REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Niedozwolone klauzule umowne, Kredyt

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dokumenty niezbędne do zaciągnięcia kredytu

Podjęcie decyzji o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to poważny krok. Gdy już wybraliśmy bank, w którym chcemy zawrzeć umowę kredytową, warto wcześniej sprawdzić, jakie dokumenty będą nam niezbędne do jej podpisania.

Kliniki prawne pomogą konsumentom

Rzecznik Praw Obywatelskich chce pomóc osobom, które wpadły w pułapkę kredytową lub mają problemy z ubezpieczycielami. W tym celu mają powstać wyspecjalizowane kliniki prawne przy uczelniach prawniczych.

Jak korzystnie zawrzeć umowę kredytową?

Pierwszym etapem zawarcia umowy kredytu mieszkaniowego jest znalezienie banku oferującego nam najbardziej korzystne warunki kredytu. Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze banku?

Zmiany w kredytach mieszkaniowych

Rekomendacja T jest aktem Krajowego Nadzoru Finansowego skierowanym do banków. Większa część jej postanowień powinna zostać przyjęta przez banki już 23 sierpnia 2010 roku.

REKLAMA

Kasy budowlane sposobem na tani kredyt

Kongres Budownictwa oraz Związek Banków Polskich proponuje mało i średnio zarabiającym rodzinom oszczędzanie na mieszkanie w kasach budowlanych, które miałyby umożliwić zaciągnięcie niskooprocentowanego kredytu mieszkaniowego. Plan ten zyskał poparcie posłów Lewicy.

Dyspozycja potrącenia raty kredytu z wynagrodzenia

Banki przy udzielaniu kredytu często wymagają od kredytobiorcy pisemnej zgody na potrącenie należności z wynagrodzenia. Daje to możliwość złożenia wniosku o potrącenie bezpośrednio do pracodawcy nierzetelnego klienta. Czy pracodawca ma obowiązek realizowania takich wniosków?

Spłata kredytu mieszkaniowego a utrata pracy

Straciłeś pracę, a masz do spłacenia kredyt mieszkaniowy? Jego spłatę ułatwi ci przyjęty przez rząd projekt ustawy. Projekt dotyczy pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych.

Pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego osobom, które straciły pracę

Osoby, które straciły pracę mogą liczyć na pomoc państwa w spłacie wcześniej zaciągniętego kredytu mieszkaniowego. Tryb i zasady udzielenia takiego wsparcia został określony w ustawie z dnia 19 czerwca 2009 r. o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych udzielonych osobom, które utraciły pracę.

REKLAMA

Jak sprawdzić, czy klauzula umowna jest niedozwolona

Stosowanie przez przedsiębiorców klauzul niedozwolonych jest niestety częstym procederem. Jeżeli podpisana przez nas umowa zawiera krzywdzące postanowienia, warto sprawdzić, czy klauzula nie ma niedozwolonego charakteru.

Co to są niedozwolone klauzule umowne

Niedozwolone klauzule umowne występują w umowach zawieranych przez przedsiębiorców z konsumentami. Są niedozwolone z tego powodu, iż w sposób rażący naruszają prawa klienta oraz zasadę równości stron.

Spłata kredytu przez spadkobierców

Po śmierci kredytobiorcy pozostają obowiązki majątkowe, które nie wygasają wraz z jego śmiercią i przechodząc na spadkobierców. Oznacza to, że kredyty będą musieli spłacić spadkobiercy.

Odwrócony kredyt hipoteczny dla seniorów

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt założeń do ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Nowe rozwiązanie, szeroko stosowane w innych krajach, pozwoli starszym osobom na uzyskanie w bezpieczny sposób dodatkowych środków finansowych.

Niższe oprocentowanie kredytów inwestycjnych dla przedsiębiorców

Kredyty inwestycyjne mogą być tańsze dzięki Europejskiemu Bankowi Inwestycyjnemu (EBI). Pozwoli to miesięcznie zaoszczędzić małym i średnim firmom kwoty, które pozwoliłyby im na zatrudnienie przynajmniej jednego pracownika. Dlaczego jednak nasze Banki starają się jednak, jak mogą, by zachować taką informację tylko dla siebie?

