REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nieruchomość

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Niekonstytucyjne wpisy blokują obrót ziemią

Na skutek orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego za niekonstytucyjne uznane zostały przepisy umożliwiające Agencji Nieruchomości Rolnych odkup nieruchomości. Choć przepisy już nie obowiązują, jak się okazuje, właściciele tych nieruchomości mają znaczne problemy z usunięciem takiego wpisu z księgi wieczystej.

Kara za odstąpienie od umowy z deweloperem

Kara za odstąpienie od umowy i zwrot lokalu bywa bardzo wysoka. Niektóre z firm deweloperskich nakładają bowiem kary w wysokości nawet do 8% wartości nieruchomości. Problem wydaje się jednak o tyle niewielki, że coraz mniej osób decyduje się na odstąpienie od umowy.

Deweloperzy znów dostają pożyczki na kupno działki

W dobie kryzysu, żaden bank nie chciał finansować nowych inwestycji budowlanych. Teraz deweloperom coraz łatwiej uzyskać kredyt na zakupów gruntów. Udzielają ich już BPS, Noble Bank, Pekso Bank Hipoteczny oraz PKO BP.

Nowe przepisy ułatwią legalizację samowoli budowlanej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Do tej pory, legalizacja domu lub budynku gospodarczego postawionego bez wymaganych zezwoleń była możliwa tylko teoretycznie. W praktyce wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast nie chcieli wydawać warunków zabudowy. Nowelizacja ustawy prawo budowlane ma ułatwić legalizację samowoli budowlanej.

REKLAMA

Jak domagać się usunięcia wad budynku przez dewelopera?

Nabywcy mieszkania podobnie jak osobie kupującej samochód czy żelazko przysługują środki prawne mające zagwarantować by nabywany towar był wolny od wad, a w przypadku wystąpienia ewentualnych usterek - by zostały one szybko naprawione. Sytuacja prawna właściciela lokalu jest jednak znacząco bardziej skomplikowana niż nabywcy samochodu, ponieważ oprócz samego prawa własności lokalu nabywca uzyskuje również udział we współwłasności nieruchomości wspólnej, obejmującej m.in. grunt pod budynkiem, korytarze, ściany zewnętrzne, widy, czy niekiedy garaże.

Jak działają pośrednicy nieruchomości

Po wakacyjnym odpoczynku, już wkrótce rynek nieruchomości znów znacznie się ożywi. Chcą skorzystać z tego również nieuczciwi pośrednicy. Jak się przed nimi ustrzec?

Jak eksmitować uciążliwego lokatora

Sposobem na usunięcie z mieszkania lokatora, który nie chce opróżnić lokalu jest eksmisja. Kiedy można złożyć pozew? Kiedy w sprawę zostanie zaangażowany komornik? Czy rzeczy eksmitowanych mogą zostać sprzedane?

Kiedy zastosować wymianę hydroizolacji dachu?

Jeżeli pokrycie dachu przestaje być szczelne i zaczyna przeciekać, warto zastosować wymianę hydroizolacji zamiast uzupełniania brakujących elementów folą lub papą. Zaletą tego rozwiązania jest to, że można izolację wykonać pod inne rodzaje pokrycia dachu.

REKLAMA

Czy można dokonać ocieplenia pod pokryciem dachu?

Jeżeli nasz dach jest nieszczelny, źle ocieplony lub oświetlony, warto zdecydować się na wymianę pokrycia dachu. Dokonując remontów budowlanych, w celu ocieplania pokrycia dachowego nie trzeba ingerować w strukturę zabudowy poddasza – co oznacza, iż jest to dobre rozwiązanie. Do ocieplenia dachu warto wykorzystać materiały charakteryzujące się bardzo dobrą zdolnością do izolacji cieplnej, odporne na wilgoć.

Czy wymianę dachu należy zgłosić do starostwa

Decydując się na remont domu bez zgody starostwa, narażamy się na ryzyko wstrzymania prac budowlanych. Wymiana dachu wymaga legalizacji. W tym celu należy przedłożyć wymagane dokumenty.

