REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Sprzedaż

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Apartamenty Wilanowska na Mokotowie

Apartamenty Wilanowska powstaną na Osiedlu Ażurowych Okiennic na warszawskim Mokotowie. Za inwestycję odpowiedzialny jest deweloper Rogowski Development.

Rodzina na Swoim: czy banki chcą przyznawać kredyty na nowych zasadach?

Eksperci przyjrzeli się dokładniej Rodzinie na Swoim. Program, który już wielu osobom pozwolił uzyskać rządową dopłatę do kredytu mieszkaniowego, powoli jest wycofywany. Czy znowelizowane 31 sierpnia zasady udzielania dofinansowania faktycznie sprzyjają singlom i osobom poniżej 35 roku życia?

Aktualny kurs franka szwajcarskiego: ile można zyskać?

Czy każdy może zaoszczędzić na kredycie w CHF dzięki załamaniu kursu franka? 6 września w ciągu kilku godzin raty niektórych osób, zadłużonych w szwajcarskiej walucie, spadły nawet o 180 zł. Eksperci przypominają jednak, że istotne jest w tym przypadku to, czy podczas obliczania wysokości raty bank uwzględni kurs z odpowiedniej godziny.

ABC Prawa – Administrator hipoteki

W naszej poprzedniej publikacji przedstawiliśmy kwestie związane z emisją obligacji zabezpieczonych hipotecznie, wskazując jednocześnie na rolę, jaką odgrywa administrator hipoteki ustanowionej na zabezpieczenie roszczeń obligatariuszy. W naszej poniższej publikacji postaramy się wyjaśnić kim jest administrator hipoteki oraz jakie są jego zadania na gruncie zarówno ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 124, poz. 1361, dalej „ustawa o księgach wieczystych i hipotece”), jak i ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o obligacjach (tekst jednolity: Dz. U. z 2001 r., Nr 120, poz. 1300 ze zm., dalej „ustawa o obligacjach”).

REKLAMA

Osiedle domów bliźniaczych Przy Lesie w Kamionkach

Osiedle domów bliźniaczych Przy Lesie, przy ul. Porannej Rosy w Kamionkach koło Poznania, to inwestycja Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk. Deweloper zachęca do kupna domów atrakcyjną ceną bliźniaków i dobrą lokalizacją.

Apartamenty Wilanowska II w Warszawie

Luksusowe apartamenty Wilanowska II przy al. Wilanowskiej w Warszawie zostaną wybudowane do końca czerwca 2013 roku. Projekt „Wilanowska II” zrealizuje wykonawca Henpol.

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów

Zagospodarowanie terenu budowy wraz z budową tymczasowych obiektów budowlanych służy usprawnieniu i zabezpieczeniu przyszłych prac budowlanych. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego stanowi formę prac przygotowawczych, z rozpoczęciem których prawnie utożsamiane jest rozpoczęcie samej budowy. W związku z tym zagospodarowanie powinno nastąpić po uzyskaniu prawomocnego pozwolenia na budowę lub po uprzednim dokonaniu zgłoszenia.

Rejestr prac budowlanych

Organy administracji architektoniczno-budowlanej objęte są obowiązkiem prowadzenia rejestrów zakresie wniosków o pozwolenie na budowę i decyzji wydawanych w tych sprawach oraz w zakresie przygotowywanych i wydawanych dzienników budowy odnośnie spraw odpowiadających przedmiotowo kompetencjom danego organu.

REKLAMA

Wytyczne geodezyjne obiektów w terenie

Zgodnie z Prawem budowlanym wytyczeniem geodezyjnym obiektu w terenie jest przestrzenne usytuowanie obiektu zgodnie z projektem budowlanym i planem zagospodarowania działki.

Czym jest teren budowy?

Zgodnie z Prawem budowlanym teren budowy obejmuje przestrzeń, w której prowadzone są roboty budowlane wraz z przestrzenią zajmowaną przez urządzenia zaplecza budowy. Należy zaznaczyć, iż terenem budowy będzie nieruchomość gruntowa, która została ujawniona w pozwoleniu na budowę lub w zgłoszeniu. Poza jej obrębem nie można dokonywać żadnych innych działań związanych z prowadzoną budową, w tym np.: uczynić z sąsiedniej nieruchomości zaplecza budowy.

