REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził możliwość wyłączenia z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych transakcji nabycia nieruchomości przeznaczonej na działalność w zakresie opieki zdrowotnej.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wydała interpretację, w której potwierdziła wyłączenie z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych zakupu nieruchomości, w której zostanie utworzony żłobek i świetlica edukacyjna.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) stwierdził, że poprzez zawarcie umowy, rozszerzającej wspólność majątkową małżonków, nie powstaje przychód dla podatnika. Mowa tu o sytuacji, w której jeden z małżonków nabył nieruchomość drogą dziedziczenia, a następnie darował ją do majątku wspólnego. Przy sprzedaży tej nieruchomości, brak będzie opodatkowania PIT, jeśli upłynęło co najmniej 5 lat od dnia nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) wyjaśniła, że z uwagi na to, że spółka zamierza odstąpić od przedwstępnej umowy sprzedaży, nie dojdzie do czynności opodatkowanej i w związku z brakiem bezpośredniego związku między otrzymaniem zaliczki a czynnością opodatkowaną, dojdzie do zmiany prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony VAT. Z uwagi na to, spółka powinna dokonać korekty podatku za okres, w którym nastąpi odstąpienie od przedwstępnej umowy sprzedaży nieruchomości, a nie w momencie zwrotu zaliczki.
REKLAMA
Dyrektor KIS potwierdził, że planowane zbycie nieruchomości otrzymanej w drodze umowy dożywocia nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ww. ustawy, ponieważ planowana sprzedaż ww. nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.
Dyrektor KIS potwierdził, że różnica w wartości udziałów w nieruchomościach nabywanych w drodze umowy zamiany nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym.
Według Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych przy zakupie nieruchomości jest wartość rynkowa nieruchomości, ustalana na dzień nabycia, a podatek jest naliczany od ceny umownej, pod warunkiem, że cena odpowiada wartości rynkowej określonej na podstawie przeciętnych cen w obrocie nieruchomościami tego samego rodzaju i lokalizacji.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której potwierdził, że wydatki związane z rozbiórką budynków stanowią element kosztu produkcji nowego budynku i powinny być uwzględnione w jego wartości początkowej. Z uwagi na powyższe, spółka, będzie miała prawo zaliczyć wydatki związane z rozbiórką budynków do kosztów wytworzenia budynku hotelowego.
REKLAMA
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) wydał interpretację, w której wyjaśnił, że odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego odziedziczonego nie stanowi źródła przychodu z uwagi na upływ pięcioletniego terminu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z tym nie podlega opodatkowaniu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) potwierdziła możliwość zwolnienia od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem przychodu na własne cele mieszkaniowe, w przypadku wnioskodawcy na budowę domu letniskowego i zakup mieszkania, w którym zamierza zamieszkać do czasu ukończenia domu letniskowego.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) uznała, że sprzedaż ziemi rolnej przez wnioskodawcę nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ działka była używana rolniczo, a sprzedaż ta, nie spowodowała utraty charakteru rolnego gruntu.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości otrzymanej w drodze darowizny od córki, będzie stanowił źródło przychodu podlegające opodatkowaniu na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, ze względu na to, że nie upłynął okres 5 lat od końca roku kalendarzowego od nabycia nieruchomości przez wnioskodawcę.
Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) w swojej interpretacji wyjaśniła, że umowa sprzedaży nieruchomości może być wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC) w sytuacji, gdy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT).
Podatnik, który nabył nieruchomość w drodze zasiedzenia jest obowiązany zapłacić podatek od spadków i darowizn - stwierdził w swojej interpretacji Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że umowa o nieodpłatne częściowe zniesienie współwłasności nie ma znaczenia, tj. nie powinna być uwzględniana przy wyliczaniu wysokości podatku dochodowego od sprzedaży działek gruntu, ponieważ żadna ze stron na podstawie ww. umowy w zakresie tych działek nie nabyła praw w części przekraczającej wartość jej udziału we współwłasności, który przed jej zniesieniem przysługiwał każdemu z nabywców.
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) potwierdził, że koszty nabycia określonego przedmiotu (prawa majątkowego) poniesione w czasie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej "dzielą los" tego przedmiotu (prawa majątkowego) po ustaniu tej wspólności.
Według interpretacji organów administracji skarbowej, sprzedaż nieruchomości po śmierci dożywotnika nie będzie obciążona 19% podatkiem od zbycia. Zwolnienie to dotyczy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Między zakupem mieszkania na rynku pierwotnym (od dewelopera) a wtórnym (z tzw. drugiej ręki) są pewne różnice. Kiedy trzeba zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych? Która transakcja jest bezpieczniejsza? Co można powiedzieć o standardzie nieruchomości od dewelopera w porównaniu z tymi z drugiej ręki?
Dyrektor Informacji Informacji Skarbowej potwierdził, że nabycie nieruchomości na podstawie umowy o podział majątku wspólnego małżonków z obowiązkiem spłat oraz sprzedaż tej nieruchomości nie powoduje obowiązku zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych ani od nabycia nieruchomości, ani od sprzedaży jednej z działek.
Wnioskodawczyni, będąca spadkobierczynią po zmarłej matce, musi uiścić podatek, jeśli spadkodawczyni była właścicielką nieruchomości przez krótszy niż 5 lat - wskazał Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Wynikiem interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej jest potwierdzenie, że odpłatne zbycie nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżonków, które nastąpiło po upływie pięciu lat od końca roku kalendarzowego nabycia, nie stanowi źródła przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna wydana przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS) dotyczyła skutków podatkowych zbycia nieruchomości - gospodarstwa rolnego - rolnikowi, przed upływem 5 lat od momentu nabycia w drodze darowizny.
Interpretacja ta wyjaśnia, jakie są skutki podatkowe zbycia udziału w nieruchomości, zarówno zabudowanej, jak i niezabudowanej, oraz jakie koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
Zasady ustalania ceny gruntów zbywanych na rzecz użytkowników wieczystych ulegną zmianie. Przewiduje to ustawa, której projekt rząd przyjął 29 marca. Nowelizacja umożliwi także nabycie prawa własności gruntów wykorzystywanych na cele inne niż mieszkaniowe.
REKLAMA