REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Balkon – jako część składowa nieruchomości

Balkon może stanowić zarówno część składową nieruchomości, jak i nieruchomości wspólnej. Ustalenie statusu prawnego balkonu ma znaczenie, gdyż ma to istotny związek z kosztami jego utrzymania. Najważniejszą zaletą posiadania balkonu jest zapewnienie mieszkańcom większej przestrzeni i wygody.

Zadatek a zaliczka przy zakupie nieruchomości

Przy zakupie nieruchomości należy pamiętać o tym, że istnieje istotna różnica między zadatkiem a zaliczką. Zaliczka wpłacona przez potencjalnego kupującego przy zawieraniu umowy sprzedaży stanowi zabezpieczenie dla sprzedawcy przed niewykonaniem umowy i jest bezzwrotna. Natomiast, co do zasady w przypadku niedojścia do zawarcia umowy przedwstępnej, zaliczka podlega zwrotowi.

Kupno zadłużonego mieszkania

Obecnie kupno zadłużonego mieszkania może okazać się korzystne finansowo. Jednakże procedura związana z zakupem zadłużonego mieszkania jest bardziej skomplikowana niż mieszkania z nieobciążoną hipoteką.

Coraz większe trudności ze sprzedażą mieszkań

Obecnie zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym pojawiają się coraz większe trudności ze sprzedażą mieszkań. W dalszym ciągu deweloperzy na tysiące przygotowanych na sprzedaż mieszkań nie mają chętnych klientów.

REKLAMA

Ile zajmie likwidowanie deficytu mieszkaniowego?

Likwidowanie deficytu mieszkaniowego zajmie ok. 9 lat. Według GUS-u w Polsce jest 13,42 mln mieszkań. Ile wynosi deficyt mieszkaniowy?

Co warto wiedzieć o książeczce mieszkaniowej?

W Polsce blisko milion osób należy do „szczęśliwych” posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Za co można zapłacić, posługując się książeczką mieszkaniową? Eksperci tłumaczą, dlaczego zakupy z książeczkami mieszkaniowymi nie należą do najłatwiejszych.

Jak zdobyć środki na remont mieszkania z Rodziną na Swoim?

Kupując własne mieszkanie, powinniśmy pamiętać o konieczności jego remontu lub wykończenia. Biorąc pod uwagę obecne ceny materiałów i robocizny, remonty mieszkań są bardzo kosztowne. Jeżeli brakuje nam pieniędzy na ten cel lub przeznaczyliśmy je na wkład własny, pozostaje nam zwiększyć kwotę kredytu o środki, które pozwolą cieszyć się wykończonym mieszkaniem.

Środki zaskarżenia w postępowaniu egzekucyjnym w administracji

Na różnych etapach postępowania egzekucyjnego środki zaskarżenia mają się wzajemnie uzupełniać, tak aby w możliwie najszerszym stopniu chronić interes stron. Postępowanie egzekucyjne nie zostaje jednak wstrzymane z powodu jego zaskarżenia.

REKLAMA

Kup mieszkanie, a deweloper pomoże Ci w spłacie kredytu

Kup mieszkanie, a deweloper pomoże Ci w spłacie kredytu. Wygasanie „Rodziny na Swoim” pozbawia niektórych szansy na zakup mieszkania. Oferując pomoc w spłacie kredytu, deweloperzy walczą o klientów, a tym samym działają na swoją korzyść.

W których dzielnicach nowe mieszkania sprzedają się najszybciej?

W których dzielnicach nowe mieszkania sprzedają się najszybciej? W Warszawie jest to Białołęka, w Krakowie – Prądnik Czerwony. Dlaczego to właśnie w tych dzielnicach deweloperzy sprzedają najwięcej mieszkań?

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej obejmuje Trybunał Sprawiedliwości, Sąd i sądy wyspecjalizowane. Zapewnia on poszanowanie prawa w wykładni i stosowaniu Traktatów.

