REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem, Samochód

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Odwołanie od rozstrzygnięcia dotyczącego najmu mieszkania komunalnego niedopuszczalne

Pismo odmawiające zawarcia umowy najmu lokalu komunalnego, zajmowanego bez tytułu prawnego, nie ma charakteru decyzji administracyjnej. Nie można zatem zaskarżyć go w drodze odwołania. Sprawy dotyczące najmu mieszkań komunalnych znajdujących się w zasobie lokalowym gminny, mają bowiem charakter cywilnoprawny.

Wyższa akcyza na samochody używane?

Rozważamy powrót do regulacji, która podnosi akcyzę na samochody używane - wskazała wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Regulacja ma sprawić, by takich aut nie opłacało się do Polski sprowadzać - podkreśliła.

PFR Nieruchomości: do końca 2021 r. rozpoczęcie budowy kolejnych 2,7 tys. mieszkań na wynajem

Obecnie w budowie znajduje się 1,7 tys. mieszkań, a do końca 2021 roku rozpoczniemy budowę kolejnych 2,7 tys. lokali - poinformowała we wtorek w Karpaczu członek zarządu PFR Nieruchomości Krystyna Wąchała-Malik.

Stabilny najem lub zakup mieszkania - społeczna część pakietu mieszkaniowego w Sejmie

Chcemy dać lokatorom możliwość wyboru między stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - mówi PAP wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Do Sejmu trafił pakiet zmian w ustawach mieszkaniowych i nowelizacja Prawa budowlanego przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju. Chodzi przede wszystkim o społeczną część pakietu mieszkaniowego, która czeka teraz na rozpatrzenie przez posłów. Dzięki nowym przepisom, samorządy mają dostać więcej pieniędzy na budowę mieszkań dla osób o mniej zasobnych portfelach. "Uzyskają również merytoryczne – a kiedy będzie to potrzebne, także finansowe – wsparcie z Krajowego Zasobu Nieruchomości" - wskazała Emilewicz.

REKLAMA

Pakiet zmian w ustawach mieszkaniowych - stabilny najem lub zakup mieszkania

Do Sejmu trafił pakiet zmian w ustawach mieszkaniowych i nowelizacja Prawa budowlanego przygotowane przez Ministerstwo Rozwoju. - Chcemy dać lokatorom możliwość wyboru między stabilnym najmem, bez wiązania się z bankiem wieloletnim kredytem, a zakupem mieszkania na własność - mówi wicepremier, minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

Kara za brak wyrejestrowania samochodu po złomowaniu. Jak wysoka?

W ciągu 30 dni należy zgłosić fakt zezłomowania pojazdu? Do tej pory to była czysta fikcja. Teraz kierowca uchylający się od tego obowiązku naraża się na karę. I to niemałą!

Pełne (100%) odliczenie VAT od samochodów służbowych – konieczne procedury

Przedsiębiorcy, którzy chcąc odliczać pełny (100%) VAT z kosztów poniesionych w związku z użytkowaniem samochodów służbowych, mają obowiązek wdrożyć w swojej firmie takie procedury, które dadzą maksymalną pewność, że samochody te mogą być wykorzystywane wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

W Rzeszowie powstanie około 850 dostępnych cenowo mieszkań na wynajem

Około 850 dostępnych cenowo mieszkań, z rządowego programu rozwoju mieszkalnictwa, powstanie na terenie Rzeszowa – przewiduje porozumienie o współpracy, które – 3 września w tym mieście – podpisali Prezes Krajowego Zasobu Nieruchomości Bartłomiej Druziński oraz Prezydent Miasta Rzeszowa Tadeusz Ferenc.

REKLAMA

Mniejszy popyt na wynajem mieszkania

Popyt na wynajem mieszkania jest obecnie o ok. 10-30 proc. niższy niż przed rokiem - wynika z danych zebranych przez HRE Investments. Firma dodała, że mimo gorszej sytuacji na rynku, paradoksalnie zakup mieszkania na wynajem opłaca się bardziej niż przed rokiem.

Kto odpowie za zalanie mieszkania?

Zalania mieszkań podczas wakacyjnej nieobecności są szczególnie kosztowne. Eksperci portalu RynekPierwotny.pl wyjaśniają, kto w praktyce może odpowiadać za takie „zalaniowe” szkody.

