REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawność, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rola sekretarza gminy

Zmieniona ustawa o pracownikach samorządowych wprowadziła obowiązek utworzenia stanowiska sekretarza w każdej gminie. Jaką rolę w praktyce odgrywa praca sekretarza, będącego po wójcie, najwyższym rangą urzędnikiem samorządowym w gminie. 

Budynek jako odrębna nieruchomość

W artykule 46 § 1 KC zdefiniowano pojęcie nieruchomości.  Ustawodawca wyróżnia w tym przepisie trzy rodzaje nieruchomości: gruntową, budynkową oraz lokalową.

Ustalenie numeru porządkowego nieruchomości

Każda nieruchomość ma swój numer porządkowy. Nadawanie numeru porządkowego należy do zadań własnych gminy. Obowiązek taki wynika z prawa geodezyjnego.

Jakie są zasady określania terminów w urzędzie?

Każdy, kto załatwia jakąś sprawę w urzędzie powinien znać zasady określania terminów, według których należy liczyć dni na odesłanie odpowiedzi czy odwołanie.

REKLAMA

Co zawiera orzeczenie o niepełnosprawności

O niepełnosprawności orzekają powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności. O czym dokładnie decydują zespoły.

Do czego służy orzeczenie o niepełnosprawności

Osoba, która posiada status osoby niepełnosprawnej może skorzystać z wielu przywilejów w życiu codzienny, w pracy.

Jakie mamy stopnie niepełnosprawności?

Możemy wyróżnić trzy stopnie niepełnosprawności. Osoba niepełnosprawna może się legitymować znacznym, umiarkowanym i lekkim stopniem niepełnosprawności.

Co jest podstawą do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej

Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać jedynie osoby niepełnosprawne lub osoby na utrzymaniu których pozostają osoby niepełnosprawne. Prawo do ulgi wymaga właściwego udokumentowania.

REKLAMA

Jakie wydatki może odliczyć niepełnosprawny w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Osoba niepełnosprawna ma prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej. Korzystają oni z odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych osoby niepełnosprawnej.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych jest funduszem celowym, którego środki przeznaczane są na rehabilitację zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych oraz zatrudnianie osób niepełnosprawnych.

Pełnomocnik Rządu do Spraw Osób Niepełnosprawnych

Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych sprawuje nadzór nad orzekaniem o niepełnosprawności i o stopniu niepełnosprawności.

Polski Związek Niewidomych

Jest największą organizacją działającą na rzecz ludzi niewidomych i słabowidzących.

Polski Związek Głuchych

Polski Związek Głuchych to organizacja powołana w celu zrzeszania osób niesłyszących i innych osób z wadą słuchu dla zapewnienia im pomocy we wszystkich sprawach życiowych.

Ogólnopolska Federacja Organizacji Osób Niepełnosprawnych Ruchowo

Ogólnopolska Federacja Organizacji Osób Niepełnosprawnych Ruchowo skupia organizacje z terenu całego kraju zrzeszające osoby niesprawne ruchowo i osoby działające na ich rzecz.

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych

Polski Związek Sportu Niepełnosprawnych "Start" jest ogólnopolskim związkiem sportowym – związkiem stowarzyszeń kultury fizycznej.

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom

Stowarzyszenie Pomocy Niepełnosprawnym Kierowcom – SpiNKa pomaga niepełnosprawnym kierowcom w sprawach związanych z motoryzacją.

Jakie prawa mają osoby niepełnosprawne

Podstawowym aktem prawnym regulującym prawa osób niepełnosprawnych jest Karta Praw Osób Niepełnosprawnych. Najważniejszym prawem niepełnosprawnych bez wątpienia jest prawo do normalnego życia.

Jak niepełnosprawny radzi sobie na poczcie

„Ludzie listy piszą”. Piszący to także osoby niepełnosprawne. Jednak wysłanie listu przez osobę niepełnosprawną jest znacznie trudniejsze. Dlatego prawo wprowadza wiele udogodnień w placówkach dla niepełnosprawnych.

Niepełnosprawny w bibliotece i muzeum

Bardzo dużą część osób uczących się i studiujących stanowią osoby niepełnosprawne. Często muszą korzystać z bibliotek. Niepełnosprawni mogą korzystać ze specjalnie przygotowanych dla nich bibliotek.

Gdzie może wejść niepełnosprawny z psem asystującym

Przez wiele lat kontrowersje wzbudzały zakazy wprowadzania psów do urzędów, banków i innych budynków. Utrudniało to niepełnosprawnym załatwienie ich wielu życiowych spraw. Na szczęście obecnie niepełnosprawni i ich psi przyjaciele są mile widziani wszędzie.