Czym jest umowna właściwość sądu

Umowna właściwość sądu ma miejsce wtedy, gdy w postanowieniach umowy strony ustaliły jaki sąd będzie właściwych dla ewentualnych sporów pomiędzy nimi. Często takie postanowienia są stosowane względem konsumentów.

Nowe terminowe polisy na życie w celu zabezpieczenia kredytu

Aegon i Prevoir wprowadzają nowe ubezpieczenia na życie z myślą o klientach, którzy w ten sposób zabezpieczają kredyt. W przypadku Aegonu jeżeli ubezpieczony dożyje końca umowy, dostanie zwrot wszystkich wpłaconych składek.

Uznanie klauzuli umownej za niedozwoloną

Zarzut stosowania przez przedsiębiorcę klauzul niedozwolonych w konkretnej umowie może być zgłoszony przez konsumenta w każdym postępowaniu sądowym.

KNF oczekuje ostrzejszych reguł przy kredytowaniu


Ostrzejsze kryteria przy kredytowaniu zakłada przyjęta 23 lutego 2010 r. przez Komisję Nadzoru Finansowego, tzw. Rekomendacja T. Proponowane przez Komisję zmiany zostały źle przyjęte przez polskie instytucje finansowe.

Różnice w ofertach firm finansujących zakup samochodu

Największe banki specjalizujące się w kredytach samochodowych realizują prawie całą sprzedaż nie przez swoje placówki lecz przez komisy samochodowe, dealerów, biura pośrednictwa kredytowego oraz partnerów finansowych.

Czym różni się kredyt indeksowany od denominowanego

Duże wahania kursów walut mogą sprawić, że niektórym kredytobiorcom zadłużającym się w walutach obcych zabraknie środków na kupno mieszkania - to konsekwencja zasad wypłacania kredytów.

Czy najemca może być konsumentem

Przy spełnieniu określonych warunków najemca może posiadać status konsumenta. Oznacza to, że może korzystać z praw, które przysługują konsumentowi.

Czy muszę płacić czesne za cały semestr w przypadku rezygnacji ze studiów

Po miesiącu nauki na uczelni wyższej podjąłem decyzję o rezygnacji ze studiów. Poinformowałem niezwłocznie o tym szkołę na piśmie. W lutym dostałem pismo, w którym uczelnia domaga się ode mnie zapłaty czesnego za cały semestr. Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem?

Zwrot kosztów przy odstąpieniu od umowy timesharingu

Zawarłem umowę timesharingu, jednak po namyśle postanowiłem z niej zrezygnować. Przedsiębiorca zażądał ode mnie kwoty, która była oznaczona w umowie, jako koszty poniesione przez niego w celu zawarcia naszej umowy. Czy taka klauzula jest dozwolona?

Zmiany w kredytach konsumenckich

Szykują się zmiany w ustawie o kredycie konsumenckim. Zwiększenie maksymalnej kwoty kredytu oraz dłuższy termin na odstąpienie od umowy – takie zmiany zakłada rządowy projekt, który został przyjęty przez Radę Ministrów 5 stycznia 2010 r.

Niewypłacalni dłużnicy mogą stracić mieszkania

Wraz z pogorszeniem sytuacji na rynku pracy i wzrastającym zadłużeniem Polaków, banki mogą zacząć sprzedawać mieszkania niewypłacalnych dłużników.

Uczelnie stosują niedozwolone klauzule umowne

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów monitoruje umowy, jakie wyższe uczelnie zawierają ze studentami. Nawet renomowane szkoły jak SGH i Politechnika Warszawskie stosują w tych umowach niekorzystne dla studentów niedozwolone zapisy.

Przykładowe klauzule niedozwolone

Nie wszystkie postanowienia zawarte w umowie będą wiązały konsumenta. Niektóre z nich z mocy prawa nie będą obowiązywały. Dotyczy to tak zwanych niedozwolonych postanowień umownych.