Jakie materiały wybrać do wykończenia pokrycia dachu?

Pokrycie dachu musi być estetycznie i bezpośrednio dopasowane do otoczenia. Obecnie na rynku mamy ogromy wybór materiałów, które możemy wykorzystać do wykończenia dachu. Jednakże, nie wszystkie materiały będą odpowiadały pokryciu naszego dachu. W tym celu musimy uwzględnić wiele niezbędnych czynników, opisanych poniżej.

W jaki sposób możemy dokonać wymiany pokrycia dachu?

Dach w całej konstrukcji domu jest najistotniejszym elementem. Materiał, z którego wykonany jest cały dach ulega zniszczeniu z upływem lat, pod wpływem zmieniających się warunków atmosferycznych. Z tego też powodu, koniecznie należy dokonać wymiany pokrycia dachu, aby zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo jego mieszkańcom.

Jak prawidłowo zamontować okna w domu energooszczędnym?

W domach energooszczędnych podstawowym elementem całej konstrukcji są okna. Okna w domach energooszczędnych powinny być bardzo skrupulatnie zamontowane i wykonane z materiałów dobrej jakości. Zobacz poradnik, jak zamontować okno energooszczędne.

Jak stworzyć solidną podłogę?

Najczęściej stosowanym rozwiązaniem, w celu stworzenia solidnej, praktycznej podłogi jest zbrojona betonowa płyta, która jest położona na warstwie chudego betonu. Aby wykonać solidne podłoże, należy stworzyć odpowiednio zbudowaną strefę oparcia nadproża – zbudowaną z różnych warstw.

Czy inwestycja w termomodernizację jest opłacalna?

Decydując się na kompleksową termomodernizację w budynku odczujemy poprawę w komforcie życia, a przy tym także zmniejszą się nasze rachunki. Dlatego też zaleca się dokonanie takich zmian, które spowodują ograniczenie ciepła, a zarazem zwiększą sprawność systemu instalacji grzewczej.

System inteligentnych urządzeń w nowoczesnym domu

We współczesnych czasach organizacja życia w domach zmierza ku temu, aby coraz więcej czasu spędzać w czterech kątach. Dlatego, też w celu usprawnienia naszych codziennych obowiązków decydujemy się na zakup coraz to nowszych urządzeń.

Jak powiększyć wnętrze naszego domu?

Obecnie jesteśmy coraz bardziej przyzwyczajeni do jasnych, eleganckich wnętrz, zapewniających nam maksymalny komfort. Coraz częściej architekci projektując dom stosują przeszklone konstrukcje. Duże i jasne wnętrze jest obecnie akceptowanym i pożądanym elementem naszego wymarzonego domu.

W jakiego rodzaju projekt domu warto zainwestować?

Tempo naszego życia wzrasta. Podnoszą się także nasze wymagania, co do komfortu życia, a co z tym się wiąże – w stosunku do dobrze zaprojektowanych urządzeń, z których korzystamy codziennie. Coraz częściej ludzie planują swoją przyszłość, dlatego też muszą być gotowi na różnego rodzaju zmiany – tj. standardy budowania, nasze oczekiwania i potrzeby, warunki życia, możliwości techniczne.

Czym charakteryzuje się okno energooszczędne?

Okna w domu energooszczędnym stanowią główny element całej konstrukcji. Powietrze, które przechodzi przez okna wpływa na całokształt bilansu w budynku energooszczędnym. Dlatego też, warto zadbać o odpowiednie usytuowanie okna w ścianie, jak i o optymalny montaż.

O czym należy wiedzieć dobierając system izolacji?

Przy dobieraniu systemu izolacji, warto wziąć pod uwagę wysoką jakość jego wykonania. System izolacji powinien posiadać duże możliwości modyfikacji. Fachowcy zalecają, aby w systemie tym znajdowały się produkty, które w pełni umożliwiają zabezpieczenia fundamentów budynku w warunkach gruntowo-wodnych.

Jak chronić dom przed zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi?

