REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauka

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Teraz lekcje w szkołach tylko od poniedziałku do czwartku? Jak nauczyciele skorzystają na czterodniowym tygodniu pracy

Czy szkoły przejdą na czterodniowy tydzień nauki, a nastąpi to w ślad za wprowadzeniem do kodeksu pracy czterodniowego dnia pracy. Jak wtedy będzie zorganizowana nauka dla uczniów i regulamin pracy dla nauczyciel jako pracownika - zatrudnionego w oparciu o Kartę Nauczyciela lub o kodeks pracy.

QUIZ. Dużo geografii i kultury, trochę historii i literatury. Na ilu z 20 pytań polegniesz?

W tym quizie zadajemy pytania z różnych dziedzin. Nie brakuje tych z geografii, które internauci lubią najbardziej, a także z kultury, literatury i historii. Na niektóre z nich odpowiadali uczestnicy popularnych teleturniejów. Na ile z nich odpowiesz poprawie? Sprawdź swoją wiedzę w naszym quizie.

QUIZ. Pytania z ostatnich odcinków teleturnieju "Jeden z dziesięciu". 12/20 to bardzo dobry wynik

W tym quizie zadajemy pytania, które padły w ostatnich odcinkach teleturnieju "Jeden z dziesięciu". Niektóre są dosyć proste, inne wymagają wiedzy albo chwili zastanowienia. Zmierzysz się z nimi? Podejmij to wyzwanie!

QUIZ. Tylko 4% zna odpowiedzi na te pytania - spróbujesz?

Quiz wiedzy ogólnej. Gotowi na wyzwanie? 💡 Sprawdź swoją wiedzę powszechną w naszym quizie! 🏆 Kto zna odpowiedzi na te pytania?

REKLAMA

QUIZ. 15 pytań z teleturniejów i krzyżówek. Na ostatnim pytaniu nikt się nie wyłoży

W tym quizie zadajemy pytania, które znajdziecie w krzyżówkach i popularnych teleturniejach. Wiele z nich to wiedza powszechnie znana, ale jest kilka pytań, które wymagają zastanowienia. Potraficie na nie odpowiedzieć? Sprawdźcie to w naszym quizie.

Lekcje w szkołach tylko od poniedziałku do czwartku? Czy tak ma wyglądać w szkołach czterodniowy tydzień pracy

Wprowadzenie do kodeksu pracy czterodniowego tygodnia to rewolucja nie tylko w firmach, ale i w całej organizacji życia - rodzinnego i społecznego.  O ile można sobie wyobrazić skomasowanie lekcji z pięciu dni nauki do czterech, o tyle trudniej wyobrazić sobie, że szkołą jest czynna tyko cztery dni w tygodniu. Gdy rodzice pracują, w świetlicach dzieci poza lekcjami mogą wszka korzystać z opieki.

Jakich języków obcych najtrudniej się nauczyć?

Jakie języki obecne należą do tych najtrudniejszych do nauki? Platforma edukacyjna Preply przygotowała listę języków obcych, które sprawiają nam największe problemy.

Już w 2025 r. w Poznaniu stanie komputer kwantowy. Będzie działał dla świata nauki, przemysłu i sektora publicznego z całej Europy

Pierwszy europejski komputer kwantowy stanie już w 2025 r. w Poznaniu. Będzie działał dla świata nauki, przemysłu i sektora publicznego z całej Europy. Wesprze m.in. działania w zakresie kwantowej optymalizacji.

REKLAMA

Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

QUIZ Tablica Mendelejewa. Rozpoznasz te popularne pierwiastki?

Sprawdź, czy potrafisz rozpoznać popularne pierwiastki po symbolu.

