REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niemcy, Małżeństwo

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Rozwód na Ukrainie i w Polsce - czym się różnią?

Rozwód na Ukrainie dotyczy około połowy małżeństw. Niewiele mniej małżeństw rozpada się w Polsce. Czym różnią się procedury rozwodowe w Polsce i na Ukrainie? Kiedy polskie sądy stosują prawo ukraińskie?

Małżeństwo nieważnie zawarte z powodu braku woli posiadania dzieci

W przysiędze małżeńskiej małżonkowie wyrażają swoją otwartość na powiększenie rodziny. Ponadto istnieje możliwość uznania małżeństwa za nieważne z powodu braku dzieci. Zastanówmy się zatem, na podstawie jakich przyczyn prawnych można uznać, iż małżeństwo zostało nieważnie zawarte właśnie z powodu braku potomstwa.

Uzależnienia jako przyczyna stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego

Podstawowym tytułem, w ramach którego przyjdzie nam podjąć bogatą tematykę uzależnień, będzie kan. 1095 KPK o niezdolności natury psychicznej. Oczywiście jest to najbardziej prawdopodobna przyczyna, na podstawie której może przebiegać kościelny proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa, gdy w grę wchodzą uzależnienia – ale nie jedyna.

Podział majątku przed rozwodem

Czy podział majątku przed rozwodem jest możliwy? Okazuje się, że tak. Podpowiadamy jak go dokonać oraz ile to kosztuje.

REKLAMA

Kiedy można żądać orzeczenia separacji?

Kryzys w małżeństwie powoduje, że zaczynamy się zastanawiać nad możliwymi rozwiązaniami prawnymi. Jednym z nich jest wystąpienie o separację. Jakie są przesłanki orzeczenia separacji? Kiedy orzeczenie separacji jest niedopuszczalne?

Przemoc a stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego

Nie ma takiego tytułu w kościelnym prawie małżeńskim, jak tytuł w postaci przemocy, na podstawie którego można byłoby prowadzić proces oraz orzec nieważność zawartego małżeństwa. Czy oznacza to zatem, iż jeśli dochodzi do zjawiska przemocy, to nie interesuje on sądu kościelnego? Wręcz przeciwnie.

Podział majątku w trakcie rozwodu – 5 najważniejszych faktów

Małżonkowie mogą dokonać podziału majątku wspólnego w trakcie sprawy rozwodowej. Czy taki podział zawsze jest możliwy? O jakich faktach warto pamiętać?

Nieważność małżeństwa kościelnego z powodu oziębłości seksualnej?

Nie do rzadkości należy sytuacja, kiedy małżonek, bądź nawet oboje podejmują pierwsze kroki, mające na celu wszczęcie kościelnego procesu o nieważność ich małżeństwa z powodu tzw. oziębłości seksualnej. Zastanówmy się zatem czy jest to faktycznie powód do wejścia na kościelną drogę sądową.

REKLAMA

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego a tzw. nieodcięta pępowina

Kwestia możliwości stwierdzenia nieważności małżeństwa kościelnego z powodu tzw. nieodciętej pępowiny jest dość skomplikowana. Należy tu przede wszystkim pamiętać o wymogach prawa kanonicznego oraz o tym, iż każda sytuacja jest inna.

Niemieckie autostrady z limitem prędkości?

Nie tak dawno publikowaliśmy komunikat o podpisaniu ustawy z dnia 30 grudnia 2018 roku dotyczącej wprowadzenia opłat za jazdę po Niemieckich autostradach od października 2020 roku, a teraz na domiar złego wiadomość jest jeszcze gorsza. Niemcy, rozważają wprowadzenie limitów prędkości na wszystkich swoich autostradach.

Stwierdzenie nieważności małżeństwa - jakie koszty?

Jakie koszty ponosi strona w procesie o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego? Od czego zależy wysokość opłat?

Opłaty za niemieckie autostrady już od 2020 r.

Od 2020 r. za przejazd niemieckimi autostradami trzeba będzie zapłacić - poinformował Minister transportu RFN Andreas Scheuer. Cena winiety uzależniona będzie od okresu ważności, pojemności silnika pojazdu i szkodliwości wydzielanych przez niego spalin. Nie są jeszcze znane orientacyjne koszty winiet, jednak opłaty de facto obciążać będą tylko obcokrajowców - Niemcy będą mogli odliczyć koszty winiet od podatku drogowego.

Rozwód - jakie są przesłanki orzeczenia rozwodu przez sąd?

Proces o rozwód nigdy nie jest rzeczą łatwą, sprawie towarzyszą silne emocje, które mogą wpłynąć na podejmowane przez małżonków decyzje. Pomimo, iż mąż i żona są pewni o wygaśnięciu swojego związku, nie utrzymują ze sobą kontaktu, prowadzą osobne gospodarstwa domowe, prowadzą odrębne życie, to sąd w sprawie rozwodowej zadecyduje, czy przesłanki orzeczenia rozwodu zostały przez nich spełnione.