Ursynów – inna dzielnica Warszawy

Oferta mieszkaniowa warszawskiego Ursynowa jest skromna, ale zainteresowanie nieruchomościami na tym terenie stale rośnie. Zdaniem miłośników Ursynowa dzielnica ta zdecydowanie wyróżnia się na tle całej Warszawy.

Kompleks mieszkaniowy Galaktyka we Wrocławiu

Kompleks mieszkaniowy Galaktyka powstanie na wrocławskim Muchoborze. Inwestycję Galaktyka realizuje firma Portero.

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań

Deweloperzy budują coraz więcej mieszkań. Nowe inwestycje mieszkaniowe powstają mimo zapowiedzi nadchodzącego kryzysu.

Co to jest zdolność prawna-czy można ją utracić lub się jej zrzec?

Kodeks cywilny nie zawiera ustawowej definicji zdolności prawnej. Definicji, którymi posługuje się doktryna prawnicza jest kilka.

Spółka Kajima wykończy II etap osiedla Centauris

Japońska spółka Kajima wykończy II etap osiedla Centauris. Mieszkania w inwestycji Centauris zostaną oddane do użytku na przełomie 2012/2013 roku.

Timesharing coraz bardziej popularny w Polsce

Timesharing staje się w Polsce coraz bardziej popularny. Na czym polega i o czym warto pamiętać, decydując się na taką formę zakupu nieruchomości?

Warsztaty "Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce"

Warsztaty "Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce" odbędą się 6–7 grudnia 2011 r. w Hotelu Marriott w Warszawie. Organizatorem warsztatów jest MM Conferences S.A.

Powstanie II etap inwestycji Krypska

II etap inwestycji mieszkaniowej Krypska powstaje w odpowiedzi na duże zainteresowanie pierwszym projektem. Mieszkania przy ul. Krypskiej to inwestycja grupy SP Invest.

Polacy nadal mieszkają w złych warunkach

Polacy nadal mieszkają w złych warunkach. Mimo że w Polsce coraz częściej buduje się nowoczesne apartamenty, duża część Polaków mieszka w lokalach o bardzo złym stanie technicznym.

Spadły ceny nowych i używanych mieszkań

Spadły ceny nowych i używanych mieszkań. Jak wyglądają obecne stawki ofertowe na rynku nieruchomości w Polsce?

Czy warto poczekać z kupnem mieszkania?

Czy warto poczekać z kupnem mieszkania? Niekorzystne dla kredytobiorców zmiany w liczeniu zdolności kredytowej zachęcają do szybszego zakupu. Z drugiej strony mieszkania mogą jeszcze stanieć.

RED Park – nowa inwestycja mieszkaniowa w Poznaniu

RED Park to nowa inwestycja mieszkaniowa w Poznaniu, która powstanie przy ul. 28 czerwca 1956 r. Inwestycję zleciła firma RED Real Estate Development.

Umowa sprzedaży gruntu niezabudowanego

Przeniesienie własności nieruchomości (gruntu niezabudowanego) możliwe jest w drodze zawarcia pomiędzy nabywcą a zbywcą umowy sprzedaży, umowy darowizny lub umowy zmiany. Przeniesienie własności nieruchomości odbywa się poprzez zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Poniżej zostaną przestawione postanowienia zawarte w umowie sprzedaży gruntu niezabudowanego.

Umowa o ustanowienie służebności na nieruchomości

Służebność powstaje na mocy umowy pomiędzy zainteresowanymi podmiotami lub na podstawie orzeczenia sądu, który podlega stosownemu wpisowi do księgi wieczystej. Służebność jako ograniczone prawo rzeczowe może być ustanowiona tylko na nieruchomości.

Wynajem pokoi a opodatkowanie w formie karty podatkowej

Pan Jan Kowalski otrzymał w spadku po rodzicach, Kazimierzu i Katarzynie Kowalskich dom w nadmorskiej miejscowości. Pan Jan Kowalski zamierza wynajmować pokoje w okresie letnim gościom. Zastanawia się on jednak nad tym, czy jego działalność w ramach wynajmu letniskowych pokoi będzie podlegała opodatkowaniu w formie karty podatkowej?

