REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomości, Konsument

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rynek nieruchomości: grudzień 2012

Rynek nieruchomości w grudniu 2012 zachowuje się dość nietypowo jak na tę porę roku, zazwyczaj w tym okresie obserwowane są niewielkie spadki sprzedaży mieszkań, obecnie jednak sytuację zmienia kończący się 31 grudnia program dopłat w ramach „Rodziny na Swoim”. Dużo transakcji mieszkaniowych jest w trakcie finalizacji, sporo młodych Polaków ma nadzieję znaleźć coś w ostatniej chwili.

Deweloperom trudno sprzedać duże mieszkania

Niższe możliwości finansowe popytu na rynku mieszkaniowym powodują, że przesunął się on w kierunku mniejszych metraży. Projektując nowe inwestycje deweloperzy uwzględnili ten aspekt i w lepszym stopniu dostosowali ofertę do oczekiwań klienta. Wciąż jednak wiele dużych i z rozmachem zaprojektowanych mieszkań zalega w ofercie deweloperów. Co trzecie z nich zostało wystawione na sprzedaż przynajmniej trzy lata temu.

Zakres obciążenia hipoteką

Przedmiotami hipoteki, oprócz tych wymienionych w art. 65 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, mogą być także części składowe i przynależności.

Odwrócona hipoteka a dożywotnia renta – różnice

Odwrócona hipoteka w Polsce nadal jest w fazie projektu, według niej fundusz będzie mógł stać się właścicielem nieruchomości dopiero po śmierci klienta. Natomiast w przypadku renty dożywotniej fundusz staje się właścicielem w chwili podpisania umowy z klientem, co ogranicza jego prawa. Przeczytaj, jakie są jeszcze różnice.

REKLAMA

Zastaw na rzeczach ruchomych

Zastaw to rzeczowe zabezpieczenie wierzytelności. Polega na oddaniu wierzycielowi lub osobie trzeciej (zastawnikowi) rzeczy przez właściciela w celu zabezpieczenia wierzytelności.

Wygaśnięcie hipoteki

Główną przyczyną wygaśnięcia hipoteki jest wygaśnięcie wierzytelności zabezpieczonej hipoteką. Ustawodawca przewidział także inne sytuacje powodujące jej wygaśnięcie.

Czy kredyt konsumencki można spłacić przed datą określoną w umowie?

Ustawa pozwala Ci zmienić Twoje obowiązki wynikające z umowy i spłacić Twój kredyt konsumencki przed terminem, na jaki została zawarta umowa. Nie musisz nikogo informować o swoim zamiarze, możesz go po prostu spłacić — od razu w całości albo w dowolnej części.

Podatek od nieruchomości 2013 – wysokość stawek zależna od gminy

W 2013 roku podwyżki podatku od nieruchomości mogą dotknąć właścicieli nieruchomości. Podwyżka maksymalnych stawek o wskaźnik inflacji, zawarta w obwieszczeniu Ministra Finansów nie oznacza jednak obowiązku obciążenia tym podatkiem. Ostateczna decyzja w sprawie konkretnych stawek podatkowych należy do gmin. Dlatego też warto zapoznać się z uchwałami rad gmin.

REKLAMA

Odstąpienie od umowy kredytu konsumenckiego

Poniżej zamieszczamy informacje, o tym kiedy i w jaki sposób konsument ma prawo odstąpić od umowy kredytu konsumenckiego. Należy zwrócić szczególną uwagę na termin ewentualnego odstąpienia od umowy.

Zawarcie umowy kredytu konsumenckiego

Istnieją ścisłe wymagania dla umów kredytu konsumenckiego. Będąc strona takiej umowy, należy pamiętać o tychże uregulowaniach.

O czym pamiętać zawierając umowę kredytu konsumenckiego?

Zanim podpiszesz umowę, powinieneś mieć pewność, że właśnie z tym, a nie innym podmiotem chcesz ją zawrzeć. Mechanizmy przewidziane w ustawie mają za zadanie zapewnić to, że przedsiębiorcy nie wprowadzą Cię w błąd co do warunków, na jakich kredyt ma zostać udzielony, a zwłaszcza co do kosztów, jakie będziesz musiał ponieść.

Co musisz wiedzieć o kredycie konsumenckim?

Odsetki stałe i zmienne, stopy procentowe, LIBOR i WIBOR, kredyty i pożyczki, zdolność i ryzyko kredytowe... Niewtajemniczonemu trudno połapać się w gąszczu prawniczych i ekonomicznych terminów, okraszonych często jeszcze bankowym slangiem, które atakują nas codziennie z reklam i ogłoszeń i od których roją się umowy podsuwane nam do podpisu. Poniżej zamieszczamy informacje, które ułatwią poruszanie się po rynku kredytów i pożyczek.

