REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Prawo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Na jakie wsparcie mogą liczyć gminy posiadające cenne tereny zielone?

Gminy, w których znajdują się wyjątkowo cenne przyrodniczo tereny - powinny czerpać z tego tytułu korzyści, rozwijać turystyką, a także powinny być specjalnie traktowane poprzez fundusze ochrony środowiska - uważa minister środowiska, Maciej Grabowski. W gminie Smołdzinie - przedstawiono, na jakie wsparcie mogą liczyć zielone gminy.

Odwrócony kredyt hipoteczny - ustawa

W dniu 12 września 2014 r. Sejm uchwalił projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Jeśli Senat poprze ją uchwałą, a Prezydent podpisze, ustawa może wejść w życie za około trzy miesiące wnosząc spore zmiany na rynku nieruchomości.

Wielka Brytania: Zakazać palenia na placach i w parkach

Na podstawie wniosku burmistrza Londynu Borisa Johnsona przeprowadzono badania, na podstawie których stwierdzono, że liczba palaczy jest dość niepokojąca, a ponadto popularność papierosów wśród dzieci ciągle wzrasta. Na tej podstawie przygotowano projekt - zakaz palenia papierosów w miejskich parkach oraz na placach publicznych. Projekt ma zostać wprowadzony z życie w przeciągu najbliższych pięciu lat.

Od 2015 r. będzie łatwiej o upadłość konsumencką

Usunięcie bariery w dostępie do oddłużenia w ramach upadłości konsumenckiej z zachowaniem praw wierzycieli - to główny cel nowelizacji Prawa upadłościowego i naprawczego, która będzie obowiązywać od 2015 r.

REKLAMA

Ochnik Development inwestuje w Warszawie

Firma deweloperska - Ochnik Development rozpoczyna inwestycje w Warszawie. Firma jest znana przede wszystkim z produkcji odzieży i galanterii skórzanej. Ponadto firma, od wielu lat działa na rynku nieruchomości.

Zajęcie rachunku bankowego przez organ egzekucyjny

Procedura zajęcia rachunków bankowych podczas egzekucji administracyjnej jak i sądowej, przebiega tak, że banki dokonują blokady na wszystkich rachunkach bankowych dłużnika do wysokości egzekwowanej kwoty, nawet jeżeli na jednym rachunku znajdują się wystarczające środki na pokrycie długu.

Elektroniczne zwolnienia lekarskie zamiast papierowych od 2015 r.

Od 2015 roku tradycyjne papierowe zwolnienia lekarskie L4 zastąpią zwolnienia wystawiane w formie elektronicznej. Przy czym obok elektronicznych zwolnień, nadal (przez kolejne trzy lata) będą honorowane tradycyjne papierowe druki.

Warszawa: Ulica Mała - po przebudowie

Zakończyła się przebudowa ulicy Małej na Starym Mieście. Ulica "Mała" jest łącznikiem między ulicą Elizy Orzeszkowej a Kilińskiego.

REKLAMA

Budowa biurowca Business with Heritage na Placu Zamkowym w Warszawie - wiecha zawisła

Na budowie budynku biurowo-usługowego Business with Heritage, znajdującego się przy Placu Zamkowym w Warszawie, zawisła wiecha. Pierwsi lokatorzy będą mogli wprowadzić się do budynku już w pierwszym kwartale 2015 r.- to na ten czas planuje się zakończenie budowy.

Rabaty od deweoperów - aktualne promocje

Z końcem roku 2014 wielu deweloperów oferuje przyszłym nabywcom mieszkania po niższej cenie. Rabaty oferują m.in.: Dom Development, Robyg, Barc czy JHM Development. Zobacz listę deweloperów sprzedających mieszkania po niższej cenie (rabacie).

Czego nie należy robić podczas sprzedaży mieszkania!

Sprzedający mieszkania często popełniają powtarzające się błędy, które oddalają ich od sprzedaży nieruchomości. Bałagan, nieuprzejmość, brak czasu - to tylko niektóre z nich. Zobacz jakie blędy najczęściej popełniają osoby sprzedające mieszkania.