Coliving - nowy trend na rynku wynajmu nieruchomości

Około 23 tys. osób w całej Europie korzysta z colivingu. Ten nowy trend to odpowiedź na szybko zaludniające się miasta i rosnący problem samotności. – Oferujemy nie tylko przestrzeń do mieszkania, lecz także miejsce, gdzie ludzie mogą budować społeczność i spędzać wspólnie czas – mówi Marta Telenda z firmy Colivia, która planuje stworzyć sieć colivingów w największych polskich miastach. Pierwsze tego typu apartamenty, które mają być czymś więcej niż prywatne akademiki lub apartamentowce, powstały już w Poznaniu. W Polsce jest to dopiero raczkujący rynek, więc dziś wśród klientów dominują cudzoziemcy – studenci, przedsiębiorcy czy podróżujący nad Wisłę w sprawach służbowych.

Nowy system poboru opłat za przejazd po drogach krajowych od lipca 2021 r.

Wraz z wejściem nowego systemu opłat za przejazd po drogach krajowych, KAS udostępni kierowcom około 220 Punktów Obsługi Klienta, gdzie m.in. będzie można zarejestrować się w systemie, czy skonfigurować urządzenia do lokalizacji - poinformował Przemysław Koch z MF. Nowy system poboru opłat za przejazd po drogach krajowych ma ruszyć najpóźniej w lipcu 2021 r.

Chętnie wynajmę małe mieszkanie z balkonem lub ogródkiem. Najem mieszkań w Polsce w 2020 r.

Mniej więcej 15 proc. Polaków mieszka w wynajmowanym mieszkaniu, z czego ok. 5 proc. płaci czynsz rynkowy. To niewiele w porównaniu z krajami Europy Zachodniej, gdzie z wynajmu mieszkania korzysta około 40–45 proc. społeczeństwa. Jak podkreśla Sławomir Imianowski z Resi4Rent, w Polsce wciąż preferowany jest zakup mieszkania na własność, ale coraz więcej młodych ludzi dostrzega zalety wynajmu. Tym bardziej że spowodowany pandemią kryzys zwiększył w społeczeństwie poziom niepewności finansowej. W ostatnich miesiącach chętni na najem szukają lokali z balkonem i ogródkiem, które zostały szczególnie docenione w okresie izolacji.

Dopłata do czynszu (dopłata do dodatku mieszkaniowego) - dla najemców poszkodowanych przez COVID-19

Najemcy, którzy utracili dochody z powodu COVID-19, będą mogli ubiegać się o dopłatę do czynszu. Ten nowy rodzaj wsparcia (tj. dodatek mieszkaniowy powiększony o dopłatę) ma stanowić 75% miesięcznego czynszu opłaconego przez najemcę za zajmowany lokal, przy czym nie więcej niż 1 500 zł miesięcznie. Jakie warunki będzie musiał spełniać najemca?

Sprzedaż samochodu - podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)

Sprzedaż samochodu a podatek. Czy zawsze przy sprzedaży samochodu trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Kto płaci podatek i składa deklarację PCC-3? Ile podatku trzeba zapłacić i w jakim terminie? Kto jest zwolniony z PCC i kiedy sprzedaż samochodu nie podlega temu podatkowi? Odpowiadamy na wszystkie te pytania.

Zakup samochodu - podatek PCC

Wyjaśniamy w jakich przypadkach kupna samochodu trzeba zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podpowiadamy ile trzeba zapłacić, w jakim terminie i na kim ciąży obowiązek podatkowy.

Podatek przy zakupie auta w 2020 r.

Czy przy zakupie auta należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC)? Ile wynosi stawka podatku w 2020 r.? Kto powinien uiścić podatek i w jakim terminie?

Czym różni się najem prywatny od najmu firmowego?

Wyraźnie wzrosła w ostatnich latach popularność najmu mieszkań. Taka zmiana oczywiście wynikała z rosnących cen lokali mieszkalnych i coraz niższego oprocentowania lokat. Koronawirusowy kryzys zakłócił boom inwestycyjny na rynku wynajmu i stworzył presję na spadek czynszów. Mimo tego, trudno spodziewać się masowego odwrotu wynajmujących. Rynek kapitałowy jest bowiem niestabilny, a wynajem typowego mieszkania nawet przez połowę roku może zapewnić wyższą rentowność niż lokata o równowartości lokalu. Z długookresowego punktu widzenia, większym problemem dla wynajmujących niż obecny kryzys są obowiązujące regulacje. Chodzi zarówno o kwestię ochrony lokatorów, jak i przepisy podatkowe. Na gruncie podatków, problem sprawia między innymi odpowiedź na pytanie, kiedy prywatny najem jest możliwy, a kiedy czynsze trzeba rozliczać w ramach firmy. Warto przyjrzeć się tej kwestii, którą sądy i organy podatkowe niestety interpretują uznaniowo.