Koniec monopolu Poczty Polskiej

Sejm przyjął ustawę prawo pocztowe, liberalizując tym samym rynek usług pocztowych w Polsce. Ustawa ta ma na celu uwzględnienie w polskim ustawodawstwie przepisów III unijnej dyrektywy pocztowej.

Mikroapartamentowce, czyli „kompresja mieszkaniowa”

Pojęcie „mikroapartamentowca” do niedawna wydawało się niedorzeczne, do tej pory apartament oznaczał lokal o dużej powierzchni o charakterze luksusowym. Rynek nieruchomości powoli zaczyna się oswajać z nową formą dostosowaną do sytuacji finansowej Polaków tworząc mikroapartamenty, nazywane również „kompresją mieszkaniową”.

Uprawa GMO w Polsce - Sejm uchwalił ustawę o nasiennictwie

Uchwalona ustawa przewiduje możliwość obrotu materiałami siewnymi, m. in. nasionami GMO. Sejm przyjął ustawę o nasiennictwie w piątek, 23 listopada 2012 r.

Konsument a umowy zawierane poza lokalem przedsiębiorstwa

Konsument jako podmiot nieprofesjonalny jest objęty szczególną ochroną. W przypadku specyfiki umów zawieranych poza lokalem przedsiębiorcy, jest ona szczególnie istotna.

Uważaj do kogo oddzwaniasz

Urząd Komunikacji Elektronicznej otrzymuje sygnały od abonentów oraz samych przedsiębiorców telekomunikacyjnych o nowym niepokojącym zjawisku, którego skala w ostatnim czasie nabiera niepokojącego wymiaru.

Zagraniczny rynek nieruchomości

Z państw borykających się ze skutkami pękniętej bańki nieruchomości dochodzą coraz to nowe informacje o kolejnych próbach ratowania sytuacji. Nie jest to jednak łatwa sprawa, gdyż skala problemu jest ogromna. Dotyka on tak wiele osób, iż zmusza to zarówno rządy jak i zaangażowane w nią banki do podjęcia coraz bardziej zdecydowanych działań.

NBP publikuje ceny mieszkań z rynku wtórnego

NBP publikuje aktualne ceny mieszkań na rynku wtórnym. Indeks cen hedonicznych jest jednym ze wskaźników, który NBP bierze pod uwagę. Ceny mieszkań na rynku wtórnym systematycznie spadają, wyjątkiem jest Rzeszów.

Podatek katastralny – potencjalne konsekwencje

Podatek katastralny jest rodzajem opodatkowania nieruchomości, w tym przypadku jego wysokość jest wyliczana na podstawie wartości nieruchomości. W tej chwili podatek od nieruchomości jest ściśle powiązany z powierzchnią nieruchomości. Podatek katastralny byłby dużą zmianą, niekoniecznie na lepsze.

Święta poza domem - twoje prawa

Kiedy decydujemy się na spędzenie okresu świątecznego poza domem, warto zapoznać się z naszymi prawami, jakie nam przysługują w związku z korzystaniem z usług biur turystycznych. Poniżej zamieszczamy kilka wskazówek, na co zwrócić uwagę przy zawieraniu umowy o świadczenie usługi turystycznej.

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje

Deweloperzy ograniczają nowe inwestycje – jednoznacznie wskazują na to dane GUS dotyczące budownictwa mieszkaniowego. Liczba wydanych pozwoleń na budowę nowych mieszkań zmalała o prawie jedną dziesiątą w stosunku do tego samego okresu w 2011 roku.

Wpis do ewidencji środków trwałych jest niezbędny do rozpoczęcia amortyzacji

Warunkiem koniecznym dla rozpoczęcia amortyzacji podatkowej danego środka trwałego jest jego ujęcie w ewidencji środków trwałych. Nie wystarczy dokument potwierdzający przyjęcie do używania tego środka trwałego.

Rozporządzenie opróżnionym miejscem hipotecznym

Hipoteka stanowi niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych środków zabezpieczania wierzytelności w obrocie gospodarczym. Z faktem możliwości obciążania danej nieruchomości wieloma hipotekami wiąże się jednak ryzyko dla wierzycieli dotyczące możliwego braku uzyskania zaspokojenia w ramach postępowania egzekucyjnego.

