REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niemcy, Umowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy wydatek na studia informatyczne pracownika może być kosztem uzyskania przychodu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wydatek na studia informatyczne pracownika, będącego jednocześnie wspólnikiem spółki, może stanowić koszt uzyskania przychodu, pod pewnymi warunkami.

Zakaz pracy dla kobiet w ciąży w Niemczech (Berufsverbot). Obowiązki pracodawców, prawa kobiet, zasiłek chorobowy

Berufsverbot, czyli zakaz wykonywania zawodu, stanowi istotny aspekt niemieckiego prawa pracy, który przede wszystkim dotyczy kobiet w ciąży. W poniższym artykule omówimy szczegółowo zasady i prawa związane z Berufsverbot, w tym rolę decyzji lekarzy oraz obowiązki pracodawców. Przyjrzymy się również istotnym różnicom między wynagrodzeniem a zasiłkiem chorobowym, a także dowiemy się, jakie prawa przysługują ciężarnym pracownicom i jakie korzyści finansowe im przysługują.

Ustalenia wspólników można sformalizować. Czy, kiedy i jak zawrzeć umowę?

Biznes zaczyna się od pomysłu. Skutkiem mniej sformalizowanych ustaleń wspólników bywa zawiązanie umowy spółki, jej wpis do rejestru oraz podjęcie określonej działalności. O ile umowa spółki wymaga zachowania określnej formy i uregulowania niektórych kwestii, tak operacyjnie najważniejsze ustalenia nie wymagają zachowania jakiejś szczególnej formy, co często rodzi nieporozumienia na późniejszych etapach działalności spółki. 

Niemieckie 500+ (Kindergeld) - 3 przykłady sytuacji rodzinnych. Dziecko partnera w Polsce, dzieci uczące się i pracujące

Niemcy, jak wiele innych krajów w Unii Europejskiej, oferują różnego rodzaju świadczenia rodzinne mające na celu wsparcie finansowe dla rodzin z dziećmi. Jednym z takich świadczeń jest Kindergeld, które stanowi istotne wsparcie dla rodziców w utrzymaniu i wychowywaniu dzieci. Jednakże, jak w przypadku wielu programów socjalnych, pojawiają się pytania dotyczące kto i w jakich sytuacjach ma prawo do tego świadczenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem po niemieckim Kindergeld na przykładzie trzech, dość często występujących, sytuacji rodzinnych. 

REKLAMA

Umowa zrzeczenia się zachowku

Koniec życia członka rodziny staje się niejednokrotnie dla jego spadkobierców początkiem wieloletniej batalii sądowej o sprawy spadkowe. Jedną z nich może być sprawa o zachowek, do którego uprawniony jest zstępny (np. dziecko, wnuk), małżonek oraz rodzice spadkodawcy, o ile nie został wydziedziczony. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają także zawarcie umowy zrzeczenia się zachowku za życia spadkodawcy. Takie rozwiązanie może uprościć przeprowadzenie spraw spadkowych oraz wyeliminować konieczność prowadzenia wieloletniego sporu sądowego. 

Czy przychody z umowy o dzieło wykonywanej w Niemczech podlegają opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychody polskiego rezydenta podatkowego uzyskiwane z umowy o dzieło wykonywanej w Niemczech podlegają opodatkowaniu tylko w Polsce.

Czy środki ze sprzedaży nieruchomości w Polsce przez osobę zamieszkałą w Australii mogą korzystać ze zwolnienia podatkowego, jeśli zostaną przeznaczone na cele mieszkaniowe?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że środki ze sprzedaży nieruchomości znajdującej się w Polsce przez podatniczkę zamieszkałą w Australii podlegają opodatkowaniu w Polsce, jednakże w przypadku przeznaczenia ich na cele mieszkaniowe istnieje możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jakie są obowiązki płatnika w związku z wypłatą zleceniobiorcom należności z tytułu zwiększonych kosztów utrzymania za granicą i ryczałtów z tytułu noclegów i/lub zwrotu kosztów zdefiniowanych w umowie podróży?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenia wypłacane opiekunom za podróże i pobyty zagraniczne mogą korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym do określonej kwoty dziennie.