Quiz z okazji Dnia Ziemi

22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi - święto, które przypomina nam o konieczności ochrony naszej planety. Z biegiem lat, nasza cywilizacja dokonała ogromnego postępu, ale niestety, często kosztem środowiska. Dlatego właśnie tak ważne jest, abyśmy pamiętali o dbaniu o naszą planetę i podejmowali działania mające na celu jej ochronę. Dzień Ziemi to doskonała okazja, abyśmy zastanowili się, co możemy zrobić na rzecz ochrony środowiska oraz przypomnieli sobie o tym, jakie działania szkodzą naszej planecie. W tym celu przygotowaliśmy dla Was quiz, który pozwoli sprawdzić Waszą wiedzę na temat Dnia Ziemi, a także podpowie, jak możemy działać, aby chronić naszą planetę. Gotowi do zabawy? Zapraszamy!

Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

Czy usługi nauczania języka angielskiego online korzystają ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że świadczenie przez podatnika usługi nauki języka angielskiego online podlega zwolnieniu od opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Lek na odrost zębów coraz bliżej? Ruszają badania na ludziach

Szykuje się rewolucja w stomatologii? Prace nad lekiem na odrastanie zębów są już w toku. Zespół japońskich badaczy z sukcesem przetestował myszy i fretki a teraz rozpocznie testy na ludziach. Jest szansa, że przed 2023 lek będzie zakwalifikowany do terapii? 

Szybciej uwierzysz komuś, kogo lubisz. Dlaczego źródło informacji ma znaczenie?

Mózg człowieka jest niesamowity. Ostatnia seria eksperymentów pokazała, że woli on się uczyć od osób, które lubi, niż od tych, za którymi nie przepada. Dlaczego to może mieć znaczenie? 

Walentynki 2024. Co dzieje się w mózgu zakochanej osoby? Niektórzy naukowcy wskazują na podobieństwa między miłością romantyczną a chorobą psychiczną

Czym tak naprawdę jest zakochanie? Jakie obszary mózgu za nie odpowiadają? Do czego zdolny jest człowiek z miłości? Australijscy naukowcy pochylili się nad tym zagadnieniem. 

QUIZ Kaszaloty - tajemnicze giganty oceanów. 7/10 to już sukces!

Czy jesteś gotowy na podróż do oceanicznych głębin w towarzystwie jednego z najbardziej tajemniczych ssaków morskich? Przygotuj się na fascynującą podróż po świecie kaszalotów! Te majestatyczne wieloryby są w bohaterami naszego quizu, który odkrywa ich zwyczaje, życie i tajemnice. Gotowy na wyzwanie? Rozpocznij quiz i sprawdź, ile wiesz o tych fascynujących stworzeniach morskich!

WBL - work based learning - uczenie się oparte na pracy

Dużo się pisze i mówi o WLB - work live balance, ale istnieje jeszcze WBL - work based learning. W styczniu 2024 r. Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) przedstawiła nowe dane, które pokazują jakie znaczenie mają praktyczne zajęcia i praca świadczona przez młodocianych dla nauki danego zawodu. Te nowe wskaźniki zatrudnienia i nauki w miejscu pracy zmieniają się z roku na rok, bo rynek pracy ciągle ewoluuje, podobnie jak podejście młodych osób do pracy. Wysokiej jakości edukacja i możliwości uczenia się przez całe życie mają zasadnicze znaczenie dla zapewnienia wszystkim osobom godnego życia i produktywnej pracy. 

Czy usługi nauczania języka angielskiego mogą korzystać ze zwolnienia z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nauczania języka angielskiego świadczone przez prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą osobę mogą korzystać ze zwolnienia z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku od towarów i usług, bez względu na formę (stacjonarną czy zdalną) ich świadczenia.

Odkrywaj świat! Geograficzny quiz pełen ciekawostek

Witaj, odkrywco! Czy jesteś gotowy na podróż dookoła świata bez wychodzenia z domu? "Odkrywaj świat! Geograficzny quiz pełen ciekawostek" to Twoja szansa, aby przetestować swoją wiedzę i dowiedzieć się więcej o niezwykłych miejscach na naszej planecie. W tym quizie znajdziesz pytania dotyczące najwyższych gór, najgłębszych oceanów, egzotycznych wysp i wiele więcej. Każde pytanie to nowa okazja do zgłębienia tajemnic i ciekawostek geograficznych. Przygotuj się na wyzwanie i zobacz, jak wiele możesz odkryć!

