REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauczyciele, Oświata

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Organizacja indywidualnych zajęć w szkole dla uczniów z niepełnosprawnościami 2017/2018

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało pełną treść rozporządzenia z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym.

Lista lektur dla szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2017/2018 i 2019/2020

Zmiany listy lektur są nieuniknione – zgodnym chórem mówią szkolni nauczyciele. Każda zmiana w kanonie jest szeroko komentowana. Wykreślenie lub wprowadzenie na listę nowych pozycji wzbudza gorące dyskusje, by przypomnieć, najgłośniejsze bodaj próby, ministra Romana Giertycha, który w 2007 roku usunął ze szkolnej edukacji Gombrowicza i Kafkę. Czy i tym razem czekają uczniów czytelnicze rewolucje?

Nauczyciel otrzyma 500 plus po 1 września 2020 r.

Projekt o finansowaniu zadań oświatowych zakłada, że nauczyciele dyplomowani otrzymają dodatek za wyróżniającą pracę. Wypłaty dodatku mają ruszyć po 1 września 2020 r. W 2020 r. dodatek wyniesie 95 zł. W 2022 roku ma wynieść ponad 500 zł.

Sieć Badawcza już w marcu 2018 r.

Już w marcu 2018 r. kilkadziesiąt instytutów badawczych zostanie połączonych w Sieć Badawczą. Sieć Badawcza ma prowadzić prace w priorytetowych dla Polski dziedzinach.

REKLAMA

Wyprawka szkolna 2017/2018 r.

Rok szkolny 2017/2018 zbliża się wielkimi krokami. Wyprawka jest powoli kompletowana, a ceny jak co roku wysokie. Kto może liczyć na dofinansowanie do wyprawki szkolnej i jaki jest tryb ubiegania się o pomoc?

Matura poprawkowa 2017 r.

Poprawkowy egzamin maturalny 2017 r. odbędzie się w dniach  22 sierpnia oraz w części ustnej – od środy do piątku, 23-25 sierpnia. Wyniki matury poprawkowej poznamy 12 września 2017 r.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna w roku szkolnym 2016/2017

Rozporządzenie podpisane 8 sierpnia 2017 roku przez minister Annę Zalewską nakłada na publiczne przedszkola, szkoły oraz placówki wychowawcze obowiązek udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej uczniom, rodzicom i nauczycielom. Co zmieni się 1 września 2017 roku w sytuacji osób korzystających z pomocy psychologiczno-pedagogicznej?

Świadczenie urlopowe dla nauczycieli 2017

Warunkiem otrzymania świadczenia urlopowego jest, co do zasady, pozostawanie nauczyciela w zatrudnieniu w danym roku szkolnym. Do 31 sierpnia 2017 roku należy wypłacić nauczycielom świadczenie urlopowe. Jaka jest wysokość świadczenia w 2017 roku?

REKLAMA

Indywidualne nauczanie dzieci w roku szkolnym 2017/2018 r.

1 września 2017 roku wejdzie w życie nowe rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej dotyczące indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży. Co zmieni się w sytuacji dzieci, które ze względu na stan zdrowia nie mogą brać udziału w zajęciach prowadzonych w szkołach lub przedszkolach? Czy przepisy rozporządzenia zamkną przed takimi dziećmi drzwi placówek opiekuńczych i oświatowych?

Co z pracownikami szkół niebędącymi nauczycielami po reformie edukacji?

Reforma oświaty, która wejdzie w życie 1 września 2017 roku radykalnie zmieni sposób funkcjonowania polskich szkół. Zmiany obejmą również niebędących nauczycielami pracowników systemu oświaty. Jakie zmiany dotyczące niebędących nauczycielami pracowników szkół wprowadza nowa ustawa? Czy Prawo oświatowe radykalnie zmieni ich sytuację?

Kształcenie uczniów z niepełnosprawnością 2017/2018 r.

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenia dotyczące edukacji uczniów z niepełnosprawnością. Rozporządzenia, o których mowa w zdaniu poprzednim dotyczą warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym, zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach oraz indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego i indywidualnego nauczania.

Egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2018/2019

Jedną z konsekwencji wprowadzenia reformy oświaty jest wprowadzenie ośmioklasowej szkoły podstawowej. Na zakończenie ósmej klasy przeprowadzany będzie egzamin. Zasady przeprowadzania tego egzaminu reguluje niedawno wydane rozporządzenie w tej sprawie.

Czy kandydat na dyrektora szkoły może poświadczyć zgodność kopii dokumentu z oryginałem?

W wyroku z dnia 26 maja 2015 r. (sygn. akt: I OSK 337/15), Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził, że bardziej wiarygodne są kopie dokumentów poświadczone za zgodność z oryginałem przez określone osoby, niż kopie poświadczone przez samego zainteresowanego.

Likwidacja gimnazjum spowoduje konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy

Reforma oświaty nadal budzi liczne obawy, w tym także dotyczące ewentualnej konieczności zwrotu dofinansowań z unijnych funduszy, pozyskanych dotąd przez samorządy na wyposażenie czy inwestycje w tego typu placówki, w szczególności w ramach regionalnych programów operacyjnych.

Emerytura nauczycielska w 2017 r.

Tak jak w przypadku każdej innej grupy zawodowej, nauczycielom przysługuje prawo do przejścia na emeryturę powszechną po osiągnięciu stosownego wieku. Karta Nauczyciela gwarantuje jednak części nauczycieli możliwość przejścia na emeryturę przyznawaną bez względu na wiek.

Nauczycielskie świadczenia kompensacyjne

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne przysługuje nauczycielom, którzy nie spełniają wymogów przejścia na emeryturę bez względu na wiek (art. 88 Karty Nauczyciela) oraz nie osiągnęli jeszcze powszechnego wieku emerytalnego. Zasady jego przyznawania reguluje ustawa o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (dalej: u.n.ś.k.).

Emerytura pomostowa nauczycieli

Prawo do uzyskania emerytury pomostowej przysługuje wąskiemu gronu nauczycieli, których praca kwalifikuje się jako praca o charakterze szczególnym. Emerytura pomostowa jest świadczeniem, które przysługuje jedynie w sytuacji braku uprawnień do emerytury z systemu powszechnego - prawo do niej ustaje z dniem poprzedzającym dzień nabycia prawa do takiej emerytury lub osiągnięcia odpowiedniego wieku emerytalnego.

Zmiany we wczesnym wspomaganiu rozwoju dzieci

Projekt rozporządzenia trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Co zmieni się we wczesnym wspomaganiu rozwoju dziecka?

Przynależność do związku zawodowego a wypowiedzenie umowy o pracę

Czy przynależność do związku zawodowego chroni pracownika samorządu przed zwolnieniem? Na to pytanie odpowiedział Sąd Najwyższy. Zgodnie z wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2017 r. ochrona szczególna działacza związkowego nie ma charakteru bezwzględnego.

Zmiany w Karcie nauczyciela oraz systemie finansowania oświaty

Ministerstwo Edukacji Narodowej szykuje zmiany w Karcie nauczyciela oraz w systemie finansowania oświaty. Co się zmieni? Kto zyska a kto straci na tych zmianach?

Kiedy nauczyciel przejdzie na emeryturę?

Nauczyciel, który chce przejść na emeryturę ma do wyboru kilka możliwości. Może na przykład złożyć wniosek o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym, czy też złożyć wniosek o emeryturę nauczycielską.

Gabinet dentystyczny w każdej szkole już w 2018 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przedstawiło program Ministerstwa Zdrowia na temat wyposażenia szkolnych gabinetów dentystycznych na lata 2018 - 2022. Uczniowie po wielu latach przerwy znowu będą mieć dostęp do bezpłatnej opieki dentystycznej w szkole. Dzieci z bardzo małych szkół zęby będą mogły leczyć w tzw. Dentobusach.

Zmiany w organizacji konkursów, turniejów oraz olimpiad

Reforma oświaty wymusza zmiany także w organizacji konkursów, turniejów oraz olimpiad. Dlatego też został przygotowany projekt rozporządzenia w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad. Zmiany mają na celu przede wszystkim organizację olimpiad dla uczniów szkoły podstawowej.

