REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawny pracownik, Praca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Mobbing

Mobbing oznacza działania lub zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciwko pracownikowi, polegające na uporczywym i długotrwałym nękaniu lub zastraszaniu pracownika.

Związek zawodowy

Związek zawodowy to dobrowolna i samorządna organizacja ludzi pracy, powołana do reprezentowania i obrony ich praw, interesów zawodowych i socjalnych. Jest on niezależny w swojej działalności statutowej od pracodawców, administracji państwowej i samorządu terytorialnego oraz od innych organizacji. Organy państwowe, samorządu terytorialnego i pracodawcy obowiązani są traktować jednakowo wszystkie związki zawodowe.

Dyżur

Pracodawca może zobowiązać pracownika do pozostawania poza normalnymi godzinami pracy w gotowości do wykonywania pracy wynikającej z umowy o pracę w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym przez pracodawcę.

Jak inspektor pracy nakłada mandat na pracodawcę

Prawo do nakładania mandatu na pracodawcę za wykroczenia przeciwko prawom pracownika ma tylko inspektor pracy.

REKLAMA

Nowe zasady dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych

1 stycznia wchodzi w życie nowelizacja ustawy o niepełnosprawnych. Zmniejsza ona kwoty dofinansowania zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu lekkim i umiarkowanym, zwiększa zaś dofinansowanie do zatrudnienia niepełnosprawnych w stopniu znacznym. Zmiany zaczną obowiązywać od lipca.

Zwrot kosztów zatrudnienia pracownika pomagającego pracownikowi niepełnosprawnemu

Pracodawca, który zatrudnia pracownika niepełnosprawnego, może otrzymać ze środków Funduszu zwrot miesięcznych kosztów zatrudnienia pracowników pomagających pracownikowi niepełnosprawnemu w pracy w zakresie czynności ułatwiających komunikowanie się z otoczeniem, a także czynności niemożliwych lub trudnych do samodzielnego wykonania przez pracownika niepełnosprawnego na stanowisku pracy.

Kiedy pracodawca otrzyma zwrot kosztów za wyposażenie stanowiska pracy

Zgodnie z art. 26e.1 Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osobę niepełnosprawną zarejestrowaną w powiatowym urzędzie pracy jako bezrobotna albo poszukująca pracy niepozostającą w zatrudnieniu, może otrzymać, na wniosek, ze środków Funduszu zwrot kosztów wyposażenia stanowiska pracy do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia.

Co obejmuje zwrot kosztów przystosowania stanowiska pracy

Pracodawca, który przez okres co najmniej 36 miesięcy zatrudni osoby niepełnosprawne spełniające warunki określone poniżej może otrzymać, na wniosek, ze środków Funduszu zwrot poniesionych kosztów w związku z przystosowaniem stanowiska pracy dla pracowników niepełnosprawnych.

REKLAMA

Szkolenie osób niepełnosprawnych

Szkolenie osób niepełnosprawnych odbywa się w formach pozaszkolnych w celu nauki zawodu, przekwalifikowania lub podwyższenia kwalifikacji.

Jak wygląda procedura uzyskania dofinansowania do wynagrodzenia osób niepełnosprawnych

Pracodawcy przysługuje ze środków Funduszu miesięczne dofinansowanie do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, który nie ma ustalonego prawa do emerytury oraz został ujęty w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych prowadzonej przez Fundusz.

Czym są Społeczne Rady Do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnieniu osób niepełnosprawnych szczegółowo określają sposób powołania, zadania oraz finansowanie wojewódzkich oraz powiatowych społecznych rad do spraw osób niepełnosprawnych.

Czym jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON)

PRFON jest państwowym funduszem celowym, (w rozumieniu przepisów o finansach publicznych) ma osobowość prawną. Zakres jego działania oraz sposób organizacji określają przepisy Ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Na jakie uprawnienia może liczyć pracodawca zatrudniający pracownika niepełnosprawnego?

Pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć na dodatkowe przywileje które szczegółowo określają przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

Kto może otrzymać dofinansowanie do wynagrodzeń osób niepełnosprawnych?