Nowe zasady najmu lokali użytkowych w Warszawie - rozszerzony zakres obniżek czynszu

Zmieniają się zasady najmu lokali użytkowych, które rozszerzają zakres obniżek czynszu. To wsparcie dla najemców w czasie pandemii koronawirusa - przekazał stołeczny ratusz.

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

Dopuszczalna masa całkowita. Co to jest?

W dowodzie rejestracyjnym pojazdu pojawia się szereg terminów odnoszących się do masy auta. Dziś przyjrzymy się skrótowi DMC, który oznacza dopuszczalną masę całkowitą. Co to jest?

Umowa najmu mieszkania

Mieszkanie może być przedmiotem umowy najmu. Na jej podstawie wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy mieszkanie do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.

Wynajem krótkoterminowy - jak uregulować ten segment rynku nieruchomości?

Wynajem krótkoterminowy notuje wzrastającą popularność. Jest to spowodowane m.in. zaangażowaniem się w tę działalność dużych podmiotów gospodarczych. Taki stan rzeczy powoduje wzrost cen nieruchomości, jak również rodzi problem z ich dostępnością dla wielu Polek i Polaków. Czy w związku z tym planowane są nowe rozwiązania mające na celu uregulowanie branży wynajmu krótkookresowego?

Gdzie jest tabliczka znamionowa?

Każdy samochód musi posiadać tabliczkę znamionową. Jej odnalezienie nie jest jednak takie łatwe. A więc gdzie jest tabliczka znamionowa? Poszukajmy odpowiedzi.

Czym tak naprawdę jest samochód dla Polaków? Mamy wyniki nowych badań!

Polscy kierowcy to co najmniej cztery pokolenia i bardzo różne podejścia do kwestii motoryzacji. Jak zatem zmieniają się gusta prowadzących nad Wisłą pod wpływem doświadczeń, możliwości finansowych czy czasów, w których żyjemy. To postanowił sprawdzić EFL.

Czy warto kupić mieszkanie z najemcą?

Wśród ogłoszeń dotyczących lokali z rynku wtórnego, czasem zdarza się oferta sprzedaży mieszkania z najemcą. Z reguły wzbudza to nieufność i zniechęca osoby szukające lokum na własne potrzeby. Potencjalni nabywcy obawiają się bowiem, że zmuszenie lokatora do wyprowadzki nie będzie łatwe. Samo wystawienie na sprzedaż mieszkania z najemcą wzbudza również podejrzenia, że osoba zajmująca lokum jest problemowa - na przykład ze względu na swoje zachowanie lub skłonność do nieterminowej zapłaty czynszu. Nie warto jednak kierować się takimi uprzedzeniami i od razu dyskwalifikować każde mieszkanie z najemcą w kontekście potencjalnej transakcji. Jeżeli będziemy znali przepisy dotyczące zakupu „M” z najemcą, to świadoma decyzja będzie łatwiejsza. Ten temat jest dla mnie znajomy, ponieważ spotykam się z nim podczas pracy w ramach projektu Mzuri CFI Łódź. Opiera się on na zakupie wynajętych kamienic z myślą o wzroście ich wartości.

Konflikty między najemcami a galeriami handlowymi - kwestie prawne

Konflikty między najemcami a galeriami handlowymi nie tracą na sile. Wprawdzie ustawodawca w specustawie podjął próbę ochrony obu stron umów najmu, ale praktyka pokazuje, że sytuacje wymykają się jednoznacznej klasyfikacji.

Koszty podatkowe leasingu przy użytkowaniu samochodu poza działalnością gospodarczą

Jeżeli umowa leasingu spełnia warunki określone w ustawie o PIT i nie zachodzą wyłączenia, to wydatki wynikające z tej umowy podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w pełnej, 100% wysokości. Samochód nie musi być wykorzystywany wyłącznie do celów prowadzonej działalności gospodarczej.

Wykup i sprzedaż samochodu osobowego po leasingu – skutki w PIT

Zakup samochodu za gotówkę, czy nawet w kredycie, jest często mniej opłacalny dla przedsiębiorców niż leasing. Po zakończeniu umowy leasingu, wielu z nich decyduje się na kolejny samochód (nowszy model) od tego samego producenta - wtedy najczęściej jedna umowa leasingowa zostaje zastąpiona drugą. Jednak część przedsiębiorców dochodzi do wniosku, że woli samochód wykupić, a następnie sprzedać samodzielnie. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że w ten sposób mogą nałożyć na siebie obowiązek dodatkowego opodatkowania transakcji. Pewne ciekawe możliwości w tym zakresie mają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą oraz spółki cywilne.

