REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem, Gmina

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Nowy dowód osobisty od 2015 r.

Z dniem 1 stycznia 2015 r. zacznie obowiązywać nowy wzór dowodu osobistego. Nowy dowód osobisty nie będzie już zawierał informacji o adresie zameldowania, kolorze oczu i wzroście. Od 2015 r. nie będzie też zeskanowanego podpisu posiadacza dowodu osobistego.

Klasyfikacja zakupu sztandaru dla OSP przez radę gminy

Czy na zakup sztandaru na jubileusz miejscowej OSP Rada Gminy może przeznaczyć pieniądze z budżetu gminy i jak powinno się sklasyfikować takie wydatki?

Kiedy wynajmujący może nie zwrócić kaucji?

Kaucja, czyli zabezpieczenie pieniężne roszczeń wynajmującego podlega – co do zasady – zwrotowi w ciągu miesiąca od zakończenia stosunku najmu. Ustawodawca zastrzega jednak przypadki, w których wynajmujący może nie zwrócić kaucji, jako przykład wskazać można uszkodzenie lokalu powstałe z winy najemcy.

Przeznaczenie działki a plan zagospodarowania przestrzennego

Możliwości zabudowy i gospodarowania nieruchomościami w gminie zależą w dużej mierze od uchwalanego przez radę gminy planu zagospodarowania przestrzennego. Jeśli założenia planu są niezgodne z naszymi oczekiwaniami, nie oznacza to, że jesteśmy skazani na porażkę w walce o naszą własność.

REKLAMA

Jak zgodnie z prawem wyciąć drzewo?

Zgodna z prawem wycinka drzew była przedmiotem prac Trybunału Konstytucyjnego z dnia 1 lipca 2014 r. Po rozpoznaniu sprawy TK stwierdził, że przepisy nakładające obowiązkową administracyjną karę pieniężną za zniszczenie przez posiadacza nieruchomości drzewa lub krzewu lub wycięcie ich bez wymaganego zezwolenia są niekonstytucyjne. Zgodność wycięcia drzew z prawem powinna być bowiem badana w oparciu o okoliczności konkretnego czynu.

Ewidencja księgowa kary umownej

Jak powinna wyglądać ewidencja księgowa kary umownej, potrąconej z faktury, naliczonej wykonawcy zadania inwestycyjnego? W jaki sposób wykazać kwotę naliczonej kary umownej w sprawozdaniu Rb-27S?

Wójtów dwóch? - czyli podwójna rola wójta w postępowaniu administracyjnym

Interes prawny gminy do zaskarżenia interpretacji podatkowej wydanej przez jej wójta w kontekście dopuszczalności zaskarżenia przez gminę indywidualnej interpretacji podatkowej, wydanej przez wójta tej gminy.

Ustawa śmieciowa – zmiany 2015

Rewolucyjna ustawa śmieciowa do tej pory budzi kontrowersje. Podstawowe założenia, na jakich opiera się nowy system utrzymywania czystości w gminach nie został podważony przez Trybunał Konstucyjny, jednak już za rok można oczekiwać pewnych zmian w ustawie.

REKLAMA

Segregacja odpadów w 2015 r.

Od 2015 r. wszyscy mieszkańcy gmin mają obowiązek segregacji odpadów, a praktycznie każda gmina posiadać zakład segregacji odpadów. Jest to spowodowane obowiązkiem wdrożenia unijnych wymogów związanych z ochroną środowiska. W jaki sposób segregować śmieci?

Zatwierdzanie sprawozdań finansowych - absolutorium do 30 czerwca

Po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego podejmuje uchwałę w sprawie absolutorium dla zarządu w terminie do 30 czerwca.

Dzienny opiekun alternatywą dla żłobka i niani

Dzienny opiekun jako alternatywa dla żłobka i niani to główny temat majowej „Narady Rodzinnej”. Dzienny opiekun sprawuje opiekę nad dziećmi, które nie ukończyły 3 roku życia. Jest zatem alternatywnym rozwiązaniem dla rodziców, którzy nie korzystają ze żłobka lub niani.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych w eurowyborach

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych w nadchodzących wyborach do europarlamentu to m.in.: dowóz do lokalu wyborczego, informacje w alfabecie Braille’a, pomoc asystenta, czy głosowanie listowne.

Segregacja śmieci 2015

Segregacja śmieci to hasło, które budzi wiele emocji, zarówno wśród zarządów spółdzielni mieszkaniowych jak i ich użytkowników. Wskutek wyroku TK z dnia 28 listopada 2013 roku (K 17/12) ustawa śmieciowa, regulująca zasady segregacji śmieci, wymaga zmian, które nastąpią w 2014 i 2015 roku.