PIT od sprzedaży nieruchomości - urzędy skarbowe "hodują" odsetki

Raport Najwyższej Izby Kontroli z września 2014 r. wskazuje na nieprawidłowości w działaniach urzędów skarbowych w związku z opodatkowaniem PIT dochodu ze sprzedaży nieruchomości. Dochodziło m.in. do nierównego traktowania podatników znajdujących się w takiej samej sytuacji faktyczno-prawnej, urzędy pobierały podatki od zobowiązań przedawnionych oraz niezasadnie kwestionowały prawo podatników do zwolnienia z podatku. Część urzędów skarbowych podejmowała weryfikację deklaracji podatkowych i aktów notarialnych w ostatniej chwili, czyli w roku przedawnienia zobowiązania. W konsekwencji podatnicy musieli nieraz płacić dwukrotnie wyższe odsetki, niż gdyby skarbówka podjęła działania we wcześniejszym terminie.

Istota i elementy stosunku prawnego

Pojęcie stosunku prawnego to jedno z podstawowych pojęć funkcjonujących na gruncie prawa. Stosunek prawny jest to rodzaj stosunku społecznego (relacji), którego powstanie, ustanie i zmianę regulują przepisy obowiązującego prawa.

Bądź widoczny na drodze! – zmiany w prawie o ruchu drogowym

W wyniku zmian w prawie o ruchu drogowym, od 31 sierpnia br. piesi, którzy po zmroku poruszają się po drogach poza obszarem zabudowanym, powinni mieć na sobie element odblaskowy.

System ulg i zniżek dla rodzin w ramach Karty Dużej Rodziny

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz poinformował o skierowaniu do konsultacji społecznych projektu ustawy o karcie dużej rodziny. MPiPS zamierza w ten sposób uregulować działanie systemu ulg i zniżek dla członków rodzin z przynajmniej trójką dzieci.

Budowa pierwszej galerii handlowej na warszawskiej Białołęce

Jeszcze w 2014 roku rozpocznie się budowa Galerii Północnej na warszawskiej Białołęce. Deweloper, firma Globe Trade Centre, ma już niezbędne pozwolenia i wkrótce wystąpi o pozwolenie na budowę. Toczą się już zaawansowane negocjacje z pierwszymi najemcami z segmentów modowego i restauracyjnego. Dobrze przebiegają też przygotowania do rozpoczęcia budowy Galerii Wilanów.

Czy palenie odpadów komunalnych jest bezpieczne dla środowiska?

Czy segregacja odpadów komunalnych i ich składowanie są bezpieczne dla środowiska? w praktyce rozkładowi ulegają tylko substancje organiczne i tylko one umożliwiają gromadzenie się biogazu bogatego w metan i tlenek węgla.

Ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe - coraz niższe

Aktualne ceny gruntów pod budownictwo mieszkaniowe to około 50–60% cen sprzed kryzysu finansowego. Wg Jarosława Szanajcy, prezesa firmy Dom Development, działki nie podrożeją tak długo, póki ceny mieszkań pozostaną na obecnym poziomie. A te mogą niebawem wzrosnąć, na rynku bowiem jest coraz mniej mieszkań na sprzedaż.

Odblaski dla pieszych, a mandat

Piesi poruszający się po poboczu drogi poza obszarem zabudowanym musi mieć na sobie elementy odblaskowe. Jednak to, jak sprawnie zadziałają odbłyśniki w dużej mierze zależy od reflektorów samochodowych. Z kolei, za brak odblasków można dostać mandat.

Dla kogo praca zdalna?

Coraz większą popularność zyskuje praca zdalna. W naszym kraju dopiero 3% zatrudnionych wykonuje pracę w formie telepracy. Ten trend wykazuje jednak tendencję wzrostową. Na czym polega praca zdalna i dla kogo jest dobrym rozwiązaniem?