Aby odpowiednio chronić dom przed opadami atmosferycznymi, zaleca się, aby ściany budynku były oddzielone od wilgotnego środowiska zewnętrznego szczelną izolacją. Różnego rodzaju zabezpieczenia, zarówno w postaci izolacji poziomych, a także pionowych spełniają zasadniczą funkcję – nie dopuszczają do przesiąknięcia wody nawet w najgłębsze struktury budynku.

Na czym polega podział nieruchomości

Podział nieruchomości prowadzi do wydzielenia z jednej nieruchomości dwóch lub więcej działek. Podstawowym kryterium dopuszczalności podziału jest zgodność z miejscowym planem zagospodarowania. Często zdarza się tak, że na skutek zmiany stanu prawnego danego terenu, opinia wójta o zgodności podziału jest nieaktualna i w konsekwencji nie będzie możliwe zatwierdzenie podziału.

Czy sąd wieczystoksięgowy ustala prawo własności

Prawo własności nieruchomości podlega ujawnieniu w księdze wieczystej, którą prowadzi sąd rejonowy. Z wnioskiem o wpis może wystąpić właściciel nieruchomości. Jeżeli osoba składająca wniosek nie udowodni własności, nie można jej ustalać w postępowaniu wieczystoksięgowym. W takim przypadku właściwe jest postępowanie procesowe.

Jak odzyskać VAT za materiały budowlane

Osoby fizyczne, które poniosły wydatki na zakup materiałów budowlanych w związku z budową lub remontem budynku mieszkalnego lub jego części mogą liczyć na ich zwrot z budżetu państwa.

Nabycie zabytkowej nieruchomości – o czym warto wiedzieć?

Posiadanie zabytkowej nieruchomości, takiej jak pałacyk, dworek czy kamienica jest marzeniem wielu. Jednak część z tych obiektów niszczeje, a prywatni inwestorzy, którzy dysponują wolną gotówką mają związane ręce, ponieważ nie ma ustawy reprywatyzacyjnej.

Jakie transakcje związane z nieruchomościami są opodatkowane

Osoby dokonujące sprzedaży mieszkania lub domu, jego zamiany, darowania, a także otrzymujące nieruchomość w spadku, są zobowiązane zapłacić podatek. W zależności od rodzaju transakcji muszą rozliczyć się w PIT, VAT lub podatkiem od spadków i darowizn.

Odwrócona hipoteka a renta dożywotnia

Powiększające się grono emerytów, których świadczenia emerytalne kształtują się na poziomie znacznie niższym od dotychczasowych wynagrodzeń za pracę, poszukuje alternatywnych źródeł finansowania. Ministerstwo finansów przygotowało projekt ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym, jednak prace nad nim znacznie się przedłużają. W związku z zaistniałą sytuacją, na rynku pojawiły się firmy, oferujące rentę dożywotnią w zamian za mieszkanie.

Kiedy wystarczy zgłoszenie robót budowlanych

Co do zasady roboty budowlane mogą być prowadzone jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę. W przepisach prawa budowlanego zostały jednak w sposób wyczerpujący wyliczone te rodzaje inwestycji, co do których nie jest potrzebne uzyskanie pozwolenia na budowę, lecz wystarczy zgłoszenie. Taka uproszczona procedura dotyczy m. in. budowy ogrodzenia, małych budynków gospodarczych, płotów.

Pomoc finansowa dla właścicieli budynków

Jeżeli jesteś właścicielem starej kamienicy, w której znajdują się mieszkania na wynajem i która niezbędnie potrzebuje remontu, koniecznie dowiedz się jak uzyskać pomoc na sfinansowanie remontu lub termomodernizacji swojej kamienicy od państwa.

Czy legalizacja samowoli budowlanej będzie łatwiejsza?

Nowelizacja ustawy Prawo budowlane, która dnia 6 sierpnia 2010 r. weszła w życie, przewiduje ułatwienia w legalizacji samowoli budowlanej, polegające na zniesieniu wymogu posiadania decyzji o warunkach zabudowy, koniecznej do legalizacji samowoli budowlanej na obszarze bez planu zagospodarowania przestrzennego, ostatecznej już w dniu wszczęcia postępowania rozbiórkowego.