Podatek od prezentów ślubnych - kiedy zgłosić darowiznę do urzędu skarbowego?

Coraz częściej wesela są na celowniku urzędów skarbowych. Prezenty ślubne mogą być bowiem traktowane jako darowizna. Wysokość podatku oraz to czy go zapłacimy jest zależna od kwoty jaką otrzymamy oraz stopnia pokrewieństwa darczyńcy. Jakie środki należy zgłosić fiskusowi?

Pracownicy z Ukrainy zamiast Polski wybiorą Niemcy

Pracownicy z Ukrainy zamiast Polski wybiorą Niemcy, Czechy lub Słowację. Niemcy już przygotowują się do wejścia w życie nowych przepisów ułatwiających migrację zarobkową do ich kraju. Ukraińcy zarobią tam więcej o 20-30%.

Wspólny unijny podatek cyfrowy

Koncepcja wprowadzenia wspólnego unijnego podatku cyfrowego ma zostać zaprezentowana już w grudniu tego roku. Nowy podatek obejmowałby swoim zasięgiem przede wszystkim duże firmy technologiczne takie jak Google czy Facebook. Największym zwolennikiem wprowadzenia podatku cyfrowego jest Francja.

Dni wolne od pracy 2019 – Niemcy

Czy dni wolne od pracy w 2019 r. Polsce i w Niemczech pokrywają się ze sobą? Ile dni wolnych mają Niemcy? Kiedy zgodnie z kalendarzem na 2019 r. wypadają święta w poszczególnych landach, np. Bawarii czy Brandenburgii?

Małżeństwo polsko-ukraińskie w praktyce prawnika (wywiad)

Małżeństwa polsko-ukraińskie są coraz popularniejsze. „Przekrój spraw związanych z obywatelami Ukrainy nie różni się w sposób istotny od problemów, jakie mają Polacy. Są to oczywiście sprawy rozwodowe, konflikty o dzieci, kwestie związane z uregulowaniem sytuacji majątkowej małżonków" - przekonują Adwokat Ukriański Iryna Myzyna i radca prawny Bartosz Kowalak z Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Kacprzak - Kowalak w Poznaniu. W jaki sposób prawo reguluje relacje rodzinne małżeństw binacjonarnych?

Ślub w plenerze a prawo

Śluby w plenerze są dozwolone przez prawo. Chociaż większość Polaków wierna jest tradycji zawierania małżeństwa w kościele, to coraz częściej decydujemy się na wybór innego urokliwego miejsca.

Zmiana nazwiska po ślubie - aktualizacja danych osobowych w dokumentach

Zmiana nazwiska po ślubie oznacza konieczność wymiany dokumentów takich jak dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, dowód rejestracyjny pojazdu. W jaki sposób zaktualizować dane osobowe po ślubie?

Nieważnie zawarte małżeństwo według prawa kanonicznego

Jaka niedojrzałość czyni małżeństwo nieważnie zawartym? Czy według prawa kanonicznego zdrada jest okolicznością wskazującą na nieważność małżeństwa?

Stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego z powodu zaburzeń psychoseksualnych

Zaburzenia psychoseksualne stanowić mogą istotny czynnik uniemożliwiający tworzenie wspólnoty małżeńskiej. Mają one różne źródło pochodzenia. W czasie starań o uznanie małżeństwa za nieważnie zawarte konieczne jest pokazanie przyczyny dewiacji. W kościelnych procesach małżeńskich (potocznie i mylnie nazywanymi rozwodami kościelnymi) kanoniści często zatem odnoszą się do genezy zaburzeń psychoseksualnych, które wskazuje współczesna psychologia.

Orzeczenie sądu o separacji

Każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację, jeżeli nastąpił zupełny rozkład pożycia. O czym rozstrzyga sąd w orzeczeniu o separacji?

Jak należy rozliczyć prawa majątkowe ze stosunku pracy zmarłego pracownika

10 czerwca 2018 r. zmarł pracownik, który pracował u nas 11 lat. Do praw majątkowych po nim uprawniona jest małżonka oraz jedno dziecko w wieku 13 lat. Należną im kwotę po zmarłym pracowniku stanowi wynagrodzenie za przepracowaną część miesiąca, dodatek stażowy 15% wynagrodzenia oraz ekwiwalent za urlop wypoczynkowy, łącznie jest to 6465,80 zł. Pracownik miał potrącenia komornicze niealimentacyjne, z których zostało jeszcze do spłaty 1700 zł. Czy z praw majątkowych po zmarłym należy dokonać potrącenia?