Umowa najmu a podatek od nieruchomości

Ustalenie podatnika podatku od nieruchomości związane jest z faktem bycia właścicielem lub też posiadaczem gruntu, dlatego podatnikami podatku od nieruchomości nie są bowiem osoby władające nieruchomości jako najemcy.

Wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca

Zezwolenie na nabycie nieruchomości przez cudzoziemca wydawane jest na jego wniosek przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych w drodze decyzji administracyjnej. Zezwolenie jest ważne dwa lata od dnia jego wydania, a przedłużenie jego ważności jest nie dopuszczalne.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze dziedziczenia

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca może odbywać się w drodze dziedziczenia ustawowego, dziedziczenia testamentowego oraz w drodze czynności prawnej.

Nabycie nieruchomości przez cudzoziemca w drodze zasiedzenia

Cudzoziemiec zamierzający nabyć nieruchomość w drodze zasiedzenia powinien uzyskać stosowne zezwolenie. Ponadto obcokrajowiec zobowiązany jest spełnić przesłanki określone przepisami prawa cywilnego.

Rozliczenia z tytułu nakładów w czasie trwania najmu

W czasie trwania najmu zarówno najemca, jak i wynajmujący zobowiązani są dokonywać rozliczeń z tytułu nakładów koniecznych i ulepszających. Najemca może dokonać napraw w sposób samodzielny na koszty wynajmującego, jeżeli wynajmujący po upływie wskazanego przez najemcę terminu nie wykona koniecznych napraw.

Bezprawne korzystanie z lokalu przez najemcę

Najemca pozostający w lokalu mieszkalnym bezprawnie wbrew obowiązkowi jego zwrotu musi liczyć się z eksmisją oraz z uiszczeniem odszkodowania za bezumowne korzystanie z lokalu.

Prawo wglądu do elektronicznych ksiąg wieczystych

Każdy podmiot posiada wgląd do elektronicznej księgi wieczystej. W celu wyglądu do księgi elektronicznej, należy skorzystać z przeglądarki Centralnej Informacji. Niezbędna jest także znajomość numeru danej księgi wieczystej, ewentualnie numeru wniosku, pod którym zostało zarejestrowane żądanie założenia nowej księgi – poszukiwanie według innych kryteriów nie przyniesie skutku.

Postępowanie wyjaśniające w razie nieczytelnej księgi wieczystej

Cała procedura związana z przeniesieniem treści widniejącej w dotychczasowej księdze wieczystej do ośrodka migracyjnego celem jej przemigrowania powinna być dokonana w sposób precyzyjny. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości w zakresie niezgodności między księgą w formie elektronicznej a dotychczasową księgą wieczystą należy rozpocząć czynności wyjaśniające.

Odwrócony kredyt hipoteczny a dożywotnia renta za mieszkanie

Istotą odwróconego kredytu hipotecznego jest wypłacanie przez bank co miesiąc środków pieniężnych osobie w podeszłym wieku w zamian za przejęcie nieruchomości po śmierci. W obecnym reżimie finansowo-prawnym wielu emerytów będzie mogło skorzystać z odwróconego kredytu hipotecznego w postaci dożywotniej renty, którego nie będą musieli spłacać za życia.

Elektroniczna księga wieczysta

Już w 1995 roku rozpoczęły się prace nad informalizacją rejestrów sądowych, co doprowadziło do powstania elektronicznych ksiąg wieczystych. Istotnym osiągnięciem projektu było przede wszystkim stworzenie systemu Nowej Księgi Wieczystej. Najważniejszym założeniem nowego systemu ksiąg miało być zastąpienie papierowych ksiąg wieczystych formą elektroniczną w celu ułatwienia korzystania z nich.