Zmiany w Ministerstwie Edukacji i Nauki. 1 stycznia 2024 r. nastąpił podział na dwa odrębne resorty

Od 1 stycznia 2024 r. nastąpił podział Ministerstwa Edukacji i Nauki na dwa odrębne resorty. Od nowego roku jest to Ministerstwo Edukacji Narodowej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Staż urlopowy – jak liczyć?

Staż urlopowy pracownika liczy się przy ustalaniu wymiaru urlopu wypoczynkowego. Kodeks pracy przewiduje 10 lat stażu jako granicę nabycia prawa do wyższego wymiaru urlopu. Ile dni urlopu należy się po 10 latach? Ile lat do stażu urlopowego daje liceum, technikum, szkoła zawodowa, szkoła policealna, a ile studia?

Sztuczna inteligencja w nauce. Uniwersytet Warszawski przyjął wytyczne

Sztuczna inteligencja w nauce. Uchwałę w sprawie korzystania z narzędzi sztucznej inteligencji w procesie kształcenia podjęła Uniwersytecka Rada ds. Kształcenia Uniwersytetu Warszawskiego. Regulacje dotyczą m.in. używania SI przy przygotowywaniu prac dyplomowych i zaliczeniowych.

Współpraca na styku biznesu i nauki to nieocenione korzyści także dla firm

Współpraca praktyków biznesu z instytucjami naukowymi wielu z nas kojarzy się głównie z działalnością społeczną. Korzyści dla uczelni i ich studentów są bowiem dość oczywiste. Mowa m.in. o dostępie do najnowszej wiedzy praktycznej i możliwości warsztatowego pogłębiania umiejętności uczniów, co pośrednio buduje także prestiż szkoły wyższej. A co z takiej współpracy może wynieść biznes? Wbrew pozorom to nie tylko poczucie dobrze wypełnionej misji, ale też korzyści ekonomiczne i wizerunkowe.

Kto deklaruje przekazanie swojego ciała po śmierci do celów naukowych? "Ludzkiej anatomii nie da się odtworzyć na żadnym plastikowym modelu"

Przekazanie zwłok po śmierci na cele dydaktyczne funkcjonuje w społecznej świadomości znacznie mniej, niż dawstwo narządów. Kto przekazuje swoje ciało po śmierci do celów naukowych? Dlaczego żaden model nie będzie tak doskonały jak ciało człowieka?  

Nauka da się lubić. To narzędzie do tego, by zrozumieć świat [WYWIAD]

Fizyka daje narzędzia do tego, by jak najwięcej świata zrozumieć – mówi dr Tomasz Rożek, z wykształcenia fizyk, ale z zawodu dziennikarz naukowy. Ze znanym popularyzatorem nauki rozmawialiśmy m.in. o nauce, agencjach kosmicznych, systemie edukacji, Fundacji „Nauka. To lubię”, a także o zagrożeniach płynących z sieci oraz filmie „Oppenheimer”. Zachęcamy do lektury. 

Czy usługi nauczania języka polskiego dla obcokrajowców są zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi nauczania języka polskiego jako języka obcego dla cudzoziemców, świadczone zarówno stacjonarnie, jak i online, podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług (VAT) na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Sztuczna inteligencja pomoże w leczeniu niepłodności. Wybierze zarodek, który da największą szansę na ciążę

Naukowcy z kliniki Gyncentrum opracowali własny algorytm do oceny zarodków, który na podstawie 12 różnych parametrów w kilka minut identyfikuje najlepiej rozwijające się zarodki. Nowy algorytm oparty na sztucznej inteligencji ma stać się codzienną pomocą w pracy embriologów.