Zobowiązania wyłączone z limitu zadłużania

Samorządy w swoich dokumentach planistycznych muszą uwzględniać wyłączenia z limitu zadłużenia wydatków związanych z projektami dofinansowanymi ze środków unijnych. Bez znaczenia jest w tym przypadku fakt, że finansowanie takiego projektu nie zagraża przekroczeniem dopuszczalnego poziomu długu.

Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Własne mieszkanie warto powierzyć pewnym najemcom. Szczegółowe sprawdzenie przyszłych lokatorów należy do praw właścicieli mieszkań, ale nie zawsze jest wykorzystywane. W Polsce brakuje jeszcze baz danych ułatwiających bezpieczny wynajem. Jak sprawdzić, czy oddajesz mieszkanie w dobre ręce?

Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Im większa grupa klientów, tym większe szanse na korzystny, szybki wynajem. Obcokrajowcy szukają pracy i tym samym mieszkań w Polsce, a ofert specjalnie dla nich ciągle brakuje. Czy wynajem obcokrajowcom to prosta sprawa? Dowiedz się więcej na ten temat.

Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Obcokrajowcy, którzy zaczynają pracę w Polsce, chcą od razu przyjechać do konkretnego mieszkania. Wynajem na odległość jest nowym wyzwaniem dla wynajmujących i pośredników. Czy można bezpiecznie wynająć własne mieszkanie bez osobistego spotkania?

Obowiązek meldunkowy w 2015/2016 r.

Osoby przebywające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w okresie powyżej trzech miesięcy, najpóźniej w 30 dniu pobytu zobowiązane są do zameldowania w miejscu stałego bądź czasowego miejsca pobytu. Wskazany obowiązek meldunkowy będzie obowiązywał do końca 2015 r.

ARiMR przygotuje rolników do korzystania z PROW 2014-2020

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt „Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020” został przekazany do akceptacji Komisji Europejskiej.

Obowiązek meldunkowy tylko do końca 2015 roku

Zgodnie z ustawą z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. 2010 nr 217 poz. 1427 z późn. zm.) obowiązek meldunkowy będzie na nas ciążył tylko do końca 2015 roku. Kategoria „miejsca zameldowania” zastąpiona zostanie „miejscem zamieszkania”.

Jednostki budżetowe samodzielnym podatnikiem VAT

Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoje stanowisko w sprawie odrębności podatkowej jednostek budżetowych. Wydawało się, sprawę rozstrzygnął w 2013 r. NSA orzekając, że jednostki budżetowe gmin nie są podatnikami VAT. Organy podatkowe w tej sprawie mają swoje zdanie.

Ustawa o samorządzie gminnym 2015 - co się zmieni?

Ustawa o samorządzie gminnym w nowym kształcie ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Nowe przepisy dotyczą głównie łączenia jednostek oraz wspólnej obsługi administracyjnej.

Na czym polega coworking?

Coworking, czyli wspólne wynajmowanie większej powierzchni biurowej to rozwiązanie praktykowane coraz częściej. Coworking cieszy się zainteresowaniem głównie wśród wykonawców wolnych zawodów, właścicieli małych firm oraz świeżo upieczonych rodziców. Co właściwie oznacza i na czym polega coworking?

Zarządzanie najmem – kto może zarządzać najmowanym mieszkaniem?

Nowością w Polsce jest usługa zarządzania najmem. To dobra alternatywa dla tych, którzy chcą wynająć mieszkanie, ale nie mają czasu aby się nim zajmować. Firmy oferujące profesjonalne zarządzanie najmem nie tylko przygotowują dobrą ofertę wynajmu, lecz także mogą na przykład pobierać czynsz od najemcy. Często także firmy zarządzające najmem zapewniają sprawdzonych i wypłacalnych najemców. Jaki zakres obowiązków mają zarządcy najmem? Z jakim kosztem wiąże się wynajęcie tego typu firm?

Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Do podstawowych obowiązków najemcy należy płacenie czynszu zgodnie z wyznaczonym w umowie terminem i regulowanie innych opłat dodatkowych. Oprócz tego najemca powinien użytkować mieszkanie zgodnie z umową i tym samym zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jakie obowiązki ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Osoba wynajmująca mieszkanie to osoba udostępniająca przedmiot najmu najemcy. Do głównych obowiązków wynajmującego należy wydanie mieszkania i utrzymania mieszkania w stanie przydatnym, do ustalonego z najemcą użytku przez cały okres trwania najmu. Jakie jeszcze obowiązki ciążą na osobie wynajmującej mieszkanie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Wynajem mieszkania wydaje się być dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Warto jednak mieć na uwadze, że wynajem wiąże się także z pewnymi problemami, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie podpiszemy umowy najmu lub nie dopełnimy innych formalności związanych z wynajęciem lokalu. W jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Poradnik

Lokatorowi, który od kilku miesięcy nie płaci czynszu możemy wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami. Samo wypowiedzenie często jednak nie wystarcza do tego, aby lokator przestał użytkować wynajmowany mu wcześniej lokal. Jak wobec tego skutecznie pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Bierne prawo wyborcze – prawo wybieralności

Wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się 16 listopada. Będą to pierwsze wybory samorządowe organizowane na podstawie kodeksu wyborczego. Komu i na jakich zasadach przysługuje bierne prawo wyborcze, tzw. prawo wybieralności? Kto może zostać wybrany radnym w wyborach samorządowych? Kto na mocy ustawy pozbawiony został prawa wybieralności?