Edukacja dzieci niepełnosprawnych

Przepisy projektu rozporządzenia w sprawie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci i indywidualnego nauczania dzieci i młodzieży mogą doprowadzić do izolacji dzieci niepełnosprawnych. Szczególnie niepokojący jest zapis, że zajęcia z uczniem niepełnosprawnym mają odbywać się w miejscu jego pobytu.

Czy polskie szkoły są przygotowane do nauki programowania?

Analizując trendy na rynku pracy i rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT, wielu z entuzjazmem przyjęło nowe rozporządzenie MEN, zakładające naukę elementów programowania już od I klasy szkoły podstawowej oraz zwiększenie liczby godzin informatyki od klasy IV. Nasuwa się jednak pytanie, czy polskie szkoły są w stanie sprostać temu wyzwaniu?

Emerytura dla nauczycieli od 1 października 2017 r.

Od 1 października 2017 r. zmieni się wiek emerytalny. Kobiety będą mogły przejść na emeryturę, gdy skończą 60 lat, a mężczyźni – gdy skończą 65 lat. Nauczyciele mogą przejść na emeryturę przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Znamy wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017

Znane są wyniki egzaminu gimnazjalnego 2017 r. Okazuje się, że uczniom sprawiają trudność zadania z chronologii historycznej. Problemy mają także z geometrią.

Rusza budowa Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej

Dzięki Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej wszystkie szkoły w Polsce będą miały dostęp do szybkiego internetu.

Na jaki czas udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki?

Z projektem rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i trybu udzielania zezwoleń na indywidualny program lub tok nauki oraz organizacji indywidualnego programu lub toku nauki można się zapoznać na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Zmieniony został zapis o czasie na jaki udzielane będzie zezwolenie na indywidualny program lub tok nauki.

Jak będzie wyglądało świadectwo szóstoklasisty w roku szkolnym 2016/2017?

Uczeń kończący klasę VI w roku szkolnym 2016/2017 otrzyma takie świadectwo jak uczeń, który kończy klasę IV i V.

Zmiany w Karcie Nauczyciela 2017 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało propozycje zmian dla nauczycieli, psychologów, pedagogów oraz logopedów. Co się zmieni?

Uprawnienia emerytalne nauczycieli 2017

Zasady nabywania uprawnień emerytalnych w przypadku nauczycieli są inne niż w pozostałych grupach zawodowych. Którzy nauczyciele mogą skorzystać z uprawnień emerytalnych? Od 1 października 2017 r. wiek emerytalny zostanie obniżony do 65 dla mężczyzn i 60 lat dla kobiet.

Jak będzie wyglądał egzamin ósmoklasisty?

Ósmoklasiści napiszą egzamin z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Egzamin będzie trwał 3 dni. Organizacja egzaminu będzie identyczna jak organizacja egzaminu gimnazjalnego.

Zmiany w szkolnictwie wyższym - wywiad z prof. Janem Szmidtem

O zmianach w szkolnictwie wyższym z prof. Janem Szmidtem rozmawiała Ludwika Tomala (PAP). Poruszony został temat prac nad Ustawą 2.0.

Zabraknie pieniędzy na wyższe wynagrodzenia dla nauczycieli

Resort edukacji obiecał nauczycielom, że ich pensja wzrośnie o 15 proc. w ciągu trzech lat. Subwencja oświatowa nie pokryje wszystkich wszystkich wydatków, które wynikają z wynagrodzeń dla nauczycieli.

Zmiany w ustawie żłobkowej 2017 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaproponowało zmiany w ustawie żłobkowej. 2 latki uczęszczające do żłobka mają przebywać w większych grupach. Resort twierdzi, że powstaną nowe miejsca pracy dla opiekunów (ok. 15 tys.).

Edukacja dzieci z niepełnosprawnościami - zmiany już w 2019 r.

Rodzice oraz przedstawiciele organizacji reprezentujących dzieci z niepełnosprawnościami spotkali się z Minister Edukacji Narodowej. Zmianie mają ulec przepisy dotyczące wsparcia dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.

Edukacja włączająca - stanowisko MEN

Ministerstwo Edukacji Narodowej zapewnia, że dla dzieci niepełnosprawnych ma być organizowane kształcenie specjalne. Kształcenia specjalnego nie należy mylić z nauczaniem indywidualnym.