REKLAMA

Jak ustalić rezydencję podatkową i opodatkować dochody uzyskane z pracy wykonywanej na terytorium Polski na rzecz ukraińskiego pracodawcy?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskane przez obywatela Ukrainy z pracy wykonywanej w Polsce podlegają opodatkowaniu w Polsce, z uwzględnieniem Konwencji między Polską a Ukrainą o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Sąd we Włoszech: Niemcy mają wypłacić odszkodowania od 50 tys. do 25 tys. euro rodzinom dwóch ofiar zbrodni z czasów II wojny

W dniu 13 listopada 2023 r. Sąd we Florencji wydał wyrok, w którym nakazał Niemcom wypłatę odszkodowań rodzinom dwóch ofiar zbrodni popełnionych podczas drugiej wojny światowej. W uzasadnieniu uznano, że były to zbrodnie wojenne i przeciwko ludzkości. Sąd nakazał temu krajowi wypłatę odszkodowania w wysokości od 25 do 50 tysięcy euro.

Czy zwrot darowizny będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że zwrot udziałów w wyniku rozwiązania umowy darowizny nie generuje obowiązku podatkowego dla darczyńcy w świetle ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy notariusz zobowiązany jest pobrać podatek od spadków i darowizn przy umowie o dożywocie?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że notariusz nie jest zobowiązany do pobrania podatku od spadków i darowizn w sytuacji sporządzenia umowy o dożywocie w formie aktu notarialnego, nawet gdy umowa ta zawiera elementy nieodpłatnego użytkowania, służebności mieszkania lub innej służebności osobistej. 

Emerytura za pracę w Polsce i za granicą (np. w Niemczech)

Opolski ZUS wydaje coraz więcej decyzji przyznających emeryturę za pracę po obu stronach Odry. Obecnie wypłaca niemal 50 tysięcy emerytur za polsko-niemieckie okresy ubezpieczenia. Suma wszystkich świadczeń przyznanych przez opolską placówkę Zakładu osobom z podwójną karierą przekroczyła już 64 tysiące. 

Czy inżynier elektronik może uwzględnić podwyższone koszty uzyskania przychodów z pracy twórczej w rozliczeniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że inżynier elektronik może zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodów z pracy twórczej w swoim rozliczeniu podatkowym, która podlega ochronie prawem autorskim.

Czy nadpłata w umowie leasingu samochodu stanowi przychód, podlegający opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że kwota otrzymana przez wnioskodawczynię w wyniku rozliczenia umowy leasingu, po szkodzie całkowitej samochodu, podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej.

Czy odstąpienie od umowy IKZE wiąże się z obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego od wpłaconych środków?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że podatnicy, którzy odstąpili od umowy o prowadzenie Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), nie powinni być obciążani podatkiem dochodowym od wpłaconych środków. Organ odwołał się do ustawy o prawach konsumenta, która stanowi, że odstąpienie od umowy na odległość powoduje, że umowa ta jest uznawana za niezawartą.

Policja niemiecka: wojna religijna na ulicach Berlina. 80 rannych funkcjonariuszy przez dwie ostatnie noce

Policja została wmieszana w „wojnę religijną” i stała się celem fanatyzmu religijnego – oświadczył 19 października 2023 r. Stephan Weh, szef związku zawodowego policji (GdP). Propalestyńskie demonstracje zostały zakazane przez policję, jednak stowarzyszenie Palaestina Initiative zapowiada „nieposłuszeństwo obywatelskie”.

Czy darowizna mieszkania obciążonego hipoteką podlega opodatkowaniu, jeśli wartość hipoteki przewyższa wartość nieruchomości?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że w przypadku darowizny mieszkania obciążonego hipoteką obowiązek w podatku od spadków i darowizn nie wystąpi, gdyż podstawa opodatkowania wyniesie zero z uwagi na fakt, że wartość hipoteki odpowiadająca darowanemu udziałowi jest większa niż rynkowa wartość darowanego udziału.

Czy powierzenie środków pieniężnych na przechowanie podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku przekazania środków pieniężnych na przechowanie, nie powstanie obowiązek podatkowy po stronie osoby przekazującej środki.

Czy odnawialna pożyczka pieniężna jest zwolniona od opodatkowania PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że odnawialna pożyczka pieniężna udzielona pożyczkobiorcy, który jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT), jest zwolniona od opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy transakcje związane z kupnem pojazdów samochodowych w celu recyklingu podlegają opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku gdy transakcje nie są objęte uregulowaniami ustawy o podatku od towarów i usług oraz czynności te nie podlegają opodatkowaniu tym podatkiem, wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku PCC z tytułu umów sprzedaży pojazdów samochodowych w sytuacji, gdy podstawa opodatkowania przekracza 1000 zł, gdyż czynności te (umowy) nie są wyłączone z opodatkowania PCC.