Umowa o roboty budowlane

Przez umowę o roboty budowlane wykonawca zobowiązuje się do oddania przewidzianego w umowie obiektu, wykonanego zgodnie z projektem i z zasadami wiedzy technicznej, a inwestor zobowiązuje się do dokonania wymaganych przez właściwe przepisy czynności związanych z przygotowaniem robót, w szczególności do przekazania terenu budowy i dostarczenia projektu, oraz do odebrania projektu i zapłaty umówionego wynagrodzenia.

Ogólne wymagania dla budynków użyteczności publicznej

Budynki użyteczności publicznej jako budynki przeznaczone do użytku ogółu ludności, nie tylko powinny zachwycać wzniosłością i estetyką swej architektury, ale, co najważniejsze, powinny spełniać wymagania techniczne przewidziane w przepisach prawa budowlanego.

Kiedy można otrzymać nakaz rozbiórki budynku

Nakaz rozbiórki budynku może być wydany przez właściwy organ administracji architektoniczno-budowlanej w dwóch sytuacjach, a mianowicie: w przypadku zaistnienia samowoli budowlanej czy też odnośnie nieużytkowanego lub niewykończonego, nienadającego się do remontu, odbudowy obiektu budowlanego. Obie sytuacje zostaną osobno omówione w niniejszym artykule.

Ogrodzenie nieruchomości

Ogrodzenie nieruchomości, zgodnie z prawem budowlanym stanowi urządzenie techniczne związane z danym obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem poprzez wydzielenie danej nieruchomości od otoczenia. Przyjmuje się pogląd, iż jest samodzielnym obiektem budowlanym, nie związanym z żadnym innym obiektem budowlanym.

Duże mieszkanie – problem z kredytem?

Duże mieszkania to dla większości Polaków rzecz nieosiągalna. Problem dotyczy mieszkań o powierzchni powyżej 300 mkw. oraz domów o powierzchni powyżej 600 mkw. Czasami można znaleźć nieruchomość o dużym rozmiarze w niższej cenie, ale przeważnie wymaga ona remontu. Co z kredytami na tak duże nieruchomości?

Roboty budowlane a remont

Dokładne rozgraniczenie zakresów poszczególnych rodzajów robót budowlanych jest uzasadnione odmiennymi rygorami, których spełnienia wymagają przepisy w zależności od rodzajów podejmowanych robót.

Projekt budowlany

Projekt budowlany jest podstawowym dokumentem dołączonym do wniosku o pozwolenie na budowę. Organ nadzoru architektoniczno-budowlanego zatwierdza jego treść w pozwoleniu na budowę i tym samym nadaje mu moc obowiązującą. Z racji swego znaczenia dla całego procesu budowlanego projekt budowlany jest dokumentem bardzo sformalizowanym.

Osiedle mieszkań bezczynszowych Czerwona Jarzębina

Czerwona Jarzębina to pierwsze osiedle mieszkań bezczynszowych. Deweloperem jest firma Dolcan. Osiedle Czerwona Jarzębina powstaje przy ul. Figara w Warszawie.

W którym banku ominiesz ubezpieczenie pomostowe i obniżysz raty?

Jeśli chcesz płacić ratę niższą nawet o 300 zł, poszukaj banku, który zrezygnował z tzw. „pomostówki”. Doradcy finansowi wytropili pierwszą instytucję, która wycofała się z pobierania opłaty za ubezpieczenie pomostowe. Dokąd udać się po kredyt hipoteczny?

Siedziba firmy we własnym mieszkaniu - jaki podatek od nieruchomości?

Stawki maksymalne podatku od nieruchomości w przypadku budynków mieszkalnych wykorzystywanych do prowadzenia działalności gospodarczej są ponad 31 razy wyższe niż stawki dla zwykłych mieszkań. Jednak dotyczy to wyłącznie tych pomieszczeń, które faktycznie są wykorzystywane do prowadzenia firmy.

Barka Tumska we Wrocławiu

Barka Tumska to restauracja na Odrze we Wrocławiu. Po licznych przygotowaniach Barka jest już otwarta dla gości. Składa się z trzech poziomów o łącznej powierzchni 678 mkw.

Mieszkanie: poradnik dla wynajmującego

Zbliża się nowy rok akademicki, dlatego ruch na rynku wynajmu mieszkań wzrasta. Zanim wynajmiesz mieszkanie, przeczytaj porady eksperta serwisu otoDom.pl.

