REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Pamięć o jakimś konkretnym wydarzeniu lokuje się w mózgu w kilku równoległych kopiach – utrwalanych, modyfikowanych albo kasowanych po jakimś czasie. Tak wynika z najnowszych badań naukowców z Uniwersytetu w Bazylei (Szwajcaria). Naukowcy uważają, że to, nasze zmieniające się wspomnienia pomagają nam dokonywać właściwych wyborów na przyszłość w zmieniającym się świecie.
Z każdym rokiem nasza zdolność koncentracji spada – alarmują eksperci od psychologii i kognitywistyki. W ciągu ostatniej dekady średni czas skupienia przeciętnego człowieka obniżył się o 28 sekund. Winny jest internet, a zwłaszcza social media. Da się to jednak odwrócić – zauważają specjaliści z platformy Preply.
Mózg człowieka jest niesamowity. Ostatnia seria eksperymentów pokazała, że woli on się uczyć od osób, które lubi, niż od tych, za którymi nie przepada. Dlaczego to może mieć znaczenie?
Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości cukru i tłuszczu zmienia nasz mózg, a konkretnie układ nagrody, w sposób, który powoduje, że w przyszłości mamy jeszcze większą skłonność do sięgania po tego typu pokarmy.
REKLAMA
Aktywność fizyczna a mózg. Regularne ćwiczenia zwiększają możliwości ludzkiego mózgu. W przełomowym, globalnym eksperymencie wzięli udział zawodnicy z całego świata, którzy na co dzień uprawiają sporty „umysłowe”, jak e-sport, scrabble czy szachy. Podejmując aktywność fizyczną, wszyscy zauważyli radykalną poprawę funkcji poznawczych, samopoczucia i wydajności. Przełożyło się to korzystnie na wyniki uzyskiwane w docelowych dyscyplinach.
REKLAMA
REKLAMA