REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Sprzedaż

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jaka sytuacja panuje na rynku budownictwa mieszkaniowego?

Pod koniec roku polski rynek budowlany przyhamował. Czy budowlanka w 2011 roku będzie przejawiała większą aktywność niż w roku ubiegłym? Rozpoczęte w styczniu budowy nowych mieszkań przekraczają swoją liczbą o przeszło 40 proc. ilość tych, do których przystąpiono w analogicznym miesiącu rok wcześniej, jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Zniesienie współwłasności nieruchomości poprzez wyodrębnienie lokali

W jaki sposób możemy uregulować stan prawny posiadania wspólnej nieruchomości, jeżeli część współwłaścicieli jest nieznana lub z różnych przyczyn nie objęła żadnych lokali w posiadanie?

Czy sprzedając nieruchomość zapłacę VAT?

Podzieliłeś dużą nieruchomość na kilka mniejszych? Chcesz je wszystkie sprzedać? Uważaj – urząd skarbowy może ci kazać zapłacić VAT- nawet jeśli nie prowadzisz działalności gospodarczej. Nie wszystko jednak stracone - Sądy Administracyjne uważają, że fiskus się myli.

Który bank oferuje kredyt hipoteczny z marżą poniżej 1 proc.?

Do 31 marca bank BZ WBK może przyznać nam kredyt hipoteczny z marżą 0,99 proc. Co zrobić, żeby dostać kredyt na tak korzystnych warunkach? Dowiedz się, czym zdaniem ekspertów propozycja BZ WBK wyróżnia się na tle konkurencji.

REKLAMA

Reguły uiszczania czynszu w umowie odpłatnego użytkowania lokalu

Wysokość, termin uiszczenia oraz sposób płatności czynszu za użytkowanie lokalu mieszkalnego należy określić szczegółowo w postanowieniach umownych. Oznacza to, że strony mogą swobodnie wskazać w umowie warunki uiszczania czynszu. Prawo do użytkowania lokalu mieszkalnego może być ustanowione zarówno nieodpłatnie, jak i za odpłatnością.

Czy w umowie użyczenia należy określić oświadczenia użyczającego?

Umowa użyczenia często występuje w obrocie nieruchomościami. Tego typu umowa dotyczy zarówno lokali użytkowych, jak i lokali mieszkalnych, przy czym różnie je tylko sposób korzystania z lokalu.

Warunki uiszczania czynszu w umowie odpłatnego użytkowania lokalu

Wysokość, termin uiszczenia oraz sposób płatności czynszu za użytkowanie lokalu mieszkalnego należy określić szczegółowo w postanowieniach umownych. Oznacza to, że strony mogą swobodnie wskazać w umowie warunki uiszczania czynszu. Prawo do użytkowania lokalu mieszkalnego może być ustanowione zarówno nieodpłatnie, jak i za odpłatnością.

Czy można kupić nieruchomość od pełnomocnika?

Przyjęto za powszechnie obowiązującą zasadę, że jeżeli chcemy zakupić bądź sprzedać nieruchomość, to obie strony muszą być przy tym obecne. Istnieje jednak możliwość zawarcia tego typu umowy przez osobę trzecią, czyli pełnomocnika.

REKLAMA

Jak opodatkowany jest wyciąg narciarski?

Budowle sportowe podlegają opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości. Wątpliwości budzi fakt, w jaki sposób rozliczać podatek w przypadku kolei krzesełkowych. W tej sprawie wypowiedziało się Ministerstwo Finansów.

Jak sprzedać mieszkanie nie płacąc podatku dochodowego?

Mieszkanie, czy też dom są takim samym (choć generalnie droższym) towarem jak wszystkie inne- zysk osiągnięty z ich sprzedaży podlega opodatkowaniu. Istniejące jednak zwolnienia, w tym ulga meldunkowa, pozwalają tego uniknąć.

Dlaczego rentowność obligacji rośnie?

Ostatnio trudno znaleźć takie instrumenty finansowe, które stają się coraz tańsze, a do nich właśnie zaliczają się obligacje skarbowe. Czy wiesz, dlaczego obligacje już wkrótce mogą stać się ciekawą alternatywą dla akcji? Eksperci podkreślają, że wraz ze wzrostem rynkowej ceny pieniądza koszt kredytów dla klientów indywidualnych także rośnie.

Jak dużych mieszkań potrzebują Polacy?

Przeszło połowa Polaków, kupujących mieszkanie, chciałaby nabyć dwupokojowy lokal o średniej powierzchni 47 m kw. Czy możemy znaleźć mieszkanie o odpowiednim dla siebie metrażu? Eksperci zbadali, na jakie ustępstwa muszą iść nabywcy nieruchomości mieszkaniowych.

