REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem, Nieruchomości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy podatnik może skorzystać z ulgi na prace konserwatorskie i restauratorskie na nieruchomościach zabytkowych?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że wnioskodawca, prowadzący działalność w zakresie usług wspomagających produkcję roślinną, nie może skorzystać z ulgi na prace konserwatorskie, restauratorskie i budowlane przy zabytkowej nieruchomości, z uwagi na niespełnienie szczegółowych warunków określonych w art. 26hb ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Czy działalność rzeczoznawcy majątkowego uprawnia do skorzystania ze zwolnienia od VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że działalność rzeczoznawcy majątkowego określona kodem PKD 68.31.Z. uprawnia podatnika do skorzystania ze zwolnienia podmiotowego od VAT.

Czy odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości jest opodatkowane?

Krajowa Informacja Skarbowa w swojej interpretacji wyjaśniła, że w przypadku wnioskodawcy, który otrzymał odszkodowanie za wywłaszczenie nieruchomości, nie istnieje konieczność zapłaty podatku dochodowego.

Czy należy dokonać korekty VAT za okres, w którym nastąpi odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, czy w momencie zwrotu zaliczki?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że z uwagi na to, że spółka zamierza odstąpić od przedwstępnej umowy sprzedaży, nie dojdzie do czynności opodatkowanej i w związku z brakiem bezpośredniego związku między otrzymaniem zaliczki a czynnością opodatkowaną, dojdzie do zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT. Z uwagi na to, spółka powinna dokonać korekty podatku za okres, w którym nastąpi odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, a nie w momencie zwrotu zaliczki.

REKLAMA

Czy wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej na cele najmu prywatnego podlega opodatkowaniu VAT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że czynność wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej w celu jej dalszego wynajmu nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym wnioskodawca nie ma obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w odniesieniu do nakładów dotyczących tej nieruchomości.

Rynek nieruchomości handlowych w Polsce. Do końca roku może przybyć 200 tysięcy metrów kwadratowych

Rynek nieruchomości handlowych w Polsce może do końca 2023 r. powiększyć się o ok. 200 tys. m kw. Nominalne obroty najemców w nowoczesnych obiektach handlowych wzrosły w sierpniu o 8,5 proc. rdr, ale po uwzględnieniu inflacji spadły o 1,6 proc.

Czy transakcja zakupu nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej podlega zwolnieniu z PCC?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że transakcja zakupu nieruchomości przeznaczonej w całości na działalność w zakresie opieki zdrowotnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC).

Czy sprzedaż nieruchomości po śmierci dożywotnika wiąże się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że planowane zbycie nieruchomości otrzymanej w drodze umowy dożywocia nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, ponieważ planowana sprzedaż ww. nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

REKLAMA

Westybul

Westybul, pochodzący od łacińskiego "vestibulum", to reprezentacyjny przedsionek lub przedpokój, często znajdujący się przy głównym wejściu do pałaców czy rezydencji, łączący wejście z innymi częściami budynku i często zawierający schody paradne. 

Schody

Schody to konstrukcja architektoniczna składająca się z serii poziomych stopni, które umożliwiają pokonywanie różnic poziomów w budynkach, na zewnątrz budynków czy w różnych terenach. Służą one do umożliwienia bezpiecznego i wygodnego przemieszczania się pomiędzy różnymi poziomami.

Czy po zamknięciu działalności wynajem myjni i placu można opodatkować ryczałtem?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS)  przychody z wynajmu prywatnego nieruchomości użytkowej stanowią źródło przychodów, które podlega opodatkowaniu na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego.

Czy sprzedaż nieruchomości na Białorusi przez osobę zamieszkałą na terenie RP podlega opodatkowaniu w Polsce?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że sprzedaż nieruchomości położonej na terenie Białorusi przez osobę mającą miejsce stałego zamieszkania w Polsce jest opodatkowana na Białorusi – zgodnie z art. 13 ust. 1 umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku zawartej pomiędzy Polską a Białorusią.

Czy zakup mieszkania z rynku wtórnego zwalnia od podatku PCC-3?

Dyrektor KIS stwierdził, że zwolnienie z podatku PCC-3 od zakupu mieszkania z rynku wtórnego nie zawsze jest możliwe, nawet jeśli jest to pierwsze nabyte mieszkanie z tego segmentu rynku.