Pies asystujący dla osoby niepełnosprawnej

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Na pewno słowa te potwierdzą osoby niepełnosprawne korzystające z pomocy psów asystujących.

Niepełnosprawni nie płacą opłaty za posiadanie psa asystującego

Pies asystujący ułatwia życie wielu niepełnosprawnym osobom. Dodatkową pomocą dla osób niepełnosprawnych jest zwolnienie ich z opłaty za posiadanie psa asystującego.

Jakie są terminy załatwiania spraw w urzędzie gminy?

Wybierając się do urzędu gminy, bądź do jakiegokolwiek innego urzędu chcemy, aby nasza sprawa została załatwiona niezwłocznie. Tak się niestety najczęściej nie dzieje, a kodeks postępowania administracyjnego określa terminy, w jakich nasza sprawa musi zostać załatwiona.

Co powinna zawierać karta parkingowa osoby niepełnosprawnej

Karta parkingowa daje osobom niepełnosprawnym prawo do parkowania i postoju w miejscach uprzywilejowanych. Niepełnosprawny bez takiej karty nie będzie mógł zaparkować na „kopercie”.

Miejsce parkingowe dla niepełnosprawnego

Koperta na miejscu parkingowym oznacza miejsce, na którym zaparkować może tylko niepełnosprawny. Miejsca mają ułatwić niepełnosprawnym szybsze i sprawniejsze dotarcie do urzędu, szkoły, sklepu.

W jaki sposób organ gminy może dokonać wezwania?

Organy administracji prowadzące naszą sprawę mogą potrzebować dodatkowych wyjaśnień, aby jak najlepiej załatwić naszą sprawę. W tym celu służą właśnie wezwania.

Strażnicy gminni uzyskają nowe uprawnienia

O utworzeniu lub likwidacji straży gminnej będzie decydować rada gminy, po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego komendanta Policji i powiadomieniu wojewody. Jeżeli opinia z Policji nie dotrze w ciągu 14 dni, radni będą mogli rozstrzygać sami.

Czy o wywłaszczenie nieruchomości musi wnioskować gmina

Nikt inny oprócz gminy, a konkretnie zarządu Gminy nie może wnosić o wszczęcie procedury postępowania wywłaszczeniowego. Mówi o tym art. 49 ust. 1 ustawy z dnia 29 kwietnia 1985r. o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości

Ugoda z Urzędem Gminy

Kodeks postępowania administracyjnego dopuszcza możliwość zawarcia ugody w trakcie postępowania administracyjnego. Istnieją jednak pewne sprawy w których ugoda jest niedopuszczalna.

Zgubienie dowodu osobistego

Zagubienie dowodu osobistego to niemały problem. Jak wiadomo jest on dokumentem niezbędnym do załatwienia podstawowych spraw w urzędach czy bankach, dla złodzieja jest też szansą na wzięcie kredytu czy towarów na raty, za które oczywiście będziemy płacić my.

Przyznanie lokalu socjalnego

Osoby starające się o przyznanie lokalu socjalnego powinny zapoznać się z podstawowymi kwestiami dotyczącymi takiego postępowania. Jest ono bowiem bardzo czasochłonne, a żeby otrzymać lokal socjalny z zasobów komunalnych, trzeba spełniać wiele warunków.

Organizacja samorządu terytorialnego

Samorząd terytorialny to forma lokalnego życia publicznego, ważny element społeczeństwa obywatelskiego. Jego ideą jest decentralizacja władzy państwowej i działanie bliżej obywatela, dzięki czemu łatwiej jest realizować specyficzne interesy społeczeństwa lokalnego. Zadaniem samorządu terytorialnego jest zaspokajanie zbiorowych potrzeb lokalnej społeczności.

Miejski rzecznik konsumentów

Miejski rzecznik konsumenta ma za zadanie stanie na straży naszych praw jako konsumentów na danym obszarze, a także udzielanie wszystkim zainteresowanym lub pokrzywdzonym bezpłatnych informacji. Jakie jeszcze ma uprawnienia?

Dokonywanie zmian granic gmin i powiatów jest zgodne z konstytucją

Przyznanie rządowi kompetencji do dokonywania zmian w podziale terytorialnym kraju na zasadach określonych w ustawach samorządowych jest zgodne z konstytucją.

Udostępnianie danych radnego

Czy pracownicy urzędów gmin i starostw powiatowych mogą udzielać instytucjom, firmom i osobom prywatnym informacji dotyczących danych teleadresowych radnych, takich jak: imię, nazwisko, adres, telefon kontaktowy radnego? Czy urzędnicy mogą pobierać opłaty za udzielanie tych informacji?

