REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Najem

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Dopłaty do czynszów mieszkaniowych w pierwszych latach najmu

W poniedziałek skierowano do konsultacji publicznych projekt ustawy zgodnie z którym 40 proc. gospodarstw domowych mogłoby otrzymać dopłaty do czynszów w pierwszych latach najmu.

Dopłaty do czynszów dla najmniej zarabiających

W 2019 roku na dopłaty do czynszów ma być przeznaczone 200 mln zł. Program ma być skierowany do osób najmniej zarabiających.

Standard mieszkania ważny dla najemcy

Czasy, gdy w wynajmowanych mieszkaniach królowały stare meble pamiętające czasy PRL-u, bezpowrotnie mijają. Na stronach serwisów nieruchomości coraz mniej jest ofert prezentujących niski standard. Obecnie właściciele bardziej dbają o swoje lokale dostosowując je do potrzeb konkretnych grup najemców.

Kiedy wystawiać faktury dokumentujące świadczenie usług najmu

Obowiązek podatkowy z tytułu najmu powstaje na zasadach szczególnych. Decyduje o tym zasadniczo data wystawienia faktury, gdy jest wystawiona terminowo. Opóźnienie w tym zakresie nie przesuwa daty powstania obowiązku podatkowego. Natomiast faktura wystawiona przedwcześnie skutkuje automatycznie koniecznością rozpoznania obowiązku podatkowego.

REKLAMA

Studenci to żyła złota

Właściciele mieszkań w Warszawie to nie tylko ich użytkownicy, ale też liczna grupa, która wynajmuje swą nieruchomość. Strategiczną grupą, chętną wynająć mieszkanie, są studenci wyższych uczelni. Stanowią oni grono coraz poważniejszych klientów, gotowych zapłacić za dobry standard wynajmowanej nieruchomości oraz jej korzystną lokalizację.

Rynek najmu w Toruniu-mieszkania 1 i 2-pokojowe

Toruń jest uważany za jedno z najładniejszych dużych miast w Polsce. Według badania Polskiego Towarzystwa Statystyków jest to drugie miasto w Polsce, po Warszawie, w którym żyje się najlepiej. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób chce tutaj zamieszkać. Nie każdego stać jednak na zakup nieruchomości. Warto wtedy rozważyć wynajem mieszkania.

Ochota – jakich mieszkań szukają najemcy?

Sąsiedztwo Śródmieścia oraz bardzo dobra komunikacja z innymi dzielnicami Warszawy sprawiają, że Ochota cieszy się sporym zainteresowaniem ze strony potencjalnych najemców. Jest to dobry prognostyk dla właścicieli mieszkań lub inwestorów, którzy chcą kupić tu mieszkanie z przeznaczeniem na wynajem.

Prawa i obowiązki najemcy

Jakie nakłady musi czynić najemca? Jakie są jego uprawnienia? W jakim zakresie może rozporządzać wynajmowaną rzeczą?

REKLAMA

Wsparcie mieszkaniowe osób o niskich dochodach

Rząd przyjął w czwartek projekt ustawy, dotyczącej m.in. wsparcia mieszkaniowego, kierowanego do osób o niskich i przeciętnych dochodach - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu. Dodano, że to element Narodowego Programu Mieszkaniowego.

TK zbadał konstytucyjność zróżnicowania ochrony lokatorów po śmierci współnajemcy

Przepis Kodeksu cywilnego wyłączający prawo dziecka do wstąpienia w stosunek najmu mieszkania w razie śmierci jednego z rodziców-współnajemców tego lokalu, jest zgodny z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

Najem instytucjonalny 2017/2018

Obowiązująca od 11 września 2017 r. ustawa o Krajowym Zasobie Nieruchomości wprowadziła istotne zmiany w dotychczasowo obowiązującej ustawie o ochronie praw lokatorów. Nowelizacja zawężyła krąg podmiotów, które mogą zainicjować zawarcie umowy najmu okazjonalnego tylko do osób fizycznych, niezajmujących się zawodowo wynajmem lokali. Ponadto wprowadziła nową instytucję tzw. najmu instytucjonalnego.

O czym należy pamiętać wynajmując mieszkanie w 2018 r?