Kiedy lekarz wydrukuje brakującą kończynę w 3D?

Druk 3D w medycynie staje się coraz popularniejszy. Na ten moment raczej małe są szanse na np. ortezę wydrukowaną w 3D, ale według przewidywań w ciągu najbliższych kilku lat ta technologia będzie coraz powszechniejsza. 

Biznes spotyka się z nauką. Czy to przyszłość inwestycji?

Firmy, które chcą być innowacyjne powinny inwestować nie tylko w nowe technologie, ale i w projekty naukowe. Jak znaleźć lukę na rynku, którą trzeba wypełnić? 

Te miasta są najlepsze dla wielojęzycznych dzieci. Warszawa daleko w tyle

Jakie miasta w Polce są najlepsze pod kątem dostępu do nauki języków obcych dla dzieci? Wbrew pozorom na podium trudno szukać wielkich aglomeracji. Jakie języki ą najchętniej wybierane?

Czy sprzedaż online kursów językowych przez spółkę może być zwolniona z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że usługi kursów językowych oferowane przez spółkę spełniają kryteria kształcenia i wychowania, umożliwiają rozwijanie umiejętności językowych oraz mają charakter edukacyjny, co uprawnia do zwolnienia z podatku VAT.

Czy usługa szkolenia tłumaczy z języka angielskiego, może skorzystać ze zwolnienia od VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi szkoleniowe skierowane do tłumaczy języka angielskiego mogą korzystać ze zwolnienia od podatku VAT, jeśli spełniają warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 28 ustawy o VAT.

Czy usługi nauki języka angielskiego online są zwolnione z VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że usługi edukacyjne polegające na nauce języka angielskiego online, są zwolnione z VAT.

Zamiast korepetycji z matematyki... planszówki!

Regularne granie w planszówki oparte na liczbach może pozytywnie wpłynąć na podstawowe i złożone kompetencje matematyczne dzieci w wieku od trzech do dziewięciu lat. Czy do programu nauczania powinny zostać wprowadzone gry planszowe? 

Edukacja domowa - dla kogo? Jak uzyskać zgodę?

Edukacja domowa pozwala dzieciom na naukę w domu. Dla kogo będzie odpowiednia? Aby móc uczyć się w trybie edukacji domowej należy złożyć wniosek. Jak to zrobić? 

Czy usługi nauki języka obcego podlegają zwolnieniu od VAT?

Studia podyplomowe

Studia podyplomowe to forma edukacji kontynuowanej, która jest dostępna dla osób, które ukończyły już studia wyższe pierwszego stopnia (licencjackie, inżynierskie lub magisterskie).

Inteligentna tkanina reaguje na temperaturę i napięcie elektryczne. Do czego się przyda?

Inteligentna tkanina. Kanadyjscy naukowcy opracowali innowacyjny materiał, który jako pierwszy może reagować jednocześnie na dwa różne bodźce: temperaturę i napięcie elektryczne. Niedroga w produkcji tkanina, wykonana z nanokompozytowych włókien polimerowych, może zmieniać kolor i kształt pod wpływem tych bodźców. Do czego może służyć?

Przyznawanie nagród naukowych dla młodych naukowców jest mało przejrzyste i utrwala nierówności

Nagrody naukowe mogą kształtować kariery, pomagając zdobywać granty czy pracę w lepszych laboratoriach; równocześnie mogą się przyczyniać do braku różnorodności na wyższych szczeblach rozwoju zawodowego. Według badań, niestety, nadal niewiele nagród sprzyja sprawiedliwemu dostępowi i ocenie.

Jak produkowane jest mięso w laboratorium? Naukowcy: 25 razy gorsze dla klimatu niż zwykła wołowina

Mięso wyprodukowane z komórek hodowanych w laboratorium może być 25 razy gorsze dla klimatu niż proces produkcji zwykłej wołowiny, chyba że naukowcy znajdą sposób na zmianę energochłonnych etapów produkcji – wynika z analizy amerykańskich naukowców. Jak produkowane jest mięso w laboratorium?

