REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wielkimi krokami zbliża się czas rozliczeń PIT za 2024 r. Osoby, którym przysługiwać będzie zwrot nadpłaty podatku dochodowego, mogą rozliczyć się w taki sposób, aby otrzymać pieniądze od fiskusa szybciej niż inni. W przypadku skorzystania z tego sposobu rozliczenia – zwrot trafi na konto podatnika nie później niż 1 kwietnia 2025 r. (a w przypadku określonej grupy podatników – niż 17 marca 2025 r.).
Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.
Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku? Co to jest system AUTOZWROT Krajowej Administracji Skarbowej?
Numer rachunku bankowego w usłudze Twój e-PIT. Poznaj kilka ważnych informacji o tym, jak podać lub zaktualizować swój rachunek bankowy do zwrotu podatku, wynikającego z rozliczenia rocznego PIT. Na przykładzie zeznania podatkowego PIT-37.
REKLAMA
W dniu dzisiejszym startuje usługa Twój e-PIT. Sprawdź swoje rozliczenie podatkowe PIT za 2023 rok. Ile masz nadpłaty podatku, ile zwrotu Ci się należy?
Czy polscy przedsiębiorcy mogą domagać się zwrotu nadpłaty VAT na podstawie paragonów? W tej sprawie wypowiedział się Trybunał Sprawiedliwości UE.
TSUE wydał wyrok potwierdzający, że polskie przepisy ograniczające prawo podatników do odsetek od nienależnie pobranych podatków są sprzeczne z prawem UE. Podatnik może żądać zwrotu nadpłaty wraz z odsetkami liczonymi od dnia pobrania do dnia zwrotu, a nie za krótszy okres, jak chciał tego fiskus (wyrok z 8 czerwca 2023 r., sprawa C-322/22).
Podatnicy spierający się z fiskusem o stwierdzenie nadpłaty w związku z tym, że pobrali od konsumentów i odprowadzili do organów podatkowych VAT według stawki wyższej niż właściwa, zyskali nowego sojusznika. 16 listopada 2023 r. Rzecznik Generalna Juliane Kokott wydała opinię w polskiej sprawie C-606/22, rozpatrywanej przez Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w konsekwencji pytania prejudycjalnego zadanego przez Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik uznała, że praktyka polskich organów podatkowych, polegająca na odmowie stwierdzenia nadpłat, uzasadniana m.in. ryzykiem bezpodstawnego wzbogacenia po stronie wnioskującego podatnika, jest niezgodna z przepisami UE.
REKLAMA
Nadpłata podatku może powstać w wyniku zapłaty fiskusowi zbyt dużej kwoty lub uiszczenia podatku, który nie był wymagany. Jak odzyskać nadpłatę? Ile czasu ma urząd na zwrot podatku?
24 lipca 2023 r. w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej został opublikowany przełomowy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 8 czerwca 2023 r. w sprawie C-322/22, w którym zakwestionowano zgodności z prawem Unii polskich przepisów ograniczających oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku niezgodności krajowych regulacji z prawem Unii. O co chodziło w sprawie? Dlaczego wyrok ten jest ważny? Co powinni teraz zrobić podatnicy?
W rozliczeniach podatku PIT za 2022 r. urzędy skarbowe zwróciły już podatnikom ponad 2 mld złotych, zwrot nadpłaconych kwot otrzymało ponad 2 miliony podatników - powiedział 6 marca 2023 r. w Studiu PAP Arkadiusz Jedynak, dyrektor departamentu poboru podatków w Ministerstwie Finansów.
Zwrot podatku 2023. Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku z rocznego zeznania podatkowego PIT? Odpowiedź na to pytanie interesuje przede wszystkim tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?
REKLAMA