Jak rozliczyć przychód oraz koszty uzyskania przychodu przy sprzedaży nieruchomości przez spółkę?

Dyrektor KIS potwierdził, że w momencie wpłaty części ceny sprzedaży nieruchomości powstaje przychód podatkowy w podatku CIT odpowiednio w miesiącu lipcu 2023 r. oraz styczniu 2024 r., w dniu wystawienia faktury VAT. Z kolei wartość niezamortyzowanej części środków trwałych jest kosztem uzyskania przychodu w momencie podpisania aktu notarialnego. 

Czy dzierżawa gruntów rolnych na cele rolnicze podlega opodatkowaniu PIT?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła w swojej interpretacji, że przychody z dzierżawy gruntów rolnych, przeznaczonych na cele rolnicze, nie stanowią źródła przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i z tego tytułu nie podlegają opodatkowaniu.

Czy sprzedaż działki podlega opodatkowaniu PCC, jeśli jest opodatkowana VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli transakcja sprzedaży nieruchomości będzie podlegała faktycznemu opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług i nie będzie z tego podatku zwolniona, to w powyższej sprawie znajdzie zastosowanie wyłączenie zawarte w art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - opisana umowa sprzedaży będzie wyłączona z opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Czy nabycie nieruchomości w celu inwestycji magazynowo-produkcyjnej podlega opodatkowaniu PCC?

Dyrektor KIS potwierdził, że jeśli sprzedaż nieruchomości będzie podlegała przepisom ustawy o VAT oraz będzie opodatkowana VAT i nie będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, to transakcja obejmująca sprzedaż nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

Podatek od nieruchomości pomoże przy zasiedzeniu?

Opłacanie podatku od nieruchomości zdaniem wielu ekspertów może być argumentem w sprawie o zasiedzenie. W tej kwestii pojawiają się jednak wątpliwości. 

Wszyscy kupują mieszkania. Czy wynajem nadal się opłaca w październiku 2023 roku?

Rok 2023 przyniósł wyraźny wzrost liczby sprzedanych mieszkań – w 2 kwartale br. wśród deweloperów z GPW sprzedaż mieszkań wzrosła o 33% względem analogicznego okresu w 2022 r. Bez wątpienia przyczynił się do tego start programu Pierwsze Mieszkanie (bezpieczny kredyt 2%), który wspiera młodych Polaków w zakupie pierwszej nieruchomości. Dziś, nieco ponad 2 miesiące od startu programu, wyraźnie widać zwiększony popyt na mieszkania. Czy w obecnej sytuacji wynajem dalej się opłaca?

Co deweloperzy sprzedają w największych miastach?

Popyt jakiego nie widziano od lat - tak najkrócej można scharakteryzować sytuację na największych rynkach mieszkaniowych. W sierpniu 2023 r. deweloperzy sprzedali na sześciu największych rynkach prawie trzy razy więcej mieszkań niż rok wcześniej. Taki boom zasługuje na szerszą analizę. Właśnie dlatego eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili sprawdzić, jakie mieszkania w sierpniu 2023 r. najczęściej sprzedawali deweloperzy. 

Czy sprzedaż działki rolnej przed upływem 5 lat od nabycia podlega opodatkowaniu?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż działki rolnej przed upływem 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym ją nabyto może być zwolniona z podatku dochodowego od osób fizycznych, pod warunkiem, że grunt zachowa charakter rolny.

Czy obrót z tytułu świadczenia usług budowlanych w Belgii wpływa na obowiązek rejestracji do VAT w Polsce?

Dyrektor KIS potwierdził, że obrót uzyskany z tytułu świadczenia usług na nieruchomościach w Belgii nie powinien być wliczony do limitu z art. 113 ust. 1 ustawy o VAT. W związku z tym, że z tytułu świadczenia usług na terytorium kraju Wnioskodawca nie przekroczy limitu 200 000 zł, to nie ma on obowiązku rejestracji jako podatnik VAT. 

Czy właściwa stawka VAT przy sprzedaży miejsca postojowego to 23% czy zwolnienie ZW?

Dyrektor KIS potwierdził, że dostawa miejsca postojowego korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. 

Czy korzystanie z portalu rezerwacyjnego wpływa na formę opodatkowania usług krótkoterminowego zakwaterowania?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że wybór formy opodatkowania usług krótkoterminowego zakwaterowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie karty podatkowej przy korzystaniu z internetowego portalu rezerwacyjnego jest prawidłowy.

Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

Kogo stać na więcej niż jedno mieszkanie? Okazuje się, że całkiem sporą grupę ludzi

Rynek sprzedaży nieruchomości przeżywa właśnie boom. Jednak to nie przyszli mieszkańcy są w większości kupujących. Za prawie połową nabywanych mieszkań kryje się cel inwestycyjny. Jakie mieszkania są najbardziej poszukiwane? 

Czy różnica wartości udziałów w nieruchomościach w umowie zamiany jest opodatkowana?

Dyrektor KIS potwierdził, że różnica w wartości udziałów w nieruchomościach nabywanych w drodze umowy zamiany nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Czy zaliczki z tytułu opłat eksploatacyjnych podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Dyrektor KIS potwierdził, że zaliczki z tytułu opłat eksploatacyjnych i ich rozliczenia – nie podlegają opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, ani żadnym innym podatkiem dochodowym. 

Czy zawarcie umowy przedwstępnej spowoduje obowiązek zapłaty podatku dochodowego?

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku zawarcia umowy przedwstępnej, zobowiązującej do zbycia udziałów w nieruchomości, nie wystąpi obowiązek zapłaty przez zbywcę podatku dochodowego.

Czy sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że sprzedaż nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT) i z tego powodu jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Czy wartość podatku od nieruchomości podlega opodatkowaniu ryczałem od dochodu z dzierżawy nieruchomości?

Dyrektor KIS potwierdził, że Wnioskodawczyni nie będzie wliczała wartości podatku od nieruchomości do podstawy wyliczenia podatku ryczałtowego od dochodu podatnika z dzierżawy nieruchomości – składnika prywatnego majątku.

Czy wynajem lokalu wyłącznie na cele mieszkaniowe najemcy korzysta ze zwolnienia z VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wyjaśnił, że wynajem lokalu mieszkalnego realizowany na cele mieszkaniowe na rzecz osób fizycznych, realizowany we własnym imieniu i na własny rachunek, podlega zwolnieniu z opodatkowania od podatku od towarów i usług (VAT).

Rynna

Rynna to element systemu odprowadzania wody stosowany na dachach budynków, który ma za zadanie zbierać deszczówkę spływającą z powierzchni dachu i kierować ją do rur spustowych lub kanalizacji deszczowej. Rynny są zazwyczaj zamocowane na krawędziach dachu i skonstruowane w taki sposób, że zbierają wodę, chroniąc ściany i fundamenty budynku przed nadmiernym zwilżeniem i uszkodzeniem.

Niższe stopy procentowe, spada WIBOR... Co to oznacza dla rynku nieruchomości?

Od października 2021 roku do września 2022 roku RPP podniosła stopę referencyjną aż 11 razy. Od tamtej pory stopa utrzymywała się na stałym poziomie i wynosiła 6,75 proc. Decyzje wrześniowe o spadku stół już teraz wysokość WIBOR. Jak wpłynie to na rynek nieruchomości? Czego mogą spodziewać się klienci?

Czy można skorzystać ze zwolnienia w PIT przy sprzedaży nieruchomości i spłacie kredytu na inną nieruchomość?

Dyrektor KIS potwierdził, że w przypadku wydatkowania całej kwoty przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości na spłatę ww. kredytu, to dochód z odpłatnego zbycia tej nieruchomości będzie w całości zwolniony od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Czy obroty ze sprzedaży w ramach działalności osobistej i jako wspólnik spółki cywilnej powinny być sumowane dla limitu zwolnienia z VAT?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, podkreślając, że wartości sprzedaży generowane przez osobę fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą oraz przez spółkę cywilną, w której ta osoba jest wspólnikiem, nie powinny być sumowane przy obliczaniu limitu zwolnienia z VAT.

Czy czynsz dzierżawny nieruchomości powinien być opodatkowany jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że czynsz dzierżawny powinien być opodatkowany po stronie Wspólników zryczałtowanym podatkiem dochodowym jako przychód ze źródła przychodu z dzierżawy majątku prywatnego. 

Czy sprzedaż ziemi rolniczej przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu VAT?

Dyrektor KIS potwierdził, że sprzedaż działki przez Wnioskodawcę nie będzie objęta podatkiem od towarów i usług, ponieważ nie występuje jako podatnik VAT, a jedynie zarządza majątkiem prywatnym. 

