REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niepełnosprawni, NSA

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Trener pracy pomoże niepełnosprawnym zagrożonym wykluczeniem zawodowym

Trener pracy pomoże znaleźć i utrzymać pracę osobom niepełnosprawnym narażonym na wykluczenie zawodowe. Należą do nich przede wszystkim: osoby, w stosunku do których orzeczono chorobę psychiczną, upośledzenie umysłowe, całościowe zaburzenia rozwojowe czy choroby narządu wzroku, jak również zaburzenia głosu, mowy i choroby słuchu oraz epilepsję.

Wsparcie niepełnosprawnych w 2019 r. - usługi opiekuńcze, pakiet "Mój dom" i "Asystencja"

Wsparcie osób niepełnosprawnych w 2019 r. odbywać się będzie w ramach aż 10 programów. Pierwsze dwa programy zostały już ogłoszone: " Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych" i "Opieka wytchnieniowa". Czym są kolejne usługi opiekuńcze, pakiet "Mój dom" i "Asystencja"?

Ustawa o zatrudnieniu wspomaganym – osoby uprawnione i procedura

Projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym dotyczy osób niepełnosprawnych biernych zawodowo. Zatrudnienie wspomagane będzie polegało na przydzieleniu trenera pracy do niepełnosprawnego narażonego na wykluczenie z rynku pracy. Trener ma na celu wsparcie w znalezieniu i utrzymaniu pracy. Jaka jest procedura zatrudnienia wspomaganego?

Projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym

Projekt ustawy o zatrudnieniu wspomaganym wprowadza indywidualną pracę trenera pracy z osobą niepełnosprawną. Wciąż istnieje bowiem potrzeba aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych. W 2018 r. wskaźnik zatrudnienia niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym wynosił 26,2%.

REKLAMA

Kwoty świadczeń dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2019 r. - porównanie z 2015 r.

Kwoty świadczeń dla niepełnosprawnych i ich rodzin w 2019 r. znacznie wzrosły w porównaniu z 2015 r. Ile wynosi renta socjalna, zasiłek pielęgnacyjny, świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy, zasiłek dla opiekuna w 2019 r.?

Wyższe świadczenia dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mają prawo do świadczeń m.in. zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego, renty socjalnej. W 2019 roku świadczenia te uległy podwyższeniu.

Ważny termin w wyborach do PE - głosowanie korespondencyjne

13 maja 2019 r. to ważny termin w wyborach do Parlamentu Europejskiego. To ostatni dzień na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego. Taka możliwość przysługuje osobom niepełnosprawnym.

Czas pracy osób niepełnosprawnych w 2019 r.

Czas pracy osób niepełnosprawnych został ukształtowany w sposób odmienny niż w Kodeksie pracy. Jakie są normy czasu pracy osób niepełnosprawnych w 2019 r.?

REKLAMA

Warsztaty terapii zajęciowej - wyższe wsparcie w 2019 r.

Warsztaty terapii zajęciowej pomagają niepełnosprawnym w rehabilitacji społecznej i zawodowej. W 2019 r. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada wyższe wsparcie dla tej instytucji.

Transkrypcja zagranicznego aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci - będzie uchwała NSA

Naczelny Sąd Administracyjny wyda uchwałę 7 sędziów w sprawie transkrypcji zagranicznego aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci. Uchwała będzie uwzględniania we wszystkich sprawach rozpatrywanych w przyszłości.

Program "Aktywny samorząd" 2019 - nowe formy wsparcia dla osób z dysfunkcją słuchu

Program "Aktywny samorząd" w 2019 r. obejmuje nowe formy wsparcia z PFRON dla osób z dysfunkcją słuchu. Uprawnione osoby mogą liczyć na pomoc w: uzyskaniu prawa jazdy, zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pokryciu kosztów opieki nad osobą zależną, uzyskaniu wykształcenia wyższego. Kto może skorzystać z programu "Aktywny samorząd"? Jaka jest wysokość dofinansowania?