Ogłoszenie upadłości przez jednego z małżonków a majątek wspólny

Kwestia zawiązana z majątkiem wspólnym małżonków w przypadku ogłoszenia upadłości jednego z nich nie jest dostatecznie uregulowana. Niejasne przepisy powodują liczne problemy interpretacyjne, z którymi mierzą się sądy upadłościowe. Nie ma dzisiaj pewności, czy w przypadku ogłoszenia upadłości przez jednego z małżonków ich majątek wspólny zostanie zaliczony do masy upadłości w całości czy tylko w udziale.

Czym jest zapis naddziałowy?

Zapis może być poczyniony również na rzecz spadkobiercy ustawowego lub testamentowego bez obowiązku zaliczenia go na poczet udziału w spadku – wtedy mamy do czynienia z testamentowym zapisem naddziałowym. Od tego rodzaju zapisu naddziałowego trzeba odróżnić ustawowy zapis naddziałowy, który stanowi specjalne uprawnienie małżonka spadkodawcy. 

Ustawowa wspólność majątkowa

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową.

Kindergeld 2018 - ważne zmiany w przyznawaniu zasiłku rodzinnego w Niemczech

Jeszcze w 2017 roku możliwe było wnioskowanie o Kindergeld za 4 lata wstecz. Od początku 2018 roku termin ten uległ skróceniu do zaledwie 6 miesięcy. Przedstawiamy najważniejsze zmiany dotyczące wypłaty zasiłku rodzinnego w Niemczech.

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka - zmiany

Zgodnie z projektowanymi zmianami zaprzeczenie ojcostwa ma być możliwe po śmierci dziecka w sytuacji, gdy zmarło ono już po wszczęciu postępowaniu. W przypadku śmierci dziecka, które wytoczyło powództwo, zaprzeczenia ojcostwa będą mogli dochodzić jego zstępni.

Wpływ ustanowienia rozdzielności majątkowej na stosunki majątkowe małżonków

Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa. Małżonkowie mogą jednak w umowie zawartej w formie aktu notarialnego wspólność ustawową rozszerzyć lub ograniczyć albo ustanowić rozdzielność majątkową, w tym rozdzielność z wyrównaniem dorobków, przy czym umowa taka może poprzedzać zawarcie małżeństwa.

Dochody z pracy z Wielkiej Brytanii i Niemiec – rozliczenie PIT

Emigracja zarobkowa oraz umiędzynarodowienie rynku pracy powoduje, że coraz więcej Polaków uzyskuje swoje dochody poza granicami Polski. Najpopularniejszymi rejonami zagranicznymi, gdzie realizują oni swoje plany zawodowe są Wielka Brytania oraz Niemcy. Część z osób wyjeżdżających, lub odbywających kontrakt w innym kraju nie planuje jednak wyjazdu na zawsze – łącząc nadal swoją przyszłość, życie, dom czy rodzinę z Polską. Takie sytuacje są dość częste, ale mogą nastręczać wątpliwości w zakresie podatkowo – prawnym. Czy zarabiając za granicą należy nadal pamiętać o krajowych organach podatkowych? I czy dochody uzyskiwane za granicą mogą kreować zobowiązania podatkowe w Polsce?

Małżeństwa osób tej samej płci są niedopuszczalne w Polsce

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że zarejestrowanie w Polsce małżeństwa zawartego przez osoby tej samej płci jest niedopuszczalne. Zgodnie z polską konstytucją małżeństwo to związek kobiety i mężczyzny.

ID nummer niezbędny przy zasiłku rodzinnym Kindergeld

Kindergeld to zasiłek rodzinny w Niemczech. Może się o niego starać każdy, kto pracuje w Niemczech, posiada tam nieograniczony obowiązek podatkowy i ma dzieci (uczące się) do 25 roku życia. Zgodnie z ustawą z 1 stycznia 2016 roku, konieczne jest, żeby wnioskodawca o zasiłek posiadał numer identyfikacyjny w Niemczech. Wnioski nie zawierające takiego numeru są automatycznie odrzucane przez Familienkasse.

Trzecia płeć w Niemczech - wyrok TK

Niemiecki Trybunał Konstytucyjny orzekł o konieczności uznania w oficjalnych dokumentach ,,trzeciej płci''. Jak stwierdził Trybunał dotychczasowy dwutorowy podział na płeć męską i żeńską jest dyskryminujący w stosunku do osób, których płci nie da się trwale zakwalifikować jako męskiej lub żeńskiej

Czy 16-latka może wyjść za mąż?

W polskim prawie zasadą jest to, że związek małżeński mogą zawrzeć osoby pełnoletnie. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Sprawdź o czym mowa!

