REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Wcześniej czy później każdy spotka się z próbą cyberprzestępstwa. Cyberprzestępcy wymyślają coraz to nowe sposoby, żeby wyłudzić pieniądze i dane. Niestety, sposób postępowania w podejrzanej sytuacji nie jest oczywisty. Ministerstwo Cyfryzacji przedstawia kilka sposobów, jak uniknąć cyberzagrożeń, a nawet pomóc z nimi walczyć - pomoże w tym aplikacja mObywatel.
Krwiodawcy dopytują kiedy nastąpi wdrożenie legitymacji honorowego dawcy krwi w aplikacji mObywatel. Resort zdrowia wskazuje, że w tym momencie nie jest to możliwe i wyjaśnia, że dodanie legitymacji krwiodawcy do aplikacji mObywatel wymaga koordynacji systemów informatycznych.
Cyberprzestępcy wykradają nasze dane i pieniądze. Wykorzystują do tego różne metody oszustw internetowych, np. phishing czy fałszywe maile lub sms-y. Aplikacja mObywatel pomaga bronić się przed cyberprzestępcami.
Już wkrótce zmienią się przepisy rozporządzenia o orzekaniu o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności. Zostanie wydłużony termin ważności zaświadczeń lekarskich. Ponadto określone zostaną wzory mLegitymacji osoby niepełnosprawnej.
REKLAMA
Miliony Polaków korzystają z mDowodu - pełnoprawnego dokumentu tożsamości, który na terenie Polski jest równie ważny co fizyczny dowód osobisty. Także miliony Polaków korzystają z e-dowodów. Jaka jest różnica między nimi?
Elektroniczna legitymacja studencka to cyfrowa wersja legitymacji tradycyjnej. Dzięki niej studenci mogą korzystać z różnych zniżek, np. na komunikację miejską, bilety do kina czy teatru. Już ponad 218 tys. studentów korzysta z mLegitymacji.
mObywatel: wyszukiwanie informacji o pojazdach z centralnej ewidencji pojazdów. Jakie dane należy podać, by uzyskać informacje o pojeździe z centralnej ewidencji pojazdów? Co się zmieni? Projekt nowelizacji trafił do uzgodnień.
Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.
REKLAMA
Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.
Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.
Od 1 sierpnia 2024 r. można składać wnioski o bon energetyczny. Wniosek powinien być rozpatrzony w ciągu 60 dni, więc nie warto zwlekać z jego złożeniem. Jednym ze sposobów złożenia wniosku jest skorzystanie z aplikacji mObywatel.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało w komunikacie z 23 maja 2024 r., że do aplikacji mObywatel wprowadzono nową usługę, która znacząco ułatwi życie przedsiębiorcom. Usługa Firma pozwala na wygodne gromadzenie i zarządzanie danymi dotyczącymi działalności gospodarczej oraz informacji o zarejestrowanej firmie, co może dać przedsiębiorcy oszczędność czasu i lepszą organizację pracy.
W okresie majówki, kiedy większość z nas planuje odpoczynek i wyrusza w podróż, warto pamiętać o wygodnych i bezpiecznych narzędziach. Aplikacja mObywatel to nie tylko cyfrowy portfel na dokumenty, ale także wszechstronny asystent, który ułatwia codzienne życie. Dlaczego warto spędzić majówkę z mObywatelem?
Samych tablic rejestracyjnych jeszcze z sieci nie ściągniemy – choć kto wie, może za jakiś czas będzie można je wydrukować techniką 3D albo zmienią się przepisy i auta dopuszczone do ruchu będą inaczej znakowane niż formie tablic – ale wkrótce formalności związane z rejestracją załatwimy sami przez Internet. Teraz to jest możliwe tylko jeśli upoważnimy do tego dealera w salonie – i to nie każdego.
ZUS wystawia mLegitymację w sposób automatyczny wszystkim klientom, którzy nabędą prawo do emerytury lub renty. Plastikowa legitymacja emeryta/rencisty jest wydawana tylko na wniosek.
Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że jeszcze w tym roku będą zgłaszane nowe funkcjonalności w mObywatelu.
Wśród elektronicznych dokumentów w aplikacji mObywatel 2.0 będzie ujęte także Prawo Wykonywania Zawodu Pielęgniarki i Prawo Wykonywania Zawodu Położnej. Dzięki temu w telefonie w aplikacji mObywatel 2.0 swoje uprawnienia zawodowe potwierdzi ponad 360 tysięcy osób w Polsce, wpisanych do rejestru przez okręgowe rady pielęgniarek i położnych.