Ceny ziemi rolnej 2014 - II kwartał

W II kwartale 2014 r. za przeciętny hektar ziemi rolnej płacono w Polsce 29,8 tys. zł. Tak wynika z indeksu wartości ziemi rolnej stworzonego przez Lion’s Bank. W ciągu kwartału stawka ta wzrosła o ponad 2 tys. zł. Najmocniej zyskuje na wartości ziemia o najniższej jakości. Za hektar dobrej ziemi trzeba już płacić 40 tys. zł

Postępowanie przed sądami - dokumenty elektroniczne będą zrównane z papierowymi

W Sejmie trwają prace nad nad rządowym projektem zmian w prawie, które mają na celu m.in. wprowadzenie nowej formy składania oświadczeń woli, elektronicznej licytacji ruchomości, jak również elektronicznego zajęcia rachunku bankowego. Zmiany mają na celu także zrównanie mocy prawnej dokumentów papierowych i elektronicznych.

Zasady zwrotu wywłaszczonej nieruchomości zgodne z konstytucją

Przepis ustawy o gospodarce nieruchomościami, który nie dopuszcza na żądanie zwrotu właścicielowi nieruchomości, przejętej przez jednostkę samorządu terytorialnego na cele publiczne, jeśli ten cel nie został zrealizowany, jest zgodny z konstytucją. Tak orzekł Trybunał Konstytucyjny, który rozpatrywał we wtorek skargę osoby prywatnej dotyczącą ograniczenia korzystania z prawa własności w zakresie zasady zwrotu wywłaszczonej nieruchomości.

Jaka jest treść prawa własności oraz jak wygląda jego wykonywanie?

Zasady wykonywania prawa własności wynikają z ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. kodeks cywilny (t.j. Dz.U. 2014, poz. 121 ze zm., zwanej w dalszej części artykułu kc) i zawarte zostały w artykułach od 140 do 154 włącznie. Niewątpliwie, prawo własności jest prawem bardzo silnym, jednakże nie nieograniczonym.

Ustanowienie odrębnej własności lokalu na mocy jednostronnej czynności właściciela według ustawy o własności lokali

Odrębna własność lokalu powstać może na podstawie: jednostronnej czynności prawnej właściciela, umowy albo orzeczenia sądowego znoszącego współwłasność.

Prawne uwarunkowania dokonania ekshumacji i przewiezienia zwłok i szczątków ludzkich na terytorium RP

Śmierć osoby bliskiej zawsze wiążę się z ogromnymi emocjami dla jej najbliższych. Po dokonaniu pochówku, niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, w których członkowie rodziny podejmują trudną decyzję o wydobyciu i przeniesieniu zwłok albo szczątków w inne miejsce pochówku (ekshumacja).

Udostępnianie dokumentów lokali mieszkaniowych przez dewelopera

Udostępnianie dokumentów lokali mieszkaniowych przez dewelopera po wejściu w życie ustawy deweloperskiej z 29 kwietnia 2012 roku daje możliwość zapoznania się z informacjami dotyczącymi prawno-finansowej sytuacji dewelopera.

Prawne przesłanki ustanowienia odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego

Prawne przesłanki ustanowienia odrębnej własności samodzielnego lokalu mieszkalnego, a także lokalu o innym przeznaczeniu oraz korekty wadliwie ustalonych udziałów poszczególnych właścicieli lokali w nieruchomości wspólnej na gruncie ustawy o własności lokali. Ustawa z dnia 24 czerwca 1994r. (zwana dalej „ustawą”) uregulowała w swym zakresie sposób ustanawiania odrębnej własności samodzielnych lokali mieszkalnych, lokali o przeznaczeniu innym niż mieszkalne, obowiązki i uprawnienia właścicieli tych lokali oraz sprawowanie zarządu nieruchomością wspólną.

Termin wniesienia odwołania w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego

Sąd Najwyższy podjął uchwałę, w której stwierdził, m.in. że w sytuacji gdy wykonawca uczestniczący w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego w trybie przetargu nieograniczonego poweźmie wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę wniesienia odwołania przed dniem przesłania mu przez zamawiającego informacji o kwestionowanej czynności, bieg terminu do wniesienia odwołania liczy się według zasad określonych w art. 182 ust. 3 ustawy z dnia 29 stycznia 2004 r. - Prawo zamówień publicznych (tzn. od dnia, w którym powzięto lub przy zachowaniu należytej staranności można było powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia – wyrok SN z 28 lutego 2013 r., III CZP 107/2012).