II Ogólnopolska Konferencja „Fałszywi autorzy, fałszywe recenzje, porwane czasopisma. ChatGPT”

II Ogólnopolska Konferencja z cyklu „Nowe kierunki i wyzwania w prawniczej komunikacji naukowej” pt. Fałszywi autorzy, fałszywe recenzje, "porwane" czasopisma. ChatGPT. odbędzie się 24 maja 2023 r. w godz. 10:00-15:45 w formie zdalnej.

ChatGPT na uczelni - wytyczne. Wskazane krytyczne podejście do generatorów treści i oznaczanie pochodzących z nich informacji

Wykorzystanie generatorów treści typu ChatGPT w pracy badawczej oraz dydaktycznej zawsze powinno być zaznaczone (np. w publikacji), ponieważ powstałe w ten sposób dzieło nie jest autorstwa osoby korzystającej z aplikacji – postulują naukowcy z konsorcjum Cyber Science.

Chemiczny QUIZ wiedzy

Chemia w szkole to dla niektórych prawdziwa „zmora” i choć długo była uważana m.in. za alchemię, to podejście do niej zaczęło się zmieniać mniej więcej w połowie XVII wieku. A dziś jest jedną z ważniejszych nauk przyrodniczych, która dzieli się na działy - t.j. chemia organiczna, chemia nieorganiczna, chemia fizyczna i chemia analityczna. "Spotkanie dwóch osobowości jest jak kontakt dwóch substancji chemicznych: jeśli zachodzi reakcja, obie ulegają przemianie". (Carl Gustav Jung) Też tak uważamy i zapraszamy do rozwiązania naszego chemicznego quizu.

Zmiany kształcenia lekarzy - praktyka nauki zawodu i zdobywanie umiejętności komunikacyjnych

Kształcenie lekarzy. Nowe wytyczne MEiN dla uczelni medycznych wprowadzają zmiany kształcenia lekarzy - stawiają m.in. na praktyczną naukę zawodu i zdobywanie umiejętności komunikacyjnych. Studia medyczne zakończy jednolity wystandaryzowany egzamin praktyczny (OSCE).

Jądro Ziemi się zatrzymało. Tak twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Pekińskiego. Czy coś nam grozi?

Zespół naukowców z Pekinu na podstawie badań sejsmicznych twierdzi, że wewnętrzne ziemskie jądro się zatrzymało, a być może nawet zaczyna obracać się w przeciwną stronę. Zachodzące w czasie kilku dekad spowolnienie nakłada się na zmiany w innych zachowaniach planety. "To nieporozumienie" - podkreślają jednak eksperci, m.in. z belgijskiego Obserwatorium Królewskiego.

Obniżony nastrój sprzyja analitycznemu myśleniu - tak wynika z badań naukowych

Gdy jesteśmy w gorszym nastroju, szybciej dostrzegamy nieścisłości w tekstach, które czytamy – wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Arizony i opublikowanych w piśmie „Frontiers of Communication”.

Fałszowanie miodu - sposoby. Czy można rozpoznać sfałszowany miód?

Analiza sposobów fałszowania różnych gatunków miodów oraz opracowanie metody weryfikacji ich składu to cel badań doktoranta z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jordan Sycz zajmie się m.in. badaniem miodów na każdym z etapów jego produkcji.

Zwiększenie stypendium doktoranckiego

Od 1 stycznia 2023 r. zwiększeniu uległa wysokość minimalnego miesięcznego wynagrodzenia zasadniczego dla profesora w uczelni publicznej, od której jest uzależniona minimalna wysokość stypendium doktoranckiego. Ile wynosi podwyżka dla doktorantów?

REKLAMA