Opodatkowanie emerytury otrzymywanej z Niemiec

Emerytura (renta) wypłacana z obowiązkowego systemu ubezpieczeń socjalnych Niemiec podlega opodatkowaniu tylko w Niemczech i tym samym nie podlega opodatkowaniu w Polsce.

Koszty leczenia w Niemczech a niemieckie zeznanie podatkowe

Koszty leczenia spędzają sen z powiek wielu osobom – wizyty u specjalistów, badania czy drogie leki potrafią znacznie uszczuplić budżet. W Niemczech te koszty są często jeszcze wyższe niż w Polsce, jednak tam rząd pozwala na odliczenie części z nich podczas rozliczenia podatku.

Zwrot podatku z Niemiec

O zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec może starać się każdy, kto pracował w Niemczech i miał odprowadzony podatek od wynagrodzenia. Jakie dokumenty są wymagane i jak prawidłowo ubiegać się o zwrot podatku?

Ślub cywilny - wszystko co musisz wiedzieć

Zawarcie związku małżeńskiego to bardzo ważny moment w życiu człowieka. Czy jest to ślub cywilny czy kościelny wymaga odpowiedniego przygotowania.

Obowiązkowe wyposażenie auta w Polsce i w niektórych państw Europy

Przepisy dotyczące obowiązkowego wyposażenia auta na terenie Unii Europejskiej są bardzo niejednolite. Każdy z krajów posiada własną listę akcesoriów jakie powinien mieć kierowca przy sobie w trakcie podróży. Sprawdź czego wymaga się od kierowców w Austrii, Francji, Niemczech czy w Hiszpanii.

Zasady dokonywania rozliczeń podatkowych w Niemczech

Składanie rocznych zeznań podatkowych dotyczy również osób, które zostały oddelegowane do pracy w Niemczech. Jak prawidłowo złożyć zeznanie podatkowe w tym kraju? O jakich obowiązkach pracownik powinien pamiętać?

"Za życiem" - na czym polega nowy program?

Pierwszy projekt ustawy wprowadzający nowy program "Za życiem" ujrzał już światło dzienne. Kto będzie mógł skorzystać z nowego programu?

Alimenty na małżonka po rozwodzie

Zasądzenie alimentów na rzecz małżonka po rozwodzie uzależnione jest od sytuacji osobistej i majątkowej małżonka żądającego alimentów oraz osoby odpowiedzialnej za rozpad pożycia małżeńskiego.

Nieważny ślub kościelny - prostsze procedury

Procedura uznania ślubu kościelnego za nieważny uległa uproszczeniu. Adwokat kościelny Marcin Krzemiński podkreśla jednak, iż zmiany te wiążą się z większą ilością spraw w sądach, co z kolei przyczynia się do wydłużenia procesu.

Mieszkanie po rozwodzie - komu przypadnie?

Czy sąd rozstrzyga o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania po rozwodzie? Czyje potrzeby uwzględnia przy takim orzeczeniu?

Uwzględnienie alimentów przy podatkach w Niemczech (tzw. Realsplitting)

Dłużnik alimentacyjny ma prawo przez tzw. Realsplitting do podatkowego uwzględnienia płaconych alimentów. Alimenty są w tym przypadku uwzględniane przy podatku dochodowym jako wydatek nadzwyczajny (Sonderausgabe w sensie § 10 ustawy o podatku dochodowym; Einkommenssteuergesetz, skrót EStG). Z drugiej strony osoba uprawniona do alimentów zobowiązana jest do opodatkowania alimentów jako dochód w sensie § 10 ust. 1 a nr 1 EStG).

Lotos Kolej rozpoczyna działalność w Niemczech

Lotos Kolej uzyskał niemiecki certyfikat bezpieczeństwa "B" Niemcy. W efekcie spółka zależna Grupy Lotos SA rozpoczyna działalność na rynku niemieckim.

Wyższe koszty polskich firmy przewozowych z powodu przepisów o płacy minimalnej w Niemczech

Polskie firmy przewozowe w Niemczech muszą liczyć się z wyższymi kosztami pracy i większą biurokracją. Przepisy o płacy minimalnej, które obowiązują od stycznia 2015 r. wciąż problematyczne.

Przez niemiecką płacę minimalną wzrosną ceny przewozów

Podniesienie płacy minimalnej w Niemczech to działanie sprzeczne prawem UE. Co więcej jest ono niezgodne z zasadami wolnego rynku i dlatego zdaniem przedstawicieli polskiej branży spedycyjnej płaca minimalna powinna być zniesiona.

Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego

Odpowiedzialność małżonka za długi drugiego powstaje wyłącznie w przypadku, gdy między małżonkami istnieje ustrój małżeńskiej wspólności majątkowej. Jak się uchylić od odpowiedzialności?

REKLAMA