Wybory samorządowe 2014 – okręgi jednomandatowe

Wybory samorządowe w 2014 roku odbędą się 16 listopada. Są one organizowane raz na cztery lata, w 2014 roku pierwszy raz w okręgach jednomandatowych. Wybory samorządowe dotyczą wyboru takich władz jak: radni (gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich), wójtowie, burmistrzowie oraz prezydenci miast. W 2014 r. radni zostaną wybrani w okręgach jednomandatowych.

Becikowe 2014 – przewodnik

Becikowe to potoczna nazwa świadczenia rodzinnego, przysługującego rodzicom dziecka, opiekunowi prawnemu bądź faktycznemu. Becikowe jest jednorazową zapomogą przyznawaną z tytułu urodzenia dziecka, w wysokości 1000 zł netto.

Program dożywiania w latach 2014-2020

Program dożywiania w latach 2014-2020 to rządowa inicjatywa pomocy, dzięki której gminy mają możliwość zapewnienia określonym kategoriom osób dożywiania, w formie bezpłatnych posiłków. Kto i na jakich zasadach może domagać się objęcia programem dożywiania w latach 2014-2020?

Użytkowanie wieczyste - aktualizacja opłat

Użytkowanie wieczyste to prawo odpłatne, obarczone jednorazową opłatą pierwszą oraz opłatą coroczną. Opłata coroczna za korzystanie z użytkowania wieczystego uiszczana jest do 31 marca danego roku. Kiedy i na jakich zasadach odbywa się aktualizacja opłat rocznych za użytkowanie wieczyste?

Dodatek energetyczny

Dodatek energetyczny to nowa pomoc finansowa dla tzw. odbiorców wrażliwych energii elektrycznej wprowadzona nowelizacją ustawy - Prawo energetyczne. W 2014 roku świadczenie to wyniesie maksymalnie 18,93 zł miesięcznie.

Najem okazjonalny – eksmisja lokatora

Najem okazjonalny to instytucja wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Jest to szczególny rodzaj najmu. Wprowadza on skuteczniejszą ochronę praw właścicieli lokali przed lokatorami nadużywającymi swojej pozycji. Jak skutecznie eksmitować niesubordynowanego lokatora zgodnie z regulacją dot. najmu okazjonalnego?

Najem okazjonalny odmianą najmu tradycyjnego

Najem okazjonalny jako odmiana najmu tradycyjnego wprowadzony został do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Celem najmu okazjonalnego jest wprowadzenie skuteczniejszej ochrony praw właścicieli nieruchomości przed lokatorami, którzy nadużywają swoich praw.

Karta Warszawiaka – krok po kroku

Karta Warszawiaka to propozycja ze strony Urzędu Miasta Warszawy. Posiadanie Karty Warszawiaka uprawnia do wielu ulg i zniżek. Co zrobić by otrzymać i korzystać z Karty Warszawiaka? Poniżej prosty przewodnik po obowiązujących od 1 stycznia 2014 roku zasadach.

Ustawa żłobkowa

Nowa ustawa żłobkowa wychodzi naprzeciw potrzebom nowoczesnej rodziny. Ma na celu umożliwienie łączenia życia prywatnego (rodzinnego) z pracą zawodową. Jakie zmiany w zasadach funkcjonowania żłobków przewiduje ustawa żłobkowa?

Jak założyć żłobek? – poradnik krok po kroku

Żłobek to placówka opieki zajmująca się dziećmi od 20 tygodnia do 3 roku życia. Jej założenie i funkcjonowanie uregulowane jest w ustawie o zmianie ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat trzech oraz niektórych innych ustaw (tzw. ustawie żłobkowej). Jakie warunki należy spełnić by założyć żłobek?

Segregacja śmieci – obowiązek czy możliwość?

Segregacja śmieci (selekcja, sortowanie) rozumiana jest jako metoda pozwalająca na efektywne odzyskiwanie i utylizację odpadów. Rząd pracuje nad projektem ustawy, która nałoży na właścicieli nieruchomości obowiązek segregacji śmieci. Brak podporządkowania się ustawowemu obowiązkowi segregacji śmieci ma skutkować obarczeniem dotkliwą karą administracyjną.