Referendum lokalne

Referendum to inaczej głos wspólnoty samorządowej w sprawach dla niej ważnych. Poprzez referendum, lokalna społeczność może decydować o swoich obowiązkach i uprawnieniach, a zatem można powiedzieć, że pośrednio sprawuje władzę.

Czy wójt musi umorzyć zobowiązanie podatkowe

Organ podatkowy może na wniosek podatnika odroczyć termin płatności podatku, rozłożyć go na raty lub umorzyć w całości lub w części.

Kiedy niezdolność do pracy uzasadnia przyznanie renty

Renta inwalidzka obecnie zwana rentą z tytułu niezdolności do pracy przysługuje właśnie w przypadku niezdolności do pracy. Należy odróżnić niezdolność do pracy od niepełnosprawności. 

Gmina

Jest to jednostka samorządu terytorialnego, rozumiana jako wspólnota samorządowa (tworzą ją mieszkańcy gminy z mocy prawa) oraz odpowiednie terytorium. Zgodnie z konstytucją, jest podstawową jednostką podziału terytorialnego wykonującą wszystkie zadania samorządu terytorialnego niezastrzeżone dla innych jednostek - powiatów i województw.

Gmina

Jest to jednostka samorządu terytorialnego, rozumiana jako wspólnota samorządowa (tworzą ją mieszkańcy gminy z mocy prawa) oraz odpowiednie terytorium. Zgodnie z konstytucją, jest podstawową jednostką podziału terytorialnego wykonującą wszystkie zadania samorządu terytorialnego niezastrzeżone dla innych jednostek - powiatów i województw.

Jak uzyskać zezwolenie na prowadzenie schroniska dla zwierząt?

Prowadzenie schroniska dla zwierząt jest działalnością regulowaną. Oznacza to, że do jej prowadzenia potrzebne jest zezwolenie odpowiedniego organu gminy. Prowadzenie schroniska bez zezwolenia zagrożone jest karą aresztu albo grzywny.

Kto może wywozić śmieci i inne nieczystości

Odbiór śmieci i nieczystości z posesji znajdujących się na terenie gminy należy do jej zadań. Organy gminy mogą jednak zlecić wywóz odpadów innym podmiotom. Wcześniej jednak podmioty te musza uzyskać szczególne pozwolenie od wójta gminy.

Kiedy płaci się opłatę za posiadanie psa

Każdy posiadacz psa musi zgłosić ten fakt w urzędzie gminy. Za posiadanie psa należy zapłacić stosowną opłatę.

Jakie zadania ma gmina

Ustawa o samorządzie gminnym dzieli zadania gminy na własne i zlecone. Zadania własne wynikają z ustaw natomiast zlecone przekazywane są prze inne samorządy lub pochodzą od administracji rządowej.

Kto jest kim w gminie

Samorząd gminny działa przez swoje organy. Należą do nich rada gminy oraz wójt, burmistrz, prezydent. Obydwa organy mają swoje zadania i kompetencje.

Co to jest urząd gminy

Większość spraw administracyjnych załatwiamy w urzędzie gminy. Tam się meldujemy, zgłaszamy prowadzenie działalności gospodarczej, wyrabiamy dowód osobisty. Dlatego warto wiedzieć czym jest urząd gminy i co można w nim załatwić.

Co to jest samorząd terytorialny

Samorząd terytorialny w Polsce został przywrócony w 1990 r.. Powrót do przedwojennej tradycji miał wpłynąć na budowę społeczeństwa obywatelskiego. Obecnie zasada samorządności jest jedną z naczelnych zasad ustrojowych państwa polskiego.

Jakie są relacje między prezydentem a radą miasta

W jaki sposób prezydent miasta powinien współpracować z radnymi? Jak prezydent powinien przekonywać radnych do realizacji swojej wizji rozwoju miasta? Jak radni mogą przyczyniać się do rozwoju miasta?

Czy dziedziczę po kuzynie

Jest nas piątka kuzynostwa, kuzyn ( był kawalerem, nie miał dzieci ) zmarł, nie miał rodziców, ani żadnego rodzeństwa. Jedyną rodziną jaka żyje jesteśmy my. Jesteśmy dziećmi brata mamy kuzyna. Bardzo proszę o odpowiedź czy w takim przypadku możemy ubiegać się o spadek po zmarłym kuzynie ( miał mieszkanie własnościowe ).

Czy powództwo należy wytoczyć przeciwko prezydentowi miasta

Prezydent miasta rozwiązał z kierownikiem miejskiego ośrodka kultury umowę o pracę. Ośrodek jest w całości finansowany przez miasto i nie ma osobowości prawnej. Czy w pozwie o przywrócenie do pracy pracownik powinien wskazać jako stronę pozwaną prezydenta miasta?

REKLAMA