Czy można uniknąć podatku od darowizny w gotówce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) w swojej interpretacji wyjaśnił, że otrzymanie od siostry darowizny w gotówce i jej późniejsza wpłata na konto bankowe nie będzie korzystać ze zwolnienia od opodatkowania określonego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Czy złożenie jednego formularza SD-Z2 dla trzech przelewów darowizny zwalnia od podatku od spadków i darowizn?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że błędnie wypełniony formularz SD-Z2 nie pozbawia prawa do zwolnienia z podatku od wszystkich darowizn, jeżeli zostały zgłoszone we właściwym terminie.

Czy należy dokonać korekty VAT za okres, w którym nastąpi odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, czy w momencie zwrotu zaliczki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że z uwagi na to, że spółka zamierza odstąpić od przedwstępnej umowy sprzedaży, nie dojdzie do czynności opodatkowanej i w związku z brakiem bezpośredniego związku między otrzymaniem zaliczki a czynnością opodatkowaną, dojdzie do zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT. Z uwagi na to, spółka powinna dokonać korekty podatku za okres, w którym nastąpi odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, a nie w momencie zwrotu zaliczki.

Czy gmina ma prawo do odliczenia podatku VAT z faktur inwestycyjnych związanych z budową sieci kanalizacji?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że gmina nie będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne związane z budową sieci sanitarnej i wodociągowej, ponieważ inwestycja nie będzie wykorzystywana do czynności opodatkowanych. 

„Daily Telegraph”: Polska wyrasta na przemysłowe centrum Europy. 12,33 USD - średni godzinowy koszt pracy w Polsce, 49,56 USD w Niemczech

Podczas gdy niemiecka gospodarka przeżywa problemy, dynamicznie rozwijająca się Polska chce przejąć od niej koronę przemysłowego centrum Europy – pisze brytyjski dziennik „Daily Telegraph”.

Czy premia w ramach programu motywacyjnego jest opodatkowana jako wynagrodzenie za pracę?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że premia przyznana w ramach programu motywacyjnego nie spełnia warunków do zakwalifikowania jej jako przychodu ze stosunku pracy lub innych określonych źródeł przychodów, ponieważ nie wynika z umowy o pracę ani z wewnętrznych dokumentów firmy, dlatego podlega kategorii "przychodu z innych źródeł''.

Czy podatnik może zastosować 40% stawkę odpisów amortyzacyjnych po wykupie auta z leasingu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że samochód osobowy, będący przedmiotem leasingu, używany przez wnioskodawcę w jego działalności gospodarczej, a następnie wykupiony i wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie może zostać uznany za używany środek trwały w rozumieniu art. 22j ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym, podatnik po wykupie auta nie może zastosować stawki odpisów amortyzacyjnych w wysokości 40% rocznie.

Czy sprzedaż kruszców po 6 miesiącach jest opodatkowana?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) stwierdziła, że planowana sprzedaż złota i srebra nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych ze względu na brak związku z działalnością gospodarczą i okres przetrzymania tych aktywów przekraczający pół roku.

Czy sprzedaż nieruchomości po śmierci dożywotnika wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że planowane zbycie nieruchomości otrzymanej w drodze umowy dożywocia nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, ponieważ planowana sprzedaż ww. nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

Czy sprzedaż nieruchomości na Białorusi przez osobę zamieszkałą na terenie RP podlega opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż nieruchomości położonej na terenie Białorusi przez osobę mającą miejsce stałego zamieszkania w Polsce jest opodatkowana na Białorusi – zgodnie z art. 13 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej pomiędzy Polską a Białorusią.

Czy otrzymane dofinansowanie jest opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że otrzymane dofinansowanie przez udziałowca spółki do zagospodarowania wspólnoty gruntowej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. 

Czy umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że jeśli odnawialna pożyczka będzie zwolniona z opodatkowania VAT, to w analizowanej sprawie będzie miał zastosowanie art. 2 pkt 4 lit. b) ustawy o PCC i na wnioskodawcy nie ciąży obowiązek podatkowy w PCC.

Czy osoba nagrywająca podcasty i zarabiająca na reklamach podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że dochody uzyskiwane przez podatnika pochodzące z wyświetlania reklam podlegają opodatkowaniu VAT.

Czy aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za udziały w innej spółce kapitałowej podlega PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wniesienie aportu w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż działki podlega opodatkowaniu PCC, jeśli jest opodatkowana VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli transakcja sprzedaży nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - opisana umowa sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy umowa pożyczki podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że udzielenie oprocentowanej pożyczki przez spółkę jest czynnością podlegającą opodatkowaniu VAT.