Wrzesień to dla studentów ostatni moment na znalezienie lokum przed rozpoczęciem roku akademickiego. Wynajmując mieszkanie czy pokój, muszą pamiętać o kilku zasadach bezpiecznego najmu, które pozwolą im uniknąć konfliktów z wynajmującym. Gwarantem bezpieczeństwa lokatora jest precyzyjnie sporządzona umowa najmu, określająca dokładne warunki i koszty ponoszone przez obie strony, wysokość kaucji i opis stanu mieszkania. Lokatorzy muszą też pamiętać o tym, że od 11 września obowiązuje nowe prawo, które zmieniło dotychczasowe przepisy dotyczące eksmisji.

Roszczenia o zwrot nakładów przy sprzedaży nieruchomości w trakcie trwania umowy najmu

Jeżeli właściciel chce zbyć swoją nieruchomość w trakcie trwania umowy najmu, najemca lub dzierżawca nie mogą się takiej sprzedaży sprzeciwić. W wyniku sprzedaży, umowa najmu nie wygasa i co do zasady, trwa przez okres ustalony z pierwotnym wynajmującym (wydzierżawiającym). Nabywca może jednak w określonych sytuacjach wypowiedzieć umowę najmu wcześniej, z zachowaniem ustawowych terminów. W wyniku sprzedaży nieruchomości, w miejsce dotychczasowego wynajmującego wchodzi nabywca. Dlatego sprzedaż nieruchomości w czasie trwania umowy może rodzić wątpliwości w zakresie nakładów na taką nieruchomość poniesionych przez dzierżawcę lub najemcę.

Najem długoterminowy, jako korzystna forma pozyskania samochodu

Kredyt, leasing, najem długoterminowy – z całą pewnością istnieje kilka sposobów na pozyskanie firmowego auta. Każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety, dlatego też należy wcześniej przeanalizować swoje indywidualne potrzeby i możliwości finansowe. Jako, że zakup nowego auta wiąże się ze niemałymi kosztami, warto skorzystać z alternatywnych opcji. Czy rzeczywiście warto wybrać taką formę finansowania samochodu?

Kto powinien dokonywać napraw w wynajmowanym mieszaniu?

Co do zasady obowiązek utrzymywania lokalu mieszkalnego w stanie umożliwiającym najemcy korzystanie z niego w umówionym zakresie spoczywa na wynajmującym. Drobnych napraw, które są związane ze zwykłym używaniem lokalu dokonuje zaś najemca.

Co powinna zawierać umowa najmu?

Celem umowy najmu jest umożliwienie korzystania z cudzych rzeczy i praw. Warto wiedzieć jakie mechanizmy rządzą tym stosunkiem prawnym oraz jakie niezbędne elementy powinna posiadać umowa najmu.

Umowa najmu okazjonalnego - czym różni się od zwykłej umowy najmu?

Choć większość z nas słyszała o umowie najmu okazjonalnego, to często nie wiemy czym najem okazjonalny różni się od zwykłej umowy najmu lokalu mieszkalnego. W przypadku decyzji o wynajęciu swojego mieszkania, warto jednak rozważyć podpisanie umowy najmu okazjonalnego.

Prywatny akademik dla studenta

Dla inwestorów zwykłe mieszkania to już za mało. Dlatego szukają nowych rozwiązań dla ulokowania swojego kapitału. Między innymi są to szpitale, mieszkania dedykowane osobom starszym oraz komercyjne akademiki. Tych ostatnich buduje się w Polsce coraz więcej.

Szczególne zapisy w umowach najmu powierzchni handlowych

W przypadku najmu lokali przeznaczonych na cele handlowe przepisy kodeksu cywilnego, tak jak w przypadku lokali biurowych, nakazują stosować ogólne przepisy o najmie (art. 659-679 kodeksu cywilnego) z zachowaniem pewnych odrębności wynikających z przepisów o najmie lokali (art. 680-692 kodeksu cywilnego).

Rynek najmu w Polsce

Rynek najmu w Polsce, na tle pozostałych krajów europejskich, cały czas jest bardzo słabo rozwinięty. Dotyczy to zwłaszcza domów jednorodzinnych, które są oferowane do wynajęcia dużo rzadziej niż mieszkania. Na portalu otoDom.pl liczba ogłoszeń dotyczących wynajmu domu jest ponad czterokrotnie mniejsza niż tych, które odnoszą się do mieszkań.