Miesięczne dofinansowanie przysługuje na osoby niepełnosprawne z tytułu zatrudnienia, ujęte w ewidencji zatrudnionych osób niepełnosprawnych, którą prowadzi PFRON.

Kiedy pracodawca uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej?

Pracodawca prowadzący działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy, zatrudniający nie mniej niż 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy i osiągający wskaźniki zatrudnienia osób niepełnosprawnych przez okres co najmniej 6 miesięcy, uzyskuje status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej.

Obliczenie urlopu pracownika niepełnosprawnego - porada

W jaki sposób należy wyliczyć wymiar urlopu za 2009 rok w przypadku, gdy pracownik z 35-letnim stażem pracy zaliczony do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności być zatrudniony w wymiarze ¾ etatu i świadczył pracę przez 5 dni w tygodniu od poniedziałku do piątku, a jego dobowy wymiar czasu pracy wynosił 5 godz. 15 min.?  31 lipca 2009 r. została rozwiązana umowa o pracę z tym pracownikiem.

Czas pracy osób niepełnosprawnych

Pracownicy niepełnosprawni objęci są szczególnym uregulowaniem czasu pracy, odmiennym od pozostałych pracowników. Ma to na celu zachęcenie tych osób do podjęcia aktywności zawodowej. Również pracodawca zatrudniający osoby niepełnosprawne może liczyć na wiele korzyści.

Zgłoszenie pracy emeryta w ZUS

Niektórzy emeryci oprócz pobieranych świadczeń emerytalnych, uzyskują także dodatkowe przychody z działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Osoby te są zobowiązane do zawiadomienia ZUS o podjęciu pracy o raz o wysokości osiąganego przychodu.

Komu przysługuje prawo do krótszego czasu pracy

Zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Przepisy prawa przewidują jednak sytuację, kiedy pracownikowi przysługuje prawo do krótszego czasu pracy.

Z jakich płatnych zwolnień z pracy może skorzystać pracownik niepełnosprawny

Przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują dwie sytuację kiedy pracownikowi przysługują zwolnienia z pracy za zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

Komu przysługuje dodatkowa przerwa w pracy

Kiedy pracownikowi niepełnosprawnemu przysługuje dodatkowa 15 minutowa przerwa w pracy?

Czy pracownik niepełnosprawny może pracować w porze nocnej

Jestem pracownikiem niepełnosprawnym. Czy mogę pracować w porze nocnej?

Kiedy pracownik niepełnosprawny może pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Co do zasady osoba niepełnosprawna nie może być zatrudniona w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych. Należy jednak podkreślić, że zakaz ten jest zakazem względnym, co oznacza, że ustawodawca przewidział sytuację, kiedy pracownik niepełnosprawny może pracować w godzinach nadliczbowych jak i w porze nocnej.

Czy pracownik niepełnosprawny może pracować w godzinach nadliczbowych

Zatrudniam pracowników niepełnosprawnych. Czy mogą oni świadczyć pracę w godzinach nadliczbowych?

Dla kogo dodatkowe 10 dni urlopu wypoczynkowego

Pracownikowi przysługuje prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, w wymiarze 20 lub 26 dni. Ponadto przepisy Ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych przewidują 10 dodatkowych dni roboczych w roku kalendarzowych w ramach urlopu wypoczynkowego.

Udział w turnusie rehabilitacyjnym a urlop wypoczynkowy

Wybieram się na turnus rehabilitacyjny. Czy mimo wszystko będzie mi później przysługiwał dodatkowy urlop wypoczynkowy?

Niewykorzystany dodatkowy urlop wypoczynkowy dla pracownika niepełnosprawnego

W roku 2009 nie wykorzystałem 10 dni dodatkowego urlopu przysługującego osobie niepełnosprawnej. Czy przechodzą one na następny rok?

Jak stworzyć sobie warsztat pracy?

Dobrze zorganizowany i wyposażony warsztat pracy jest niezbędny dla osoby, która dba o swój dom, ogród i samodzielnie dokonuje drobnych napraw i remontów.

