REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Młodociany pracownik

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Czy młodociani uczący się zawodu mają prawo do zasiłków na wypadek niezdolności do pracy

Wobec młodocianych zawierających umowy o pracę mają zastosowanie przepisy prawa pracy. Uczniowie zawierający umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego są w konsekwencji obejmowani obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi i ubezpieczeniem zdrowotnym tak jak każdy inny pracownik. Co za tym idzie, mają takie same pracownicze prawa do świadczeń na wypadek choroby i macierzyństwa.

Kim jest pracownik młodociany? (art.190)

Młodociany to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Zabronione jest zatrudnianie osoby, która nie ukończyła 16 lat.

Kiedy wolno zatrudniać młodocianych? (art.191)

Młodociani pracownicy mogą zostać zatrudnieni tylko w celu przygotowania zawodowego lub przy wykonywaniu prac lekkich.

Obowiązki pracodawcy zatrudniającego młodocianego pracownika (art.192)

Pracownik młodociany jest pracownikiem szczególnym. Zatrudnienie młodocianego wiąże się dla pracodawcy z wieloma dodatkowymi obowiązkami.

REKLAMA

Ewidencja pracy pracowników młodocianych (art. 193)

Pracodawca jest obowiązany prowadzić ewidencję pracowników młodocianych.

Zawieranie i rozwiązywanie umów o pracę z pracownikami młodocianymi (art.194)

Pracodawca może zatrudniać pracownika młodocianego, jeśli ukończył 16 lat, ukończył co najmniej gimnazjum oraz przedstawił świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża jego zdrowiu.

Umowa w celu przygotowania zawodowego (art.195)

Pracodawca może zatrudnić pracownika młodocianego w celu przygotowania do zawodu. Zawiera z takim pracownikiem umowę o pracę na czas nieokreślony.

Rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy z pracownikiem młodocianym (art.196)

Pracownik młodociany należy do grupy pracowników objętych szczególną ochroną stosunku pracy i rozwiązanie za wypowiedzeniem umowy o pracę zawartej w celu przygotowania zawodowego.

REKLAMA

Dokształcanie się pracownika młodocianego (art.197)

Młodociany pracownik, to osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Ciąży na niej obowiązek dokształcania się.

Zwolnienie pracownika młodocianego na naukę (art.198)

Na pracowniku młodocianym ciąży obowiązek szkolny do 18 roku życia. Pracodawca ma związku z tym obowiązek zwolnienia pracownika na czas dokształcania.

Przedłużony obowiązek dokształcania się młodocianego (art.199)

Jeżeli młodociany nie ukończył przygotowania zawodowego przed osiągnięciem 18 lat, obowiązek dokształcania się, może być przedłużony do czasu ukończenia przygotowania zawodowego.

Jak ustalana jest wysokość zasiłków dla pracujących młodocianych

Wysokość świadczeń chorobowych zależy od przychodów osób ubezpieczonych. Młodocianym w okresie nauki zawodu oblicza się zasiłki w sposób właściwy pracownikom.

Zatrudnianie młodocianych (art. 190-206)

Dział dziewiąty poświęcony jest pracy osób młodocianych. Wskazane są w nim warunki zatrudniania młodocianych pracowników, prawa młodocianych i ich prawo do urlopu wypoczynkowego.

Wynagrodzenie młodocianych a nieobecność w szkole

Zgodnie z polskim kodeksem pracy pracodawca ma prawo zatrudniać młodocianych po ukończeniu przez nich 16 roku życia. Często jednak takie osoby jeszcze się uczą, ponadto pracodawcy nie zawsze wiedzą, jakie wynagrodzenie im wypłacić.

Jak ustalić wynagrodzenie młodocianego?

Chciałbym zatrudnić młodocianego w celu przygotowania zawodowego w zakładzie stolarskim. W jaki sposób mam ustalić wysokość wynagrodzenia?

Dofinansowanie pracodawców zatrudniających młodocianych

Pracodawcom zatrudniającym młodocianych pracowników należy się dofinansowanie. Wszystkie formalności z tym związane załatwia się w urzędzie gminy. O samym zaś dofinansowaniu decyduje wójt (burmistrz, prezydent) w drodze decyzji.

Kogo nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych

Praca wykonywana poza obowiązującymi pracownika godzinami pracy wymaga od pracownika zwiększonego wysiłku. Polecenie wykonywania takiej pracy jest dla pracownika nie wiążące i nie może odmówić jego wykonania. Obowiązkiem pracownika jest dbanie o dobro zakładu pracy, a pozostawanie i wykonywanie pracy po godzinach jest tego przykładem. Jednak nie każdemu pracownikowi można zlecić pracę po godzinach.

Jaki urlop przysługuje małoletnim

Pracownik młodociany pracujący na podstawie rzemieślniczej umowy o przygotowanie zawodowe albo na podstawie umowy o pracę o przygotowanie zawodowe ma prawo do wypoczynku, a więc do urlopu wypoczynkowego.

Jakich prac nie mogą wykonywać małoletni

Zgodnie z Kodeksem pracy nie wolno zatrudniać młodocianych przy pracach wzbronionych. Celem tego zakazu jest ochrona życia i zdrowia pracowników niepełnoletnich.

Ochrona zdrowia pracowników młodocianych

Pracownicy młodociani ze względu na wiek oraz konieczność zapewnienia odpowiednich warunków rozwoju (tak fizycznego jak i psychicznego) są szczególnie chronieni regulacjami prawnymi.

Umowa o przygotowanie zawodowe

Umowa o pracę w celu przygotowania zawodowego jest specyficzną umową o pracę ze względu na obowiązek nałożony na młodocianego pracownika jakim jest obowiązek nauki.

Ochotnicze Hufce Pracy (OHP)

Ochotnicze Hufce Pracy na mocy ustawy są instytucjami rynku pracy. Są to państwowe jednostki budżetowe, nad którymi nadzór sprawuje minister właściwy do spraw pracy

Czy pracownik młodociany ma prawo do urlopu?

Każdy pracownik ma prawo do urlopu wypoczynkowego. Zasada tak także dotyczy pracowników młodocianych. Na jaki więc wypoczynek może liczyć młodociany pracownik.

Co należy wiedzieć o pracy młodocianych?

Praca młodych osób nie jest zjawiskiem nieznanym. Pracodawcy powinni jednak uważać. Zatrudnianie pracownika młodocianego rządzi się swoimi prawami. Nieprzestrzeganie ich grozi wykroczeniem.

REKLAMA