Księga wieczysta

Księga wieczysta to dokument, z którego można uzyskać podstawowe informacje na temat danej nieruchomości. Księgę wieczystą prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości. Księga wieczysta prowadzona jest przez sądy rejonowy właściwy dla lokalizacji nieruchomości. Księgi wieczyste są jawne.

Czy nowa Rekomendacja KNF ograniczy „złe kredyty”?

Komisja Nadzoru Finansowego przyjęła 23 lutego 2010 r. Rekomendację T dotyczącą dobrych praktyk w zakresie zarządzania ryzykiem detalicznych ekspozycji kredytowych. Odnosi się ona bezpośrednio do banków objętych przepisami prawa polskiego, natomiast wyłączenia dotyczą jedynie banków nieznacząco zaangażowanych w detaliczne ekspozycje kredytowe. Wprowadzenie zapisów rekomendacji 1-4, 8, 13-15,17-19 i 23-25 przez banki, miało nastąpić do 23 sierpnia 2010 r. Do pozostałych zaleceń instytucje finansowe muszą się dostosować w przeciągu najbliższych 4 miesięcy.

Posadowienie budynku

Sfera przyziemna budynku, zarówno położonego na gruncie, jak i na podłodze betonowej stanowi podwalinę dla całej konstrukcji. Przygotowanie w sposób prawidłowy podłoża stanowi fundament dla wykonania dalszych prac, związanych z budową całej konstrukcji. Dlatego też, kolejność położonych warstw ma ogromne znaczenie.

Projekt biurowca z wykorzystaniem rozwiązania pasywnego budownictwa

Budownictwo pasywne to stosunkowo nowa koncepcja. Głównym autorem tejże koncepcji jest Wolfgang Feist – założyciel Instytutu Budownictwa Pasywnego. Jego zdaniem, aby skutecznie ogrzać budynek, należy wykorzystać w tym celu tzn. „pasywne źródła ciepła” (czyli, np.: urządzenia elektryczne albo naturalne słońce).

Jakie materiały należy wykorzystać do ocieplenia dachu?

Aby zatrzymać jak najwięcej ciepła od góry domu, należy odpowiednio dobrać materiały. W tym celu warto zastanowić się, jakie materiały będą najkorzystniejsze, a przy tym należy porównać ceny różnych oferowanych produktów na rynku.

Jakie materiały wykorzystać do budowy ścian domu?

Projekt wymarzonego domu powinien być odpowiedni do potrzeb i wymagań inwestora. Z tego też powodu, decydując się na budowę domu warto przemyśleć, w jakim domu chcemy mieszkać. Dom energooszczędny to przede wszystkim oszczędność energii, zasobów naturalnych oraz co za tym idzie – pieniędzy. W tym celu należy także rozważyć kwestię, dotyczącą odpowiednich materiałów wykorzystywanych do budowy domu.

Dom energooszczędny – komfortowe warunki życia

Dom energooszczędny jest zaprojektowany z odpowiednich materiałów, dzięki którym możemy osiągnąć pełny komfort przy nieznacznym użyciu energii odnawialnej tj. kolektory słoneczne lub pompy ciepła. Zmiana domu tradycyjnego na dom energooszczędny jest zawsze możliwa, jednakże zmiany te są znacznie łatwiejsze na etapie rozpoczęcia budowy.

Jak zaprojektować pomieszczenia, aby ograniczyć straty ciepła?

Aby uzyskać jak największe oszczędności w energii w nowoczesnym, energooszczędnym budynku należy wziąć pod uwagę różne propozycje architektoniczne. Dzięki odpowiednim rozwiązaniom architektonicznym można w znacznym stopniu wpłynąć na zmniejszenie strat ciepła w budynku.

W jaki sposób działa budynek pasywny?