Klauzule niedozwolone

Kodeks cywilny wprowadza kardynalną zasadę swobody umów. Zgodnie z nią strony mogą dowolnie kształtować łączące je stosunki prawne. W dalszej części kodeksu ustawodawca wprowadza jednak pewne ograniczenia tej swobody. Jednym z takich ograniczeń są klauzule abuzywne inaczej mówiąc niedozwolone.

Czy konkubenci mogą wziąć wspólny kredyt

Przepisy prawa bankowe, ani ustawy o kredycie konsumenckim nie przewidują ograniczeń co do wspólnego kredytu. Jedyny problem dotyczy kredytów hipotecznych z dopłatą.

Od 1 lipca kredyt będziesz mógł spłacić kredyt w walucie obcej

1 lipca wchodzi w życie rekomendacja S II wydana przez Komisję Nadzoru Finansowego, nakazująca bankom zapewnienie możliwości spłaty kredytu walutowego w walucie obcej – tym samym niwelując koszty spreadu.

Niedozwolone klauzule w umowach z firmami kurierskimi

Ograniczanie odpowiedzialności za opóźnienia lub niedostarczenie przesyłki, utrudnianie rozpatrzenia reklamacji – to tylko niektóre postanowienia stosowane przez firmy kurierskie, które zakwestionował UOKiK. W trakcie kontroli zbadano regulaminy 30 przedsiębiorców.

Pomoc w spłacie kredytu – kto ją uzyska?

Kto uzyska pomoc w spłacie kredytu? Rząd postanowił wdrożyć jeden z elementów pakietu antykryzysowego. Jeśli spłacając kredyt hipoteczny stracisz pracę (nie ze swojej winy), będziesz mógł liczyć na nieoprocentowaną pożyczkę z Funduszu Pracy, z której będą spłacane raty. Pomoc będzie przysługiwać przez 12 miesięcy i później należy ją zwrócić.

Krzywdzące umowy operatorów komórkowych

Opłata za zdjęcie blokady karty SIM, uciążliwe formalności w przypadku kradzieży telefonu czy pozbawienie konsumenta dostępu do usług, za które regularnie płaci – to tylko niektóre działania operatorów telekomunikacyjnych kwestionowane przez Prezes UOKiK. Urząd skierował do sądu pozwy przeciwko operatorom sieci: Era, Orange oraz Play.

Większa szansa na pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego, ale z niższą dopłatą

Większa szansa na pomoc w spłacie kredytu mieszkaniowego, ale z niższą dopłatą, która jest uzależniona od stopy WIBOR 3M. Kiedy spada, spada również wysokość dopłaty do kredytu mieszkaniowego. Po ostatnich obniżkach dopłata zmniejszyła się nawet o kilkaset złotych.

Nowe limity dla kredytu mieszkaniowego z dopłatą – II kwartał 2009

Nowe limity dla kredytu mieszkaniowego z dopłatą ("Rodzina na Swoim") są publikowane co kwartał. W obecnym kwartale wzrosły nawet o kilkaset złotych na metrze.

Książeczka mieszkaniowa – premia gwarancyjna

Premia gwarancyjna może stanowić m.in. wkład własny przy kredycie mieszkaniowym. Wraz z 1 kwietnia 2009 roku zwiększył się katalog inwestycji, które można sfinansować z premii gwarancyjnej z książeczki mieszkaniowej.

Nieprawidłowości w umowach ze szkołą językową

Na portalu znalazłam artykuł dotyczący umowy z uczelnią wyższą. Czy zasady dotyczące tej umowy mają również zastosowanie do umów ze szkołami językowymi. Jakie nieprawidłowości najczęściej pojawiają się w tego typu umowach?

Nieprawidłowości w umowach ze szkołą językową

Na portalu znalazłam artykuł dotyczący umowy z uczelnią wyższą. Czy zasady dotyczące tej umowy mają również zastosowanie do umów ze szkołami językowymi. Jakie nieprawidłowości najczęściej pojawiają się w tego typu umowach?