Jak ustalić status nieruchomości gdy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy?


Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT zwolniona z VAT jest dostawa terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane oraz przeznaczone pod zabudowę. Problemem jest często ustalenie, czy dana działka ma status terenu budowlanego, czy nie.

Inflacja wszystkim wdaje się we znaki

Nastąpił niespodziewany wzrost poziomu cen, a co gorsza, nad Polską wisi widmo kolejnej podwyżki stóp procentowych. W tych warunkach Giełda Papierów Wartościowych nie prosperuje zbyt dobrze i trudno liczyć na zdecydowaną poprawę w tej kwestii.

Warunki uiszczania opłat w umowie nieodpłatnego użytkowania

Na podstawie umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego użytkownikowi przysługuje uprawnienie do nieodpłatnego korzystania z przedmiotowego lokalu mieszkalnego.

Zasady wydania lokalu w umowie nieodpłatnego użytkowania

Pomimo tego, iż na mocy umowy nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszalnego użytkownik może nieodpłatnie korzystać z przedmiotowego lokalu – zaleca się zawarcie w tejże umowie postanowienia dotyczącego warunków wydania lokalu mieszkalnego, gdyż na podstawie tychże uregulowań strony mogą dochodzić swoich roszczeń w wyniku powstałych sporów pomiędzy podmiotem ustanawiającym użytkowanie a użytkownikiem.

Warunki wydania lokalu w umowie odpłatnego użytkowania lokalu

W umowie użytkowania lokalu mieszalnego należy zawrzeć postanowienia dotyczące warunków wydania lokalu mieszkalnego, gdyż na podstawie tychże uregulowań stron mogą dochodzić swoich roszczeń w wyniku powstałych sporów pomiędzy podmiotem ustanawiającym użytkowanie a użytkownikiem.

Jaki organ wydaje uprawnienia w zakresie wyceny nieruchomości?

Kwestię związane z nadaniem uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości są uregulowane szczegółowo w ustawie o gospodarcze nieruchomościami. Organem właściwym do wydania uprawnień zawodowych w zakresie wyceny nieruchomości jest minister właściwy do spraw budownictwa, gospodarki przestrzennej i mieszkaniowej.

Jak sporządzić umowę o aktualizację operatu szacunkowego?

Wykonawca sporządzając umowę o aktualizację operatu szacunkowego musi w umowie zawrzeć wszystkie istotne postanowienia oraz zachować formę odpowiednią dla takiej umowy tj. oznaczyć datę oraz miejsce sporządzenia umowy, określić strony umowy, precyzyjnie określić treść, termin, wysokość oraz sposób wypłaty wynagrodzenia, określić przedmiot aktualizacji wyceny, postanowienia końcowe.

O ile tańsze będą raty kredytów we frankach?

Kurs franka, który wdał się w grudniu we znaki osobom, spłacającym kredyt mieszkaniowy, zaciągnięty w szwajcarskiej walucie, wreszcie powrócił poniżej 3 zł. Ostatnio taka cena została osiągnięta pod koniec listopada. Czy to oznacza, że raty pójdą w dół? Dowiedz się, jak bardzo kurs CHF/PLN wpłynie na wysokość zadłużenia we frankach.

Jak określić wynagrodzenia w umowie o aktualizację operatu szacunkowego?

W umowie o sporządzenie aktualizacji operatu szacunkowego należy prawidłowo określić kwestie związane z wynagrodzeniem – dla zachowywania bezpieczeństwa interesu stron. W celu określenia wynagrodzenia w umowie o aktualizację operatu szacunkowego, strony w umowie powinny zawrzeć informacje dotyczące wysokości, terminu i sposobu wypłaty wynagrodzenia oraz możliwości odstąpienia od wypłaty wynagrodzenia.

Mieszkanie z drugiej ręki – na co uważać?


Rynek wtórny oferuje nam niższe ceny za mieszkania. W zestawieniu z kosztem ich późniejszego użytkowania, rachunek może się jednak wyrównać. Ciągłe naprawy i niedoskonałości konstrukcji pochłoną nasze oszczędności.

Czym jest rachunek powierniczy?

Rachunek powierniczy jest gwarancją dobrze zainwestowanych pieniędzy. Rachunek powierniczy chroni klienta agencji deweloperskiej przed stratami poniesionymi na przykład z tytułu ogłoszenia upadłości spółki. Deweloper, który stosuje się do tego rozwiązania jest godny zaufania.

Jak określić cel aktualizacji operatu początkowego?