Czy nabycie nieruchomości w celu inwestycji magazynowo-produkcyjnej podlega opodatkowaniu PCC?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli sprzedaż nieruchomości będzie podlegała przepisom ustawy o VAT oraz będzie opodatkowana VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, to transakcja obejmująca sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Czy sprzedaż zagranicznej nieruchomości wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku w Polsce?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że zyski uzyskane w związku ze sprzedażą nieruchomości położonej na Białorusi przez osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce podlegają opodatkowaniu wyłącznie na Białorusi. W związku z tym, wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku w Polsce z tytułu sprzedaży nieruchomości położonej na Białorusi.

Czy usługi zleceniobiorców to usługi dla bezpośredniej korzyści turysty na gruncie podatku VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nabywane od zleceniobiorców przez polską przedsiębiorczynię, która organizuje wyjazdy turystyczne, mogą być zaklasyfikowane jako usługi dla bezpośredniej korzyści turysty.

Czy zwrot kosztów przejazdów dla zleceniobiorców MOPS-u kwalifikuje się do zwolnienia podatkowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła błąd MOPS-u w stosowaniu zwolnień podatkowych dla zleceniobiorców. Zgodnie z interpretacją organu podatkowego, zwrot kosztów przejazdów dla osób zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia nie kwalifikuje się do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 23b ustawy o PIT.

Czy nabywając nieruchomość zwolnienie z PCC dotyczy obu małżonków?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wnioskodawczyni nie spełnia warunków zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych przy zakupie domu jednorodzinnego w zabudowie szeregowej, ponieważ jej mąż wcześniej posiadał inną nieruchomość, co jest przeszkodą do skorzystania z przewidzianego w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych zwolnienia podatkowego.

Kontrole policji na granicach między Niemcami a Polską i Czechami. Jak to może wyglądać? Od kiedy?

Nancy Faeser, federalna minister spraw wewnętrznych Niemiec, dopuszcza wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych. Podkreśla przy tym, że postrzega to jedynie jako dodatkowe narzędzie walki z nielegalną imigracją, ponieważ bardziej skuteczne są kontrole wyrywkowe. Jednocześnie nie chce obecnie występować do Komisji Europejskiej o wprowadzenie stacjonarnych kontroli granicznych poza tymi, które istnieją już na granicy z Austrią. Kontrole policyjne przy granicach wprowadzane przez Niemcy muszą spełniać kilka warunków; powinny one m.in. opierać się na informacjach o potencjalnych zagrożeniach dla bezpieczeństwa publicznego - powiedziała 27 września 2023 r. na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. migracji i bezpieczeństwa wewnętrznego Anitta Hipper.

Darmowy laptop: Wzór protokołu przekazania komputera rodzicowi. Dwa warianty: własność i użyczenie [PRB]

Protokół przekazania na własność lub w użyczenie laptopa dla rodzica ucznia klasy IV – wzór

Czy odpłatna cesja praw z ubezpieczenia podlega PCC?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) odpłatna cesja praw z umowy ubezpieczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, o ile spełnia kryteria umowy sprzedaży, zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego.

Czy umowa powiernictwa podlega opodatkowaniu PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że przekazanie środków pieniężnych na podstawie umowy powiernictwa nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Premier Saksonii o migracji: sytuacja jest dramatyczna, kontrole na granicy z Polską i Czechami są konieczne

W debacie na temat polityki migracyjnej premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) opowiedział się za szybkimi i zdecydowanymi środkami. Podkreślił, że „sytuacja jest dramatyczna", a stacjonarne kontrole na granicach z Polską i Czechami są koniecznie, by opanować sytuację – informuje portal Tagesschau.

Czy osoba niepełnosprawna może być zwolniona z opodatkowania PCC przy zakupie samochodu osobowego?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że wnioskodawczyni jest zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych w związku z nabyciem samochodu, ponieważ jest osobą niepełnosprawną w stopniu umiarkowanym, natomiast zakup służy zaspokojeniu jej własnych potrzeb związanych z niepełnosprawnością.

Czy różnica wartości udziałów w nieruchomościach w umowie zamiany jest opodatkowana?

Dyrektor KIS potwierdził, że różnica w wartości udziałów w nieruchomościach nabywanych w drodze umowy zamiany nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy zawarcie nieoprocentowanej umowy pożyczki od rodziny generuje konsekwencje podatkowe?

Dyrektor KIS potwierdził, że Skoro strony umowy pożyczki ustaliły, że pożyczka zostanie udzielona bez jakiegokolwiek wynagrodzenia dla pożyczkodawcy za udostępnienie pożyczkobiorcy kapitału, to udzielona pożyczka ma charakter nieodpłatny. W związku z tym, nieoprocentowana pożyczka nie spowoduje powstania po stronie pożyczkobiorcy przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia. 

REKLAMA