Uprawnienia i przywileje osób niepełnosprawnych

Osoby niepełnosprawne posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności posiadają szereg uprawnień i przywilejów. Mają one na celu ułatwienie funkcjonowania osobom niepełnosprawnym w ich codziennym życiu i pracy.

Praca koncepcyjna menedżera

Sam pomysł wydzielenia czasu na pracę koncepcyjną menedżera może zastanawiać, ponieważ jest on najbardziej typowym pracownikiem koncepcyjnym i stale podejmuje decyzje, tworząc niejako w ten sposób nowe sytuacje, nową rzeczywistość. Tymczasem okazuje się, że w pracy menedżera można zupełnie wyraźnie oddzielić czynności o charakterze doraźnym i zrutynizowanym od namysłu nad zagadnieniami istotnymi, perspektywicznymi, o szerszym zasięgu.

Mniej pieniędzy dla niepełnosprawnych pracowników

Z roku na rok w kasie PFRON-u jest coraz mniej pieniędzy do podziału dla organizacji pozarządowych. W związku z tym organizacje te mają poważne trudności z wykonywaniem swoich zadań statutowych.

Opłata za wydanie zezwolenia na pracę

Wydawane przez wojewodę zezwolenie na pracę dla cudzoziemca niestety nie jest bezpłatne. Podmiot starający się o takie zezwolenie musi uiścić określoną w przepisach prawa opłatę.

Kiedy wymagane jest zezwolenie na pracę?

Cudzoziemiec chcący podjąć legalną pracę w Polsce musi postarać się o zezwolenie na pracę.

Dodatkowa przerwa w pracy dla pracownika niepełnosprawnego

Przerwa w pracy dla niepełnosprawnego pracownika

Osobom niepełnosprawnym przysługuje dodatkowa przerwa podczas wykonywania pracy. Ich czas pracy w przeciągu doby jest krótszy od pozostałych pracowników.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownika

Obowiązek zatrudniania pracownika oraz obowiązek wypłacania pracownikowi wynagrodzenia za pracę to dwa najważniejsze obowiązki pracodawcy wynikające z przepisów Kodeksu pracy.

Zaliczki na PIT w zakładzie pracy chronionej są kosztem uzyskania przychodu

Kosztem podatkowym jest cała kwota wynagrodzenia, od którego obliczana i odprowadzana jest przez płatnika zaliczka na podatek dochodowy. Dla uznania za koszt podatkowy zaliczki na PIT bez znaczenia jest, czy zaliczka ta zostanie odprowadzona do budżetu, czy też pozostanie w zakładzie pracy chronionej (na ZFRON) lub zakładzie aktywności zawodowej (na ZFA), bądź zostanie przekazana (w części) na PFRON.
Kosztem podatkowym zaliczka ta staje się już z chwilą zaliczenia wynagrodzenia (brutto) do kosztów uzyskania przychodów.  Tak stwierdził Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 5 marca 2010 r. (nr DD6/8213/165/KWW/09/BMI9/11871).

Koszty podatkowe w zakładach pracy chronionej, a zwolnienie z podatku od nieruchomości

Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 5 marca 2010 r. (nr DD6/8213/165/KWW/09/BMI9/11871) uznał, że u podatnika prowadzącego zakład pracy chronionej kosztem uzyskania przychodów jest także poniesiona wpłata na PFRON (w wysokości 10% środków pochodzących ze zwolnienia od podatku od nieruchomości).

Czy mogę pracować na urlopie bezpłatnym

Praca na urlopie bezpłatnym - czy jest dozwolona? Obecnie pracuję w firmie ochroniarskiej. Chciałbym jednak wziąć kilka miesięcy urlopu bezpłatnego i wyjechać do pracy do Anglii, gdzie obecnie przebywa moja córka. Czy polski pracodawca będzie mógł mnie zwolnić?