Kopalnia „Julia” zamieni się w centrum kultury i rozrywki

Kopalnia „Julia” w Wałbrzychu zamieni się w centrum kultury i rozrywki. Park Wielokulturowy będzie obejmował kluby muzyczne, restauracje, a także siedziby organizacji pozarządowych. Pierwszy etap inwestycji „Stara Kopalnia” zakończy się w 2012 r.

Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia": GALERIA

Pierwszy etap inwestycji Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" zakończy się w 2012 r. Wykonanie Parku Wielokulturowego współfinansuje Unia Europejska. Wykonawcą inwestycji jest firma Integer S.A. Obecnie w miejscu "Starej Kopalni" znajduje się Muzeum Przemysłu i Techniki. Poniżej galeria przedstawiająca projekt Parku.

Deweloperzy czekają na ożywienie na rynku nieruchomości

Po wakacyjnej stagnacji na rynku nieruchomości deweloperzy oczekują ożywienia. Okazją do zwiększenia liczby sprzedanych lokali są nadchodzące targi mieszkań.

Kradzież rzeczy przed wydaniem kupującemu

Co zrobić w sytuacji, jeżeli sprzedana rzecz została skradziona zanim sprzedawca zdążył ją wydać kupującemu? Jakie roszczenia przysługują w takiej sytuacji?

Warszawa: inwestorzy chętnie budują na rynku komercyjnym

Polscy i zagraniczni inwestorzy chętnie budują nowe lokale biurowe na warszawskim rynku komercyjnym. Popyt na powierzchnie biurowe stale rośnie, co zachęca deweloperów do nowych projektów budowlanych.

Wzrosło zainteresowanie mniejszymi mieszkaniami

Małe mieszkania znów są popularne. Średni metraż mieszkań oddawanych do użytku przez deweloperów to 68,6 mkw., podczas gdy potencjalni kupcy poszukują lokali o powierzchni ok. 51 mkw.

Henpol wykona budynek mieszkalny „Carré Arte” w Warszawie

Henpol z Lublina wykona budynek mieszkalny „Carré Arte” przy ul. Jana Kazimierza 49 w Warszawie. „Carré Arte” to jeden z etapów osiedla „Villa Arte”.

Inwestycja mieszkaniowa dewelopera Henpol na warszawskim Ursynowie

Deweloper Henpol wybuduje dwa wielorodzinne budynki mieszkalne. Inwestycja budowlana powstanie na warszawskim Ursynowie przy ulicach Kiedacza i Ciszewskiego.

Czy 16-latek może sprzedać laptopa?

Nieuchronnie zbliża się rok szkolny. Warto dowiedzieć się co może, a czego nie nastolatek, jeżeli chodzi o zawieranie umów. Czy może on np. sprzedać swojego laptopa?

Sprzedaż mieszkania z rynku wtórnego – poradnik

Chcesz sprzedać swoje mieszkanie skutecznie i szybko? Zapoznaj się z informacjami, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję. Przeczytaj, jak zamieścić w sieci dobre ogłoszenie o sprzedaży mieszkania i jak dobrze przygotować lokal do sprzedaży. Dowiedz się także, jak wygląda sytuacja na wtórnym rynku sprzedaży mieszkań.

Do którego banku udać się po kredyt hipoteczny w EUR? – ranking z sierpnia 2011

Osobom, które chcą płacić mniej za obsługę kredytu, eksperci radzą rozważyć tańszą opcję pożyczki – kredyt w euro. Które oferty są w tej chwili najbardziej atrakcyjne? Sprawdźmy, ile pieniędzy zainkasują od nas poszczególne instytucje.

Intensywny ruch na rynku najmu mieszkań

Wraz z końcem wakacji rozpoczyna się ruch na rynku najmu mieszkań. Studenci poszukują zazwyczaj najtańszych lokali do wynajęcia. Jak wygląda podaż ofert najmu mieszkań w stosunku do popytu? Przeczytaj raport Open Finance i Oferty.net.

Inwestycja Malta Nowa w Poznaniu: pierwszy etap budowy zakończy się w maju 2012 r.

Inwestycja Malta Nowa powstaje przy ul. Inflanckiej w Poznaniu. Kompleks mieszkalny będzie składał się z trzech budynków. Mieszkania w pierwszym budynku deweloper odda do użytku już w maju 2012 r.

Nowa inwestycja Layetana Developments Polska przy ulicy Rydygiera w Warszawie

Nowa inwestycja Layetana Developments Polska powstanie w Warszawie przy ulicy Rydygiera. Projekt nazywa się sPlace – smart living. Inwestycja będzie składać się z 66 apartamentów.