Koronawirus: producenci przedłużają gwarancję o 3 miesiące!

Epidemia dość mocno ingeruje w rzeczywistość, w tym tą motoryzacyjną. Kierowcy mają np. utrudniony dostęp do serwisów. Marki motoryzacyjne na szczęście o tym pomyślały. Skutek? Postanowiły wydłużyć gwarancję na pojazdy.

Co to jest numer VIN i gdzie go szukać?

Każdy samochód opuszczający fabrykę po 1981 roku musi otrzymać standaryzowany numer VIN. Dana kombinacja cyfr i liter jest przypisana tylko do jednego pojazdu. A to pozwala m.in. na precyzyjną identyfikację. Jak jednak zdekodować numer VIN?

Zakup samochodu za granicą (w innym kraju UE) - rozliczenie VAT

Otrzymałam od klienta mojego biura rachunkowego (podatnika VAT) fakturę, którą dostał on od sprzedawcy z tytułu zakupu używanego auta ciężarowego z UE. Czy do tej faktury sporządzam VAT-26 i VAT-23? Czy tylko ujmuje VAT-UE jako wewnątrzwspólnotowe nabycie? Czy podatnik wcześniej płaci VAT od tego zakupu?

Jakie wsparcie dla przedsiębiorców – tarcza antykryzysowa wersja 2.0

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy antykryzysowej, zwany potocznie tarczą 2.0. W opracowaniu przedstawiamy kolejne rozwiązania dla firm wprowadzane właśnie tarczą 2.0.

Przeprowadzenie dowodu przeciwnego w postępowaniu podatkowym

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił decyzję organu podatkowego, określającą podatnikowi wysokość zobowiązania akcyzowego, bo organ ten nie uwzględnił przy jej wydawaniu dowodów przedstawionych przez podatnika. Uznał tym samym, że organy podatkowe nie mogą opierać niekorzystnych dla podatników decyzji jedynie na urzędowych dokumentach, jednocześnie nie dopuszczając dowodów przeciwnych.

Obniżka stóp procentowych a koszty przy leasingu

Obniżka stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej powoduje automatycznie zmianę wysokości rat za leasingowane samochody. Nie wpływa jednak negatywnie na podatki - potwierdziło Ministerstwo Finansów. Powinno to rozwiać obawy podatników, którzy przed 1 stycznia 2019 r. wzięli w leasing samochody osobowe o wartości przekraczającej 150 tys. zł (z uwzględnieniem 50 proc. VAT, które nie podlega odliczeniu).

Koronawirus obnażył słabości krótkich najmów. Co powinni zrobić inwestorzy?

Przed wybuchem epidemii COVID-19 inwestorzy zarabiający na nieruchomościach dzielili się na zwolenników wynajmu tradycyjnego oraz krótkoterminowego. Koronawirus zmienił jednak wszystko – przynajmniej tymczasowo. Ruch turystyczny całkowicie zanikł, a kwatery przeznaczone na krótkie najmy przestały przynosić zyski. Co powinni zrobić inwestorzy, którzy znaleźli się w takiej sytuacji?

Najem w centrach handlowych w dobie koronawirusa a wystawianie faktur

Wydaje się, że w przypadku najmu powierzchni handlowych w centrach handlowych wynajmujący może uznać, że stosunek najmu wygasa czasowo z mocy prawa. W związku z tym nie ma obowiązku wystawiania faktur.

Odroczenie lub zawieszenie spłaty rat leasingowych - skutki podatkowe

Z uwagi na możliwość utraty prawa do wyższych kosztów podatkowych, przedsiębiorstwa, które przed 1 stycznia 2019 r. wzięły w leasing samochody o wartości powyżej 150 tys. zł, powinny teraz dwa razy się zastanowić, zanim wystąpią o odroczenie lub zawieszenie płatności rat leasingowych.

W czasie koronawirusa bezpieczniejsze są... samochody! Nawet te wynajęte!

Koronawirus oznacza ograniczenie kontaktów z innymi. A ograniczenie kontaktów sprawia, że lepiej unikać... komunikacji miejskiej. Czym ją zastąpić? Najlepiej własnym samochodem! On jest dużo bezpieczniejszy.