Targi branżowe szansą na znalezienie zatrudnienia

Każda osoba bezrobotna posiada pewna wiedzę dotyczącą metod i technik poszukiwania zatrudnienia. Jednak sposoby poruszania się po rynku pracy są bardzo różne. Jedne osoby korzystają z usług urzędów pracy, inni monitorują oferty zamieszczone w prasie czy w lokalnej telewizji czy radiu, a jeszcze inni próbują samodzielnie poszukiwać pracy poprzez własną aktywność. Bardzo dobrą okazją do nawiązania tego typu relacji są branżowe targi, prezentacje, konferencje czy innego rodzaju spotkania tematyczne.

Wypadek pracownika w drodze do pracy

Przepisy prawa przewidują, że pracownikowi który uległ wypadkowi w drodze do lub z pracy przysługuje prawo do wynagrodzenia za czas choroby i zasiłek chorobowy w maksymalnej 100 % wysokości. Dlatego tak ważne jest precyzyjne ustalenie jakie zdarzenie można uznać za taki wypadek. Należy zaznaczyć, że pojęcie wypadku w drodze do pracy nie jest tożsame z wypadkiem przy pracy.

Dlaczego łatwiej znaleźć pracę, gdy się już ją ma?

Osoby, które pozostają przez długi okres bez zatrudnienia, patrzą z pewną dozą zazdrości czy wręcz agresji na pracowników, którzy zamierzają zmienić swoje miejsce pracy. Zazdrościmy innym, ponieważ posiadają zatrudnienie, a jeszcze inni pracodawcy chętnie podejmą z nimi współpracę.

Kodeks pracy - tekst jednolity

Kodeks pracy - tekst jednolity ustawy. Wersja uwzględniająca zmiany od 7 kwietnia 2023 roku, dotyczące m.in. przepisów o pracy zdalnej.

Etapy dobrze prowadzonego spotkania

Każde dobrze przeprowadzone zebranie składa się z określonych etapów, zaczynając od planowaniu kończąc na wnioskach końcowych.

Jak przeprowadzić dobre zebranie

Czy zebrania są potrzebne, po co w ogóle odbywać zebrania – jakże często sami zadajemy sobie takie pytania idąc na kolejne spotkanie? Pamiętać należy, że prowadzenie zebrań jest także formą zarządzania. Niestety wielu pracowników wciąż traktuje zebrania jako zło konieczne a zebrania prowadzi bardzo nieskutecznie.

Zatrudnienie osób niepełnosprawnych będzie łatwiejsze

Aby zatrudnić niepełnosprawnego w stopniu znacznym lub umiarkowanym pracodawca nie będzie już musiał czekać na opinie Państwowej Inspekcji Pracy.Eksperci Konfederacji Pracodawców Polskich (KPP) w pełni rozwiązanie przygotowane przez Komisję Przyjazne Państwo, które wprowadza nowelizacja ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej.

Proces oraz etapy naboru na stanowiska urzędnicze w samorządzie terytorialnym

Sposób obsadzania wakatów w sektorze samorządowym kształtuje ustawa o pracownikach samorządowych, regulaminy oraz praktyka samorządów. Poniżej kilka wskazówek dla osób pragnących skorzystać z oferty zatrudnienia w sektorze samorządowym. 

Proces oraz etapy naboru na stanowiska urzędnicze w samorządzie terytorialnym

Sposób obsadzania wakatów w sektorze samorządowym kształtuje ustawa o pracownikach samorządowych, regulaminy oraz praktyka samorządów. Poniżej kilka wskazówek dla osób pragnących skorzystać z oferty zatrudnienia w sektorze samorządowym. 

Niepełnosprawni na rynku pracy

Obecny rynek stawia przed kandydatami bardzo wysokie wymagania. Oprócz kwalifikacji zawodowych, umiejętności, istotne są także inne aspekty sylwetki pracownika takie jak kompetencje społeczne, stopień zaangażowania w pracę. Wśród tych wszystkich wymagań szczególne trudności w odnalezieniu się na rynku pracy mają osoby niepełnosprawne.

Niepełnosprawna pracownica w ciąży

Pracownik niepełnosprawny jest pracownikiem szczególnie chronionym, podobnie jak pracownica w ciąży. Niepełnosprawna pracownica w ciąży jest podwójnie chroniona przez przepisy prawa pracy.

REKLAMA