Rozliczenie najmu nieruchomości

Podatnicy, którzy decydują się na wynajmowanie nieruchomości od innych podmiotów, muszą w prawidłowy sposób rozliczyć ponoszone z tego tytułu koszty. Natomiast podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, muszą osiągane z tego tytułu przychody właściwie udokumentować oraz rozliczyć z tego tytułu podatek dochodowy i VAT. Przedstawiamy zasady rozliczania podatku dochodowego oraz VAT przez najemców i podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie najmu nieruchomości, z uwzględnieniem stanowiska organów podatkowych, najnowszego orzecznictwa sądów administracyjnych oraz TSUE. Poszczególne przypadki zobrazowaliśmy również ewidencją w księgach rachunkowych.

Czy można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu

Od 1 kwietnia zmianie uległy przepisy dotyczące odliczania podatku VAT. Czy w ramach tych przepisów można odliczyć 50% VAT naliczonego od leasingu samochodu osobowego wykorzystywanego przez podatnika świadczącego wyłącznie usługi najmu?

Jak odliczać VAT od umów najmu i leasingu samochodów zawieranych od 1 kwietnia 2014 r.?

Odliczanie podatku VAT od umów najmu i leasingu samochodów odbywa się na nowych zasadach. Zobacz jak wykonać taki odpis poprawnie by nie narazić się Urzędowi Skarbowemu.

Czy można sobie zapewnić „dziedziczenie” praw do lokalu komunalnego oraz praw do lokalu socjalnego?

Śmierć osoby wynajmującej lokal socjalny czy też lokal komunalny stawia pod znakiem zapytania sytuację mieszkaniową osób wspólnie z nią zamieszkujących. Zarówno lokal socjalny, jak i lokal komunalny, nie stanowią przedmiotu własności najemcy, co powoduje, iż lokal taki nie wchodzi do masy spadkowej po zmarłym najemcy. W konsekwencji ani najemca, ani jego rodzina nie mogą podjąć żadnych skutecznych prawnie działań, które powodowałyby w przyszłości „dziedziczenie” praw do takiego lokalu przez rodzinę najemcy.

Lepiej kupić czy wynajmować mieszkanie?

Wiele młodych osób chcących się usamodzielnić staje przed dylematem – wynająć mieszkanie czy kupić na kredyt? Obie opcje mają zarówno swoje wady, jak i zalety.

Jak prawidłowo wynająć mieszkanie we Włoszech?

Osoby wynajmujące mieszkania we Włoszech, jak również ich najemcy zobowiązani są opłacić podatek TASI. Obowiązek ten dotyczy także przypadku, gdy właściciel nieruchomości żyje w tym mieszkaniu. Jaka jest wysokość podatku?

Jak wypowiedzieć umowę najmu na czas oznaczony?

Najczęściej zawieraną umową w obrocie gospodarczym jest umowa najmu. Przedsiębiorcy zawierają zazwyczaj umowy na czas oznaczony liczony w latach. Warto, aby w umowie najmu określić warunki jej wypowiedzenia. Umowę może wypowiedzieć zarówno najemca, jak i wynajmujący. W jaki sposób wypowiedzieć umowę najmu?

Prawo do ulgi podatkowej przy zakupie dwóch mieszkań

Zakup dwóch mieszkań za środki uzyskane ze sprzedaży nieruchomości przyznają podatnikowi zwolnienie z konieczności opłacenia podatku – tak orzekł Warszawski Sąd Administracyjny. Prawodawca nie przedstawia bowiem żadnych ograniczeń w ilości nabywanych mieszkań oraz nie nakazuje natychmiastowego zasiedlenia lokalu.

Koszt najmu w Polsce to 1/3 naszych zarobków

Wynajmując mieszkanie ok. 1/3 zarobków musimy przeznaczyć na najem. Choć najem w Polsce jest drogi, daleko nam jeszcze do zachodnich standardów.

Ocena stanu technicznego lokalu jako czynność poprzedzająca wynajem

Ocena stanu technicznego lokalu jest konieczną czynnością, która poprzedza wynajem. Jeśli więc planujemy wynajęcie lokalu (pokoju, mieszkania, domu) musimy dokonać jego oględzin. Ma to na celu sprawdzenie przydatności lokalu do zaplanowanego użytku oraz prawidłowe sformułowanie obowiązków stron umowy i opisanie przedmiotu najmu.