Przygotowywane są nowe wzory dokumentów: "Prawo wykonywania zawodu lekarza" oraz "Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty". Dokumenty te będą wydawane w postaci karty identyfikacyjnej oraz udostępniane w postaci dokumentu mobilnego w aplikacji mObywatel.
W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiły się dwa nowe dokumenty. Są to legitymacja radcy prawnego i legitymacja aplikanta radcowskiego. Kolejna grupa zawodowa ma możliwość potwierdzania swoich uprawnień zawodowych za pomocą dokumentu w smartfonie.
Kolejny samorząd zawodowy umieści swój dokument w mObywatelu. Wiceszef resortu cyfryzacji Michał Gramatyka poinformował w Sejmie, że aplikacja jest bardzo popularna. Zaznaczył jednocześnie, że to moment, "kiedy mObywatel jest na rozdrożu".
Rządowa aplikacja mObywatel będzie miała systematycznie rozbudowywaną funkcjonalność. Kolejny pomysł dotyczy rejestracji pojazdu w zakładce mPojazd. Kierowca "złoży" dokumenty bez wychodzenia z domu.
Od kilku tygodni Karta Dużej Rodziny działa poprzez aplikację mObywatel. Warto to wykorzystać zwłaszcza teraz, w okresie świątecznych zakupów – można je zrobić taniej i na korzystnych warunkach – Karta Dużej Rodziny to coraz większa liczba okazji cenowych dla rodzin z trójką – lub więcej – dzieci.
Nowe rozporządzenie miało jedynie unormować przepisy po ostatnich zmianach w ustawie o kierujących pojazdami. Wprowadziło jednak szereg zmian. Kluczowa dotyczy potwierdzenia tożsamości. Egzaminowany będzie mógł legitymować się mObywatelem.
Profile zaufane części Polaków wygasły 1 listopada 2023 r. A to oznacza problem również dla kierowców. Ci utracili bowiem dostęp do szeregu usług. Czego kierowca nie zrobi bez profilu zaufanego? I jak odzyskać do niego dostęp?
Polacy mają już cyfrowy portfel dokumentów. Teraz podobny pomysł chce stworzyć Unia Europejska. Dla przykładu elektroniczne prawo jazdy byłoby w takim przypadku ważne na terenie wszystkich krajów, które włączą się do akcji.
W Polsce od kilku lat mamy elektroniczne prawo jazdy w aplikacji mObywatel. Cyfrowa wersja zastępuje fizyczny dokument. Tylko czy w każdej sytuacji i zawsze? Kluczowy jest przypadek, w którym kierujący wyjedzie za granicę. Sprawdź, co wtedy.
Usługa "Historia pojazdu" jest niezwykle popularna. Korzysta z niej nawet 27 mln osób miesięcznie. Teraz liczba ta może się zwiększyć. Bo usługa pojawiła się w rządowej aplikacji mObywatel. Rozporządzenie w tej sprawie już działa.
Minister Cyfryzacji zapowiada nowe usługi w aplikacji m.in. informację o jakości powietrza czy o tym, gdzie można zagłosować w wyborach.
Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało projekt rozporządzenia, które określi nowy wzór legitymacji służbowej nauczyciela. Co się zmieni we wzorze legitymacji i od kiedy zmiany wejdą w życie?
Tymczasowe prawo jazdy jeszcze w sierpniu pojawi się w aplikacji mObywatel 2.0. Rozwiązanie będzie udostępnione dokładnie 7 sierpnia. W pełni zacznie jednak działać dopiero 21 sierpnia. Co to oznacza dla kandydatów na kierowców?
Na Internetowe Konto Pacjenta (IKP) można się zalogować także za pomocą aplikacji mObywatel. W jaki sposób?
Centralny Ośrodek Informatyki pracuje nad dalszym rozszerzaniem funkcjonalności aplikacji mObywatel 2.0. Jedną z nowych możliwości tej aplikacji będzie zastrzeganie numeru PESEL. W jakich sytuacjach może się przydać ta funkcjonalność? PESEL będzie można zastrzec nie tylko w aplikacji mObywatel. 13 lipca 2023 r. Prezydent RP podpisał ustawę z 7 lipca 2023 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczania niektórych skutków kradzieży tożsamości, która wprowadza przepisy pozwalające na zastrzeganie numeru PESEL.