Spadek nowych inwestycji mieszkaniowych w 2012 roku

Widoczne jest ograniczenie przez deweloperów budowy nowych inwestycji. Jest to związane ze spowolnieniem gospodarki oraz z końcem programu "Rodzina na swoim". Informacje GUS dotyczące inwestycji deweloperskich wykazały spadek w podstawowych kategoriach, czyli mieszkaniach oddanych do użytkowania, rozpoczętych projektach i pozwoleniach na budowę. Liczba nowych inwestycji w 2012 roku zmniejszy się aż o 12 procent.

Niska liczba wydanych pozwoleń na budowę w 2012 r.

Drastycznie spadła liczba wydanych pozwoleń na budowę mieszkań. W ciągu 12 miesięcy liczba ta spadła poniżej 170 tysięcy.

Zakupy w Internecie - odstąpienie od umowy

Konsument, dokonujący zakupów w Internecie, może odstąpić od umowy w terminie dziesięciodniowym. Jak tego dokonać?

Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek

Wydzielenie z nieruchomości jednej lub kilku działek, czyli podział nieruchomości, jest możliwe, gdy jest zgodne z ustaleniami miejscowego zagospodarowania przestrzennego. Administracyjny podział nieruchomości uregulowany jest w ustawie o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2010 r. Nr 102, poz. 651 ze zm.) oraz Rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie sposobu i trybu dokonywania podziałów nieruchomości (Dz. U. z 2004 r. Nr 268, poz. 2663).

„Mieszkanie dla Młodych” pozostawia wątpliwości

„Mieszkanie dla Młodych” to nowy rządowy program mający zastąpić funkcjonującą do końca 2012 roku „Rodzinę na Swoim”. Analitycy rynku nieruchomości uważają, że „Mieszkanie dla Młodych” będzie miało wpływ na kształtowanie się cen mieszkań od deweloperów, ale też tych z rynku wtórnego, pomimo tego, że tej grupy nie dotyczy.

Pozew zbiorowy za zakupy grupowe

Klienci jednego ze sklepów internetowych oferujących zniżki nawet do 80 procent szykują pozew zbiorowy.

Polacy znają swoje prawa podczas zakupów w Europie

Polski konsument na zakupach w Europie coraz częściej ma świadomość swoich praw. Najwięcej problemów niosą kwestie związane z transportem.

Podatek od nieruchomości w 2013 roku – obowiązani i stawki podatkowe

Maksymalne stawki podatku od nieruchomości zmieniają się co roku – z uwzględnieniem stopnia inflacji. Wysokość tych stawek ustalana jest corocznie w obwieszczeniu Ministra Finansów. Konkretne stawki uchwalane są jednak przez Rady gmin.

Będą dopłaty do eko-domów od 2013 r.

Nawet 50 tys. zł będzie można uzyskać budując na kredyt dom energooszczędny. W przypadku zakupu ekologicznego mieszkania kwota dofinansowania wyniesie 16 tys. zł. O pieniądze na eko-domy będzie można ubiegać się już od I kwartału 2013 roku.

Meble na rynku Unii Europejskiej

Przemysł meblarski jest mocno rozwijającym się sektorem gospodarki w Unii Europejskiej. Ten sektor gospodarki jest jednak dosyć ściśle powiązany w budownictwem, szczególnie z branżą hotelarską i usługową. Jaka jest specyfika przemysłu meblarskiego na rynku Unii Europejskiej?

Bądź świadomym konsumentem

Świadomy konsument zna swoje prawa i obowiązki. Jak powinien z nich korzystać, żeby zakupy, których dokonuje były satysfakcjonujące?

Zwrot towaru zakupionego przez Internet

Zakupy przez Internet z dnia na dzień zyskują coraz więcej zwolenników. W jaki sposób można zwrócić towar nabyty w ten sposób? Co zrobić gdy okaże się on wadliwy lub niezgodny z opisem?

Niewielki wzrost cen mieszkań w październiku

Transakcyjne ceny mieszkań w październiku delikatnie poszły w górę. Taki wzrost cen mieszkań może zwiastować koniec obniżek, jakie miały miejsce do tej pory, jednak na razie jest zbyt wcześnie na wyciąganie tak daleko posuniętych wniosków. Przeczytaj, jak kształtowały się ceny w poszczególnych miastach.

Jak rozliczyć w PKPiR umowę użyczenia nieruchomości?

Umowa użyczenia jest jedną z umów nazwanych, regulujących zasady używania rzeczy. Zgodnie z tą umową użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Jak rozliczyć umowę użyczenia nieruchomości w PKPiR?

Ceny nowych mieszkań w III kw. 2012 r.