Wyodrębnienie lokalu a optymalizacja podatku od nieruchomości

Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale siedmiu sędziów z 24 września 2018 r. o sygnaturze II FPS 1/18 wyjaśnił na korzyść podatników wątpliwości dotyczące rozumienia obowiązujących przed 2016 rokiem zasad rozliczania podatku od nieruchomości objętych współwłasnością.

Interes prawny właściciela nieruchomości w przypadku zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

W przypadku uchwalania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może dochodzić do konfliktów interesów indywidualnych z interesem publicznym. NSA jednak stoi na stanowisko, iż organ planistyczny dokonując zmiany mpzp musi mieć na uwadze także indywidualny interes właścicieli nieruchomości objętych planem.

Wybory do PE 2019: głosowanie korespondencyjne i przez pełnomocnika

W wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się w maju 2019 r. wyborcy niepełnosprawni mogą głosować korespondencyjnie lub przez pełnomocnika. Jak to zrobić?

Świadczenia dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2019 r.

Osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie mają prawo do świadczeń m.in. zasiłku pielęgnacyjnego, świadczenia pielęgnacyjnego, renty socjalnej. Na jakie inne świadczenia mogą liczyć niepełnosprawni w 2019 r.?

Wygaśnięcie orzeczenia o niepełnosprawności i brak świadczenia pielęgnacyjnego - RPO

Wygaśnięcie ważności orzeczenia o niepełnosprawności powoduje ustanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Świadczenie pielęgnacyjne przyznaje się dopiero po wydaniu ostatecznej decyzji dotyczącej kolejnego orzeczenia o niepełnosprawności. Do tego czasu pozostają bez pomocy ze strony państwa. Konieczna jest zmiana przepisów.

Ważne zmiany dla niepełnosprawnych i ich opiekunów w 2019 r.

Rok 2019 przyniósł osobom niepełnosprawnym i im opiekunom wiele istotnych zmian - podwyżka płacy minimalnej, zasiłku pielęgnacyjnego czy dofinansowanie do zatrudnienia.

System SOW o rodzajach wsparcia z PFRON - platforma dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawnym szukającym pomocy w zatrudnieniu pomoże znajdujący się na platformie internetowej system SOW. Niepełnosprawni dowiedzą się o rodzajach wsparcia z PFRON i złożą wnioski o dofinansowanie przez internet.

Dodatkowe uprawnienia niepełnosprawnego pracownika

Pracownik, który posiada orzeczenie o niepełnosprawności może korzystać z dodatkowych uprawnień m.in. krótszego czasu pracy, dodatkowej przerwy w pracy czy wyższego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne w 2019 r.?

Wiemy, ile wyniesie kwota świadczenia pielęgnacyjnego w 2019 r. Stawka świadczenia waloryzowana jest co roku.

Danina solidarnościowa od 1 stycznia 2019 r. - Prezydent podpisał ustawę

Prezydent podpisał ustawę o daninie solidarnościowej, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2019 r. Nowa ustawa przewiduje utworzenie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych. Jakie będą źródła przychodów nowego funduszu i na co zostaną przeznaczone?

Świadczenie pielęgnacyjne w 2019 roku - wyższa kwota, wniosek (druk)

Znana jest wysokość świadczenia pielęgnacyjnego w 2019 roku. Od 1 stycznia 2019 roku wzrośnie ono o 106 zł. Pobierz aktualny wniosek o świadczenie pielęgnacyjne.

Prawo do zmiany nazw ulic ma samorząd i wojewoda

Zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie zmiany nazw ulic w Poznaniu. Zmiana nazwy ulicy w tej sprawie miała być efektem realizacji ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego.

NSA: dziecko pochodzące z surogacji w związku jednopłciowym ma prawo do obywatelstwa RP

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, iż dzieci urodzone w USA z matki zastępczej i w związku dwóch mężczyzn - z których jeden to obywatel RP - mają prawo do potwierdzenia polskiego obywatelstwa. NSA podkreślił, iż dziecko nie może być zaś dyskryminowane, ani ze względu na sposób przyjścia na świat, ani status jego rodziców.