Najemca a podatek śmieciowy

Podatek śmieciowy obciąża, co do zasady, właściciela nieruchomości. Nie wyklucza to jednak możliwości obciążenia najemców obowiązkiem ponoszenia kosztów podatku śmieciowego. Jak zatem obciążać najemców i dzierżawców należnościami z tytułu podatku śmieciowego?

Powierzchnia reklamowa strony internetowej podlega rozliczeniu z fiskusem

Osoby prowadzące strony internetowe dla zwiększenia zysku wynajmują firmom powierzchnie przeznaczone na reklamy. Muszą jednak pamiętać, że taki zabieg podlega rozliczeniu z fiskusem. Osoby fizyczne mogą rozliczać się w formie ryczałtu ze stawką 8,5 proc.

Jak korzystnie wynająć biuro?

Przedsiębiorca, który zamierza wynająć powierzchnię biurową powinien przede wszystkim ustalić zasady korzystania z biura, wysokość i termin płatności czynszu za najem. Może dodatkowo zastrzec sobie prawo do całodobowego korzystania z lokalu.

Najem lokalu na podstawie umowy najmu okazjonalnego

Przełom września i października to gorący czas dla osób, które rozpoczynają studia z uwagi na poszukiwania lokalu mieszkalnego do wynajęcia. Właściciel mieszkania studentowi, który będzie zainteresowany wynajęciem mieszkania, może zaproponować umowę „zwykłą” najmu (uregulowana w Kodeksie cywilnym) lub zdecydowanie rzadziej stosowaną umowę najmu okazjonalnego (uregulowaną w ustawie z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego).

Jak bezpieczenie wynająć mieszkanie. Poradnik dla studentów

Koniec wakacji to moment, kiedy wielu studentów zaczyna szukać mieszkania. Jak szukać mieszkania w sposób bezpieczny? Zobacz poradnik dla studentów szukających mieszkania.

Wypowiedzenie bezterminowej umowy najmu

Umowę bezterminową można wypowiedzieć w każdym czasie, zachowując terminy umowne, ustawowe, zwyczajowe, a w razie braku takich terminów – niezwłocznie po złożeniu drugiej stronie wypowiedzenia. Jest to stosunek prawny ciągły, w przypadku którego zastrzeżenia o niemożliwości wcześniejszego rozwiązania są nieważne.

Kiedy wynajmujący może nie zwrócić kaucji?

Kaucja, czyli zabezpieczenie pieniężne roszczeń wynajmującego podlega – co do zasady – zwrotowi w ciągu miesiąca od zakończenia stosunku najmu. Ustawodawca zastrzega jednak przypadki, w których wynajmujący może nie zwrócić kaucji, jako przykład wskazać można uszkodzenie lokalu powstałe z winy najemcy.

Bezpieczny wynajem to weryfikacja najemców

Własne mieszkanie warto powierzyć pewnym najemcom. Szczegółowe sprawdzenie przyszłych lokatorów należy do praw właścicieli mieszkań, ale nie zawsze jest wykorzystywane. W Polsce brakuje jeszcze baz danych ułatwiających bezpieczny wynajem. Jak sprawdzić, czy oddajesz mieszkanie w dobre ręce?

Wynajem nieruchomości obcokrajowcom – wskazówki dla właścicieli mieszkań

Im większa grupa klientów, tym większe szanse na korzystny, szybki wynajem. Obcokrajowcy szukają pracy i tym samym mieszkań w Polsce, a ofert specjalnie dla nich ciągle brakuje. Czy wynajem obcokrajowcom to prosta sprawa? Dowiedz się więcej na ten temat.

Najemcy z zagranicy – jak wynajmować mieszkanie na odległość?

Obcokrajowcy, którzy zaczynają pracę w Polsce, chcą od razu przyjechać do konkretnego mieszkania. Wynajem na odległość jest nowym wyzwaniem dla wynajmujących i pośredników. Czy można bezpiecznie wynająć własne mieszkanie bez osobistego spotkania?

Na czym polega coworking?

Coworking, czyli wspólne wynajmowanie większej powierzchni biurowej to rozwiązanie praktykowane coraz częściej. Coworking cieszy się zainteresowaniem głównie wśród wykonawców wolnych zawodów, właścicieli małych firm oraz świeżo upieczonych rodziców. Co właściwie oznacza i na czym polega coworking?