Obecnie coraz częściej opracowuje się nowe rozwiązania, które mają na celu zmniejszyć zapotrzebowanie w budynku na energię zużywaną do jego eksploatacji. Dom pasywny jest w taki sposób zaprojektowany, aby dzięki odpowiednio zastosowanej konstrukcji tracił jak najmniej ciepła. A jego usytuowanie ma pozwolić przede wszystkim na dostarczenie w sposób pasywny jak największej ilości energii z zewnątrz.

W jaki sposób możesz zaoszczędzić energię w domu?

Jeżeli chcesz płacić mniejsze rachunki, musisz nauczyć się umiejętnie korzystać z urządzeń gazowych. Warto także dokonać prawidłowego wyboru przy doborze odpowiedniego paliwa, kierując się przy tym względami funkcjonalnym, jak i finansowymi.

Funkcjonalne wykorzystanie energii słonecznej w projekcie

Energia słoneczna jest podstawowym źródłem ogrzewania budynku. Dlatego też duże znaczenie ma miejsce położenia domu na działce. Energia słoneczna powinna być skutecznie wykorzystywana w budynku energooszczędnym.

Zalety domu pasywnego

Architekt projektując dom pasywny musi kłaść nacisk przede wszystkim na jego funkcję, która charakteryzuje się przy tym specyficzną formą, często także niedopasowaną do lokalnej tradycji architektonicznej. Inwestycja w dom pasywny, jako stosunkowo nowy pomysł ma wiele zalet, które dotyczą zarówno kwestii utrzymania, jak i ekologii.

Czy opłaca się zainwestować w dom energooszczędny?

Domy energooszczędne są obecnie coraz bardziej powszechne. Domy wzniesione z wykorzystaniem nowoczesnej technologii są energooszczędne poprzez zastosowanie izolacji przegród zewnętrznych oraz wysokiej jakości okien i wymienników ciepła z wentylacji.

Jakie korzyści można czerpać z energooszczędnego mieszkania?

Aby móc w pełni korzystać z udogodnień, które są związane z mieszkaniem w budynku energooszczędnym, warto wykształcić w sobie potrzebne do tego nawyki, dzięki którym nauczymy się oszczędnie mieszkać.

Różnice i podobieństwa – dom energooszczędny a pasywny

Projekty domów pasywnych i energooszczędnych powinny odpowiadać tym samym standardom ogólnym. Jednakże w przypadku domów energooszczędnych architekci mogą pozwolić sobie na większą swobodę.

Czy można wprowadzić zmiany w domu po rozpoczęciu budowy?

Wielu ekspertów twierdzi, iż najprościej wprowadza się zmiany niemalże od razu po rozpoczęciu budowy, a jeszcze łatwiej na etapie projektowania domu. Jednakże zmiany w budowie domu można wprowadzić na innych etapach np. na etapie stanu surowego, czy na etapie stanu surowego zamkniętego.

Jak wprowadzać zmiany w trakcie budowy?

Zmiany wprowadzane na różnych etapach budowy są jak najbardziej możliwe. Nowoczesne rozwiązania przynoszą duże korzyści i są one związane z oszczędnością w zużyciu energii. Poniżej zostaną przedstawione przydatne, a zarazem zalecane zmiany na etapie stanu surowego oraz na etapie stanu surowego zamkniętego.

Obniżenie rachunków dzięki termomodernizacji?

Dzięki termomodernizacji twoje rachunki za ogrzewanie mogą zmniejszyć się nawet do około 50%. Przedsięwzięcie to ma na celu poprawić warunki mieszkalne i zapewnić komfort mieszkania w budynku.

Kredyty hipoteczne przestały tanieć

Początek roku był dla banków wyścigiem o klienta. Proponowano niskie oprocentowanie, obniżano marże. Wszystko po to, by przyciągnąć do siebie klientów. Ostatnie trzy miesiące przyniosły zmiany. Banki czują się już na tyle pewnie, że zakończyły już akcje promocyjne.

Kto może wnieść pozew o eksmisję?

Eksmisja z należącego do powoda budynku może nastąpić w drodze odpowiedniego powództwa. Dopiero po prawomocnym orzeczeniu sądu o opróżnieniu lokalu można zwrócić się do komornika.

REKLAMA