Problemy techniczne z mObywatelem są wynikiem bardzo dużego zainteresowania. Nie ma żadnych błędów krytycznych w aplikacji - przekazał PAP Centralny Ośrodek Informatyki.
Nowy dokument mobilny w aplikacji mObywatel. Już w sierpniu w aplikacji pojawi się tymczasowe elektroniczne prawo jazdy, które będzie do pobrania w aplikacji po zdaniu egzaminu.
W dniu 30 czerwca 2023 r. upływa termin składnia wniosków o zamrożenie cen prądu dla uprawnionych gospodarstw domowych.
Tymczasowe prawo jazdy? mObywatel doczekał się ważnej zmiany. Kierowca zda egzamin i będzie mógł prowadzić. No może prawie. Bo nowelizacja na pierwszy rzut oka wygląda dobrze. Zapomina tylko, że CEPiK jest aktualizowany raz w tygodniu...
Prezydent podpisał ustawę o aplikacji mObywatel. Nowe przepisy mają na celu zrównanie pod względem prawnym dokumentów obsługiwanych w aplikacji z tradycyjnymi.
Od momentu udostępnienia pierwszej wersji aplikacji mObywatel pobrano ją już 10 mln razy. Kiedy pojawi się wersja 2.0?
Legitymacje szkolne nie będą zawierały numeru PESEL ucznia. Uczeń dostanie mLegitymację, chyba że rodzice wyrażą sprzeciw. Ułatwi to uczniom korzystanie z aplikacji mObywatel już od najmłodszych lat.
Szesnaście milionów Polaków korzysta z Profilu Zaufanego – poinformował minister cyfryzacji Janusz Cieszyński. Dodał, że jako metody autoryzacji oprócz SMS-ów można też użyć aplikacji mObywatel.
Potwierdzaj logowanie, podpisy i zmiany w profilu zaufanym aplikacją mobilną mObywatel zamiast kodami SMS, czy e-bankowością. Wystarczy, że otworzysz powiadomienie w telefonie i naciśniesz „Potwierdź”.
Chcemy, żeby mObywatel był naszym cyfrowym asystentem do komunikacji z urzędami, z administracją państwową, gdzie znajdziemy cały szereg możliwości i usług, które - co ważne - także będą rozbudowywane - powiedział sekretarz stanu w KPRM ds. cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.
Aktualizacja aplikacji mObywatel ma pojawić się na przełomie czerwca i lipca. Zmieni się interfejs aplikacji, pojawią się w niej nowe funkcjonalności. Aktualizacja ma być powiązana w czasie z planowanym wejściem w życie nowych przepisów o uznawaniu elektronicznych dokumentów.
Czym jest e-dowód i do czego służy? Gdzie trzeba złożyć wniosek o dokument? Co umożliwi aplikacja mObywatel? Oto najważniejsze informacje.
Sejm uchwalił w czwartek ustawę o aplikacji mObywatel, która umożliwi posługiwanie się na terenie kraju dokumentami w aplikacji, w tym dowodem osobistym na równi z dokumentami tradycyjnymi. Jedynym wyjątkiem będzie przekraczanie granicy i wnioskowanie o nowy dowód osobisty.
Aplikacja mObywatel jest przedmiotem ustawy, której projektem zajmowała się 9 marca sejmowa komisja cyfryzacji, innowacyjności i nowoczesnych technologii. Komisja opowiedziała się za częścią poprawek do projektu ustawy. Wśród nich jest poprawka, zgodnie z którą do ministerstwa mógłby zostać powołany więcej niż jeden sekretarz stanu bez konieczności ustanawiania pełnomocnika.
Prawo jazdy w mObywatel, czyli wygodny sposób na okazanie uprawnień, ale i sprawdzenie np. punktów karnych. Co warto wiedzieć o aplikacji?
Po wejściu w życie ustawy o mObywatelu, w aplikacji pojawi się ponad 20 nowych usług. Co to oznacza w praktyce?
Ustawa o aplikacji mObywatel zakłada zrównanie dokumentu elektronicznego z plastikowym dowodem osobistym. Zdaniem autorów projektu jest to zmiana rewolucyjna. Rząd zajmuje się projektem ustawy.
REKLAMA