Zakup działki na terenach podmiejskich w 2011 roku

Kryzys finansowy w Polsce nie przyczynił się do radykalnych obniżek cen nieruchomości. Spadek cen widoczny jest w przypadku zakupu działki na terenach podmiejskich, ponieważ właściciele nieruchomości mają coraz większe trudności z ich sprzedażą.

Najem mieszkań w TBS

Od 1 października 2011 r. wprowadzono nowe wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla wszystkich województw, które będą miały znaczenie przy obliczaniu czynszu najmu mieszkań w zasobach Towarzystw Budownictwa Społecznego.

Pozew o przeniesienie własności gruntu

Pozew o przeniesienie własności gruntu należy złożyć w Sądzie Okręgowym. W pozwie należy określić wartość przedmiotu sporu, sprecyzować swoje żądania i uzasadnić je oraz dołączyć odpowiednie dokumenty potwierdzające twierdzenia w nim zawarte.

Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości

Wniosek o zasiedzenie własności nieruchomości powinien określać wnioskodawcę, sąd do którego wniosek zostanie złożony, wartość przedmiotu sporu, żądania wraz z ich uzasadnieniem oraz załączniki potwierdzające twierdzenia wskazane we wniosku.

Rodzaje umów deweloperskich

Wyróżnia się kilka rodzajów umów deweloperskich, które służą realizacji różnych celów. Wśród umów deweloperskich wyróżnia się umowę rezerwacyjną, zobowiązującą, rozporządzającą oraz umowę zobowiązująco-rozporządzającą.

Zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu

Postanowienia dotyczące zobowiązania dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu dotyczą przede wszystkim umowy o charakterze zobowiązującym i umowy przedwstępnej.

Mieszkanie w stanie deweloperskim

Potencjalny klient zainteresowany kupnem mieszkania w stanie deweloperskim musi liczyć się z koniecznością jego wykończenia. Coraz częściej przygotowanie mieszkania „pod klucz” ma ogromne znaczenie, ponieważ na rynku brakuje fachowców. Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim jest kosztowne i wymaga poświęcenia czasu.

Wtórny rynek nieruchomości we Wrocławiu

Na wtórnym rynku nieruchomości we Wrocławiu prowadzą dzielnice Fabryczna i Psie Pole, w których można kupić najtańsze mieszkania. Jak wygląda sytuacja na wtórnym rynku nieruchomości we Wrocławiu?

Warsztaty "Ustawa deweloperska – nowe obowiązki i wyzwania dla deweloperów"

Warsztaty "Ustawa deweloperska – nowe obowiązki i wyzwania dla deweloperów" odbędą się w dniach 29–30 listopada 2011 r. w hotelu Golden Floor Millenium Plaza w Warszawie. Organizatorem warsztatów jest MM Conferences S.A.

Tylko 2,2% Polaków korzysta z najmu

Tylko 2,2% Polaków korzysta z najmu na zasadach rynkowych. Ponad 30% mieszkańców Polski nie jest właścicielem nieruchomości, w której mieszka. Jak wygląda sytuacja w innych krajach europejskich?

Ile kosztuje mkw. używanego mieszkania we Wrocławiu?

Metr kwadratowy używanego mieszkania we Wrocławiu kosztuje 6,1 tys. zł. Ceny transakcyjne mieszkań z wrocławskiego rynku wtórnego są stabilne.

Ceny mieszkań spadają, najem staje się mniej opłacalny

Ceny mieszkań spadają, przez co najem staje się mniej opłacalny. Mieszkanie pod wynajem kupione rok temu nie przyniosło wynajmującemu zysków.

Najwięcej nowych mieszkań powstaje w Warszawie

Najwięcej nowych mieszkań powstaje w Warszawie. Bogatą ofertę na rynku pierwotnym prezentuje także Kraków. Najmniejszym zainteresowaniem deweloperów cieszy się Gdańsk.

Ekipy remontowe muszą walczyć o klientów

Ekipy remontowe muszą walczyć o klientów. Nabywcy mieszkań coraz częściej wybierają wykończenie pod klucz lub aranżują wnętrza we własnym zakresie.

REKLAMA