Wykładnia prawa – systemowa i funkcjonalna

W teorii prawa wyróżnia się wiele rodzajów wykładni. W niniejszym artykule omówiona zostanie wykładnia systemowa oraz wykładnia funkcjonalna.

Sprzedaż składników majątku podatnika opodatkowanego kartą podatkową

Stawki karty podatkowej uwzględniają również podatek należny od przychodów uzyskanych ze sprzedaży składników majątku wykorzystywanych w działalności gospodarczej opodatkowanej w tej formie. Jednak nie dotyczy to przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości, które nie są objęte stawką karty podatkowej.

Nowe przepisy o prawach konsumenta

Nowe przepisy o prawach konsumenta, które wejdą w życie 25 grudnia 2014 r., w ocenie ekspertów mają przyczynić się do rozwoju handlu w internecie. Zyskają przede wszystkim klienci, którzy będą mieli większą jasność, co i po jakiej cenie zamawiają, będą też mogli łatwiej reklamować towar. Dla przedsiębiorców początkowo będzie to oznaczało konieczność przystosowania się do nowych wymogów, ale w konsekwencji wzajemne relacje sklepów i klientów będą łatwiejsze.

20. urodziny hotelu BEST WESTERN

W tym roku warszawski hotel BEST WESTERN Hotel Felix obchodzi 20-lecie swojej działalności. Od czasu kiedy został otwarty w 1994 roku - zmieniło się w nim niemal wszystko. W gruntowną metamorfozę zainwestowano 12 milionów złotych.

Mieszkania na ul. Jana Cybisa w Mosinie

W podpoznańskiej Mosinie deweloper Swój Dom realizuje inwestycję, w skład której wejdą 64 mieszkania o zróżnicowanym metrażu. Obecnie deweloper finalizuje pierwszy etap budowy kompleksu mieszkaniowego Osiedle Morena.

Formalności: umowa najmu - 10 rzeczy, o których należy pamiętać

Wynajmujesz dom lub mieszkanie? Dla własnego bezpieczeństwa sprawdź czy osoba d której mieszkanie planujesz wynająć jest właścicielem i może rozporządzać nieruchomością, ponadto wybierz najlepszą dla siebie form umowy i ustal wysokość kaucji oraz zasady jej pobierania. Zobacz poradnik, 10. punktów kluczowych - o czym należy pamiętać planując wynajem mieszkania.

„Mieszkanie dla Młodych” – dopłaty dla większych rodzin

Nowy projekt ustawy programu dopłat "Mieszkanie dla Młodych" zaprojektowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju zmienia zasady programu. W nowy projekcie ustawy jest zapis, że rodziny posiadające przynajmniej trójkę dzieci od 1 stycznie 2015 r. będą mogli uzyskać dopłatę wyższą o 117%.

Łatwiejsza restrukturyzacja firm w 2015 r.

Rząd przyjęła projekt ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Nowe regulacje, które zaplanowane są na rok 2015, mają zapewnić przedsiębiorcom znajdującym się w trudnej sytuacji finansowej możliwość skutecznej restrukturyzacji, przy jednoczesnym zachowaniu ochrony praw wierzycieli.

Przepisy dotyczące prowadzenia pojazdów pod wpływem środków odurzających

Twój Ruch chce doprecyzowania przepisów odnośnie zakazu prowadzenia pojazdów przez kierowców będących pod wpływem środków odurzających. W obecnej formie prawo nie precyzuje, co oznacza: znajdować się pod wpływem środków odurzających. Tymczasem ślady marihuany w organizmie można wykryć nawet po kilku tygodniach od zakończenia palenia.

Potrzebne oceny energetyczne budynków

Nowa ustawa o charakterystyce energetycznej budynków wdraża postanowienia unijnej dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. Urz. UE L 153 z 18.06.2010, str. 13). Dotyczy ona m.in. zapewnienia weryfikacji świadectw charakterystyki energetycznej oraz protokołów z przeglądów systemu ogrzewania (w tym kotłów) i systemu klimatyzacji przez niezależny organ.