Automatyczne przedłużenie umów najmu lokalu i zakaz wypowiadania umowy najmu lub wysokości czynszu – tarcza antykryzysowa

W związku z epidemią COVID-19, do dnia 30 czerwca 2020 r. wynajmujący nie może wypowiedzieć umowy najmu ani wysokości czynszu. Ponadto, jeśli najemca złoży wynajmującemu stosowne oświadczenie, istniejąca umowa najmu, ewentualnie okres wypowiedzenia umowy lub okres wypowiedzenia czynszu najmu, automatycznie przedłuży się do dnia 30 czerwca 2020 r. Przedłużona umowa obowiązuje na dotychczasowych warunkach.

Duże sklepy objęte zakazem handlu - zwolnione z czynszu w galeriach handlowych

Sklepy powyżej 2 tys. mkw. objęte zakazem handlu z powodu epidemii będą zwolnione z czynszu w galeriach handlowych, pod warunkiem złożenia wynajmującemu wiążącej oferty przedłużenia umowy najmu o okres obowiązywania zakazu przedłużony o 6 miesięcy - wskazuje w komentarzu firma doradcza KPMG.

Epidemia koronawirusa a czynsz w galeriach handlowych (nowelizacja specustawy)

Czasowy zakaz handlu w galeriach handlowych postawił pod znakiem zapytania wysokość płaconego przez najemców czynszu. Nowelizacja specustawy przeciw koronawirusowi przewiduje obniżenie wysokości takiego czynszu o 90 procent.

Dopłaty państwa do czynszu najmu mieszkania

Mniej Polaków korzysta z dopłat państwa do czynszu najmu mieszkania. Jest to tzw. najem subsydiarny, który dotyczy głównie mieszkań komunalnych i czynszowo-społecznych.

Zbycie i nabycie samochodu trzeba zgłosić do urzędu - można to zrobić online

Nabywcy i zbywcy pojazdów (w tym oczywiście samochodów) mają obowiązek zgłosić fakt nabycia lub zbycia do odpowiedniego wydziału komunikacji (w starostwie powiatowym, urzędzie miasta na prawach powiatu, czy w urzędzie dzielnicy w przypadku Warszawy). Zgłoszeniu podlega przeniesienie własności pojazdu zarówno na podstawie umowy sprzedaży jak i w przypadku darowizny. Zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu. Osoba, która tego nie zrobi – może zapłacić karę w wysokości od 200 do 1000 złotych. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca, że najłatwiej zgłosić to online przez internet.

Najem najczęstszym przedmiotem sporu przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej

Sąd Arbitrażowy działający przy Krajowej Izbie Gospodarczej rozstrzygał najwięcej spraw o najem. To aż ponad 34 % ogółu wszystkich postępowań prowadzonych w 2019 r.

Ceny wynajmu mieszkania 2020 - w Warszawie drożej niż w 18 stolicach europejskich

Budapeszt, Ateny, Wilno czy Tallin to tylko kilka miast, w których za najem lokalu zapłacimy mniej niż w Warszawie. W skrajnych przypadkach stawki w europejskich stolicach bywają nawet 2-3 razy niższe niż „nad Wisłą” – wynika z danych przeanalizowanych przez HRE Investments. Z drugiej strony na starym kontynencie znajdziemy też 7 stolic, w których za przeciętne mieszkanie z jedną sypialnią wydamy od 5 do 14 tysięcy miesięcznie.

Zwolnienie z PIT i CIT dla e-pojazdów - nabór wniosków ruszy w pierwszym kwartale 2020 r.

Wprowadzone zostanie zwolnienie z podatku dochodowego (PIT i CIT) wsparcia na zakupu e-pojazdów udzielanego z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Według Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska nabór wniosków ruszy jeszcze w pierwszym kwartale 2020 r.

Sprzedaż samochodu w trakcie umowy leasingu - rozliczenie VAT

Firma korzysta z samochodu na podstawie umowy leasingu operacyjnego. Odlicza VAT od rat leasingowych (50%). Teraz chce sprzedać samochód innej firmie ze względu na to, że będzie likwidowana. Jak wystawić fakturę sprzedaży? Co z VAT?

Potwierdzenie zapłaty akcyzy od samochodu - nowy wzór dokumentu od 1 marca 2020 r.

Przesunięty został termin, z 1 stycznia 2020 r. na 1 marca 2020 r., wejścia w życie nowego wzoru dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy na terytorium kraju od samochodu osobowego nabytego wewnątrzwspólnotowo lub brak obowiązku zapłaty tej akcyzy.

Pozbycie się lokatora po wypowiedzeniu umowy najmu

W jaki sposób pozbyć się lokatora po wypowiedzeniu mu umowy najmu? Czy właścicielowi mieszkania przysługuje odszkodowanie?

REKLAMA