W umowie o sporządzanie aktualizacji operatu szacunkowego strony powinny określić, jaki jest cel sporządzenia aktualizacji operatu szacunkowego. Ponadto, strony umowy zobowiązane są przy sporządzaniu aktualizacji operatu szacunkowego powołać się na obowiązujące przepisy, które stanowią podstawę możliwości dokonania ponownego sporządzania operatu szacunkowego w oparciu o poprzedni.

Jak oznaczyć strony w umowie o aktualizację operatu początkowego?

Umowa o dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego powinna zostać zawarta pomiędzy zlecającym dokonanie aktualizacji operatu szacunkowego a rzeczoznawcą majątkowym. W tym celu należy określić przede wszystkim imię, nazwisko, adres stron umowy, dodatkowo trzeba zamieścić numer uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego.

Czy mieszkanie od dewelopera jest tańsze od lokalu z drugiej ręki?


Nieruchomość kupiona na rynku wtórnym pozornie wydaje się tańsza. Zazwyczaj nie musimy zaciągać na nią aż tak wysokiego kredytu hipotecznego. Po pewnym czasie, możemy zdać sobie sprawę z tego, że utrzymanie takiego mieszkania jest o wiele droższe.

Jak należy oznaczyć strony w umowie nieodpłatnego użytkowania?

Umowa nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego należy do kategorii umowy dwustronnej, gdyż określa dwie strony umowne, tj. podmiot ustanawiający użytkowanie oraz użytkownik.

Odsetki za opóźnienie w umowie wyceny - czy możliwe?

W umowie o dokonanie wyceny nieruchomości strony mają możliwość zastrzec w treści umowy wysokość odsetek za opóźnienie wynikające zarówno z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania.

Czy opłaca się kupić za bezcen zabytkową nieruchomość?

Czy to możliwe, aby zespół pałacowo-parkowy kosztował 195 tys. zł? Kto chce sprzedać XIV-wieczny, gotycki kościół za 95 tys.? Eksperci podkreślają, że takie oferty pojawiają się na rynku nieruchomości zabytkowych. Oczywiście budynki w gorszym stanie są tańsze. Gdzie tkwi haczyk? W cenie remontu.

Krok po kroku, jak sprzedać mieszkanie?


Sprzedaż mieszkania jest procesem złożonym z kilku części. Sukces przedsięwzięcia leży przede wszystkim w rękach właścicieli mieszkania. Odpowiednie przygotowanie lokum, ewentualny remont i stworzenie atrakcyjnej oferty internetowej, to połowa sukcesu. Dużo zależy też od lokalizacji mieszkania.

O czym pamiętać aktualizując operat szacunkowy?

Zawierając umowę o aktualizację operatu szacunkowego warto zwrócić uwagę termin ważność operatu szacunkowego, datę sporządzenia operatu szacunkowego, informację dotyczącą tego, kiedy aktualizacja może być dokonana oraz jakie istotne postanowienia należy zawrzeć w umowie.

Czy mieszkanie na parterze jest tańsze?


Kupno mieszkania na parterze, często jest sposobem na zaoszczędzenie kilkunastu tysięcy złotych. Do czasu, aż zmuszeni będziemy dopłacić za ogrzewanie i zabezpieczenie domu przed złodziejem.

Kiedy zawrzeć umowę o aktualizację operatu szacunkowego?

Sporządzenie aktualizacji operatu szacunkowego ma na celu potwierdzenie na podstawie wykonanych uprzednio analiz aktualnej wartości nieruchomości. Jeżeli wartość nieruchomości uległa zmianie – należy dokonać nowej wyceny wartości nieruchomości.

Jak zaskarżyć uchwałę we wspólnocie mieszkaniowej?

Powództwo o uchylenie uchwały wytacza się przeciwko wspólnocie reprezentowanej przez zarząd lub zarządcę do sądu rejonowego lub okręgowego w terminie sześciu tygodni od dnia podjęcia uchwały na zebraniu albo od dnia powiadomienia wytaczającego powództwo o treści uchwały podjętej w trybie indywidualnego zbierania głosów.

Jakie zobowiązania spoczywają na ustanawiającym użytkowanie?

W umowie nieodpłatnego użytkowania lokalu mieszkalnego strony powinny zawrzeć postanowienia dotyczące oświadczeń podmiotu ustanawiającego użytkowanie, ponieważ na ich podstawie strony będą uprawnione do domagania się swoich praw oraz zobowiązane do wykonania obowiązków na nich spoczywających.

Lepiej kupić strych czy mieszkanie?


Poddasze to nie tylko miejsce ciekawe do zaaranżowania. To także opłacalne rozwiązanie, dla poszukujących mieszkania kredytobiorców. Procedury ustanowienia własności, mogą być jednak czasochłonne.

Co umożliwia zastrzeżenie kary umownej w umowie wyceny?

