, jakie wymogi dotyczą ich konkretnej inwestycji. Przy okazji poszerzono katalog rodzajów inwestycji i wprowadzono pewne modyfikacje. Przybliżamy zatem wykaz inwestycji, wskazując przy tym, jakich zmian dokonano, zaznaczając je łososiowym kolorem tła.

REKLAMA