Czy prowadząc gospodarstwo rolne można liczyć na zwolnienie z PIT za wynajem pokoi gościnnych?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła, że jeżeli wnioskodawca będzie prowadził gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów ustawy o podatku rolnym, to dochody przez niego uzyskane z tytułu wynajmu pokoi gościnnych po spełnieniu określonych warunków będą mogły być zwolnione z PIT, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o PIT.

Ryczałt od najmu prywatnego. Co trzeba wiedzieć?

Wielu właścicieli nieruchomości decyduje się na wynajem swoich lokali, mieszkań czy domów. Jednak związane z tym są pewne obowiązki podatkowe. W tym artykule przyjrzymy się bliżej tematyce ryczałtu od najmu prywatnego, aby odpowiedzieć na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem.

Czy negocjacje z właścicielem mogą przeszkodzić w zasiedzeniu nieruchomości?

Czy podjęcie przez posiadacza samoistnego negocjacji z właścicielem nieruchomości w przedmiocie nabycia tejże nieruchomości ma wpływa na możliwość zasiedzenia nieruchomości w późniejszym czasie? 

Czy dziedzicząc udział w nieruchomości, trzeba zapłacić podatek dochodowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że jeśli sprzedaż udziału w działce odziedziczonej po zmarłej matce nastąpi po upływie pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to nie będzie stanowiła źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Czy zwrot darowizny jest opodatkowany?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację indywidualną, w której potwierdził, że wnioskodawca nie jest zobowiązany do uiszczenia podatku od spadków i darowizn w związku ze zwrotem nieruchomości, której darowiznę odwołał.

Najem prywatny. Kiedy właściciel wynajmowanej nieruchomości musi płacić VAT?

Na potrzeby opodatkowania VAT nie ma znaczenia czy podatnik wynajmuje swoją nieruchomość prywatną, jeśli najem wypełnia definicję działalności gospodarczej ustawy o VAT. Tak wynika z najnowszej interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej. Czy jednak każdy właściciel oferujący najem prywatny musi płacić VAT? Nie każdy.

Jak obliczyć PCC przy wyższej cenie licytacyjnej niż wartość rynkowa nieruchomości?

Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości jest wartość rynkowa nieruchomości, ustalana na dzień nabycia, a podatek jest naliczany od ceny umownej, pod warunkiem, że cena odpowiada wartości rynkowej określonej na podstawie przeciętnych cen w obrocie nieruchomościami tego samego rodzaju i lokalizacji.

Sztuczna inteligencja w nieruchomościach. Jak deweloperzy wykorzystują AI?

Sztuczna inteligencja wchodzi na rynek nieruchomości mieszkaniowych. Jak deweloperzy korzystają z jej możliwości?

Czy wydatki związane z rozbiórką budynków wpływają na wartość nowo wybudowanego hotelu?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że wydatki związane z rozbiórką budynków stanowią element kosztu produkcji nowego budynku i powinny być uwzględnione w jego wartości początkowej. Z uwagi na powyższe, spółka, będzie miała prawo zaliczyć wydatki związane z rozbiórką budynków do kosztów wytworzenia budynku hotelowego.

Czy nieruchomość nabyta w celu remontu i odsprzedaży może być uznana za towar handlowy, czy środek trwały?

Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji indywidualnej wyjaśniła, że spółka, która nabyła nieruchomość w celu przeprowadzenia remontu i późniejszej odsprzedaży, powinna zakwalifikować tę nieruchomość jako środek trwały, a nie jako towar handlowy. 

Mieszkania drożeją, ale czy wszystkie? Jakie najszybciej?

Ze względu na wysokie ceny mieszkań w największych metropoliach, najchętniej są tam kupowane niewielkie metraże. Czy to oznacza, że drożeją one szybciej niż duże? Portal GetHome.pl przyjrzał się  ofercie firm deweloperskich właśnie pod tym kątem. Takich wyników chyba nikt się nie spodziewał! 

Zakup nieruchomości bez PCC. Przy zakupie mieszania za 500 tys. zł, oszczędzamy 10 tys. zł

Likwidacja PCC przy zakupie pierwszego mieszkania z rynku wtórnego. Przy zakupie mieszkania o wartości 500 tys. zł, kupujący zaoszczędzi 10 tys. zł, a przy wartości 700 tys. zł - 14 tys. zł - wskazał minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Rocznie może z niego skorzystać 30 tys. osób - dodał.

REKLAMA