Wyraźnie widać spadek średnich cen mieszkań oferowanych przez deweloperów. Niektóre rynki odnotowały tylko zahamowanie cen z poprzedniego kwartału.

Za opóźniony lot można uzyskać odszkodowanie

Jeżeli pasażerowie docierają do miejsca docelowego co najmniej trzy godziny po przewidzianej godzinie przylotu, mogą domagać się zryczałtowanego odszkodowania od przewoźnika lotniczego tak jak pasażerowie lotu odwołanego w ostatniej chwili. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy opóźnienie jest spowodowane zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności.

Nieuczciwe praktyki kolejowych przewoźników

We wzorcach stosowanych przez przewoźników znalazły się postanowienia, które wyłączały ich odpowiedzialność w razie wystąpienia tzw. ograniczenia w ruchu pociągów lub innych bliżej niesprecyzowanych okoliczności. Prezes UOKiK miała także wątpliwości do postanowienia, które mogło wydłużyć czas na rozpatrzenie reklamacji.

Ostatni moment dla "Rodziny na swoim"

Trwa już ostatni kwartał rządowego programu "Rodzina na swoim". Ostatni moment funkcjonowania tego programu zechcą wykorzystać zarówno kupujący jak i deweloperzy. Z tego powodu można oczekiwać nasilenia kampanii marketingowych, w których deweloperzy będą zachęcać do skorzystania ze wsparcia dla rodzin w zakupie swojego pierwszego mieszkania.

Dwa pokoje z kuchnią ciągle najpopularniejsze

W dużych miastach najwięcej potencjalnych nabywców przegląda oferty w poszukiwaniu lokalu dwupokojowego. Mniejszą popularnością cieszą się mieszkania trzypokojowe i kawalerki.

Najnowsze promocje u deweloperów

Chętni na zakup mieszkania z rynku pierwotnego mają do dyspozycji dość bogate oferty. To sprawia, że między sprzedającymi zaostrza się walka o potencjalnego klienta. W tym kontekście stosowanie zachęt i promocji przyciągających klientów staje się jednym z podstawowych działań mających na celu wyróżnienie swojej oferty na tle konkurencji.

Ranking kredytów mieszkaniowych na IV kwartał 2012

Liderem kredytów złotowych w rankingu Open Finance na IV kwartał został DB PBC. Na drugim miejscu ex aequo znaleźli się Pekao i PKO BP. Warunki znów są trudniejsze. W górę idą marże i prowizje, kurczy się też lista banków gotowych pożyczyć na 90 proc. ceny mieszkania.

Reklamy informujące o wygranej niezgodne z prawem

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, iż agresywne praktyki handlowe przedsiębiorstw, stwarzające u konsumenta fałszywe wrażenie, że wygrał on nagrodę, podczas gdy otrzymanie tej nagrody wiąże się z koniecznością poniesienia przez niego określonych kosztów, są zakazane.

Trendy w budownictwie krajów Unii Europejskiej

Na rynku nieruchomości w Unii Europejskiej największe zyski czerpane są z wynajmu pomieszczeń, a tylko 10% stanowią zyski ze sprzedaży. Unijny rynek nieruchomości stale się rozwija, a wartość dodana tego rynku (wzrost wartości finansowej) w tym roku to 220 000 mln euro. Nowe inwestycje stanowią obecnie 140 000 mln euro.

Odszkodowanie za słupy energetyczne

Urządzenia w postaci słupów elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych, wodociągi, gazociągi itp. nie są własnością właściciela działki a przedsiębiorstwa przesyłowego, które korzysta z cudzego gruntu. Taki stan powinien zostać uregulowany umową ustanowienia służebności przesyłu.

Jak zalegalizować samowolę budowlaną sprzed 1995 roku?

Przede wszystkim trzeba sięgnąć do przepisów poprzedniej ustawy Prawo budowlane z 1974 roku. Istnieje natomiast możliwość wyboru przepisów o zagospodarowaniu przestrzennym, w zależności od tego które są lepsze dla właścicieli (te z daty powstania samowoli, czy z daty orzekania organu nadzoru budowlanego).

Chcesz kupić nowe mieszkanie? Masz w czym wybierać

W II kw. 2012 r. na większości rynków pierwotnych odnotowano absolutnie rekordowe poziomy oferty. Związane były one z wejściem w życie tzw. ustawy deweloperskiej, a dokładniej z chęcią uniknięcia przez deweloperów pewnych obowiązków w niej zapisanych. Dzięki temu klienci mieli do wyboru rekordową liczbę lokali. A jak sytuacja wygląda obecnie?

REKLAMA