Zaświadczenie o podstawie zaliczenia do stopnia niepełnosprawności - nowy wzór

Nowe zaświadczenie o podstawie zaliczenia do stopnia niepełnosprawności powstało w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 19 czerwca 2018 r. Pobierz wzór zaświadczenia potwierdzającego, że podstawę zaliczenia do stopnia niepełnosprawności stanowiła choroba psychiczna.

Nowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych uchwalony

Powstanie Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych zostało uchwalone. Środki z Funduszu będą przeznaczane na wspieranie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w ramach Pakietu Społecznej Odpowiedzialności.

Danina solidarnościowa od dochodów i część składki z Funduszu Pracy 2019

Danina solidarnościowa od dochodów osób fizycznych wynosić będzie 4 proc. od nadwyżki dochodów powyżej miliona złotych za rok podatkowy. To główne założenia programu wsparcia osób niepełnosprawnych. Część składki będzie pochodziła z Funduszu Pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2019 r.

Dodatkowy urlop wypoczynkowy dla osoby niepełnosprawnej

Dodatkowy urlop wypoczynkowy przysługuje osobie niepełnosprawnej o znacznym i umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Wymiar dodatku do urlopu wynosi 10 dni w każdym roku kalendarzowym. Na jakich zasadach udziela się urlopu? Kiedy nabywa się prawo do pierwszego dodatkowego urlopu?

Dokumentacja planistyczna - terminy

Zaniechanie przekazania wojewodzie dokumentacji planistycznej związanej ze zmianą studium w ustawowym terminie skutkuje możliwością jego unieważnienia także po upływie roku od dnia uchwalenia zmiany.

3 nowe rozporządzenia dotyczące ustawy o rehabilitacji

Zmiana ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 10 maja 2018 r. spowodowała wejście w życie z dniem 1 października 2018 r. 3 rozporządzeń Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jakie zmiany wprowadzają nowe rozporządzenia?

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają osoby niewidome

Pracodawcy coraz częściej zatrudniają osoby z niepełnosprawnością wzroku - podkreślił Polski Związek Niewidomych. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu, osoby niewidome mogą być samodzielne jak pełnosprawni pracownicy.

NSA: nieuznanie aktu urodzenia dziecka rodziców tej samej płci przejawem dyskryminacji

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił decyzję w sprawie nieuznania aktu urodzenia, w którym rodzice są tej samej płci. NSA uznał, iż doszło do dyskryminacji dziecka-obywatela RP i zwrócił sprawę urzędowi stanu cywilnego.

Opiekun ma prawo do zamiany zasiłku dla opiekuna na świadczenie pielęgnacyjne

Opiekun osoby z niepełnosprawnością ma prawo do zamiany zasiłku dla opiekuna na świadczenie pielęgnacyjne dla opiekuna osoby, której niepełnosprawność powstała po 18. lub 25. roku życia. Tak wynika z wyroku NSA w sprawie, do której przystąpił RPO.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne - nowe uprawnienia 2018

Zasiłek opiekuńczy na dziecko niepełnosprawne od 6 czerwca 2018 r. uległ pewnym modyfikacjom. Nowe uprawnienia dotyczą rodziców opiekujących się dziećmi do lat 18, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności bądź o znacznym stopniu niepełnosprawności. Ponadto wydłużono zasiłek opiekuńczy dla dzieci niepełnosprawnych mających ukończone 14 lat z 14 do 30 dni.

Elastyczna praca dla rodziców niepełnosprawnych dzieci po zmianach 2018

Od 6 czerwca 2018 r. rodzice dzieci niepełnosprawnych zyskali nowe uprawnienia w zakresie czasu pracy, pozwalające im w łatwiejszy sposób pogodzić obowiązki pracownicze ze sprawami osobistymi, między innymi poprzez wprowadzenie elastycznych form organizacji czasu pracy na wniosek wiążący pracodawcę.

Nowe formularze w PFRON od 1 października 2018 r.

Od 1 października 2018 r. obowiązują nowe wzory formularzy w PFRON, tj. INF-U oraz INF-1-u. Formularze można składać za pomocą systemu e-PFRON2.