W umowie można określić postanowienia dotyczące kary umownej. Tego typu zastrzeżenie umożliwia dochodzenie odszkodowania umownego – w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania przez wykonawcę.

Jak określić zadatek w umowie wyceny?

Zadatek w umowie o dokonanie wyceny stanowi dodatkowe zastrzeżenie, które spełnia funkcję zabezpieczenia interesu zarówno wykonawcy, jak i osobie zlecającej. Wskazać należy, iż zadatek może także stanowić zaliczkę na poczet przyszłych świadczeń.

Kupno działki pod zabudowę – na co zwrócić uwagę?


Kupując działkę pod zabudowę, powinniśmy zwrócić uwagę nie tylko na jej lokalizację. Przede wszystkim, dowiedzmy się, czy stan prawny ziemi jest uregulowany. Problemem będzie nie uwzględnienie działki w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Książęca w sierocińcu z emerging markets

Dzisiejszy dzień na światowych giełdach powinien dostarczyć inwestorom wielu emocji. Trudno jednak powiedzieć, jakie decyzje wywołają oczekiwane wydarzenia. Rynek finansowy nie zmieni się raczej o trzysta sześćdziesiąt stopni, ponieważ utrzymują się na nim zbyt silne trendy.

Jak ustalić wynagrodzenie za wycenę?

Strony zawierając umowę o dokonanie wyceny nieruchomości mogą określić wynagrodzenie na dwa sposoby: wynagrodzenie w formie ryczałtowej oraz jako wynagrodzenie kosztorysowe.

Jak określić wynagrodzenie za wycenę?

Kwestie związane z wynagrodzeniem są uregulowane w kodeksie cywilnym. Z tychże przepisów jednoznacznie wynika, iż wynagrodzenie Wykonawcy przysługuje dopiero w momencie stwierdzenia prawidłowego wykonania dzieła.

Kto dostarcza informacje zawierając umowę o wycenę?

Zazwyczaj zapewnienie stosowanych materiałów, czy też narzędzi należy do osoby przyjmującej zamówienie. Jednakże tego typu obowiązek może spoczywać także na obu stronach umowy, jeżeli zostało to określone w umowie albo wynika to z pewnych stosowanych zwyczajów.

Co może być przedmiotem wyceny?

Na mocy przepisów określających wartość nieruchomości – przedmiotem wyceny jest nieruchomość. Strony w umowie o dokonanie wyceny nieruchomości powinny zawrzeć informacje dotyczące rodzaju przedmiotowej nieruchomości.

Co zawrzeć w umowie o dokonanie wyceny nieruchomości?

W umowie o dokonanie wyceny strony powinny wskazać, jakie jest przeznaczenie sporządzenia danego operatu szacunkowego. Strony umowy zobowiązane są przy określaniu wyceny nieruchomości powołać się na obowiązujące przepisy, które stanowią podstawę możliwości dokonania wyceny nieruchomości i sporządzania operatu szacunkowego.

Jak określić strony umowy o dokonanie wyceny nieruchomości?

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości powinna zostać zawarta pomiędzy zlecającym dokonanie wyceny nieruchomości a rzeczoznawcą majątkowym lub przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą. W tym celu należy określić przede wszystkim m.in. imię, nazwisko, adres stron umowy, a także zamieścić numer uprawnień zawodowych rzeczoznawcy majątkowego.

Jaka forma umowy o dokonanie oszacowania nieruchomości?

Umowa o dokonanie wyceny nieruchomości, a przy tym o sporządzenie operatu szacunkowego może być zawarta w dowolnej formie. Zaleca się jednak, aby strony sporządziły niniejszą umowę w formie pisemnej w celu określenia przede wszystkim potrzeb osoby zamawiającej.

Co powinna zawierać umowa o dokonanie oszacowania wartości nieruchomości?

Oszacowanie wartości nieruchomości wynika z potrzeb osoby zamawiającej. Cały proces wyceny nieruchomości ma obligatoryjny charakter, gdyż uwarunkowany jest obowiązującymi przepisami prawa. W celu uniknięcia ewentualnych sporów pomiędzy wykonawcą a osobą zamawiającą, strony powinny szczegółowo określić cel w umowie o dokonanie oszacowania wartości nieruchomości.

Jak prawidłowo wykonać wycenę nieruchomości?

Na rzeczoznawcy majątkowym spoczywa obowiązek sporządzenia operatu szacunkowego w sposób prawidłowy, gdyż stanowi on przede wszystkim istotny element dla realizacji interesu klientów.

Premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej jest wolna od podatku

Osoby korzystające z premii gwarancyjnej i odsetek z książeczki mieszkaniowej są zwolnione z podatku.

REKLAMA