Podatek od garażu w 2015 roku

Podatek od garażu to danina płacona w ratach do dnia 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada danego roku. Maksymalna stawka podatku od garażu w 2015 roku to 0,74 zł za metr kwadratowy. Jest ona obliczana wg stawki dla budynków mieszkalnych.

Jak prawidłowo segregować śmieci? – poradnik Warszawiaka

Prawidłowa segregacja śmieci ciągle nastręcza wielu trudności. 1 lutego 2014 roku aż w ośmiu dzielnicach Warszawy wprowadzono nowe zasady segregacji śmieci. Co do zasady śmieci segregujemy na trzy kategorie: odpady suche, mieszane oraz szkło. Jak poprawnie posortować śmieci, co wyrzucać a czego nie?

Odpowiedzialność gminy za kształtowanie ładu przestrzennego

Gmina jest jednostką odpowiedzialną za kształtowanie ładu przestrzennego. Wobec tego w sytuacji gdy zmiana planu zagospodarowania miejscowego wpływa znacząco na możliwość korzystania z danego terenu lub gdy całkowicie je uniemożliwia, właściciel ma prawo uzyskania od gminy odszkodowania a nawet wykupienia części nieruchomości w ramach zadośćuczynienia. W jaki sposób można domagać się od gminy odpowiedzialności za kształtowanie ładu przestrzennego?

Rada seniorów jako nowy organ doradczy gminy

Rada seniorów może zostać utworzona przez gminę na podstawie zmian, jakie wprowadziła ustawa z dnia 11 października 2013 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym. Do tej pory rada gminy mogła na wniosek wyrazić zgodę o utworzeniu młodzieżowej rady gminy, mającej charakter konsultacyjny.

Odpowiedzialność gminy za stan drogi

Najtrudniejszym okresem w ciągu roku jest okres zimowy ze względu na konieczność odśnieżania, posypywania i wyjątkowego dbania o drogi. Często także wielu problemów związanych z naprawą dróg pojawia się wiosną, kiedy na drogach odsłaniają się ubytki powstałe podczas dużych mrozów. Kto jest odpowiedzialny za naprawę, odśnieżanie i ogólnie rzecz ujmując dbanie o drogi w mieście? Gdzie można się ubiegać o odszkodowanie ze względu na poniesione straty wynikające ze złego stanu dróg i chodników?

Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe

Za przepisami kodeksu cywilnego można stwierdzić, że ani gmina, ani Skarb Państwa nie mogą odrzucić spadku, który nie został wcześniej przepisany na rodzinę, znajomych czy organizacje publiczne. W związku z tym gminy i Skarb Państwa otrzymują nie tylko majątek zmarłego, lecz także jego nieuregulowane długi, a wierzyciele mają prawo oczekiwać od nich uregulowania należności tak samo jak od innych spadkobierców.

Odpowiedzialność gminy za bezpańskie psy

Gmina jest odpowiedzialna za wyłapywanie bezpańskich psów i zapewnienie im odpowiedniej opieki. Taki obowiązek dotyczy nie tylko psów porzuconych, lecz także tych, które się zabłąkały i nie potrafią wrócić do właścicieli. W jaki sposób gmina może dbać o bezpieczeństwo bezpańskich psów i jednocześnie o bezpieczeństwo ludzi na ulicach?

Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Gmina ma obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego osobom, które zostały eksmitowane z dotychczas zajmowanego mieszkania. Jeśli jednak nawet po wezwaniu komornika do wskazania innego lokalu socjalnego gmina nie dopełni tego obowiązku, poniesie ona odpowiedzialność za tego typu postępowanie. W jaki sposób gmina może odpowiedzieć za niedostarczenie lokalu socjalnego?

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego

Zmiany w budżecie jednostki samorządu terytorialnego są nieważne jeżeli zostały dokonane przez radnych bez udziału organu jednostki. Przepisy wskazują na wyraźny podział kompetencji pomiędzy organami gminy w zakresie sporządzania projektu uchwały budżetowej oraz projektu o zmianie uchwały budżetowej a uchwalaniem budżetu i jego zmian.

Jak wynajmować mieszkanie z głową?

Gdy zastanawiamy się co zrobić ze starym mieszkaniem, często przechodzi nam przez myśl aby je wynająć. Wynajem pozwala na osiągnięcie dodatkowych dochodów, dzięki niemu nie musimy się również martwić utrzymaniem samego mieszkania – przeważnie to lokatorzy dzielą się rachunkami. Warto jednak pamiętać, że w stosunku do lokatorów warto kierować się tak zwanym ograniczonym zaufaniem. W jaki sposób wynajmować mieszkanie z głową?

REKLAMA