Program "Mieszkanie dla Młodych" - do poprwki

Najwięcej chętnych na dopłaty w programie "Mieszkanie dla Młodych" (MdM) jest w województwie pomorskim. Wśród miast prym wiedzie Warszawa, gdzie złożono 1093 wniosków. Mimo to, program MdM jest mniej popularny niż zakładano. Wynika to przede wszystkim z ograniczeń jakie zostały nałożone na potencjalnych beneficjentów, a co za tym idzie i kupowane mieszkania. Wiele osób spełniających warunki programu nie potrafi jednak znaleźć odpowiedniego mieszkania. Cały czas trwają prace nad nowelizacją ustawy, która miałaby zwiększyć dostępność programu.

Ceny na rynku mieszkań determinujje program Mieszkanie dla Młodych

Na wielkość cen najpopularniejszych mieszkań na rynku znaczny wpływ ma program dopłat "Mieszkanie dla Młodych" - mówi Jakub Tamborowski z Echo Investment SA. Klienci szukający nieruchomości, skupiają się przede wszystkim na tych właśnie lokalach.

Klasyfikacja Środków Trwałych

Środki trwałe zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości są to rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki, z wyłączeniem aktywów posiadanych przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych. Środki trwałe odpowiednio pogrupowane zawiera Klasyfikacja Środków Trwałych (KŚT).

Mieszkania dwupokojowe – najbardziej popularne na rynku nieruchomości

Najpopularniejsze mieszkania na rynku nieruchomości - to te dwupokojowe, i to najlepiej te wykończone. Gdzie szukać . Zobacz najpopularniejsze inwestycje w Warszawie z mieszkaniami dwupokojowymi.

Najem lokalu na podstawie umowy najmu okazjonalnego

Przełom września i października to gorący czas dla osób, które rozpoczynają studia z uwagi na poszukiwania lokalu mieszkalnego do wynajęcia. Właściciel mieszkania studentowi, który będzie zainteresowany wynajęciem mieszkania, może zaproponować umowę „zwykłą” najmu (uregulowana w Kodeksie cywilnym) lub zdecydowanie rzadziej stosowaną umowę najmu okazjonalnego (uregulowaną w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego).

Księga wieczysta dla własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu

Księga wieczysta to rejestr publiczny, który przedstawia stan prawny nieruchomości. Czy warto założyć księgę wieczystą dla spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu?

Kalkulator daty wejścia w życie aktu prawnego

Kalkulator prawny pozwala samodzielnie obliczyć datę wejścia w życie aktu prawnego, który został opublikowany w Dzienniku Ustaw RP.

Luksusowe nieruchomości – Penthouse’y

Penthouse’y - to luksusowe nieruchomości. Penthouse’y kojarzą się przede wszystkim z luksusem i wyższym statusem społecznym jego właściciela. Nie dziwi zatem fakt, dlaczego staja się coraz bardziej popularnej popularne - wyjaśnia Tadeusz Matusewicz, inwestor Willi Wrocław.

Prawo Finansowe i Skarbowość – nowy kierunek studiów na UW

Na Wydziale Prawa I Administracji Uniwersytetu Warszawskiego powstał nowy kierunek studiów magisterskich: Prawo Finansowe i Skarbowość. Zapisy trwają tylko do 14 września 2014 r. Absolwenci tego kierunku najprawdopodobniej nie będą musieli zdawać egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego. O specyfice tych studiów rozmawiamy z prof. dr hab. Witoldem Modzelewskim z UW.

Prawne podsumowanie - sierpień 2014 r.

Przedstawiamy najważniejsze zmiany w polskich przepisach prawnych z zakresu regulacji dotyczących wymagań dla zabawek, wykonywania niektórych zawodów, które weszły w życie w sierpniu 2014 r., jak również precedensowe orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego wydane po skardze kasacyjnej.

Rynek nieruchomości: Szukasz kawalerki? Może być problem

Planujesz zakup kawalerki? Co drugie mieszkanie w Warszawie jest dwupokojowe. Najtrudniej jest znaleźć mieszkanie jednopokojowe, obecnie na rynku zaledwie co 15 mieszkanie to kawalerka.

REKLAMA