Zarządzanie najmem – kto może zarządzać najmowanym mieszkaniem?

Nowością w Polsce jest usługa zarządzania najmem. To dobra alternatywa dla tych, którzy chcą wynająć mieszkanie, ale nie mają czasu aby się nim zajmować. Firmy oferujące profesjonalne zarządzanie najmem nie tylko przygotowują dobrą ofertę wynajmu, lecz także mogą na przykład pobierać czynsz od najemcy. Często także firmy zarządzające najmem zapewniają sprawdzonych i wypłacalnych najemców. Jaki zakres obowiązków mają zarządcy najmem? Z jakim kosztem wiąże się wynajęcie tego typu firm?

Jakie obowiązki ma najemca mieszkania?

Do podstawowych obowiązków najemcy należy płacenie czynszu zgodnie z wyznaczonym w umowie terminem i regulowanie innych opłat dodatkowych. Oprócz tego najemca powinien użytkować mieszkanie zgodnie z umową i tym samym zgodnie z jego przeznaczeniem.

Jakie obowiązki ma osoba wynajmująca mieszkanie?

Osoba wynajmująca mieszkanie to osoba udostępniająca przedmiot najmu najemcy. Do głównych obowiązków wynajmującego należy wydanie mieszkania i utrzymania mieszkania w stanie przydatnym, do ustalonego z najemcą użytku przez cały okres trwania najmu. Jakie jeszcze obowiązki ciążą na osobie wynajmującej mieszkanie?

Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie. Poradnik

Wynajem mieszkania wydaje się być dobrym sposobem na uzyskanie dodatkowych pieniędzy. Warto jednak mieć na uwadze, że wynajem wiąże się także z pewnymi problemami, zwłaszcza w sytuacji, gdy nie podpiszemy umowy najmu lub nie dopełnimy innych formalności związanych z wynajęciem lokalu. W jaki sposób bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Jak pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu. Poradnik

Lokatorowi, który od kilku miesięcy nie płaci czynszu możemy wypowiedzieć stosunek najmu z powodu zwłoki z opłatami. Samo wypowiedzenie często jednak nie wystarcza do tego, aby lokator przestał użytkować wynajmowany mu wcześniej lokal. Jak wobec tego skutecznie pozbyć się lokatora, który nie płaci czynszu?

Najem okazjonalny – eksmisja lokatora

Najem okazjonalny to instytucja wprowadzona do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Jest to szczególny rodzaj najmu. Wprowadza on skuteczniejszą ochronę praw właścicieli lokali przed lokatorami nadużywającymi swojej pozycji. Jak skutecznie eksmitować niesubordynowanego lokatora zgodnie z regulacją dot. najmu okazjonalnego?

Najem okazjonalny odmianą najmu tradycyjnego

Najem okazjonalny jako odmiana najmu tradycyjnego wprowadzony został do polskiego porządku prawnego ustawą z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów. Celem najmu okazjonalnego jest wprowadzenie skuteczniejszej ochrony praw właścicieli nieruchomości przed lokatorami, którzy nadużywają swoich praw.

Odpowiedzialność gminy za niedostarczenie lokalu socjalnego

Gmina ma obowiązek dostarczenia lokalu socjalnego osobom, które zostały eksmitowane z dotychczas zajmowanego mieszkania. Jeśli jednak nawet po wezwaniu komornika do wskazania innego lokalu socjalnego gmina nie dopełni tego obowiązku, poniesie ona odpowiedzialność za tego typu postępowanie. W jaki sposób gmina może odpowiedzieć za niedostarczenie lokalu socjalnego?

Jak wynajmować mieszkanie z głową?

Gdy zastanawiamy się co zrobić ze starym mieszkaniem, często przechodzi nam przez myśl aby je wynająć. Wynajem pozwala na osiągnięcie dodatkowych dochodów, dzięki niemu nie musimy się również martwić utrzymaniem samego mieszkania – przeważnie to lokatorzy dzielą się rachunkami. Warto jednak pamiętać, że w stosunku do lokatorów warto kierować się tak zwanym ograniczonym zaufaniem. W jaki sposób wynajmować mieszkanie z głową?

REKLAMA