Dwie umowy z kablówką

Zawarłem ostatnio umowę z operatorem sieci kablowych. Dostałem odpowiedni sprzęt do tego, a w zasadzie to kazali mi za niego zapłacić. Czy jeśli płacę za sprzęt i jednocześnie za abonament, to mam rozumieć, ze tak naprawdę zawarłem dwie osobne umowy?

Umowa z uczelnią pod kontrolą

Od 2006 roku uczelnie mają obowiązek pisemnego zawierania umów dotyczących odpłatnego kształcenia studentów. Są to umowy cywilnoprawne, nienazwane, dzięki którym student będzie mógł dochodzić swoich praw w sądzie cywilnym.

Zakazane klauzule w umowie z uczelnią

Jakiś czas temu podpisałam z uczelnią tak zwaną umowę o naukę. Dowiedziałam się później, iż została podniesiona kwota za czesne. Czy uczelnia ma do tego prawo?

Preferencyjny kredyt dla rodziców samotnie wychowujących dziecko

Rodzice wychowujący samotnie dziecko mogą uzyskać preferencyjny kredyt mieszkaniowy. Musi być jednak spełnionych kilka warunków.

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą?

Jak dostać kredyt mieszkaniowy z dopłatą? Zgodnie z projektem rządowym „Rodzina na Swoim” państwo, poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego, oferuje spłatę części odsetek kredytu zaciągniętego na cele mieszkaniowe. Wymaga to jednak spełnienia licznych warunków.

Jak ustala się wysokość kary za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów

Ze względu na ilość i wagę spraw dotyczących naruszenia zbiorowych interesów konsumentów Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił wydać specjalne Wyjaśnienia odnośnie ustalania wysokości kara pieniężnych za stosowanie powyższych praktyk.

Kara dla dewelopera

Stosowanie niedozwolonych klauzul umownych w umowach z konsumentami może okazać się bardzo kosztowne dla przedsiębiorcy. Przekonał się o tym ostatnio jeden z największych deweloperów - J.W. Construction. Spółka musi zapłacić prawie 1,7 mln złotych.

Niedozwolone klauzule w umowach z przedszkolami

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zakończył ponad połowę z badanych postępowań. Dotyczyły one zamieszczania przez przedszkola niepubliczne niedozwolonych klauzul w swoich umowach. Większość przedsiębiorców rezygnuje z zarzucanych im praktyk.

Usługi świadczone przez telewizje kablowe

Jednym z rodzajów usługi telekomunikacyjnej jest usługa polegająca na dostępie do telewizji kablowej. Jej istotą jest odbiór wybranych przez konsumenta programów w zamian za opłacanie abonamentu. Z tego powodu umowa ta zwana jest czasem umową abonencką.

Kredyt i pożyczka to nie to samo

Mimo, że bardzo często używa się tych słów zamiennie to według prawa, kredyt i pożyczka to dwie różne umowy. Warto o tym wiedzieć przed podpisaniem którejś z nich.

Czym są usługi edukacyjne

Nie ma jednoznacznej definicji usług edukacyjnych. Pojęcie to odnosi się do usług, które mają związek z kształceniem, czyli nauka języka, kursy przygotowawcze do matury, płatne studia. Ich wspólną cechą jest to, że szkoła zobowiązuje się do przeprowadzenia zajęć zgodnie z programem nauki.

Zmiany w umowach ze studentami

Uniwersytet Warszawski zobowiązał się do zmian postanowień umownych, które naruszały interesy studentów. Ma to związek z przeprowadzoną przez UOKIK kontrolą i postępowaniem przeciwko UW.

Co wiemy o biurach podróży

Powszechne korzystanie z usług turystycznych nastręcza możliwości do zaistnienia na rynku nierzetelnych biur podróży. Aby to sprawdzić Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrolę tej branży, a dokładnie 121 przedsiębiorców.

REKLAMA