Warszawa: które dzielnice są najatrakcyjniejsze dla deweloperów?

Dla deweloperów najatrakcyjniejsze są te dzielnice Warszawy, w których rozbudowuje się infrastrukturę miejską. Przeczytaj, gdzie w Warszawie deweloperzy inwestują najczęściej.

Kupujący zalega z zapłatą – co zrobić?

Zawierając umowę sprzedaży kupujący zobowiązuje się do zapłaty oznaczonej w umowie ceny. Co może zrobić sprzedawca w przypadku zwłoki w uiszczeniu ceny?

Sytuacja na rynku pierwotnym

Sytuacja na rynku pierwotnym jest stabilna. Mieszkania sprzedają się z regularną częstotliwością, nowe inwestycje cieszą się dużą popularnością, a ceny są na rozsądnym poziomie.

Mieszkanie – kiedy zwrócą się wydatki na jego zakup?

Wydatki związane z zakupem mieszkania zwrócą się po kilku latach spłacania kredytu. Zakup nieruchomości jest bardziej opłacalny niż wynajem, co wynika ze wzrostu opłat związanych z najmem nieruchomości.

Cięcie ratingu Japonii

Agencja Moody’s zdecydowała się obniżyć rating Japonii do poziomu Aa3 z poziomu Aa2. W Kraju Kwitnącej Wiśni od dwóch lat rośnie dług publiczny, deficyt budżetowy jest wysoki, a sytuację komplikuje dodatkowo stan polityki, nie sprzyjający wprowadzeniu koniecznych reform.

Kredyt hipoteczny z rodziną – czy warto?

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego z rodziną często wiąże się z większą zdolnością kredytową i większą szansą na oczekiwaną kwotę kredytu. Sprawdź, czy warto skorzystać z pomocy rodziny przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego.

Toyota bez Yarisa

W salonach Toyoty nie znajdziemy obecnie modelu Yaris. Auta są niedostępne za co częściową winę ponosi niedawny kataklizm w Japonii.

Czym jest standard deweloperski?

Standard deweloperski to stan, w którym deweloper oddaje nowe mieszkanie do użytku. Pojęcie „standardu deweloperskiego” nie jest uregulowane prawnie, dlatego deweloperzy interpretują je różnie, w zależności od inwestycji.

Niższe ceny mieszkań w ciągu najbliższych 12 miesięcy?

Eksperci Home Broker liczą, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ceny nieruchomości spadną. Jak rynek kapitałowy i gospodarka wpływają na sytuację na rynku mieszkaniowym?

„Rodzina na Swoim”: rynek pierwotny i wtórny

Program „Rodzina na Swoim” zmieni się na początku września 2011 r. Jak będzie wyglądać sytuacja na rynkach pierwotnym i wtórnym po nowelizacji ustawy regulującej „Rodzinę na Swoim”?

Rynek pierwotny: czy to dobry czas na zakup mieszkania?

Na rynku pierwotnym można zauważyć wzrost średnich stawek cenowych lokali przeznaczonych do sprzedaży. Czy deweloperzy nadal będą zachęcać do kupna nieruchomości promocjami?

Decyzje podejmowane przez organy wspólnoty mieszkaniowej

Zarówno zarząd wspólnoty mieszkaniowej – jako organ wykonawczy oraz zebranie właścicieli lokali – jako organ uchwałodawczy – kierują sprawami wspólnoty mieszkaniowej, podejmują decyzje i czynności istotne dla funkcjonowania wspólnoty. Natomiast wszelkie uchwały właścicieli lokali są podejmowane w drodze zebrania lub indywidualnego zbierania głosów przez zarząd.

Cel działalności budowlanej

Istotnym celem wykonywania działalności budowlanej w ramach realizacji usług budowlanych jest dokonanie ulepszenia obiektu budowlanego poprzez jego modernizację przebudowę, rozbudowę lub nadbudowę.

Istota umowy o wykonawstwo częściowe usług budowlanych

W ramach umowy o wykonawstwo częściowe usług budowlanych wykonawca zleca część określony prac budowlanych do realizacji podwykonawcom w zakresie wykonania robót wykończeniowych, usług remontowych, montażowych, czy instalacyjnych. Usługi budowlane są wykonywane na podstawie projektu obiektu budowlanego stworzonego przez wykonawcę.

REKLAMA