REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że kwoty dobrowolnych napiwków, uiszczanych przez klientów na rzecz konkretnych pracowników w sposób bezgotówkowy, które trafiają na rachunek bankowy prowadzącego działalność, a następnie pod koniec danego miesiąca są wypłacane pracownikom w takiej samej kwocie, jak wpłacone przez klientów, nie stanowią podstawy opodatkowania w myśl art. 29a ust. 1 ustawy o VAT.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) napiwki nie są uwzględniane jako przychód dla spółki i nie podlegają opodatkowaniu, ponieważ nie są wynagrodzeniem należnym spółce.
Napiwki otrzymywane m.in. w restauracjach mogą stanowić osobne źródło przychodu. Jednak to, czy napiwek jest opodatkowany zależy od formy jego wypłaty. Zasady z tym związane tłumaczy ekspert.
Fiskus zajął się kwestią opodatkowania napiwków w restauracjach. Spółka prowadząca restaurację twierdzi, że napiwki nie powinny być uwzględniane w obrocie firmy i nie podlegają opodatkowaniu. Czy spółka może bezpiecznie kontynuować swoją dotychczasową praktykę? Zapraszamy do lektury, aby dowiedzieć się więcej.
REKLAMA
Częstą praktyką w restauracjach oraz barach jest pozostawianie przez klientów napiwków obsługującym ich pracownikom (np. kelnerom). Jak rozliczyć te napiwki na gruncie przepisów dot. VAT?
REKLAMA
REKLAMA