Świadczenia opieki zdrowotnej poza kolejnością dla pacjentów niepełnosprawnych

Osoby posiadające orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności mogą skorzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej poza kolejnością. Jakie dokumenty powinien mieć przy sobie pacjent?

Czas pracy niepełnosprawnego nauczyciela

Zgodnie z ogólną zasadą, czas pracy niepełnosprawnego nauczyciela nie może przekraczać 7 godzin dziennie i 35 godzin tygodniowo. Czy może pracować w godzinach nadliczbowych?

Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych przez internet w 2019 r.

Dofinansowanie dla osób niepełnosprawnych z PFRON od połowy 2019 r. będzie można uzyskać przez internet. Dotychczas osoba niepełnosprawna, która chciała uzyskać dofinansowanie ze środków PFRON, musiała udać się do urzędu, żeby złożyć stosowny wniosek.

Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych od 2019 r.

Fundusz Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych ma funkcjonować od 1 stycznia 2019 r. Fundusz będzie zasilany m.in. z daniny solidarnościowej.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych już od 1 stycznia 2019 r.

Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych już od 1 stycznia 2019 r. Fundusz ten ma wspierać osoby niepełnosprawne. Daniny będą pochodziły m.in. od osób najlepiej zarabiających.

Wybory samorządowe 2018: uprawnienia niepełnosprawnego wyborcy

Wybory samorządowe odbędą się już 21 października (I tura) oraz 4 listopada (II tura). Przepisy wyborcze przyznają specjalne uprawnienia i ułatwienia osobom niepełnosprawnym chcącym wziąć udział w wyborach. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina jakie uprawnienia przysługują niepełnosprawnym w związku z wyborami samorządowymi.

Jak głosować w wyborach samorządowych w 2018 r.?

Kto może głosować w wyborach samorządowych, które odbędą się w październiku 2018 r.? Jak głosować przez pełnomocnika? Czy można oddać swój głos, będą za granicą?

Wyższe świadczenia rodzinne w 2018/2019

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, iż od 1 listopada 2018 r. wzrośnie zasiłek pielęgnacyjny, specjalny zasiłek opiekuńczy i zasiłek dla opiekuna. Kolejna podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego ma nastąpić w 2019 r.

Duże zmiany w ulgach na PFRON

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej chce zamienić dofinansowanie w refundację wynagrodzenia. Zniesiony ma być obowiązek tworzenia indywidualnych programów rehabilitacji.

Specjalny zasiłek opiekuńczy - zmiany 2018/2019

Od 1 listopada 2018 r. specjalny zasiłek opiekuńczy ma zostać podwyższony o 100 zł. Nowy okres zasiłkowy będzie obowiązywał od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r.

Jak gwarantowane są prawa wyborcze niepełnosprawnych

Kodeks wyborczy zawiera wiele przepisów, których zadaniem jest ułatwienie udziału w wyborach osobom niepełnosprawnym. Są to m.in. głosowanie korespondencyjne, głosowanie przez pełnomocnika, obowiązek dostosowania lokali wyborczych do potrzeb osób niepełnosprawnych czy nakładki na karty do głosowania sporządzone w alfabecie Braille’a.

RPO chce likwidacji ubezwłasnowolnienia

Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar ogłosił swoje poparcie dla inicjatywy zniesienia instytucji ubezwłasnowolnienia. Rzecznik uważa, że obecnie obowiązujące rozwiązania prawne powinny zostać zastąpione systemem wspieranego podejmowania decyzji. W Polsce ubezwłasnowolnionych jest ok. 90 tys. osób.

Uczeń ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi a zmiany w prawie oświatowym

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad usprawnieniem systemu kształcenia uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. W subwencji przeznaczono kwotę ok. 7 mld zł na realizację kształcenia tych uczniów.

Leki dla osób niepełnosprawnych przez internet

Osoby niepełnosprawne powinny mieć możliwość zakupu leków przez internet. Publikujemy opinię Konfederacji Lewiatan.

REKLAMA