Sytuacja prawna nauczycieli po reformie oświaty

Zarówno samorządy, jak i dyrektorzy szkół starają się ratować miejsca pracy swoich nauczycieli. Niestety, reforma oświaty ma wpływ nie tylko na zwolnienia w szkołach, ale również na to, że nauczyciel będzie musiał pracować na część etatu. W najtrudniejszej sytuacji są nauczyciele gimnazjów.

System Informacji Oświatowej 2017 r.

Sejm zdecydował o konsolidacji Systemu Informacji Oświatowej. Dane wprowadzane będą przez aplikację internetową. Do tej pory wprowadzane były przez bazy lokalne. Szkoły oraz placówki oświatowe muszą przesłać do Systemu Informacji Oświatowej dane między innymi o majątku placówki i jej wydatki. W Systemie znajdą się także dane dotyczące liczby nauczycieli oraz uczniów.

Czy uczniowie będą mieli się z czego uczyć?

Reforma oświaty wpłynęła m.in na podstawę programową, a ta z kolei wymusza zmianę podręczników. Czasu jest coraz mniej a podręczniki dostosowane do nowej podstawy programowej nadal nie są gotowe. Czy uczniowie klas pierwszych, czwartych oraz siódmych będą mieli się z czego uczyć we wrześniu?

Rusza egzamin gimnazjalny 2017 r.

Egzamin gimnazjalny w 2017 roku ma trwać od 19 kwietnia do 21 kwietnia. Pierwszego dnia gimnazjaliści będą zdawać egzamin humanistyczny obejmujący język polski, historię oraz WOS.

Czy nauczyciele bez wyższego wykształcenia mogą jeszcze nauczać?

Czy nauczyciele bez wyższego wykształcenia stracą pracę? Dyrektor szkoły będzie musiał ocenić czy nauczyciel ma odpowiednie wykształcenie i kwalifikacje do nauki przedmiotu.

Dodatkowe miejsca pracy dla nauczycieli już w 2017 r.

Nauczyciele przez reformę oświaty mieli tracić pracę. Resort edukacji zapewnia jednak, że powstaną dodatkowe miejsca pracy. Dyrektorzy nie mogą już zwiększać liczby godzin ponadwymiarowych. Od roku szkolnego 2017/2018 będą mieli obowiązek tworzyć nowe miejsca pracy.

Doskonalenie nauczycieli za granicą

Doskonalenie zawodowe nauczycieli może odbywać się nie tylko w kraju, ale także za granicą. Okres doskonalenie nauczycieli za granicą wlicza się do okresu zatrudnienia w kraju.

Co zmieni się w organizacja kształcenia w jednostkach pomocy społecznej oraz podmiotach leczniczych?

Projekt rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia oraz warunków i form realizowania specjalnych działań opiekuńczo-wychowawczych w przedszkolach i szkołach specjalnych, zorganizowanych w podmiotach leczniczych i jednostkach pomocy społecznej został przekazany przez MEN do konsultacji publicznych. Przepisy mają wejść w życie 1 września 2017 r.

Szczyt dotyczący Zawodu Nauczyciela - wzmacnianie kompetencji zawodowych

Odbył się Międzynarodowy Szczyt dotyczący Zawodu Nauczyciela. Czego wymaga praca nauczyciela? Czy po Szczycie nauczyciele polscy mogą spodziewać się kolejnych zmian?

Zasiłek na zagospodarowanie dla nauczyciela 2017 r.

Zasiłek na zagospodarowanie przysługuje nauczycielowi gdy nie wykonywał on wcześniej żadnej pracy na podstawie umów wynikających z Kodeksu pracy. Jest to forma wsparcia finansowego dla początkującego nauczyciela, który dopiero rozpoczyna karierę zawodową.

Nauczyciele zatrudnieni poza szkołą – wynagrodzenie

Nauczyciel nie musi szukać zatrudnienia w szkole. Może wybrać inną ścieżkę kariery. Pracy może szukać chociażby w kuratorium oświaty, czy też w urzędach.

Dodatek mieszkaniowy dla nauczyciela

Dodatek mieszkaniowy przysługuje nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wiejskim oraz w mieście liczącym do 5 tys. mieszkańców. Od stanu rodzinnego nauczyciela zależy jego wysokość.

REKLAMA